• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
448
372
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Сеуште не ми стигна картичката која ја нарачав некаде на крајот на октомври, а според нив требаше да ја имам до 30 ноември. Што мислите дали да направам Reorder или да чекам уште?
Ја мислам почекај до нова год па ако не стигне до тогаш нарачај нова. Или ако не пиши му на чат сапортот па види што ке ти одговорат.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,576
2,045
Сеуште не ми стигна картичката која ја нарачав некаде на крајот на октомври, а според нив требаше да ја имам до 30 ноември. Што мислите дали да направам Reorder или да чекам уште?
Исто и на другар му касни, претпоставувам поради ситуацијава.

едит: За картичката зборувам, другото мислам дека не му касни. :D
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,565
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ја мислам почекај до нова год па ако не стигне до тогаш нарачај нова. Или ако не пиши му на чат сапортот па види што ке ти одговорат.
Исто и на другар му касни, претпоставувам поради ситуацијава.

едит: За картичката зборувам, другото мислам дека не му касни. :D
Сега видов дека сум ја нарачал на 4-ти октомври, што е премногу. На chat ми рекоа дека немаат начин да дознаат што е со картичката зашто нема тракинг и доколку е истечен нивниот estimated date of arrival да направам Reorder.

Едно (специфично) прашање. Верификувани се сите чекори на нов акаунт на корисник со моментално живеалиште во МК но податоци од друга земја.

Пример: Моментално е во МК (поради ковид) но податоците се од Србија (пример земав).

Е сега не се сеќавам баш за делот од картичката, дали се внесуваше адреса кај да се испорача или автоматски одеше се, некој што скоро “нарачувал“ да пише која беше процедурата.

Целта е картичката да дојде на МК адреса наместо на Српската адреса која е според документи....
Бидејќи сега правев Reorder, ми даде и опција за да се испорача на алтернативна адреса, ако го штиклираш тоа "Enter alternate shipping address" ти се појавуваат опции за испорака на друго место.

Screenshot 2020-12-18 174206.jpg
 

mil4ost

Intern
26 ноември 2020
2
0
Здраво на сите,

Пробав да повлечам околу 1,600 долари на македонската девизна сметка. Ги чекав парите две недели не можеа да ги лоцираат (Охридска Банка). Денес отидов да прашам, и добив инфо дека парите се стигнати, но се блокирани, бидејќи биле исплатени од фирма (Payoneer), а за фирма треба фактура :). Фактички испаѓа дека не може како поединец да си ги повлечеш парите. Дали има некој искуство со ова и како сте го решиле проблемот.
Денес и јас бев да отворам девизна сметка во Охридска банка, и прашав како можи да си повлечам пари од payoneer на оваа сметка.Одговорот беше дека не можиш заради тоа што требало да докажуваш (на народна банка) како ти се заработени парите, договор за вработување, регулиран престој..... На прашањето мое дека фактички од дома заработуваш како фриленсер,значи немаш потреба од договори и визи, престои регулирање, одговорот беше дека законски не смееш да имаш сметка во странска банка.Нивни совет беше парите да си ги трошам дирекно од картичка за купување на производи,или да си вадам кеш на банкомат. Е сега имаше тука многу постови од челннови дека бе проблем си ги опвлекувале парите од payoneer на овдешна сметка. Дали се постовите со постар датум па се има нешто сменето во меѓувреме, или како по обичај во жална Македонија нормално е секој да си прај шо му одговара стварно не ми е јасно...Ако има некој шо е позапознат со проблематикава молам да пиши.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,565
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Денес и јас бев да отворам девизна сметка во Охридска банка, и прашав како можи да си повлечам пари од payoneer на оваа сметка.Одговорот беше дека не можиш заради тоа што требало да докажуваш (на народна банка) како ти се заработени парите, договор за вработување, регулиран престој..... На прашањето мое дека фактички од дома заработуваш како фриленсер,значи немаш потреба од договори и визи, престои регулирање, одговорот беше дека законски не смееш да имаш сметка во странска банка.Нивни совет беше парите да си ги трошам дирекно од картичка за купување на производи,или да си вадам кеш на банкомат. Е сега имаше тука многу постови од челннови дека бе проблем си ги опвлекувале парите од payoneer на овдешна сметка. Дали се постовите со постар датум па се има нешто сменето во меѓувреме, или како по обичај во жална Македонија нормално е секој да си прај шо му одговара стварно не ми е јасно...Ако има некој шо е позапознат со проблематикава молам да пиши.
Не ти треба ни девизна ни ништо, повлекуваш пари и ти стигаат на регуларната трансакциска сметка во денари, не треба никакво докажување, освен документ од Payoneer трансакција кога ќе пријавуваш за данок во УЈП. Батали Охридска и отвори си сметка во НЛБ Тутунска. Девизна отвори ако сакаш да имаш контрола ти кога сакаш да си ги претвориш во денари и да избегнеш некоја ситна провизија при автоматската конверзија.

