1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,611
  3,357
  24 Септември 2012
  Телефонот не е наменет за тие кои се бунат. Постои Ми9Т за горенаведените.
   
  На 123456, StalkeR, DaVoRkNe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,070
  4,363
  28 oктомври 2008
  Можеле барем 6GB RAM и NFC да му стават...
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,423
  1,883
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  и 4 е доволно, не верувам дека за година-две ќе има толку голема побарувачка за рам од апликациите, според мене (можеби и грешам) но е повеќе маркетинг одколку потреба особено за телефони кои не се гејмерски ориентирани ...
   
  На mdeni и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 4. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  122
  97
  4 Декември 2009
  Според мене требаа барем фул хд резолуција и сд 675. Вака не викам дека не е подобар од А2, но во перформанси е скоро ист. Јас имам а2. А3 има амолед, поголема батерија, подобра камера, фингер во екранот, 3.5мм.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  468
  287
  25 Јуни 2008
  Некој што го има Mi 9T да каже дали е добар микрофонот, дали го слуша соговорникот добро, дали има поплаки на микрофонот и слично? Шаоми барем мојот Redmi 4 pro има често проблем со микрофонот, соговорникот не ме разбира јасно што зборувам.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 6. Tozo8

  Tozo8
  Gaining Experience

  42
  94
  3 Декември 2016
  Машко
  Уште не слушнале од Шаоми дека има официјална продавница во Македонија :innocent::innocent::innocent::innocent::innocent::innocent: Xiaomi.jpg
   
  Zippo, Bravo, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,188
  1,188
  2 Март 2011
  Машко
  FHD не само што е доволно туку треба да остане стандард. На 5-6 инча екранче едноставно нема потреба од поголема резолуција.
   
  DonFrozex, Tomekk, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,188
  1,188
  2 Март 2011
  Машко
  Then there is the fact that Xiaomi already has a better phone than the Mi A3 - the Mi 9 SE. The Mi 9 SE costs about €30 over the Mi A3 and runs MIUI, but will offer a 1080p HDR AMOLED, a faster chipset, and an additional telephoto camera to its main 48MP and ultrawide 13MP snappers.
  Xiaomi Mi A3 review

  A уште поголема конкуренција иде од Mi9T
   
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,503
  1,825
  5 oктомври 2007
  Машко
  И SE има помала батерија од само 3000mAh и нема СД слот и 3.5мм џек.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  835
  403
  10 Април 2011
  топ е микрофонот
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,514
  6,827
  21 Јануари 2009
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,503
  1,825
  5 oктомври 2007
  Машко
  А на спеакерфон? Пошто на Ноте 4х ништи не ме разбираат ако зборам на спеакер (освен ако не го држам ко певаљка директ пред уста) а и на редми 5 плус, не е многу боље.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,188
  1,188
  2 Март 2011
  Машко

  Нема добар спикерфон, сите телефони имаат лош или многу лош. А ти можеби зборуваш за катастрофа спикерфон според искажаните маки. Денес улога играат и многу алгоритми за noise suppression кои дополнително ја разлошуваат ситуацијата.
   
 14. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,134
  2,591
  28 Јануари 2017
  Машко
  Од Редми 4 про не сум имал Шаоми ама микрофонот и како другите ме слушаат... прилично лошо.
   
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,503
  1,825
  5 oктомври 2007
  Машко
  Сите е многу неточна класификација. На пример ќумурен еден Coolpad, одлично работи спикерфон, на маса да го ставам и се одлично се разбира. Хуавеи исто, ИПхоне 6 супер, Алкател ќумур еден исто одличен спикерфон. Самсунг С7 супер. Ова се примери кои лично сум ги пробал.
  Затоа прашувам како е кај Шаоми ова толкав проблем. И дали кај поновиве го решиле това.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 16. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  960
  1,446
  6 ноември 2007
  Хаха I know користев Redmi и скоро им го дадов на моиве да го користат.
  Сега ко ќе ми се јават од него, едвај ги разбирам и кога ќе ми се врати филмот дека 2 години мене така ме слушале, ми се превртува в стомак.

  Also тоа ебаниот fingerprint одпозади. На секои 2 недели му правев калибрација пошто од некоја чудна причина после 15тина дена користење губеше респонзивност.

  Also brightness sensor-от кога ќе ти блокира во 14h попладне на најакото сонце и викаш "Ало?" по ѓутуре ко да си се јавил на фиксен незнаејќи кој е од другата страна? Авантури....
   
 17. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  835
  403
  10 Април 2011
  Ne sum zborel na spiker uste koga ke provam ke pisam
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  966
  1,172
  9 Јуни 2011
  Машко
  Толку знаат они каде е Македонија (особено сега како НМК) а не па продавница да имаат тука :))

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,933
  4,155
  1 Септември 2011
  Машко
  Не треба да знаат каде е Македонија,едноставно треба да знаат каде имаат ОФИЦИЈАЛНИ НИВНИ ПРОДАВНИЦИ.
   
 20. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,729
  2,053
  25 Март 2013
  Машко
  За волја на вистината, нигде не стои дека оваа продавница кај нас е официјална продавница на Xiaomi. Стои само дека се официјален партнер/авторизирана продавница на Xiaomi.

  На тема Хи.цом.мк има два брана, едни што го величат повеќе од што треба и други што го тролаат повеќе од што треба.

  Дај да го уважиме фактот дека повеќе од било кога има избор за од каде да се купи Xiaomi (Ледиком, Анхоч, Hi) со различни но многу добри цени и гаранции
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,503
  1,825
  5 oктомври 2007
  Машко
  Сосема на место забелешка. Слични прашања имаше и за Хрватскиот ми стор кога го отвараа, и од ми има истиит одговор. Не е официјална продавница пошто не ја отворил Шаоми, него негов авторизиран партнер.
  Ама си ја работат работата како треба, е неспорно. И сервис и совтверски глупости. Барем јас имам такво искуство, со сите уреди што ми биле од кај нив.
  Ги заборави СЕТ и Нептун. И они се башка приказна.
  А Ледиком и гаранција, некако не ми одат у иста реченица. Тие фискална ретко даваат па како онда гаранција ќе ти важат. Можеби грешам, се е можно.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  168
  174
  14 Септември 2016
  Машко
  Луѓе, има тука некој K20 Pro да пише нешто на кратко за телефонот?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 23. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,182
  3,931
  5 Декември 2009
  Машко
  По се изгледа мене ми мириса на Mi 9T за брзо...

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,423
  1,883
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Имам пишано прочитај малце понапред една или две страни. Пиши ако треба нешто специфично инаку телефонот е бомбона уште се ситам на екранот :), друго квалитетот на изработка е супер, ултра брз е, и камерите се ок. Шампион е за батерија, два дена без проблем. Во пакување доаѓа и супер маска а не евтина силиконска. Лошо е што има моно спикер, и не е водотпорен.

  Инаку истово треба да важи и за Mi 9T бидејќи е истиот телефон со малце послаб чипсет.
   
  На DonFrozex, blackelf, despotovikj и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. blackelf

  blackelf
  On your way to fame

  599
  501
  14 Декември 2013
  Машко
  Послаб чипсет, подобар battery-life.
  SD 730 vs SD 845.
  8nm vs 10nm.
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...