• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ќотек,

200% кропови од DXO, иПхоне 13пм лево, PIxel 6 pro десно,

Детали/текстури,

Screenshot_1.jpg


Screenshot_2.jpgДинамички опсег,

иПхоне 13ПМ,
PeopleDuoTable_AppleiPhone13ProMax_DxOMark_05-00.jpg


Pixel 6 Pro

PeopleDuoTable_GooglePixel6Pro_DxOMark_05-00_NA2.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
402
186
Гледав ривјуа последниве денови и го мрчат видеото на Pixel 6? Сакам да го земам обичниот, не ми се допаѓа заоблениот екран на про то -.-
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Гледав ривјуа последниве денови и го мрчат видеото на Pixel 6? Сакам да го земам обичниот, не ми се допаѓа заоблениот екран на про то -.-

Ок е и видеото има малце повеќе шум ама добро е
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Еве ми стигна Про 6ката мене, доколку некој го интересира нешто прашајте слободно.
Честитки!

Те молам full res night sight слики од природа, трева, гранчиња, флора.

Исто така слики преку ден со тежок динамички сетап, без и со искористени слаајдери за двојна експозиција
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
402
186
Како е квалитет на изработка, како лежи на рака? Гледав за про то дека има проблем тачот на краевите и не регистрира допир како што треба.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Како е квалитет на изработка, како лежи на рака? Гледав за про то дека има проблем тачот на краевите и не регистрира допир како што треба.

Познат проблем кој е решен само на S21U целосно, Mi11U исто работи солидно од тој аспект со android 12/најнов софтвер, со стариот беше лошо.

Може со апдејт значајно да се подобри сега за сега гледам дека се жалат.
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
294
174
Како е квалитет на изработка, како лежи на рака? Гледав за про то дека има проблем тачот на краевите и не регистрира допир како што треба.

Мн комотен е во рака ама е тежок.
Квалитет на изработка ко копија од С21.

Допирот на краевите ми го регистрира мене.

Е сеа ептен ептен на крај секако дека не, реално никад ми се нема случено.
Мислењето е автоматски споено:

Честитки!

Те молам full res night sight слики од природа, трева, гранчиња, флора.

Исто така слики преку ден со тежок динамички сетап, без и со искористени слаајдери за двојна експозиција
Еве некои првични слики

View: https://imgur.com/a/4koK5cT
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Мн комотен е во рака ама е тежок.
Квалитет на изработка ко копија од С21.

Допирот на краевите ми го регистрира мене.

Е сеа ептен ептен на крај секако дека не, реално никад ми се нема случено.
Мислењето е автоматски споено:


Еве некои првични слики

View: https://imgur.com/a/4koK5cT

Те молам стај ги на imgbb, фала ептен
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,895
1,533
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Гледав за про то дека има проблем тачот на краевите и не регистрира допир како што треба.
тоа не е нарочно пошто таму го држиш и/или кога ја тегнеш раката накај центар на екранот ти допира по ивицата исто?
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
402
186
Не е ради тоа, треба да регистрира дланка и да можеш да притискаш на екранот во исто време. На про моделот екранот е заоблен и направен да изгледа како да прелива и не го регистрира допирот или не е доволно прецизен кога пробуваш да ги селектираш.

Конкретниот проблем:
View: https://youtu.be/e_GNGamH7K0?t=26


Секако јас сакам да го земам обичниот модел чисто од аспект на буџет, не дека не би купил про кога би ги имал парите :D
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
294
174
Те молам стај ги на imgbb, фала ептен
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,895
1,533
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
wait what ? па веќе сум на 12ка
кои се овие нови 1.8GB
Screenshot_20211110-193915.png
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,895
1,533
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
446
401
Абе ти кажав. Јс бидејќи неам веќе апдејти на п3 (ваљда последен у фебруари некаде), затоа не се замарам :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Излезе и рецензија на P6 на gsmarena.


Од она што ми привлече внимание, се сликите без автоматски night mode, кои изгледаат подобро од оние се според мој вку, имаат многу по реален приказ на ноќ, плус помалце замаглување поради побрзо откинување и процесирање, како и подобра контрола на светлите делови од сцената.


gsmarena_129.jpg
gsmarena_149.jpg
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
163
95
Долната е на night mode? Срамота, изгледа толку не реално, посебно светливе делови...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
58
81
Излезе и рецензија на P6 на gsmarena.


Од она што ми привлече внимание, се сликите без автоматски night mode, кои изгледаат подобро од оние се според мој вку, имаат многу по реален приказ на ноќ, плус помалце замаглување поради побрзо откинување и процесирање, како и подобра контрола на светлите делови од сцената.


gsmarena_129.jpg
gsmarena_149.jpg

Нема збор, топ си е камерата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,783
29,766
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
58
81
Како за фабрички базирани уреди е најдобра или меѓу најдобрите, ама се уште не топ ниво.

Потполно се согласувам дека не е на топ ниво. Можеби со наредниот пиксел ќе го достигнат тоа ниво.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,070
Мислења
877,134
Членови
30,682
Најнов член
hreppy1
На врв Дно