1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши искуства во врска со web hosting

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Andrijeski, 12 Април 2007.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  63
  1 Март 2007
  ВЕ МОЛАМ ДА СЕ ДРЖИТЕ ДО ТЕМАТА, НЕКОЛКУ ПАТИ НАПОМЕНАВ
   
 2. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  814
  367
  5 Јуни 2007
  Машко
  Jas imam moj privaten resseler hosting paket koj go koristam samo za prijatelite na koi im treba hosting. no losoto e sto domain-ite treba da si gi plakam pa zatoa samo gi hostiram stranickite a koristam free domaini. imam hostirano poveke od 10 stranici od koi 2-3 se zadrzaa podolgo vreme na net-ot. :)
   
 3. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  63
  1 Март 2007
  Фино :) A oд која компанија ти е hostingot и колку си задоволен од него? Што ти смета највеке, што би можел да има за да биде подобар и слично?

  Темава ја отворив зошто сакам повеке детали, нормално дека сите hosting пакети ќе ги хостираат сајтовите, ама баш тие безброј ситници кои не се баш ситни знаат да бидат одлучувачки.

  Ок, подоцна или деновиве (како пример) ќе ги наведам моите искуства што поопширно можам па ќе можеме да направиме некои споредби во врска со квалитетот и слично :)
   
 4. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  814
  367
  5 Јуни 2007
  Машко
  Pa mojot resseler paket go kupiv od edula.com. Hostingot e odlicen ima podrska za se sto e potrebno, no e linux paket i ne podrzuva asp. No vo denesno vreme asp-to se iskorenuva i se zamenuva so php, taka da zadovolen sum so rabotata na sql bazite od sajtot. Interesno e sto ima i ssh pristap, toa mnogu mi pomaga bidejki ponekogas e zamorno od mojot pc da uploadiram na serverot nekoi raboti, a vaka gi pravam direktno. Isto taka sum probuval koga ke vlezam vo shellot da krevam i bnc-a sto raboti potpolno ispravno, no ne e legalno toa da se pravi. Edinstven propust se domainite sto nema reserved zaedno so paketot, barem 10 domaini po paket da odat, no ne. So ip i dns adresite neznam mnogu da rabotam, iako ima razni opcii okolu toa. Super e hostingot. kupete si :p
   
 5. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  So malkute pari koi gi imam za davanje za hosting verojatno bi izbral 1and1, bidejki imaat dobar update i prilichno dobra [epten solidna] DoS/DDoS protekcija...
   
 6. Kafka

  Kafka
  Intern

  128
  17
  8 Јуни 2007
  Машко
  Momentalno koristam dva shared hosting paketi of dve razlicni kompanii... edniot e od phatservers.com koj go koristam za seriozni proekti bidejki e stabilen i suportot im e mnogu brz i gi imaat site raboti sto mi se potrebni (a so toa i cenata e solidna).. i vtoriot e hostgator.com koj go koristam samo zatoa sto ima bandwidth od 1tb pa si furam rabot koj odzimaat mnogu golem bw... i do sega sum uspeal da go potrosam samo 1/10 od toa sto go imam znaci 100gb mesecen bw...
   
 7. Don Bstar

  Don Bstar
  Intern

  3
  0
  15 Јуни 2007
  Jas najmnogu gi koristam germanskite hostin kompanii kako www.strato.de www.1blu.de ima mnogu moznosti vo eden webhosting,mozes domaina unlimited da otvoris,subdomaina,e-maila so svojot domain,FTP,MySQL databazi 4.0,5.0,PHP my Admin i mislam podobri se id makedonskite
   
 8. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,618
  154
  11 Април 2007
  Машко
  И сеа сите кажавме по нешто и на крај пак ништо :D
  Дај предложете некоја добра (и ефтина) хостинг компанија... странска, македонска нема веза само да може да се наплати со кредитна картичка...
   
 9. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,618
  154
  11 Април 2007
  Машко
  Еве веќе месец дена користам godaddy хостинг и сум повеќе од задоволен...
  Uptime досега 100%, брз е и има многу додатни опции...
  Има опција за инсталирање на голем број бесплатни веб апликации за секунда, автоматски и без аплоадирање на фајловите преку фтп...
  Точно дека контролниот панел му е малку конфузен и ти излегуваат еден тон сетификати за одобрување, но сума сумарум 5-тка, плус има можност за плаќање со македонски кредитни картички и се за 3 долари месечно, но има шанси и за поефтино да го купите доколку побарате на интернет промотивни кодови, а секогаш ги има :)
   
 10. vojkan

  vojkan
  Intern

  404
  4
  19 Јуни 2007
  Imam svoj web/mail server.

  Inaku 1and1 e edna od najloshite web hosting kompanii za tehnichka podrshka i usluga.
   
 11. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Многу точно...
   
 12. vojkan

  vojkan
  Intern

  404
  4
  19 Јуни 2007
  Proveri ja TJ-Hosting. Imaat dosta niski ceni za domaini i hosting paketi.

  [edit]

  Go pokaniv sopstvenikot na TJ-Hosting na forumov
   
 13. A^1^T^E^A^M

  A^1^T^E^A^M
  Баниран/a

  393
  2
  18 Април 2007
  немам некое големо искуство со “платените“ хостинзи, затоа што и “не“ ми е потребно...:pPP моментално правам нешто во dreamweaver па ќе видам што ќе произлезе од тоа... сајтот ќе биде наменет за бесплатна размена на банери т.е како што ги има во македонија рекалми.цом.мк и урнебес.цом.мк .. али мојот ќе мора да се задоволи со фри домејн и хостинг :LOL: па за понатаму , можда ќе земам некој домејн(здравје и живот до тогаш)
   
 14. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Треба да трошиш пари за да правиш пари. :)

  Уште од почеток ти велам дека сајтот нема да ти биде сфатен сериозно доколку нема свој домаин и добар хостинг.
   
 15. A^1^T^E^A^M

  A^1^T^E^A^M
  Баниран/a

  393
  2
  18 Април 2007
  за домејн лесна е :) ќе земам еден .info за 60 денари од godaddy ... хостингот е на 110mb (фрее) ... али да се надевам дека би се нафатиле некој помали сајтови, блогерите или па вие :pPP да пратите банер и да го поставиме таму , со тоа и јас и вие би биле задоволни... вие ќе добиете повеќе посети и корисници, а јас ќе ја проширам базата на реклами :)
   
 16. FilipB

  FilipB
  Intern

  1
  0
  29 Август 2007
  Јас би ви препорачал да ја посетите http://www.najdirabota.com.mk (за тие кои сеуште не ја посетиле) хостирана на http://www.hostdepartment.com и самите да процените каков е хостингот.
  Многу би ми значел вашиот feedback.
  Имајте во предвид за колкава база се работи.

  ПС. Хостирана е на .NET платформа и SQL Server 2000 DB сервер
   
 17. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,129
  736
  8 Април 2007
  Машко
  Незнам дали е до мене ама некако не ми се свиѓаат. Башка мислам дека прават Overseling пишав на друг пост што е тоа. побарајте
   
 18. NoLander

  NoLander
  Intern

  216
  15
  11 ноември 2007
  Донев е најапашкиот сервер на светот , но како што знам тој го купи огласи.цом.мк
  изгледа салбо менаџира со него . За неговите услуги можам да кажам само лоши зборови
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...