• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Паметни часовници

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
147
161
Би било идеално да имавме eSim картици кај нас ама нема. Тогаш повеќето работи што ги има на Samsung Galaxy Watch Active 2 би можеле да ги користиме и без да го носиме мобилниот со нас.
Телеком воведоа eSim, само што проверив. Сите кои се на постпејд на Телеком може да побараат eSim.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Телеком воведоа eSim, само што проверив. Сите кои се на постпејд на Телеком може да побараат eSim.
Одлична вест (ова звучеше како некој партиски член кога ќе објават нешто од партија :) ). Шала на страна стварно е добра работа. Само што мојот Samsung Galaxy Watch Active 2 го нема на листата :-S
 
Последна промена:

Zlatko2525

Intern
15 август 2020
4
0
Некој искуство со North edge часовниците гледам ги има во анхоч и доста евтини се
 

Zlatko2525

Intern
15 август 2020
4
0
Зависи за што ти треба, бркаат работа само немаат толку опции за спортување како некои други, ама за тие пари се ок
Не ми треба којзнае за што ама барем да бидат колку толку точни сензорите, не сум некој екстремен спортист и би сакал точно да ги мери чекорите, километрите, пулс и слично
 

rubik

Gaining Experience
20 јули 2018
50
64
Не ми треба којзнае за што ама барем да бидат колку толку точни сензорите, не сум некој екстремен спортист и би сакал точно да ги мери чекорите, километрите, пулс и слично
колега има, задоволен е. види го и ова ако ти се чека од алиекспрес, мислам подобро е од northedge.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,619
2,800
Дечки, препорака за ефтин smartwatch кој би се користел исклучиво за трчање? Она што ми е битно е да има неколку гига меморија за музика, и можност да се поврзат слушалки на него. Spotify would be nice, ама не знам колку од поефтиниве брендови имаат поддршка.

Целта ми е да можам да излезам да трчам без да треба да земам телефон со мене. Повици не ми се битни, distance tracking и музика ми е. И пулс е nice-to-have, ама не задолжително.

Ако нема ништо поефтино што врши работа, ваљда некој Galaxy Watch Active 2 на старо би бркал работа, гледам ги има по 8-9 илјади. Користев Galaxy Watch 46mm едно време, ама е голем и тежок.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
692
439
Дечки, препорака за ефтин smartwatch кој би се користел исклучиво за трчање? Она што ми е битно е да има неколку гига меморија за музика, и можност да се поврзат слушалки на него. Spotify would be nice, ама не знам колку од поефтиниве брендови имаат поддршка.

Целта ми е да можам да излезам да трчам без да треба да земам телефон со мене. Повици не ми се битни, distance tracking и музика ми е. И пулс е nice-to-have, ама не задолжително.

Ако нема ништо поефтино што врши работа, ваљда некој Galaxy Watch Active 2 на старо би бркал работа, гледам ги има по 8-9 илјади. Користев Galaxy Watch 46mm едно време, ама е голем и тежок.
Amazfit Pace има внатрешна меморија 4ГБ и можеш да поврзеш блутут слушалки. Има вграден ГПС и не ти треба телефон да носиш со тебе. За точноста на мерењето не знам колку е полош или ист со Galaxy саатите, ама ценовно е поевтин од 8 илјади дури и нов. Помал и полесен е саатот
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Дај уште 2к и добиваш одличен саат, со сите салтанати


Доволно батерија, GPS има подобар од повеќето гармини, можеш да упаруваш chest straps, мери Vo2max, и така
Јас го користам една година, претходно го имав стратос 2+, презадоволен сум, го утепав по планини, долини, зими, лета...
За музика ќе ти кажам за кратко.

Yup, работи и со музика топац.
1617199182932.jpg
Мислењето е автоматски споено:

Исто, користен за точак, пливање, качување на -10Ц. Стаклото е сафир, не се крши. Саатот е мислам нај саат за фитнес што можеш да го купиш bang for buck.
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,619
2,800
Amazfit Pace има внатрешна меморија 4ГБ и можеш да поврзеш блутут слушалки. Има вграден ГПС и не ти треба телефон да носиш со тебе. За точноста на мерењето не знам колку е полош или ист со Galaxy саатите, ама ценовно е поевтин од 8 илјади дури и нов. Помал и полесен е саатот
Дај уште 2к и добиваш одличен саат, со сите салтанати


Доволно батерија, GPS има подобар од повеќето гармини, можеш да упаруваш chest straps, мери Vo2max, и така
Јас го користам една година, претходно го имав стратос 2+, презадоволен сум, го утепав по планини, долини, зими, лета...
За музика ќе ти кажам за кратко.

Yup, работи и со музика топац.
Фала ви на двајцата.

Amazfit Pace ми изгледа ко супер budget опција, ама не го гледам кај нас? Ваљда ќе треба од Али да го порачувам, кај што е $100ish.

Amazfit Stratos 3 е дефинитивно подобар од Pace, ама ценовно ми е многу блиску до нов Galaxy Watch Active 2, а со него добивам и пун ку*ац функционалности со телефонов, башка е и покомпактен. Би сакал да поминам ефтино, пошо ако веќе давам 200е, знам кај би ги дал :)
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
692
439
Фала ви на двајцата.

Amazfit Pace ми изгледа ко супер budget опција, ама не го гледам кај нас? Ваљда ќе треба од Али да го порачувам, кај што е $100ish.

Amazfit Stratos 3 е дефинитивно подобар од Pace, ама ценовно ми е многу блиску до нов Galaxy Watch Active 2, а со него добивам и пун ку*ац функционалности со телефонов, башка е и покомпактен. Би сакал да поминам ефтино, пошо ако веќе давам 200е, знам кај би ги дал :)
Порано го имаше во Анхоч ама сега веќе го нема, јас го порачав од Али пред 1 година. Ако знаеш и сакаш да чепкаш, можеш на Amazfit Pace да инсталираш еден куп апликации за Android Wear Amazfit PACE/Stratos/Verge/Stratos3 compatible application list а можеш и AmazMod да му инсталираш и ќе ти даде тоа подобра контрола со нотификациите и други дополнителни функции
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
895
735
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Ако си на буџет варијанта Amazfit PACE. Ако имаш пари земај Гармин.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,085
506
Pace мислам дека не се произведува веќе, последно беше за 50-60 долари пред пет-шест месеци.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,619
2,800
Ако си на буџет варијанта Amazfit PACE. Ако имаш пари земај Гармин.
Garmin ми е многу над буџет, околу 15тина илјади се најефтините со работиве што ми требаат. Плус, ќе добијам со него триста работи што знам дека нема да ги искористам. Знам што е добро, користам Garmin Edge за MTB веќе неколку години, ама никако не можам да ги оправдам парите.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
471
736
Скопје
Одлична вест (ова звучеше како некој партиски член кога ќе објават нешто од партија :) ). Шала на страна стварно е добра работа. Само што мојот Samsung Galaxy Watch Active 2 го нема на листата :-S
Не мора да го има, мислам дека листата е на уреди подржани/тестирани од нивна страна.
Никаде не викаат дека нема да работи ако го нема таму :)
 

Gecas12

Intern
27 септември 2019
39
38
Дај уште 2к и добиваш одличен саат, со сите салтанати


Доволно батерија, GPS има подобар од повеќето гармини, можеш да упаруваш chest straps, мери Vo2max, и така
Јас го користам една година, претходно го имав стратос 2+, презадоволен сум, го утепав по планини, долини, зими, лета...
За музика ќе ти кажам за кратко.

Yup, работи и со музика топац.
Погледнете го атачментот 99329
Мислењето е автоматски споено:

Исто, користен за точак, пливање, качување на -10Ц. Стаклото е сафир, не се крши. Саатот е мислам нај саат за фитнес што можеш да го купиш bang for buck.
Дали си ги го користел со chest strap? Имам гармин хрм па колку шо гледав ревјуа многу беше тешко да го конектираш на нешто друго освен гармин сат.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Дали си ги го користел со chest strap? Имам гармин хрм па колку шо гледав ревјуа многу беше тешко да го конектираш на нешто друго освен гармин сат.
Да, имам Магене H64. Малце побрзо ја цица батеријата, ама преку 2 часа сум возел со тој страп.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Не мора да го има, мислам дека листата е на уреди подржани/тестирани од нивна страна.
Никаде не викаат дека нема да работи ако го нема таму :)
Да ама сега па видов дека некои биле со esim некои не од active 2
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
895
735
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Garmin ми е многу над буџет, околу 15тина илјади се најефтините со работиве што ми требаат. Плус, ќе добијам со него триста работи што знам дека нема да ги искористам. Знам што е добро, користам Garmin Edge за MTB веќе неколку години, ама никако не можам да ги оправдам парите.
Тогаш земи си Amazfit Pace, поефтин е многу од другите, има ист GPS chip ист тип на екран.
 

Gecas12

Intern
27 септември 2019
39
38
Кој паметен часовник од Garmin би го препорачале?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Многу зависит од тоа за што ке го користиш, ако ти е стриктно трчање forerunner дефинитивно 245, 745. Јас лично не би дал толку пари за 945 пре би со феникс 6. Vivoactive и такви слични што се на touch не би ти ги препорачал за на долг временски периот бидејки знаат да успорат со тек на време.
 
Последна промена:

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
160
109
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Мислење за Garmin Instinct Solar?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Како што рече Gecas12, зависи од тоа за која намена ти е и што ти е тебе важно кај часовникот.

Од останатите модели од Гармин најблиску во цена е Forerunner 245 Music. Предности на Instinct Solar во однос на FR 245 би биле батеријата, барометар, водоотпорност до 100m (другиот е 50) и сл.

Од друга страна Instinct е потежок (53g vs 38.5g), поголем (45x45x15.3 vs 42.3x42.3x12.2mm), ама има помал екран (заради таа рамката околу екранот каде што е соларниот панел). Исто така екранот му е еднобоен и со помала резолуција (128x128 vs 240x240). FR 245 Music дополнително има музика на самиот часовник, како и некои опции за трчање што Instinct ги нема (Vo2Max, race predictor, recovery advisor и сл.).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,566
Мислења
846,633
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно