Проблем со телеком

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од steelseries, 12 Август 2017.

1. kirev

kirev
    Unstoppable

5,386
    3,733
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Дали ти паднало, се скршило, ова она? Не. Инсистирај да ти го заменат и едното и другото во гаранција (не се твои, нивни се). Чкарт роба даваат по муштерии што плаќаат. Ништо џабе не си добил, сѐ си платил.

2. fuzzjaw

fuzzjaw
    On your way to fame

548
    874
    13 Јануари 2014
    Машко
    Не ги менуваат. Се вадат дека даљинските не се под гаранција, дека не се заедно со box-от, туку посебно, и најдобро што можеш да добиеш е друго даљинско, користено, со помалку фалични копчиња, од некој што го вратил. И да сакаш да купиш ново (околу 1000 ден. мислам дека беа), ќе те маткаат дека немаат на лагер. Ова го кажувам од лично искуство.

А имам и информации дека на некои им даваат нови, од box-овите кои им стојат за нови корисници, па некој што треба да добие нов box и даљинско ке заврши со користено и фалично.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  3. krema

krema
    Professor

6,552
    6,126
    24 Јуни 2009
    Машко
    Пријави дека те зеза боксот и нека ти сменат комплет нов бокс со ново далечинско!

На ASUSx55c му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ASUSx55c

ASUSx55c
    Intern

75
    15
    16 Јули 2013
    Машко
    За паѓање сигурно има паднато од кревет од 20-30 цм, но не е ништо скршено, а веројатно и мене користено ми се погодило, уште вториот или третиот месец започнало да заебава.
    Богами знае и телевизијата да застане на 5-10 секунди после тоа продолжува или мора да смениш канал па да вратиш дали е до боксот или рутерот не знам.

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  5. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,289
    3,031
    11 Декември 2008
    Машко
    Ќе ти го сменат даљинското другпат кога ќе дојдат за некој проблем, побарај им онака другарски, ќе ти дадат друго најверојатно.

Мене ми го сменија едното не ми се свиѓаше многу тврди му беа дугмињата па ми го сменија од тие со помеки :D

6. ASUSx55c

ASUSx55c
    Intern

75
    15
    16 Јули 2013
    Машко
    Тестирав брзина преку зте-то и преку тенда, освен шо преку тендата има 4 црти,преку зте-то 2, брзината е мање више таа, и со спидпортот беше тука некаде. Така да мислам дека нема да имам проблем.
    [​IMG] Зте
    [​IMG] Тенда

7. kirev

kirev
    Unstoppable

5,386
    3,733
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Абе прогуглај тука на форумов. Не е фрката во брзината и цртките - ТОТАЛНО СЕ ГАСИ ВАЈРЛЕСОТ и се пали после некоја минута кога ќе вклучиш 3-4 уреди и така цело време...

8. ASUSx55c

ASUSx55c
    Intern

75
    15
    16 Јули 2013
    Машко
    само шо осетив на своја кожа, сепак ќе мора и тендата да работи

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kirev

kirev
    Unstoppable

5,386
    3,733
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Влези и изгаси го вајрлесот

10. Despot

Despot
    Intern

3
    0
    28 Јуни 2008
    Здраво,

Имам оптички интернет од телеком и во последно време нон стоп паѓа интернетот и варира брзината. 3г од вип ми е постабилно. Дали и други го имаат овај проблем ? знам и на работа често се дешава да снема интернет од телеком - исто имаме оптички. Или е до рутерот можеби или е нивен технички проблем можеби ? Ова почна после незгодата што ја имаа пред некое време цел ден ко немаше телевизја и интернет...

11. kirev

kirev
    Unstoppable

5,386
    3,733
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Пријави на 122? Што викаат они?

12. ASUSx55c

ASUSx55c
    Intern

75
    15
    16 Јули 2013
    Машко
    Брзо прегоре гомцето зте, ме подновија со спидпорт ентри 2i :)

13. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,289
    3,031
    11 Декември 2008
    Машко
    И entry 2i е ZTE али не толкаво гомце :)

14. DrMTR

DrMTR
    Unbeatable

5,723
    5,604
    27 Март 2014
    90 дена немам прекин на интернет со 2i Entry.

На olikomerc и ASUSx55c им се допаѓа ова.
  15. ASUSx55c

ASUSx55c
    Intern

75
    15
    16 Јули 2013
    Машко
    Овој стариот ЗТЕ по 2-3 пати на ден го рестартирав, па телевизија застануваше, па интернет паѓаше, во 2i втор ден уште немам влезено. Свака част за зте штом и 2i е нивно, старите спидпорти мислам дека беа од AVM.

16. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,289
    3,031
    11 Декември 2008
    Машко
    Јас немав проблеми ни со старите ZTE, ни со овој новиов Entry 2i. Освен проблеми со кабли од бандера до куќа.

17. orce66624

orce66624
    Intern

1
    3
    13 Август 2016
    Машко
    zdravo na site
    da se nadovrzam na temava
    koristam uslugi na telekom okolu 10 god(poslednive 5-6 3max,pa femili bbox i na kraj magenta)
    poslednive 2 godini imav nonsto problemi mi pagjase linijata na 4mb i po avtomatizam ni internet i tv.Konecno go resiv problemot vcera bidejki vo nedelata na eden batka na 122 mu se ispusti deka imaat nekakvi hibridni ruteri(za tv koristi bakar,a za internet 4g)
    vcera svrtev nekolku telefoni odsabalk
    je i veke popladneto dojdoa moniraa i konecno imam internet normalen(siminjam i gledam tv vo isto vreme)
    na122 mi rekoa deka ke mi ja ogranicat brzinata na 12 mbs kolku sto stoi vo dogovorot megjutoa ne go napravija toamomentalo ide od 50 do 60 brzinata mereno na speed test
    taka da ako imate problem so linija ova e samo resenie kade sto nema podrska za optika
    ruterot e na huavei
    pozdrav

olikomerc, Alekso1981 и на Astro им се допаѓа ова.
  18. krema

krema
    Professor

6,552
    6,126
    24 Јуни 2009
    Машко
    Читај, читај, и ми се заврте во главата. Заради добрата информација вреди да се прочита овој пост.
    Фала батка.

На shitpost101 и orce66624 им се допаѓа ова.
  19. smiljo

smiljo
    Intern

8
    2
    28 Февруари 2015
    Машко
    Здраво, имам Internet M i TV L, брзината треба да ми е 12 мбити меѓутоа никогш не е повеќе од 6.5 мбити. Ако имам вклучено и тв тогаш пак нема шанса и над 5 мбити да отиде, а со исклучено тв е околу 6.5 мбити. Еднаш во месецот во период од неколку часа се случува со вклучено тв брзината да ми е околу 6 мбити. Оддалечен сум од централа околу 3 км(така барем ми кажаа кога имав проблем со тв-то и случајно го прашав техничарот што дојде..), и поврзан со телефонска линија(бакарен линк најверојатно), дали има можност да се добијат тие 12 мбити, треба малку да се биде досаден кон телеком за да ги испорачаат тие брзини? Некакви совети?

И уште нешто..како може да си ја ресетирам лозинката на рутерот(speedport w 503v)? до пред две недели често се вклучував за да гледам одредени информации, меѓутоа сеа не знам која е лозинката, не памтам јас да сум ја сменил, дали е можно од телеком да ја промениле?

20. shitpost101

shitpost101
    Gaining Experience

346
    232
    9 Февруари 2018
    Машко
    Оди во телеком ако си на АДСЛ што игурно си, побарај нека ти го сменат во ВДСЛ, нема ништо посебно само им кажуваш и крај резултат кај мене бар , помал пинг и сега ти ги имам тие 12мбпс ама стварно ги има.

21. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,289
    3,031
    11 Декември 2008
    Машко
    Далеку си од централа (3км), ваљда толку е максимумот на линијата до кај 8-10 мегабити.
    Влези во рутерот, провери на колку е синхронизиран. Ако неможеш да влезеш во рутерот, ресетирај го, позади на налепницата треба да имаш податоци за влез или после ресет можеше и без пасс да се влегува во тие модели, така нешто.

Слични теми
  1. alsas01
    Одговори:
    37
    Прегледи:
    3,787
  2. bobmkd
    Одговори:
    22
    Прегледи:
    1,807
  3. krashot