• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,359
4,665
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Прв пат зимам Xiaomi, па ај да видам како ќе се покаже. Фала ти на одговорот

Нема веќе да се вратиш на Самсунг. Со здравје да го користиш.

Испратено од Redmi Note 10s преку IT.mk форум апликација
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,150
1,034
Скопје
Го земав Mi 11i, страв ми беше да не ја тргнат понудата, пошто знае да се деси. Тој имаше најголем попуст(150 евра) другите беа од 40-70 евра. Прв пат зимам Xiaomi, па ај да видам како ќе се покаже. Фала ти на одговорот
Со здравје да си се служиш - Јас имам Редми Ми 10 и презадоволен сум од батеријата и се останато (за разлика од предходните Самсунзи).
Ај па пиши импресии.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,198
3,780

head1

Intern
15 ноември 2016
40
37
Гужва невидена, до утре ќе дојдам на ред
36634e122e48d593d623150e8a752971.jpg
956bc68d506715ddd59c26fdaf06848e.jpg
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,380
10,344
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Значи FACEPALM е малце за нашиве „портали“. Неможам да разберам. Мујо со мокра чорапа по глава ќе напише подобар текст.

1639072424773.png
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,150
1,034
Скопје

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607

head1

Intern
15 ноември 2016
40
37
Не ми се јасни две работи :
1. Зашто после две недели од отварање на продавницата, денес излагаат со вест дека xiaomi отворил продавница. Вечер каснат со информациите или ја нешто не разбирам
2. Сега ако овие се официјални (Комтрејд), тогаш каков статус имаат од Хај Комуникејшн, кои се на пазарот со Шаоми едно 5-6 години минимум, и кои исто така имаат "официјална" продавница у ГТЦ (позади Evn продавницата)

Се на се, ми изгледа дека Шаоми сам на себе си прави конкуренција, или некој е поофицијален од некого
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,380
10,344
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не ми се јасни две работи :
1. Зашто после две недели од отварање на продавницата, денес излагаат со вест дека xiaomi отворил продавница. Вечер каснат со информациите или ја нешто не разбирам
2. Сега ако овие се официјални (Комтрејд), тогаш каков статус имаат од Хај Комуникејшн, кои се на пазарот со Шаоми едно 5-6 години минимум, и кои исто така имаат "официјална" продавница у ГТЦ (позади Evn продавницата)

Се на се, ми изгледа дека Шаоми сам на себе си прави конкуренција, или некој е поофицијален од некого

Нема што да разбираш кога ни они не разбираат. Не се потрудил тој што пишувал, грев е да го наречам новинар, ни да ја поправи грешката во првата реченица.

Видел некаде текст или стигнала сервисна информација CRL+C CTRL+V.
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
987
1,354
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Не ми се јасни две работи :
1. Зашто после две недели од отварање на продавницата, денес излагаат со вест дека xiaomi отворил продавница. Вечер каснат со информациите или ја нешто не разбирам
2. Сега ако овие се официјални (Комтрејд), тогаш каков статус имаат од Хај Комуникејшн, кои се на пазарот со Шаоми едно 5-6 години минимум, и кои исто така имаат "официјална" продавница у ГТЦ (позади Evn продавницата)

Се на се, ми изгледа дека Шаоми сам на себе си прави конкуренција, или некој е поофицијален од некого
1. Бидејќи сега ангажирале маркетинг агенција и одлучиле да се промовираат на разни начини, денес ангажирале еден куп инфлуенсери да им ја посетат продавницата и да постираат на Инстаграм.
2. Официјални, официјално нема. Ист статус имаат и Хај и овие (веројатно Комтрејд), да имаше еден од нив ексклузивно право да увезува Шаоми производи, сите ќе зимаа преку нив, вклучувајќи ги и Сетек, Анхоч, Нептун итн.

Шаоми не знае дека постоиме како пазар, нека нудат само добри цени и да носат нови модели, за друго нема потреба да се замараме.
 

Gecas12

Gaining Experience
27 септември 2019
56
55
Мајками користит редми ноте 9 и се жалит на рандом рестартирања на телефонов едно 4-5 пати дневно, колку шо изгуглав имат многу вакви случаи со редми ноте 9/про. Пред да напрам factory reset да прашам дали некој имал ваков проблем и дали го решил некако?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Мајками користит редми ноте 9 и се жалит на рандом рестартирања на телефонов едно 4-5 пати дневно, колку шо изгуглав имат многу вакви случаи со редми ноте 9/про. Пред да напрам factory reset да прашам дали некој имал ваков проблем и дали го решил некако?

Се решава со нов телефон
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
773
607
Мајками користит редми ноте 9 и се жалит на рандом рестартирања на телефонов едно 4-5 пати дневно, колку шо изгуглав имат многу вакви случаи со редми ноте 9/про. Пред да напрам factory reset да прашам дали некој имал ваков проблем и дали го решил некако?
На денешно време 95% од шаоми производите, ако не и 99.9% смартфони се користат со заклучен бутлоадер и ромот што ви е даден како таков, после секој поголем апдејт андроид 10 на 11 или миуи 12 на 12.5 и слично пожелно е да се направи фактори ресет.
Често за проблем се јавува и исполнета меморија за складирање која би требало да е една од поважните причини за забавување на смартфонот.
Ако во твојот случај е баговит ромот, тешко нешто да можиш да направиш, чекаш со апдејт да го поправат нештото...

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,150
1,034
Скопје

wildthingthe

Intern
24 февруари 2017
3
3
1. Бидејќи сега ангажирале маркетинг агенција и одлучиле да се промовираат на разни начини, денес ангажирале еден куп инфлуенсери да им ја посетат продавницата и да постираат на Инстаграм.
2. Официјални, официјално нема. Ист статус имаат и Хај и овие (веројатно Комтрејд), да имаше еден од нив ексклузивно право да увезува Шаоми производи, сите ќе зимаа преку нив, вклучувајќи ги и Сетек, Анхоч, Нептун итн.

Шаоми не знае дека постоиме како пазар, нека нудат само добри цени и да носат нови модели, за друго нема потреба да се замараме.
Комтрејд зедоа официјално застапништво за Xiaomi на Балканов, фигурираат во 11 земји, нормално е увозник од тсков габарит да добие право да дистрибуира и продава нивни производи. За жал нашите увозници работат на мал пазар, и како такви, не се значајни за Xiaomi кој е еден од најголемите производители на смарт уреди.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

zelenko

Gaining Experience
3 април 2009
209
209
Значи телефон што чини 600усд ти си го зел за 300усд ! Унбелевабле...
Рам/сториџ ?
Создравје да си ги служиш/подариш/продадеш ;)
Јас бев бр. 1 на отварањето, за првите 10 имаше 1+1 за телефоните кој не беа на промоција ама беа со намалена цена.
За 30.750 денари земав 2 телефона xiaomi 11t pro , 8/256

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,579
Членови
30,803
Најнов член
Ers111
На врв Дно