• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,945
Дали на некој што го поминал процесот на верификација му се стигнало ова известување кога ќе се логира на акаунтот на Пејонер?

1606816884730.png

Submit documents now ме носи во
1606816973307.png 1606817000214.png

Воедно, дали некој со сигурност знае што ќе се случи со средствата од картичката доколку е деактивирана, макар и заради грешка во нивниот систем(каква што мислам дека е оваа, во случај да оваа нотификација/предупредување која ја добив)? Дали средствата се префрлаат на акаунтот, дали се замрзнуваат или се одземаат?

Иако изгледа јасно дека заради тоа што нема Open Requirements тоа значи дека нема потреба да се испратат нови и известувањево не се однесува на мене во случајов, сепак не ми е јасно зошто воопшто добивам вакво известување доколку нема потреба... Да не испадни и декативирањето да биде направено иако немало потреба.
 

cppffs

Gaining Experience
7 април 2019
59
61
И кај мене го има истото известување најверојатно го има секаде убаво си кажува If we don't received your documents не би требало да има проблем кај тие што имаме approved документ.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,945
И кај мене го има истото известување најверојатно го има секаде убаво си кажува If we don't received your documents не би требало да има проблем кај тие што имаме approved документ.
Да, се согласувам со таа забелешка. Само тоа што ме буни е што воопшто ни испраќаат ваквo известување доколку не се однесува на нас. Мислам дека една линија IF THEN е во прашање.
 
Последна промена:

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
If we don't received your documents
"If we don't received" не значи ништо, ќе беше логично ако пишуваше "If we haven't received", a сега пишува "If we don't receive" значи ако не ги добиеме следи деактивација.
Не се нормални како плашат луѓе вака. И мене ми е све одобрено па пак го имам известувањево и тоа најалармантно поставено. Мислам дека им е грешка, не е можно да немаат систем со кој само на тие кои не пратиле документи ќе им го покажат предупредувањево.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
921
904
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Наместо

Код:
If(!user_submitted_documents) {
    printReminder();
}
тие прават

Код:
printReminder();
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,860
3,945
Јас го почнав процесот за да започнам комуникација на чат, еве веќе откако постирав досега сеуште чекам (еднаш утнав да стиснам I WILL WAIT) и сега одново (веќе 30 минути)...
Благодарам што го стори тоа за нас :)

EDIT
1606821322807.png

EDIT 2
Го тргнале известувањето. Изгледа ги напнавме.
 
Последна промена:

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
149
93
1606912090200.png

А го направив истото што и погоре член @NecrotoX
НЛБ, Состојба, англиски, експорт ПДФ, го прикачив како Документ од Банка и ова е резултатот
Некој со слично искуство? Солуција?
 
Последна промена:

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Погледнете го атачментот 94255

А го направив истото што и погоре член @NecrotoX
НЛБ, Состојба, англиски, експорт ПДФ, го прикачив како Документ од Банка и ова е резултатот
Некој со слично искуство? Солуција?
Иста ти е адресата и на Пејонир и на изводот така? Ако да тогаш прати им сметка на твое име и на истата адреса, или лична карта. Или контактирај ги на чет па види што ќе ти кажат.
 

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
149
93
Значи се јавив си напраив муабет со типот и за игрици и за свашта и картицата ми ја средија пиц пец. Ме ставија и на некоја листа за клиенти што сакаат да ја задржат картичката итн итн. Кој има проблем, live chat му е мајката.
 

drndrnjarinja

Intern
23 март 2018
5
4
Како ви стигаат картичкиве со ковидов? Истечена ми е картичката неделава а пред месец ја нарачав и еве уште чекам.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Како ви стигаат картичкиве со ковидов? Истечена ми е картичката неделава а пред месец ја нарачав и еве уште чекам.
Исто и јас, еве мислам месец ипол веќе чекам, според нив требаше на 30-ти ноември да ми стигне ама уште нема ништо.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Стигаат прилично брзо (пократко од 30дена).
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Стигаат прилично брзо (пократко од 30дена).
Кога тоа, периодов или порано? За порано знам и мене ми стигаа за некоја недела, сега е проблемот што не стигаат.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Clems91

Intern
11 мај 2020
1
0
Здраво на сите,

Пробав да повлечам околу 1,600 долари на македонската девизна сметка. Ги чекав парите две недели не можеа да ги лоцираат (Охридска Банка). Денес отидов да прашам, и добив инфо дека парите се стигнати, но се блокирани, бидејќи биле исплатени од фирма (Payoneer), а за фирма треба фактура :). Фактички испаѓа дека не може како поединец да си ги повлечеш парите. Дали има некој искуство со ова и како сте го решиле проблемот.
 

Maya123

Intern
16 декември 2020
1
0
Здраво, дали некој има добиено ЕУР валута за понов акаунт, и како?
Мене ми нуди 4 валути, но баш ЕУР не, не сум eligible според payoneer support.
Од друга страна добив ситна уплата во еур преку картичка и со тоа успеав да аплицирам за еур картичка која веќе ми е испратена од нивна страна.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Едно (специфично) прашање. Верификувани се сите чекори на нов акаунт на корисник со моментално живеалиште во МК но податоци од друга земја.

Пример: Моментално е во МК (поради ковид) но податоците се од Србија (пример земав).

Е сега не се сеќавам баш за делот од картичката, дали се внесуваше адреса кај да се испорача или автоматски одеше се, некој што скоро “нарачувал“ да пише која беше процедурата.

Целта е картичката да дојде на МК адреса наместо на Српската адреса која е според документи....
 

cppffs

Gaining Experience
7 април 2019
59
61
Едно (специфично) прашање. Верификувани се сите чекори на нов акаунт на корисник со моментално живеалиште во МК но податоци од друга земја.

Пример: Моментално е во МК (поради ковид) но податоците се од Србија (пример земав).

Е сега не се сеќавам баш за делот од картичката, дали се внесуваше адреса кај да се испорача или автоматски одеше се, некој што скоро “нарачувал“ да пише која беше процедурата.

Целта е картичката да дојде на МК адреса наместо на Српската адреса која е според документи....
Не верувам дека за ова конкретно може некој да ти дај сигурен одговор на форумов трк на Live Support chat ќе си почекаш време за да те уклучат и да си прашаш за сигурно.
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
166
134
Здраво на сите,

Пробав да повлечам околу 1,600 долари на македонската девизна сметка. Ги чекав парите две недели не можеа да ги лоцираат (Охридска Банка). Денес отидов да прашам, и добив инфо дека парите се стигнати, но се блокирани, бидејќи биле исплатени од фирма (Payoneer), а за фирма треба фактура :). Фактички испаѓа дека не може како поединец да си ги повлечеш парите. Дали има некој искуство со ова и како сте го решиле проблемот.
Кога повлекуваш избирај некоја поголема банка како НЛБ, Комерцијална, таму нема проблеми.

Не ти треба фактури, единствено што може да побараат е трансферот од Пејонир кон твојата сметка да го извадиш. ГО имаш тоа кога ќе стиснеш на самата трансакција на Пејонир.
 
12 март 2020
9
1
Zdravo da ve prasham vo vrska so vadenje od bankomat. Od sumata odzemate 3% plus 3.15 dolari i dobienata suma ja mnozhite so sreden kurs od nbrm ili? jas do sega taka smetav ama ovoj pat ne se sovpaga pa da prasham nekoj shto znae povekje. blagodaram
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
206
190
Куманово
Zdravo da ve prasham vo vrska so vadenje od bankomat. Od sumata odzemate 3% plus 3.15 dolari i dobienata suma ja mnozhite so sreden kurs od nbrm ili? jas do sega taka smetav ama ovoj pat ne se sovpaga pa da prasham nekoj shto znae povekje. blagodaram
Најбоља ти е Стопанска потврдено пред 3 дена, вообичаени 3.5% и 3.15$ провизија. Стопанска is the new NLB хахахаха.

ХУЛК банка НЕ, пошто пробав од таму прво и не ми даде, без никаква причина.
3.5% не 3 и ја рачунам по курс на google кога правам search: usd, зашто на google e realtime, за разлика од нбрм кои каснат и зависи од кој банкомат, можеби има провизија.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Сеуште не ми стигна картичката која ја нарачав некаде на крајот на октомври, а според нив требаше да ја имам до 30 ноември. Што мислите дали да направам Reorder или да чекам уште?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,432
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно