• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,991
15,867
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Значи поарно колата да ти се расипи него графичката.
Ако ти се расипИ графичката под гаранција најверојатно е дека ќе добиеш пари назад, т.е. пари со кои ќе можеш да си купиш пола графичка.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,456
8,578
Скопје
Ама ич, ич, ич или литературно кажано, воопшто не ми е јасно зошто мора копачиве да се осеќаат како нападнато пошо нема картички па мора да ја бранат „својата“ страна и да објаснуваат демек „жими мајка не е ради нас“, ради Сони било, ради короната била, ради не знам што, лол.
Демек ќе им пропадне бизнисот ако признаат, хаха.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
437
287
На гробишта
Ама ич, ич, ич или литературно кажано, воопшто не ми е јасно зошто мора копачиве да се осеќаат како нападнато пошо нема картички па мора да ја бранат „својата“ страна и да објаснуваат демек „жими мајка не е ради нас“, ради Сони било, ради короната била, ради не знам што, лол.
Демек ќе им пропадне бизнисот ако признаат, хаха.
Јас копам и заради копачите е, јас лично сум крив (можи не колку некој други) за недостатокот на карти
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,991
15,867
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
465
522
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Графички

Како сите меури досега и овој ќе пукни
Повеќето копачи по гла ќе ги чукни
Во q3 можи нема да има нови, ама ќе има стари
За многу ефтини пари​

ги срамив со рими...​
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,252
8,500
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
920
903
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Јас само се молам да не ми цркне мојава 1660 Super пошто после ќе почнам да убивам. Ах какви планови имав за 3070 пред да снема графички, па па па...
 

xbl9k

Intern
10 декември 2017
21
10
Јас само се молам да не ми цркне мојава 1660 Super пошто после ќе почнам да убивам. Ах какви планови имав за 3070 пред да снема графички, па па па...
Немаш гајле со 1660.. јас останав со radeon hd 7790...

Sent from my Nokia 3.4 using Tapatalk
 

xbl9k

Intern
10 декември 2017
21
10
Колку за слика е и оваа, мака ми е што не си зедов 580ка пред 3 месеци.. не мислев дека до овој степен ќе дојде ситуацијата со графичките.

Sent from my Nokia 3.4 using Tapatalk
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,917
4,327
Ethermine
www.facebook.com
Овие "луѓе" тука стварно одлепиле.
Xfx rx 570 8gb red eyed
Graficka RX 580 8gb
Бива ли до тоуку да не се свесни кај живееме. И со кој акл мислат дека некој будала ке купе RX 580 за 500 евра? :eek:
@igor_igor Aj кажи тука јавно колку ги шитна твоите сафирки 580 8гб стари 3 години.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,263
945
Неврленд
@igor_igor Aj кажи тука јавно колку ги шитна твоите сафирки 580 8гб стари 3 години.
На тебе ти е забрането да коментираш за графиќќи картици буразеру се дури не почнеш па да ги шиткаш по цени како шо ги шиткаше лани.
Еее да знаеше дека вача ќе биде требаше да чувам една GTX 1050Ti по ја шутнав летото за 4000 у конфигурација. Сеа ке си ја огласев за 15000 :D
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,125
3,317
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
MSI GeForce 8800 GTS (NX8800GTS-T2D512E-OC)
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
@igor_igor Aj кажи тука јавно колку ги шитна твоите сафирки 580 8гб стари 3 години.
24k парче. :cool:
Не сум знаел дека сум имал азно неброено по машиниве лол... ;)
Тројца ми пишаа за таа цена.
Од утре почнувам со гејмање на 8800GTS, мислам дека нема да биде тесно грло со процесорот во потпис. :LOL:
 
Последна промена:

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
141
52
Погледнете го атачментот 97683

Него ако се деси некој голем крах, да неможе да се заменат крипто за вистински пари. Шу прајме?

Да го наречеме крипто светот виртуелен, имаш виртуелни пари сега за сега живот = путер. Професија мајнер држи вода. Ако утре колабрира цел систем, хипотетички отиде све у к***ц. Што би правел мајнерот во вистинскиов живот :)

Ние душманите ќе си дочекаме или графичка или конзола, шо да е ќе се најде нешто. Ама 2 миљарди копачи одеднаш да им секнат приходи - нова економска криза.
Ако короната излезе некому во пресрет, тоа се мајнерите и овие што градат згради.
Се што беше кеш под перница од пусти страв да не кракираат фиат валутите, го пикнаа во крипто и недвижности.
Е сега кога ќе почне да се враќа светот во нормала и ќе дојде време пак да се инвестира во нормални бизниси ќе има таква експлозија и плачки при што голем дел ќе излезат со тешки минуси и мал дел со парите од овие што изгореле.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
576
580
Скопје
Ја колку шо разбирам крипто е комодити новоизмислен. Као некој вид лимитиран дигитален ресурс. Сам по себе нема вредност вредноста му ја диктира demand и hype. Ако цел свет го прифати ко некој вид нешто со вредност тогаш тие што го имаат може да го држат и со тоа уште да му расте вредноста. Иначе биткоин на пример не е неограничен. Има лимитиран број и коа ќе се докопаат сите толку - ќе постојат само тие што се во нечиви wallet-и и вредноста ќе им е колку шо ќе се тргуваат. Е сеа ако нема нешто побарувачка или опадне или пак ете излезе нема интерес или вештачки бил хајпот - цената може пак да падне. Така нешо сигурно не ги разбирам доволно работиве но во глобала суштината е дека луѓето му даваат вредност на биткојнот.

Една работа шо ја бев прочитал некаде е дека многу мал број на луѓе процентуално ги имале 99% од биткоините. Нешто као 1 милион луѓе шо значи 99.9999 проценти пд луѓето или немаат работа со биткоин или имаат мала сума. Мал клуб се ама вртат големи шпекулации и вредности. Затоа може да е балон ова пошо може тие шо имаат да прават се у своја моќ да го зголемат хајпот. Ама на крај ако нема ќар некој тогаш чуму.

Сеа за сеа едина корист е ко форма на инвестирање или штедење.

Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
Горе доле точно, ПЛУС секоја криптовалута си е приказна сама за себе и си има примена во одреден сектор. Покрај поседување на криптовалути од индивидуалци, тие се користат и за многу проекти и комерцијални работи. 99% од сите биткоини дека ги држат многу мал број на луѓе, не верувам. Сепак се работи за вредност од $1,500,000,000. Самите крипто exchanges држат огормни залихи. Исто така имам прочитано дека 20% од сите bitcoins, се totally lost и немале никаков трансфер над 5 години.

Околу залихата на графички, сигурно имаат удел мајнерите, но не се само тие, како што кажа @gOJDO.
 
Последна промена:

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
114
144
Една работа шо ја бев прочитал некаде е дека многу мал број на луѓе процентуално ги имале 99% од биткоините. Нешто као 1 милион луѓе шо значи 99.9999 проценти пд луѓето или немаат работа со биткоин или имаат мала сума. Мал клуб се ама вртат големи шпекулации и вредности. Затоа може да е балон ова пошо може тие шо имаат да прават се у своја моќ да го зголемат хајпот. Ама на крај ако нема ќар некој тогаш чуму.
Ако 0.1% од корисниците се сопственици на 99% од сите биткоини што постојат, тоа се неколку илјади лица низ цел свет, и дури и тогаш биткоинот е екстремно децентрализиран споредено со било која фиат валута во светот.

Нема начин тие неколку илјади луѓе да се договорат да се однесуваат како унитарна институција како што е било која централна банка или држава.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,454
1,437
Drachevo
продавајте тоа балоните додека е време
Што се случува со Биткоинот, денес вртоглаво падна за 17% ?
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,695
1,094
Само да ве прашам која е финтата со копањето коини.
Произведувате нешто што не се троши туку се тргува со него така?

Фактички ко да сте купил штампач за банконоти и штампате пари.
Некогаш ќе се засити пазарот со штампање/копање пари/биткоини?
Е сега еден проблем е што печатачите за пари се многу поеколошки, а копачите не се уопште, поготово не во Македонија.

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
562
595
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Погледнете го атачментот 97683

Него ако се деси некој голем крах, да неможе да се заменат крипто за вистински пари. Шу прајме?

Да го наречеме крипто светот виртуелен, имаш виртуелни пари сега за сега живот = путер. Професија мајнер држи вода. Ако утре колабрира цел систем, хипотетички отиде све у к***ц. Што би правел мајнерот во вистинскиов живот :)

Ние душманите ќе си дочекаме или графичка или конзола, шо да е ќе се најде нешто. Ама 2 миљарди копачи одеднаш да им секнат приходи - нова економска криза.
Премногу субјекти се инволвирани во крипто валутите за тоа да се случи така лесно. Се додека има голем број на луѓе што шпекулираат со нивната вредност, вредноста ќе им остане. Кога бројот на тие луѓе значително ќе се намали, тогаш може цел систем да крахира и да стане неликвиден.

Е сега еден проблем е што печатачите за пари се многу поеколошки, а копачите не се уопште, поготово не во Македонија.

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
Аха, епа шо не си отвориш ти печатница за фиат валути дома?
Тука е разликата.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,991
15,867
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Се додека има голем број на луѓе што шпекулираат со нивната вредност, вредноста ќе им остане.
Така е! Додека има овци ќе има и џемпери, т.е. криптопарите ќе постојат се додека има будали да купуваат криптопари.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,478
10,626
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,997
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно