• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
Многу е важно што се прави у тие 70% од денот. На жена ми и 10000 mAh да и даеш нема да о стигнат од сабајле до после 5 саат. Просто невероватно е што праи.

Sent from Телефон using Tapatalk
Power user-и сме, користиме мобилен многу, дел од работата ни е, комуникација со клиенти на мобилен и на viber, во слободно време користиме социјални мрежи и гледање видеа. Не играме видео игри на мобилен
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
95
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Nekoj nesto da ne dobi info za saatcinjata od promocijata?
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
Еве и апдејт од ситуацијата со батеријата на Samsung S20 FE, после првото полнење батеријата сега држи цел ден со нормално користење, сепак било потребно да се оптимизира софтверски.

Фала на сите што одговоривте на прашањата!
 

xxxMoRLoGxxx

Intern
29 јуни 2017
13
15
Nekoj nesto da ne dobi info za saatcinjata od promocijata?
Изгледа ние од нептун покасно ке ги добиеме :D На братучед мој од телеком купен телефонот му стигна одма на 14. Се јавив во подршка као чекале верификација за ИМЕИ-то.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
242
225
А ние од Техномаркет значи Мај
Изгледа ние од нептун покасно ке ги добиеме :D На братучед мој од телеком купен телефонот му стигна одма на 14. Се јавив во подршка као чекале верификација за ИМЕИ-то.
Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,722
1,290
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Feedback за двата модели? Добри се за секојдневно користење и Light гејмање? Камера?
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
959
498
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
зашто волку поспор е самсунг а52 од редми ноте 10 про а слични процесори имаат,
предходниве модели разбирам имаа послаби чипсети самсунг и нормално да се поспори ама што е сега проблемот?

View: https://www.youtube.com/watch?v=vY2V0VPrszw
 

Buzuki

Gaining Experience
16 јули 2013
168
50
Имам проблем со копчето за заклучување на с10+.. Пред некој ден почна да се клати целото и почна да излага.. пред некој ден и ми падна па го вратив и наместив маска па го чува колку толку..

Е сега дали можи некако да се залепи? Порачав од алиекспрес комплет копчиња али незнам како воопшто би го наместил за да е како што треба?
 

Janev

Intern
16 јуни 2018
40
41
Feedback за двата модели? Добри се за секојдневно користење и Light гејмање? Камера?
Го споредив а52 со мојот А71. Не дека го имам јас, ама некако подобар филинг имам со А71. А72 е стварно добар.

Мој избор би било А71 пред а52
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
95
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Imam problem so s21, golem del od aplikaciite konstantno crashnuvaat duri i nekogas stom vklucam nekoja aplikacija telefonot se restartira (wapp,discord,instagram,browser,youtube,camera,gmail,yahoo mail i sl). Isto i aplikacii koi retko i da gi koristam ili nikad gi neam vkluceno crashnuvaat sami od sebe.
Probav da uninstall updates na andoird web view,pa po nekoe vreme go update,napraiv clear cahce pak e isto.Androidot najnova verzija kako i site aplikacii.
 

Quasimodo

Intern
2 септември 2016
76
34
зашто волку поспор е самсунг а52 од редми ноте 10 про а слични процесори имаат,
предходниве модели разбирам имаа послаби чипсети самсунг и нормално да се поспори ама што е сега проблемот?

View: https://www.youtube.com/watch?v=vY2V0VPrszw
На вакви споредби многу не му верувам, може да е FAN на некој модел...
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
702
360
Имам проблем со копчето за заклучување на с10+.. Пред некој ден почна да се клати целото и почна да излага.. пред некој ден и ми падна па го вратив и наместив маска па го чува колку толку..

Е сега дали можи некако да се залепи? Порачав од алиекспрес комплет копчиња али незнам како воопшто би го наместил за да е како што треба?
Дојди имам , гратис :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Imam problem so s21, golem del od aplikaciite konstantno crashnuvaat duri i nekogas stom vklucam nekoja aplikacija telefonot se restartira (wapp,discord,instagram,browser,youtube,camera,gmail,yahoo mail i sl). Isto i aplikacii koi retko i da gi koristam ili nikad gi neam vkluceno crashnuvaat sami od sebe.
Probav da uninstall updates na andoird web view,pa po nekoe vreme go update,napraiv clear cahce pak e isto.Androidot najnova verzija kako i site aplikacii.
Не е до тебе. Месецов доста апликации имаат проблеми, и крешнуваат. Не си само ти, туку кај повеќето е ист проблем па дури и кај мене.

Еве прочитај:

Ќе си ги апдејтираш сите апликации на најнова верија, и софтверот (иако кажа дека си проверил и направил, ќе провериш пак), и ќе си свиркаш.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
95
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Не е до тебе. Месецов доста апликации имаат проблеми, и крешнуваат. Не си само ти, туку кај повеќето е ист проблем па дури и кај мене.

Еве прочитај:

Ќе си ги апдејтираш сите апликации на најнова верија, и софтверот (иако кажа дека си проверил и направил, ќе провериш пак), и ќе си свиркаш.
А android webview ti e na najnova verzija ili uninstall updates?

Edit:
View: https://youtu.be/CB9j4mPhVfo
Eve sto se slucuvase pred malku so instagram, a posle odkako zavrsiv so snimanje se restartirase edno 5 pati sam. Spored crash history whatsapp crashnal.
 
Последна промена:

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
229
223
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Налетал некој на инфо каков тип на меморија има 52/52 5G? Претпоставувам е UFS 2.1, a?
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,510
686
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
На вакви споредби многу не му верувам, може да е FAN на некој модел...
Може дека Самсунгот предпочитува да ги држи апликациите живи во позадина за прав мултитаскинг.

Редмито е по Futureproof со побрз екран.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,331
3,519
Битола
Здраво на сите, се надевам сте добро. Брзо прашање за wireless charger:

Умствувам да го купам најновиот Samsung Wireless Charger со Fast Charging 2.0 т.е. овој:


Дали имате идеја некојa од нашиве продавници да го носи? Да избегнам порачување од странски страни.

Поздрав и убав ден. Благодарам за помошта.
 
18 септември 2020
27
17
Побарај прво од нашиве продавници и од продавниците каде што продаваат галентерија за телефони. Ако нема порачај од странство. Во нептун само 9W има
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,331
3,519
Битола
Побарај прво од нашиве продавници и од продавниците каде што продаваат галентерија за телефони. Ако нема порачај од странство. Во нептун само 9W има
Ги пребарав сиве овие продавници: Анхол, Сетек, Нептум и ним слични, но, не најдов. Си реков има некој да порача во мое име, а тоа да не сум јас. xD
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
985
2,478
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Дечки матична за А71 кај би можел да најдам?
Ледиком и мобеликс немаат.
Фала однапред :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,716
Мислења
849,274
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно