• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

xxxMoRLoGxxx

Intern
29 јуни 2017
13
15

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,300
1,382
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
А може зависи и од кај е земен уредот. Јас од Телеком. Како и да е ќе добиете.
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
321
372
Goran27's setup  
Processor & Cooler
i7 4790K @ 4.6 GHz & CM Nepton 140XL
Motherboard
ASUS Z97-A
Storage
Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
Patriot Viper 3 DDR3-2133 (4x4GB)
Video card
EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3 GAMING
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Mouse BenQ ZOWIE Gaming Gear EC1-A
Keyboard
RIPJAWS KM780 MX - Mechanical Gaming Keyboard (Cherry MX Red)
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Некој со практични искуства со S20FE? Пред се за забелешките што ги има по интернетов во врска со тачот, батеријата и загревањето на Exynos верзијата.
Јас сум горд корисник на с20ФЕ , нетуку читај по интернети , ја имам 8/128гб верзијата и сум презадоволен , телефонот има се , од камера(4к/60фпс) одличен дисплеј 120хз одличен звук , супер брз и ред други работи , тачот е екстра респонзивен и си работи супер , батеријата си ја држи нормално 3 дена ако не го чепкаш , 2 дена со г-маил и вибер и нормално 1 ден ако си интензивно на него , за греенјето ДА загрева по малце али ништо страшно нормално е од негде да ја испушта топлината , земај слободно имаш од динамит за без пари
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,300
1,382
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
229
223
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
95
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
@TheDimiskov @xxxMoRLoGxxx Одобрено! Сега до 30 мај имаат фора да го достават :)
Нема ништо кај мене, им пуштив дента на 29 март кога го земав од нептун, ај ваљда кај и да е ќе стигне нешто

Ми го донесоа пред пола саат.
Супер, а од кај го зема телефонот?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,300
1,382
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Нема ништо кај мене, им пуштив дента на 29 март кога го земав од нептун, ај ваљда кај и да е ќе стигне нештоСупер, а од кај го зема телефонот?
Телеком. Ајде и вие за брзо да си дочекате.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
95
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Дали имал некој сличен проблем со S21.

Сабајлево пуштам самсунг интернет и по некоја секунда крашна,ок пуштам пак и почиња нон стоп да спама дека самсунг интернет крашнува,и по некоја секунда се рестартира телефонот и само што се упали пак спамаше дека крашнува самсунг интернет и влезе у рестарт лооп едно 10/15 минути.
После се појави android recovery screen и по некоја секунда се тргна и се појави андроид логото и под него пишуеше error, и пак се рестартираше и после си беше ок.
 

DaniDaniel

Intern
5 јуни 2020
15
28
Дали имал некој сличен проблем со S21.

Сабајлево пуштам самсунг интернет и по некоја секунда крашна,ок пуштам пак и почиња нон стоп да спама дека самсунг интернет крашнува,и по некоја секунда се рестартира телефонот и само што се упали пак спамаше дека крашнува самсунг интернет и влезе у рестарт лооп едно 10/15 минути.
После се појави android recovery screen и по некоја секунда се тргна и се појави андроид логото и под него пишуеше error, и пак се рестартираше и после си беше ок.
Никаков проблем не сум имал со крашнување на Самсунг интернет. Веќе 2 месеци го користам.
Апдејтиран ти е на последна верзија?
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
95
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
95
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Оди на галакси сторе таму види дали е апдејтиран ,а не на плеј сторе

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
Дада апдејтирано е се на најнова верзија, пак отворам самсунг интернет пак истото се дешава, крашнува и влага у лооп и неможам да го исклучам
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,722
1,290
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Дада апдејтирано е се на најнова верзија, пак отворам самсунг интернет пак истото се дешава, крашнува и влага у лооп и неможам да го исклучам
Проба скрос clear data (доколку дозволува) па да си го апдејтнеш/вклучиш пак?
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
95
190
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,716
3,625
Jas imam problem so instagram na S21, mi krashnuva celo vreme probav se, go simnav i od galaxy store pak e isto. Dali nekoj ima vakov problem?
Реинсталирај го, исчисти кеш, рестартирај го телефонот. Види дали сите апдејти на апликации и сервиси ти се направени.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
Ве молам споделете искуства со Samsung s20FE, Заинтересиран сум да земам еден меѓутоа колега од работа си зима и вчера реши да го врати бидејќи батеријата не држи ни еден ден, снемува батерија на 70% од денот, бар така тој вели, правевме тест на крај на работна смена неговиот имаше останто 27% додека мојот беше на 65%, користам моментално Lenovo z6 Pro со 4000mah батерија додека неговиот ома 4500mah, знам дека екранот е голем фактор и "цица" најголем дел од батеријата ама не верувам дека треба да е толку драстична разликата, он крин тиме двајцата имавме нешто повеќе од 2 часа и двајцата сме power user-и и користиме мобилен за телефонски повици, комуникација на вибер, интеренет, видео итн...

Почнавме да истражуиваме и неколку постови велат дека овој проблем постои само кај Exynos (неговиот е Exynos) верзиите од мобилниот додека кај Snapdragon верзиите го нема овој проблем, колку е ова виситна ?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,362
4,513
Јас го немам тој проблем, терам цел ден со него на 120Hz со WiFi+BT цело време. Имаше претходно проблеми, ама го средија од кога пуштија 3.1 апдејт.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јас го немам тој проблем, терам цел ден со него на 120Hz со WiFi+BT цело време. Имаше претходно проблеми, ама го средија од кога пуштија 3.1 апдејт.
Nese sreduva do eksinks e


On, Мајко моја какoв bias,


 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,744
2,296
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Ве молам споделете искуства со Samsung s20FE, Заинтересиран сум да земам еден меѓутоа колега од работа си зима и вчера реши да го врати бидејќи батеријата не држи ни еден ден, снемува батерија на 70% од денот, бар така тој вели, правевме тест на крај на работна смена неговиот имаше останто 27% додека мојот беше на 65%, користам моментално Lenovo z6 Pro со 4000mah батерија додека неговиот ома 4500mah, знам дека екранот е голем фактор и "цица" најголем дел од батеријата ама не верувам дека треба да е толку драстична разликата, он крин тиме двајцата имавме нешто повеќе од 2 часа и двајцата сме power user-и и користиме мобилен за телефонски повици, комуникација на вибер, интеренет, видео итн...

Почнавме да истражуиваме и неколку постови велат дека овој проблем постои само кај Exynos (неговиот е Exynos) верзиите од мобилниот додека кај Snapdragon верзиите го нема овој проблем, колку е ова виситна ?
На кратко:
1. Кај сите телефони поготово флегшип кои имаат јаки чипсети мора да помине една недела користење за да може Андроид-от да се самооптимизира. И кај мене првите дена ми беа катастрофа потоа се стабилизира потрошувачката.
2. Два исти телефона кај две различни особи не може да се споредат а камоли тоа што ти го правиш т.е. "мојот леново вс самсунгот на другарти", има милион причини зошто се различни и би трошеле различно а не само големината на батеријата.
3. Точно дека снапдрагон моделот држи малце повеќе батерија но јас лично имам с20+ со ексинос и држи цел ден без проблем со прекумерно користење и толку треба да очекуваш, два дена ниту снапдрагон верзијата нема да ти издржи.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
88
52
На кратко:
1. Кај сите телефони поготово флегшип кои имаат јаки чипсети мора да помине една недела користење за да може Андроид-от да се самооптимизира. И кај мене првите дена ми беа катастрофа потоа се стабилизира потрошувачката.
2. Два исти телефона кај две различни особи не може да се споредат а камоли тоа што ти го правиш т.е. "мојот леново вс самсунгот на другарти", има милион причини зошто се различни и би трошеле различно а не само големината на батеријата.
3. Точно дека снапдрагон моделот држи малце повеќе батерија но јас лично имам с20+ со ексинос и држи цел ден без проблем со прекумерно користење и толку треба да очекуваш, два дена ниту снапдрагон верзијата нема да ти издржи.
Проблемот е овде што батеријата држи 70% од денот, реачлно гледано со батерија 4500mah,како што рече и ти, не треба да има проблем да издржи еден цел ден.

Видовме многу поплаки на нет на глобално ниво, некој од нив беа и од корисници со 1 недела+ кој што велат дека нема подобрување.

Фала на одговорот у секој случај
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,323
2,701
Проблемот е овде што батеријата држи 70% од денот, реачлно гледано со батерија 4500mah,како што рече и ти, не треба да има проблем да издржи еден цел ден.

Видовме многу поплаки на нет на глобално ниво, некој од нив беа и од корисници со 1 недела+ кој што велат дека нема подобрување.

Фала на одговорот у секој случај
Многу е важно што се прави у тие 70% од денот. На жена ми и 10000 mAh да и даеш нема да о стигнат од сабајле до после 5 саат. Просто невероватно е што праи.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,286
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно