• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ваши искуства со Сетек

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,056
789
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Едно е јасно. Ако оди на суд може да заглави и до две години. Па графичките нема да ја имаат таа вредност како сега:D:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,332
Скопје
Едно е јасно. Ако оди на суд може да заглави и до две години. Па графичките нема да ја имаат таа вредност како сега:D:D
Тоа ќе биде најјако, да ги добие некако на суд и да му ги дадат графичките платени 60к а тогаш ќе бидат 30к xD
 

BigBull

Gaining Experience
20 март 2013
9
53
Чувствувам одговорност да ве известам за резултатот од предходно настанатата ситуација.
Некои од членовите погоре беа во право и го погодија крајниот резултат.

Се распрашував многу, бидејќи сакав да го изберам правилниот и најлесниот начин за мене како да го завршам сето ова.
Јас само сакав да ги добијам графичките по таа цена што ги платив, ама сфатив дека во никој случај нема да ги добијам по таа цена. После разни советувања одлучив да се повлечам од сето ова и да си ги побарам моите пари назад.
Не сакав да одам со тужби, судови, бидејќи едноставно не сакав да си го губам моето драгоцено време, ниту пак да се полнам со нервози, знаејќи како функционираат тие процеси кај нас и како се може да се подмити многу лесно.

Компанијата беше известена за мојата одлука дека си ги сакам моите платени средства назад и на сето ова пак се појави несериозноста на компанијата.
Им требаа недела дена за да ми ги вратат моите средства, причината за тоа беше што салонот кој требаше да ги врати средствата едноставно не можел да направи толку промет во еден ден за да ни ги врати средствата.
После целата ситуација јас пак бев со разбирање, иако знам со какви си имам работа, им дадов неколку дена за да ми ги вратат средствата.

Поминаа тие неколку дена, остварив повик со нив и бев известен дека уште немаат средства собрано и ми рекоа дека морало од еден ден да се соберат средствата. Тука веќе не можеше да се остане воздржан и им беше укажено на смирен воедно и нервозен начин дека средствата мора да бидат вратени во наредните два дена.
Работата било што морало на таков начин да се изреагира и оп едноставно можело од предходните денови да се чуваат парите и така да се соберат од 2-3 дена средствата и да ми бидат вратени.

Средствата се вратени и од моја страна е завршено со таа компанија, вие од оваа ситуација сами размислете дали би сакале да си имате работа со нив во иднина.
 
Последна промена:

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
@BigBull многу нефер и педерски од нивна страна. Се дискутираше многу претходно. Вработениот може да згреши и да ти каже дека цената е спуштена, но штом истата е внесена во систем и издадена е фискална тогаш одговорниот во компанијата задолжен за тие уредувања треба да си сноси одговорност.

Како што кажа @SiPy`, ете така и испадна, дека немаат обврска да ти ги дадат, едноставно не е фер и ти ама баш ич не си виновен, како етички, така и правно.

Не само што не ти ги вратиле, туку и ти ги заглавиле средствата, ти нанеле немир и нервози дополнителни, за што постои основ за тужење.

Си извлекол поука, ти благодариме што ја пренесе во целост ситуацијата, терај си понатаму во благосостојба која тешко се достигнува кај нас.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,714
2,988
@BigBull жал ми е што така испадна работата. Грешката е неминовно на Сетек, веројатно на кој и да е одговорен за внесување на цените во систем, ама во нормална држава ќе речеа "Јебига, ја посравме, повели графичките а ние ќе си ја проголтаме разликата во цена". Во такви ситуации се гледа многу за фирмата.

Како и да е, ептен нефер од нивна страна што уште и се дрзнале да ја влечкаат работата, ама и со оглед на искуствата на многу членови на форумов, не е за чудење. И искрено, ептен е глупо шо законот е на нивна страна за вакви работи и ти изгубиле и време и живци а тие не губат апсолутно ништо.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,701
4,582
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Чувствувам одговорност да ве известам за резултатот од предходно настанатата ситуација.
Некои од членовите погоре беа во право и го погодија крајниот резултат.

Се распрашував многу, бидејќи сакав да го изберам правилниот и најлесниот начин за мене како да го завршам сето ова.
Јас само сакав да ги добијам графичките по таа цена што ги платив, ама сфатив дека во никој случај нема да ги добијам по таа цена. После разни советувања одлучив да се повлечам од сето ова и да си ги побарам моите пари назад.
Не сакав да одам со тужби, судови, бидејќи едноставно не сакав да си го губам моето драгоцено време, ниту пак да се полнам со нервози, знаејќи како функционираат тие процеси кај нас и како се може да се подмити многу лесно.

Компанијата беше известена за мојата одлука дека си ги сакам моите платени средства назад и на сето ова пак се појави несериозноста на компанијата.
Им требаа недела дена за да ми ги вратат моите средства, причината за тоа беше што салонот кој требаше да ги врати средствата едноставно не можел да направи толку промет во еден ден за да ни ги врати средствата.
После целата ситуација јас пак бев со разбирање, иако знам со какви си имам работа, им дадов неколку дена за да ми ги вратат средствата.

Поминаа тие неколку дена, остварив повик со нив и бев известен дека уште немаат средства собрано и ми рекоа дека морало од еден ден да се соберат средствата. Тука веќе не можеше да се остане воздржан и им беше укажено на смирен воедно и нервозен начин дека средствата мора да бидат вратени во наредните два дена.
Работата било што морало на таков начин да се изреагира и оп едноставно можело од предходните денови да се чуваат парите и така да се соберат од 2-3 дена средствата и да ми бидат вратени.

Средствата се вратени и од моја страна е завршено со таа компанија, вие од оваа ситуација сами размислете дали би сакале да си имате работа со нив во иднина.
Они само сакале да ги удвојат со кец у два на утакмица од Европско, ќе имало за сите пари само да си почекал...

Едит - јас да сум на твое место, би купил пак од СЕТЕК. Нешто од 100-150к и ќе им кажам ќе ви ги префрлам парите штом ги заработам во еден ден.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,733
4,622
У строК центар!
@BigBull не се разочарувај, секој може да згреши...НО, на Сетек тоа премногу често им се случува.

Инаку точно е тоа дека за голема сума на пари си требал да почекаш 2-3 дена. НО, има и други начини како можат да ти ги вратат средствата кога веќе те измалтретирале.

Заради вакви фирми страдаат и оние кои се сериозни и покажуваат почит кон своите потрошувачи. НО, и потрошувачите треба да покажат почит кон фирмите и нивните вработени.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,257
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ме заинтересира новиот RED FRIDAY со неворојатни попусти до 60%, и го отворив ценовникот/флаерот да ги видам тие магични попусти. Ај што пола од флаерот е со -проценти попуст, а пола со - денари успеав да најдам само 1 производ што е на 60% попуст, ако предходно нормално не накачиле цена малце.

1628875100319.pngЗначи овој лаптоп, никад не бил 54.000

1628875448290.png


Хехехеехе

1628875616743.png
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,332
Скопје
Ме заинтересира новиот RED FRIDAY со неворојатни попусти до 60%, и го отвори ценовникот/флаерот да ги видам тие магични попусти. Ај што пола од флаерот е со -проценти попуст, а пола со - денари успеав да најдам само 1 производ што е на 60% попуст, ако предходно нормално не накачиле цена малце.

Погледнете го атачментот 103200


Аууу си гази црно-црвена џиперска :cool:
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Сетек не се дувло на измамници
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
221
214
Куманово
успеав да најдам само 1 производ што е на 60% попуст

1628875100319.png
1628875100319.png
абе зимај туј пеглу док има не се заебаај, глеј гу што е црвена, ја си зема едно пет-шеснаес пегле, после ќе ви продавам по скалперски цене :poop::devilish:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Некои фирми(вклучително најголемите неколку) во периодов на дефицит на графички картички испаднаа големи шупци, како со скалперските цени така и со непродавање на графички картички на помали фирми и дилери. Сето ова со графичките картички ќе помине за некое време и тие фирми ќе треба да работат и понатаму. Мислам дека поголем број од мали фирми и дилери нема повеќе да дилаат хардвер од поголемите шупак фирми. Приморани, поради шупачкото понашање на големите фирми, голем дел од малите фирми си најдоа линкови од фирми во странство па си увезуваат роба по пониски цени. Не дека многу ги заболе на некои од големите, но сепак what goes around comes around.

НО, и потрошувачите треба да покажат почит кон фирмите и нивните вработени.
Тешко ова кај нас. Потрошувачите се водат од девизата „купувачот е секогаш во право“ која најчесто си ја земаат здраво за готово. Па како продавач ако не сакаш да поминеш преку некој булшит од купувачот ќе бидеш пљукан и слично. Од најпрости примери каде купувачот свесно купил tray процесор па јаде гомна како тоа х продавач продава процесор кој не е во кутија и е без кулер, па до WTF случаи каде купувач купил гејминг компјутер, го искинал од играње два месеци (куќиштето полно со прашина, исполепено со налепници) и сака да го врати и да си ги земе комплетно парите назад ѓомити му сецкало на незнам која игра.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Некои фирми(вклучително најголемите неколку) во периодов на дефицит на графички картички испаднаа големи шупци, како со скалперските цени така и со непродавање на графички картички на помали фирми и дилери. Сето ова со графичките картички ќе помине за некое време и тие фирми ќе треба да работат и понатаму. Мислам дека поголем број од мали фирми и дилери нема повеќе да дилаат хардвер од поголемите шупак фирми. Приморани, поради шупачкото понашање на големите фирми, голем дел од малите фирми си најдоа линкови од фирми во странство па си увезуваат роба по пониски цени. Не дека многу ги заболе на некои од големите, но сепак what goes around comes around.

Тешко ова кај нас. Потрошувачите се водат од девизата „купувачот е секогаш во право“ која најчесто си ја земаат здраво за готово. Па како продавач ако не сакаш да поминеш преку некој булшит од купувачот ќе бидеш пљукан и слично. Од најпрости примери каде купувачот свесно купил tray процесор па јаде гомна како тоа х продавач продава процесор кој не е во кутија и е без кулер, па до WTF случаи каде купувач купил гејминг компјутер, го искинал од играње два месеци (куќиштето полно со прашина, исполепено со налепници) и сака да го врати и да си ги земе комплетно парите назад ѓомити му сецкало на незнам која игра.
Тој голем број на мали фирми и дилери, кој е веќе многу мал број пошто речиси сите испоцркаа, ќе си легнат на брашното кога овие големиве ќе им симнат 2 евра, ќе им дадат две тастатури гратис и кога ќе им заглави некоја пратка од 5 парчиња нешто а ветиле некому нешто по скалперски цени. Ќе си легнат на брашното како и секогаш до сега.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,912
Gaston's setup  
Audio
AR
WTF случаи каде купувач купил гејминг компјутер, го искинал од играње два месеци (куќиштето полно со прашина, исполепено со налепници) и сака да го врати и да си ги земе комплетно парите назад ѓомити му сецкало на незнам која игра.
Кај бил случајов? И шо му рекле на талентов?
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,711
1,048
Интересно Линус како објаснува кога тој работел во трговија, големите продавачи успевале да продадат повеќе производи од малите со пониски цени преку различни програми за кикбек од производителите, клучно за бизнис со мали маржи од 30 до 35та минута во видеото. Којзнае дали и Сетек работи вака.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,332
Скопје

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,912
Gaston's setup  
Audio
AR
Во една фирма, му рекоа дека несериозно му е барањето.
Па и културни биле...
Уште еден ради кој се создаваат клаузули.
Треба нова кованица за ваквите - "клаузулаш" на пример :)
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
122
90
Скопје
Чисто да рентам малку за Сетек. Xiaomi Redmi Note 10 Pro кога го донесоа на 30-ти Јули имаше цена од 17,990 денари. Две недели после тоа, таа цена ја накачија на 18,999. Среќа phones.mk агрегаторот е малку спор, па можеме и тоа да го видиме.

За денес да го накачат уште еднаш на 19,999 за нивната Back to School промоција и тоа со нивната клуб картичка, иначе редовна е 22,999

Јас не знам како може некој да им верува на овие луѓе/фирма/лопови
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дај фини нешта, батали ми ги Сетек у 12 саат па и ти, Сетек....
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
506
638
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Чисто да рентам малку за Сетек. Xiaomi Redmi Note 10 Pro кога го донесоа на 30-ти Јули имаше цена од 17,990 денари. Две недели после тоа, таа цена ја накачија на 18,999. Среќа phones.mk агрегаторот е малку спор, па можеме и тоа да го видиме.

За денес да го накачат уште еднаш на 19,999 за нивната Back to School промоција и тоа со нивната клуб картичка, иначе редовна е 22,999

Јас не знам како може некој да им верува на овие луѓе/фирма/лопови
Не се само Сет.
Сите ги качија цените на телефоните, Мобеликс, Ледиком...
Пример, А52 со 8гб во Јуни се продаваше нешто над 18к.
Наредната пратка се продаваше над 20к.
Сега 22к за истиот телефон.

А52 5Г во Ледиком беше 21к сега е 24к
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,172
1,804
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
што бе, копачиве и телефоните ви ги собраа? сигурно копаат нешто штом нема залихи. Не е од недостаток на чипови, логистика, или поскапување од производителот. До копачите е
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,341
Членови
29,922
Најнов член
Qwerty29
На врв Дно