Инаку на тие во Охридска си требал да им објасниш дека Payoneer не е странска банка туку payment processor/e-wallet.
 

mil4ost

Intern
26 ноември 2020
2
0
Не ти треба ни девизна ни ништо, повлекуваш пари и ти стигаат на регуларната трансакциска сметка во денари, не треба никакво докажување, освен документ од Payoneer трансакција кога ќе пријавуваш за данок во УЈП. Батали Охридска и отвори си сметка во НЛБ Тутунска. Девизна отвори ако сакаш да имаш контрола ти кога сакаш да си ги претвориш во денари и да избегнеш некоја ситна провизија при автоматската конверзија.

Инаку на тие во Охридска си требал да им објасниш дека Payoneer не е странска банка туку payment processor/e-wallet.
Кога отвораш сметка на payoneer ти бара да внесиш IBAN и SWIFT од локална банка. Тие колку шо знам ги има само на девизна сметка не на обична денарска.......или се лажам!? Затоа и ја извадив девизната...Иначе не ми менва ич која банка е,само во охридска има опција он лајн да закажиш термин за да не чекаш надвор со сати, пошто сите знајме каква е ситуацијата последно време со гужвите...BTW фала за брзиот одговор!!!
Поздрав!
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
112
112
Ги пратам извесно време на FB и Twitter, па чат-пат и Reddit.
Последниве 2 недели, аполутно на секој нивен пост гледам исклучително негативни коментари од корисници. Држење на пари подолго од ветеното, проблеми со верификација на адреса, проблеми со испраќање нова картичка, блокирани профили, неодговорна корисничка поддршка. Еден-два позитивни коментари дали видов на последните 20-30 постови.
Обично со секој сервис и бренд е така, односно онлајн најчесто се читаат негативните искуства, но работата е што до пред некој месец, на нивни постови беа 90% позитивни коментари, пофалби, прашања, и тек-тук по некоја критика.
Чудно, од се' што читам делува како моментално да имаат недостаток на работници, и како ова да се случило „преку ноќ“.
 

bugggg

Intern
21 јуни 2017
18
17
Ги пратам извесно време на FB и Twitter, па чат-пат и Reddit.
Последниве 2 недели, аполутно на секој нивен пост гледам исклучително негативни коментари од корисници. Држење на пари подолго од ветеното, проблеми со верификација на адреса, проблеми со испраќање нова картичка, блокирани профили, неодговорна корисничка поддршка. Еден-два позитивни коментари дали видов на последните 20-30 постови.
Обично со секој сервис и бренд е така, односно онлајн најчесто се читаат негативните искуства, но работата е што до пред некој месец, на нивни постови беа 90% позитивни коментари, пофалби, прашања, и тек-тук по некоја критика.
Чудно, од се' што читам делува како моментално да имаат недостаток на работници, и како ова да се случило „преку ноќ“.
Ова им се случува поради тоа што после проблемот со Wirecard , Payoneer почнвуа самиот да ги издава картичките. Е тука почнуваат овие проблеми за "shady" корсниците кои што мора да обезбедат многу поголеми и поквалитетни информации за верификација, не е така пропусно како порано поради тоа што Payoneer мора да исполнува еден куп нови стандарди за да ги следат правилата од Британија(тамо им е регистирана фирмата преку која ги издаваат картичките), кои досега ги немаше за нив..
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
112
112
Ова им се случува поради тоа што после проблемот со Wirecard , Payoneer почнвуа самиот да ги издава картичките. Е тука почнуваат овие проблеми за "shady" корсниците кои што мора да обезбедат многу поголеми и поквалитетни информации за верификација, не е така пропусно како порано поради тоа што Payoneer мора да исполнува еден куп нови стандарди за да ги следат правилата од Британија(тамо им е регистирана фирмата преку која ги издаваат картичките), кои досега ги немаше за нив..
Интересно, фала што го сподели ова, дефинитивно може да е причината. Многу луѓе пријавуваат и исплати кои со недели им се во "pending" статус (од крај на ноември наваму) без притоа да им се побара каква било документација и/или верификација. Сепак, да се надеваме дека е до тоа што ти кажа или само „хаотичен“ период.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Како ви стигаат картичкиве со ковидов? Истечена ми е картичката неделава а пред месец ја нарачав и еве уште чекам.
Мојата стигна денес без никакво каснење, дури еден ден порано стигна од првичната проценка на Payoneer.
Мислењето е автоматски споено:

Ова им се случува поради тоа што после проблемот со Wirecard , Payoneer почнвуа самиот да ги издава картичките. Е тука почнуваат овие проблеми за "shady" корсниците кои што мора да обезбедат многу поголеми и поквалитетни информации за верификација, не е така пропусно како порано поради тоа што Payoneer мора да исполнува еден куп нови стандарди за да ги следат правилата од Британија(тамо им е регистирана фирмата преку која ги издаваат картичките), кои досега ги немаше за нив..
Нема врска, јас не сум shady корисник и маста ми ја извадија дури се верифицира.
Не се ажурни и подршката им е хаос затоа се и проблемите.
Без причина не ми ги прифатија документите, кој знае колку пати ги контактирав и на крај ми се погоди еден асален па ми заврши работа со истите документи.
Во меѓу време ми устче картичката и скоро два месец и бев без картичка, дури денес ми стигна.
 
Последна промена:

cppffs

Gaining Experience
7 април 2019
59
61
Screenshot from 2020-12-27 20-23-39.png


Значи да не е човеј рајат еден месец само им текнува нешто... има некој друг ваквов емаил/известување добиено?
 

jassum20

Intern
15 февруари 2014
59
14
Погледнете го атачментот 95419


Значи да не е човеј рајат еден месец само им текнува нешто... има некој друг ваквов емаил/известување добиено?
И јас добив. Сеа да видиме со ситибанк што треба да се направи и дали ќе останат истите картички.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,644
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Бонусот од фирмата ми го пуштаат на Payoneer acc, картичката ми е порачана и треба да стаса во Февруари.
Треба ли да се пријави во УЈП или да си наведам глава и да си траам
 

gega6mk

Intern
28 декември 2020
9
3
Сакав да прашам дали е моментално возможно да префрлаш пари од Upwork на Payoneer и поважно дали е возможно да вадам пари од банкомати кај нас без да има потреба да пријавувам/плаќам данок?
Картичката ја имам веќе и е активирана.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,214
27,758
kalco.ru
Сакав да прашам дали е моментално возможно да префрлаш пари од Upwork на Payoneer и поважно дали е возможно да вадам пари од банкомати кај нас без да има потреба да пријавувам/плаќам данок?
Картичката ја имам веќе и е активирана.
1. Можеш да префрлиш без проблем.
2. ДАНОК СЕ ПЛАЌА!
 

gega6mk

Intern
28 декември 2020
9
3
Случајно да не знаеш отприлика како се движат провизиите, дали одзема плус бидејќи претвора од долари во денари. И дали автоматски одзема пари за данок или дополнително треба со УЈП да расчистам?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Случајно да не знаеш отприлика како се движат провизиите, дали одзема плус бидејќи претвора од долари во денари. И дали автоматски одзема пари за данок или дополнително треба со УЈП да расчистам?
Одзема $3.15 по трансакција и дава од прилика 2 до 2.1 денар помалку споредено со средниот курс на НБРМ во моментот. За УЈП треба да направиш електронски профил (само еднаш одиш во УЈП лично да го потврдиш) и при секој прием на пари на твојата трансакциска сметка да поднесуваш пријава (електронски) која после неколку дена се одобрува и треба на тоа да платиш 10% данок во рок од 30 дена.
 

gega6mk

Intern
28 декември 2020
9
3
Одзема $3.15 по трансакција и дава од прилика 2 до 2.1 денар помалку споредено со средниот курс на НБРМ во моментот. За УЈП треба да направиш електронски профил (само еднаш одиш во УЈП лично да го потврдиш) и при секој прием на пари на твојата трансакциска сметка да поднесуваш пријава (електронски) која после неколку дена се одобрува и треба на тоа да платиш 10% данок во рок од 30 дена.
Велиш трансакциска сметка, не е возможно само да вадам пари од банкомати со картичката без да ми стигат пари на трансакциска? Или евентуално да платам нешто со истата.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Велиш трансакциска сметка, не е возможно само да вадам пари од банкомати со картичката без да ми стигат пари на трансакциска? Или евентуално да платам нешто со истата.
Можеш. Во тој случај не знам како да ги пријавиш во УЈП.
 

gega6mk

Intern
28 декември 2020
9
3
Заклучок, значи без разлика дали префрлам од пејонир на трансакциска или вадам од банкомат со пејонир картичка мора да се плати/пријави данок?
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,173
1,030
Заклучок, значи без разлика дали префрлам од пејонир на трансакциска или вадам од банкомат со пејонир картичка мора да се плати/пријави данок?
Ништо не мора, али ако те фатат ќе треба да платиш 75% од се што имаш заработено МИНИМУМ. Ако ти се живее со тој ризик шибај.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,515
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно