• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ваши искуства со Сетек

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,049
781
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Едно е јасно. Ако оди на суд може да заглави и до две години. Па графичките нема да ја имаат таа вредност како сега:D:D

• Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,804
9,225
Скопје
Едно е јасно. Ако оди на суд може да заглави и до две години. Па графичките нема да ја имаат таа вредност како сега:D:D
Тоа ќе биде најјако, да ги добие некако на суд и да му ги дадат графичките платени 60к а тогаш ќе бидат 30к xD

BigBull

Gaining Experience
20 март 2013
9
53
Чувствувам одговорност да ве известам за резултатот од предходно настанатата ситуација.
Некои од членовите погоре беа во право и го погодија крајниот резултат.

Се распрашував многу, бидејќи сакав да го изберам правилниот и најлесниот начин за мене како да го завршам сето ова.
Јас само сакав да ги добијам графичките по таа цена што ги платив, ама сфатив дека во никој случај нема да ги добијам по таа цена. После разни советувања одлучив да се повлечам од сето ова и да си ги побарам моите пари назад.
Не сакав да одам со тужби, судови, бидејќи едноставно не сакав да си го губам моето драгоцено време, ниту пак да се полнам со нервози, знаејќи како функционираат тие процеси кај нас и како се може да се подмити многу лесно.

Компанијата беше известена за мојата одлука дека си ги сакам моите платени средства назад и на сето ова пак се појави несериозноста на компанијата.
Им требаа недела дена за да ми ги вратат моите средства, причината за тоа беше што салонот кој требаше да ги врати средствата едноставно не можел да направи толку промет во еден ден за да ни ги врати средствата.
После целата ситуација јас пак бев со разбирање, иако знам со какви си имам работа, им дадов неколку дена за да ми ги вратат средствата.

Поминаа тие неколку дена, остварив повик со нив и бев известен дека уште немаат средства собрано и ми рекоа дека морало од еден ден да се соберат средствата. Тука веќе не можеше да се остане воздржан и им беше укажено на смирен воедно и нервозен начин дека средствата мора да бидат вратени во наредните два дена.
Работата било што морало на таков начин да се изреагира и оп едноставно можело од предходните денови да се чуваат парите и така да се соберат од 2-3 дена средствата и да ми бидат вратени.

Средствата се вратени и од моја страна е завршено со таа компанија, вие од оваа ситуација сами размислете дали би сакале да си имате работа со нив во иднина.

Последна промена:

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,464
4,100
Скопје
@BigBull многу нефер и педерски од нивна страна. Се дискутираше многу претходно. Вработениот може да згреши и да ти каже дека цената е спуштена, но штом истата е внесена во систем и издадена е фискална тогаш одговорниот во компанијата задолжен за тие уредувања треба да си сноси одговорност.

Како што кажа @SiPy`, ете така и испадна, дека немаат обврска да ти ги дадат, едноставно не е фер и ти ама баш ич не си виновен, како етички, така и правно.

Не само што не ти ги вратиле, туку и ти ги заглавиле средствата, ти нанеле немир и нервози дополнителни, за што постои основ за тужење.

Си извлекол поука, ти благодариме што ја пренесе во целост ситуацијата, терај си понатаму во благосостојба која тешко се достигнува кај нас.

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,673
2,904
@BigBull жал ми е што така испадна работата. Грешката е неминовно на Сетек, веројатно на кој и да е одговорен за внесување на цените во систем, ама во нормална држава ќе речеа "Јебига, ја посравме, повели графичките а ние ќе си ја проголтаме разликата во цена". Во такви ситуации се гледа многу за фирмата.

Како и да е, ептен нефер од нивна страна што уште и се дрзнале да ја влечкаат работата, ама и со оглед на искуствата на многу членови на форумов, не е за чудење. И искрено, ептен е глупо шо законот е на нивна страна за вакви работи и ти изгубиле и време и живци а тие не губат апсолутно ништо.

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,622
4,413
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Чувствувам одговорност да ве известам за резултатот од предходно настанатата ситуација.
Некои од членовите погоре беа во право и го погодија крајниот резултат.

Се распрашував многу, бидејќи сакав да го изберам правилниот и најлесниот начин за мене како да го завршам сето ова.
Јас само сакав да ги добијам графичките по таа цена што ги платив, ама сфатив дека во никој случај нема да ги добијам по таа цена. После разни советувања одлучив да се повлечам од сето ова и да си ги побарам моите пари назад.
Не сакав да одам со тужби, судови, бидејќи едноставно не сакав да си го губам моето драгоцено време, ниту пак да се полнам со нервози, знаејќи како функционираат тие процеси кај нас и како се може да се подмити многу лесно.

Компанијата беше известена за мојата одлука дека си ги сакам моите платени средства назад и на сето ова пак се појави несериозноста на компанијата.
Им требаа недела дена за да ми ги вратат моите средства, причината за тоа беше што салонот кој требаше да ги врати средствата едноставно не можел да направи толку промет во еден ден за да ни ги врати средствата.
После целата ситуација јас пак бев со разбирање, иако знам со какви си имам работа, им дадов неколку дена за да ми ги вратат средствата.

Поминаа тие неколку дена, остварив повик со нив и бев известен дека уште немаат средства собрано и ми рекоа дека морало од еден ден да се соберат средствата. Тука веќе не можеше да се остане воздржан и им беше укажено на смирен воедно и нервозен начин дека средствата мора да бидат вратени во наредните два дена.
Работата било што морало на таков начин да се изреагира и оп едноставно можело од предходните денови да се чуваат парите и така да се соберат од 2-3 дена средствата и да ми бидат вратени.

Средствата се вратени и од моја страна е завршено со таа компанија, вие од оваа ситуација сами размислете дали би сакале да си имате работа со нив во иднина.
Они само сакале да ги удвојат со кец у два на утакмица од Европско, ќе имало за сите пари само да си почекал...

Едит - јас да сум на твое место, би купил пак од СЕТЕК. Нешто од 100-150к и ќе им кажам ќе ви ги префрлам парите штом ги заработам во еден ден.

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,731
4,622
У строК центар!
@BigBull не се разочарувај, секој може да згреши...НО, на Сетек тоа премногу често им се случува.

Инаку точно е тоа дека за голема сума на пари си требал да почекаш 2-3 дена. НО, има и други начини како можат да ти ги вратат средствата кога веќе те измалтретирале.

Заради вакви фирми страдаат и оние кои се сериозни и покажуваат почит кон своите потрошувачи. НО, и потрошувачите треба да покажат почит кон фирмите и нивните вработени.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
856,111
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно