1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  858
  907
  2 Март 2011
  Машко
  Уште поефтин е ако го земеш под оригиналното име. 21к.
  Xiaomi Redmi K20 Pro | Ledikom
   
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,087
  1,373
  5 oктомври 2007
  Машко
  И под оргиналното немање Бенд 20, и оргиналното заебавање со немање глобал официјален РОМ.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 3. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  99
  62
  4 Декември 2009
  K20 и К20 pro немаат band 20, не се намемети за европски пазар.
  Од 17200 на 20200 го кренаа M9T :D За тие пари секако не вреди.

  Sent from my Mi A2 using Tapatalk
   
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  858
  907
  2 Март 2011
  Машко
  Во тој случај не вреди воопшто оригиналот.
   
 5. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  99
  62
  4 Декември 2009
  Овде не станува збор за оригинално или неоргинално, различно име има телефон и едниот е наменет за кинески пазар, а другиот за европски (глобален).


  Sent from my Mi A2 using Tapatalk
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,087
  1,373
  5 oктомври 2007
  Машко
  Никој не ни мислеше на таков оргинал/неоргинал.
  @DelphiUser го рече оргиналниот мислејќи на К20Про како првоизлезен. Нејсе, настрана од името има уште барем 2 разлики. Софтвер и Модем.
   
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  858
  907
  2 Март 2011
  Машко
  СОфтверот се инсталира, така да само модемот е разлика, ако и тоа не е софтверски заклучено.
   
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,932
  4,139
  28 oктомври 2008
 9. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,630
  3,766
  1 Септември 2011
  Машко
  И сеа кој е за Европски пазар?к20,к20 про,ми 9,ми 9t,ми 9т про?
   
 10. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,329
  3,030
  24 Септември 2012
  Mi моделите.
   
  DrMTR, Sherminator и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,087
  1,373
  5 oктомври 2007
  Машко
  Се инсталира, ама не од страна на најобичен корисник, има нели ред на нештата, и најчесто обичните корисници не се занимаваат со анлок, па тврп, па флеш, итн... Иначе кај да е чекам да го локнат К20/Про со бутлооп при проба да му се флешне глобал ром преку фастбут. Модемот е хардверски различен, неможе преку софтвер да се отклучи. Има на XDA пробувале.

  МИ 9/9Т/9Т Pro.
   
  На DelphiUser и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 12. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,630
  3,766
  1 Септември 2011
  Машко
  Фала

  Како е можно ми 9,да има исти перформанси со ми 9т про?

  Compare Xiaomi Mi 9T Pro vs. Xiaomi Mi 9 - GSMArena.com
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,087
  1,373
  5 oктомври 2007
  Машко
  Сега точно за перформанси незнам, ама тука треба да се, бидејки се многу слични во спецификации. Разлика џиџи/миџи, батерија, инфраред, горила 5/6..... Шаоми си се познати по вртење на еден ист сетап на најмалце 5-10 модели :)
   
  На DrMTR и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 14. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,630
  3,766
  1 Септември 2011
  Машко
  Според гсм спецификациите,99% се исти,и тоа ми 9,има подобар Protection на екранот (Corning Gorilla Glass 6) а ми 9т про има (Corning Gorilla Glass 5).
   
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,087
  1,373
  5 oктомври 2007
  Машко
  Е така де. И има IR. Шаоми је то.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,630
  3,766
  1 Септември 2011
  Машко
  Исти телефони,различни назнаки,е тоа е разликата,и нормално различна цена.
   
 17. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,630
  3,766
  1 Септември 2011
  Машко
  Има ли Gcam за Xiaomi A2?Ако знае некој,да ми прати линк.Благодарам
   
 18. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  604
  483
  14 Декември 2013
  Машко
  Google Camera Port: back.rider apks - најдобар пост-процес за А2 има оваа верзија. Инаку е портирана за Nokia 7 Plus.

  За GCam треба да тестираш различни портови и да си најдеш тебе кој најмногу ти одговара или да читаш овде:
  best gcam mod for mi A2
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  503
  447
  27 oктомври 2016
  Каков ти е впечатокот од Ми А2? Дали вреди да се користи на дневна база

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,630
  3,766
  1 Септември 2011
  Машко
  Благодарам

  Сеуште не е користен,земен е пред 2 дена,али поради х причини,не е вклучен.
   
 21. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  99
  62
  4 Декември 2009
  Вреди, единствено како мана би издвоил мала батерија, SOT од 4 до 5h.


  Sent from my Mi A2 using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,630
  3,766
  1 Септември 2011
  Машко
  Гледам користиш а2,кажи ми за Gcam,мора ли да се рутира телефонот?

  И дали е исплатливо од а2 на а3 да се премине?
   
 23. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  99
  62
  4 Декември 2009
  Јас го имам рутирано и имам сменувано повеќе ромови, полесно ми е така, плус да се отклучи боотлоадер и рутира ти треба неколку минути само.

  А3 е добар уред, но не е многу подобар од а2 за да се премине, има подобар екран но хд резолуција, во перформанси се скоро исти.
  Единствено малку подобра камера, поголема батерија и 3.5 мм, тоа се предностите, плус дека е понов а3 ќе добие андоид 11, а а2 ке остане на андроид 10.
  Јас више кога би го менувам а2 не би зел а3, нешто подобро сигурно, како mi 9T/9T pro и слично.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 24. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,630
  3,766
  1 Септември 2011
  Машко
  Не сум знаел дека на чист андроид,без миуи може да се менува ромови.

  Така е во право си,нема голема разлика од а2 до а3,али сепак сакав да прашам некој по искусен во овие телефони.

  Нека стигне Андроид 10,па за Андроид 11 има време :D :D
   
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  858
  907
  2 Март 2011
  Машко

  Прати слики со стандардната и гугл камера, да видиме која е разликата.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...