1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со телеком

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од steelseries, 12 Август 2017.

 1. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Дали ти паднало, се скршило, ова она? Не. Инсистирај да ти го заменат и едното и другото во гаранција (не се твои, нивни се). Чкарт роба даваат по муштерии што плаќаат. Ништо џабе не си добил, сѐ си платил.
   
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,386
  2,239
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не ги менуваат. Се вадат дека даљинските не се под гаранција, дека не се заедно со box-от, туку посебно, и најдобро што можеш да добиеш е друго даљинско, користено, со помалку фалични копчиња, од некој што го вратил. И да сакаш да купиш ново (околу 1000 ден. мислам дека беа), ќе те маткаат дека немаат на лагер. Ова го кажувам од лично искуство.

  А имам и информации дека на некои им даваат нови, од box-овите кои им стојат за нови корисници, па некој што треба да добие нов box и даљинско ке заврши со користено и фалично.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пријави дека те зеза боксот и нека ти сменат комплет нов бокс со ново далечинско!
   
  На ASUSx55c му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ASUSx55c

  ASUSx55c
  Intern

  77
  16
  16 Јули 2013
  Машко
  За паѓање сигурно има паднато од кревет од 20-30 цм, но не е ништо скршено, а веројатно и мене користено ми се погодило, уште вториот или третиот месец започнало да заебава.
  Богами знае и телевизијата да застане на 5-10 секунди после тоа продолжува или мора да смениш канал па да вратиш дали е до боксот или рутерот не знам.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 5. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Ќе ти го сменат даљинското другпат кога ќе дојдат за некој проблем, побарај им онака другарски, ќе ти дадат друго најверојатно.

  Мене ми го сменија едното не ми се свиѓаше многу тврди му беа дугмињата па ми го сменија од тие со помеки :D
   
  На ASUSx55c му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ASUSx55c

  ASUSx55c
  Intern

  77
  16
  16 Јули 2013
  Машко
  Тестирав брзина преку зте-то и преку тенда, освен шо преку тендата има 4 црти,преку зте-то 2, брзината е мање више таа, и со спидпортот беше тука некаде. Така да мислам дека нема да имам проблем.
  [​IMG] Зте
  [​IMG] Тенда
   
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Абе прогуглај тука на форумов. Не е фрката во брзината и цртките - ТОТАЛНО СЕ ГАСИ ВАЈРЛЕСОТ и се пали после некоја минута кога ќе вклучиш 3-4 уреди и така цело време...
   
  На ASUSx55c му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ASUSx55c

  ASUSx55c
  Intern

  77
  16
  16 Јули 2013
  Машко
  само шо осетив на своја кожа, сепак ќе мора и тендата да работи
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Влези и изгаси го вајрлесот
   
  На ASUSx55c му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Despot

  Despot
  Intern

  3
  0
  28 Јуни 2008
  Здраво,

  Имам оптички интернет од телеком и во последно време нон стоп паѓа интернетот и варира брзината. 3г од вип ми е постабилно. Дали и други го имаат овај проблем ? знам и на работа често се дешава да снема интернет од телеком - исто имаме оптички. Или е до рутерот можеби или е нивен технички проблем можеби ? Ова почна после незгодата што ја имаа пред некое време цел ден ко немаше телевизја и интернет...
   
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Пријави на 122? Што викаат они?
   
 12. ASUSx55c

  ASUSx55c
  Intern

  77
  16
  16 Јули 2013
  Машко
  Брзо прегоре гомцето зте, ме подновија со спидпорт ентри 2i :)
   
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  И entry 2i е ZTE али не толкаво гомце :)
   
  На ASUSx55c му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,564
  27 Март 2014
  90 дена немам прекин на интернет со 2i Entry.
   
  На olikomerc и ASUSx55c им се допаѓа ова.
 15. ASUSx55c

  ASUSx55c
  Intern

  77
  16
  16 Јули 2013
  Машко
  Овој стариот ЗТЕ по 2-3 пати на ден го рестартирав, па телевизија застануваше, па интернет паѓаше, во 2i втор ден уште немам влезено. Свака част за зте штом и 2i е нивно, старите спидпорти мислам дека беа од AVM.
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Јас немав проблеми ни со старите ZTE, ни со овој новиов Entry 2i. Освен проблеми со кабли од бандера до куќа.
   
 17. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  89
  54
  13 Август 2016
  Машко
  zdravo na site
  da se nadovrzam na temava
  koristam uslugi na telekom okolu 10 god(poslednive 5-6 3max,pa femili bbox i na kraj magenta)
  poslednive 2 godini imav nonsto problemi mi pagjase linijata na 4mb i po avtomatizam ni internet i tv.Konecno go resiv problemot vcera bidejki vo nedelata na eden batka na 122 mu se ispusti deka imaat nekakvi hibridni ruteri(za tv koristi bakar,a za internet 4g)
  vcera svrtev nekolku telefoni odsabalk
  je i veke popladneto dojdoa moniraa i konecno imam internet normalen(siminjam i gledam tv vo isto vreme)
  na122 mi rekoa deka ke mi ja ogranicat brzinata na 12 mbs kolku sto stoi vo dogovorot megjutoa ne go napravija toamomentalo ide od 50 do 60 brzinata mereno na speed test
  taka da ako imate problem so linija ova e samo resenie kade sto nema podrska za optika
  ruterot e na huavei
  pozdrav
   
  olikomerc, Alekso1981 и на Astro им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  Читај, читај, и ми се заврте во главата. Заради добрата информација вреди да се прочита овој пост.
  Фала батка.
   
  На shitpost101 и orce66624 им се допаѓа ова.
 19. smiljo

  smiljo
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2015
  Машко
  Здраво, имам Internet M i TV L, брзината треба да ми е 12 мбити меѓутоа никогш не е повеќе од 6.5 мбити. Ако имам вклучено и тв тогаш пак нема шанса и над 5 мбити да отиде, а со исклучено тв е околу 6.5 мбити. Еднаш во месецот во период од неколку часа се случува со вклучено тв брзината да ми е околу 6 мбити. Оддалечен сум од централа околу 3 км(така барем ми кажаа кога имав проблем со тв-то и случајно го прашав техничарот што дојде..), и поврзан со телефонска линија(бакарен линк најверојатно), дали има можност да се добијат тие 12 мбити, треба малку да се биде досаден кон телеком за да ги испорачаат тие брзини? Некакви совети?

  И уште нешто..како може да си ја ресетирам лозинката на рутерот(speedport w 503v)? до пред две недели често се вклучував за да гледам одредени информации, меѓутоа сеа не знам која е лозинката, не памтам јас да сум ја сменил, дали е можно од телеком да ја промениле?
   
 20. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  Оди во телеком ако си на АДСЛ што игурно си, побарај нека ти го сменат во ВДСЛ, нема ништо посебно само им кажуваш и крај резултат кај мене бар , помал пинг и сега ти ги имам тие 12мбпс ама стварно ги има.
   
 21. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Далеку си од централа (3км), ваљда толку е максимумот на линијата до кај 8-10 мегабити.
  Влези во рутерот, провери на колку е синхронизиран. Ако неможеш да влезеш во рутерот, ресетирај го, позади на налепницата треба да имаш податоци за влез или после ресет можеше и без пасс да се влегува во тие модели, така нешто.
   
Слични теми
 1. alsas01
  Одговори:
  37
  Прегледи:
  4,891
 2. bobmkd
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,633
 3. krashot
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,787
 4. bakidota
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  937
 5. shifty
  Одговори:
  380
  Прегледи:
  30,302
Вчитување...

Сподели

Вчитување...