• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,204
12,890
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,658
Битола
Ja пуштив скриптата за рифреш на нови огласи :D
До 5 и пол на работа да не ме гледа шефот сега да ја сликам xd

Исто така МОРА да ја уклучам барем еднаш да се осигурам дека е исправна, ќе извадат муабет дека продавам неисправна роба.
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,714
2,988
До 5 и пол на работа да не ме гледа шефот сега да ја сликам xd

Исто така МОРА да ја уклучам барем еднаш да се осигурам дека е исправна, ќе извадат муабет дека продавам неисправна роба.
Уште неуклучена, на оглас? Зошто?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,204
12,890
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,038
504
delicon.mk
За некој ден иде Keychron-ов на продажба.

Ако има заинтересирани пишете ДМ.

Keychron K6 hot-swapable со Gateron Red, алуминиум, RGB, Bluetooth, ставен неопрен да се пригуши звукот, модувани и подмачкани стабилизатори

E640B44A-49EC-4D79-9572-F91FA72E8C73.jpeg
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
224
182
За некој ден иде Keychron-ов на продажба.

Ако има заинтересирани пишете ДМ.

Keychron K6 hot-swapable со Gateron Red, алуминиум, RGB, Bluetooth, ставен неопрен да се пригуши звукот, модувани и подмачкани стабилизатори

Погледнете го атачментот 102117
Колку ќе бараш?

Испратено од телефоно.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,658
Битола
К2ката продадена. За брзо ми стига и К3ка. Во случај да не ми се допадни и таа оди на продажба.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,038
504
delicon.mk
За некој ден иде Keychron-ов на продажба.

Ако има заинтересирани пишете ДМ.

Keychron K6 hot-swapable со Gateron Red, алуминиум, RGB, Bluetooth, ставен неопрен да се пригуши звукот, модувани и подмачкани стабилизатори

Погледнете го атачментот 102117
Тастатурата е продадена на член на форумот.
Се надевам почесто ќе не дружи сега на темава :)
 

ivche1337

Intern
8 ноември 2017
20
15

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,038
504
delicon.mk
споредба со K6-от што го имаше претходно?
Keychron K6
- Пластична со алуминиумска рамка
- Нема софтвер за подесување
- Звукот е ок *
- RGB е ок
- Има блутут
- 735 гр.

Tofu65
- Едно парче алуминиум
- Компонентите се поквалитетни
- Има супер софтвер за подесување
- Звукот е одличен *
- RGB е на следно ниво
- Нема блутут
- 1615 гр.


* Исти свичеви и капачиња
Мислењето е автоматски споено:

Пишувајте и цени за ствариве ако сакате.
Case: Tofu65 Aluminum Grey - €110
PCB: DZ65RGB v2 Hot-Swap - €65
Plate: Aluminum - €20
Stabilizers: Durock v2 Smokey - €22
Switches: Glorious Panda - €48
Keycaps: KBDfans PBT XDA Dye-sub - €50
Foam: KBDfans Module foam - €20
Stabilizers foam stickers - €4
Cable: USB C - €10

Во цената не е пресметана доставата
 
Последна промена:

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,191
1,510
Скопје
Пишувајте и цени за ствариве ако сакате.
Idobao ID80 75% hot-swappable mechanical keyboard kit ~$140 од нивниот сајт
Aliaz Silent Tactile switch 60g, $0.6 per switch од Keygem.store
Aqua Zilents ги купив од член од форумов
Keycaps ~ $25 од Алиекспрес
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
224
182

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
177
429
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Еве една споредбата на 3-те тастатури што ги имам редовно користено во последните 24 месеци, Stock high End "Gaming" Steelseries Apex 7 vs Customized Pre Build Keychron K2V2 vs Fully Custom Build Tofu 60%.
За жал ноќеска немав многу време да ставам текстуални описи низ видеото, затоа ставив во Description box под видеото. Незнам колку ќе се чуе звукот иако го појачав звукот за +20dB, особено на Tofu-то дури кај првиот дел е за +30dB појачан. Аудиото е снимано со AKG Perception 220 Condenser mic затоа е многу тивко дури вентилаторите од десктопот, во сегментот кај Tofu-то повеќе се слушаат отколку самата тастатура.Steelseries Apex 7 (QX2 Red switches, исти како Gateron Red) е земена од Анхоч: - 10,890 ден.
Anhoch PC Market Online - Keyboard SteelSeries Apex 7 Mechanical RED Switch Gaming, OLED Screen, Per-key RGB Illuminated

Keychron K2V2 (Hot-swappable, aluminium frame, RGB, Gateron Blue switches + дрвен wrist rest) од нивниот сајт за Black Friday 2020, Цена за Stock тастатура: - 99 Eur + 51 Eur Shipping (DHL испорака до дома)
Keychron K2 (Hot-swappable) Wireless Mechanical Keyboard (Version 2)
Додатното модување е скоро идентично со модувањето што е подолу наведено за Custom Tofu build-от + белиот Винил што го земав од Про Графика за 80 ден по метар а искористив максимум 30cm од ролната.
KEYBOARD MECHANICAL KEYCAPS G.SKILL CRISTAL CROWN,(Standard ANSI 104), WHITE, GA-0012NA, земени од Нексио - 1.640 ден.

Custom Tofu 60% Build: - Mucho Denaro $$$ - отприлика според калкулација од наведените цени подоле: $346.32/ 286.41 EUR
KBDFans Tofu 60% Case frosted acrylic from: https://mechboards.co.uk/shop/parts/k... - £62.50
Microporous rubber foam in the case, 3mm thin 1 layer beneath the PCB and 1 more layer cut to size, 3mm in the smaller indent in the case. Гуматерм спроти билна аптека за 350 ден се изнакупив микропореста гума за 10+ тастатури да ги задушам во неа.
HS60 Hotswap PCB (V3) from: https://mechboards.co.uk/shop/parts/h... - £54.17
Brass 60% Plate from: https://mechboards.co.uk/shop/parts/b... - £33.33
!!! НАПОМЕНА !!! Цените од MBUK се со 15% попуст доколку имате account кај нив и се едни од најниските цени во Европа за овие компоненти, зафрканција е транспортот, јас нарачував со DHL да пратат ја испратија со FedEx а тие се троа поспори во процесирање на пратките кога ќе стигнат кај нас. На стандардниот shipping пишува дека немаат тракинг па неќев да ризикувам.
KBDFans module foam between the plate and PCB. https://kbdfans.com/collections/keybo... - $20.00
KBDFans stabilizer foam sticker on the PCB. https://kbdfans.com/collections/keybo... $2.00
KBDFans PCB mount stabilizers partner. https://kbdfans.com/collections/keybo... $3.50
Zeal™ Transparent Gold Plated Screw-in Stabilizers V2. lubed with Krytox 205G0, stab wires are dipped in Permatex Dielectric grease. https://zealpc.net/products/zealstabi... - $30.00
Swithes: https://zealpc.net/products/sakurio-r...
Цена за сет од 60 свичови, со подмачкување и филмување: - $91.25 (Крајна цена со попусти од сајтот на Zeal, +50% од транспортните трошоци {царина + ДДВ + DHL услуга}, + Krytox 205G0 Lube + TX film 0.125mm) - $117.29 (Новата поскапена цена од Април 2021 кога Zeal ги покачија цените на свичовите)
30 комада - 67g Rosélio on the Alphas, Lubed with Krytox 205G0 and filmed with TX 0.125mm films
30 комада - 62g Sakurio on the Numeric and modifier keys, Lubed with Krytox 205G0 and filmed with TX 0.125mm films
Pudding V2 PBT DoubleShot Keycaps, White from: https://kprepublic.com/products/puddi... - $23.90

Заклучокот од оваа епопеја е дека може да се направи апсолутно најтивката механичка тастатура како Custom Build и за мене е супер за моите потреби. (што генерално се да не ги будам малите навечер дур спијат)
Во споредбата со Steelseries Apex 7 е искористена за референтен звук од PreBuild mainstream механичка тастатура, грубо заокружено резултатот кај Keychron-от со сите модови е за најмалку дупло потивка тастатура (исто ги исполнува моите барања) а Tofu-то е милина, за 70~80% потивка тастатура од Apex 7, мазна како да куцаш на путер, и б'лшти на сите страни RGB womit puke.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,021
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Кикрони во Сексио дечки!!!
1626434383147.png
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,204
12,890
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,193
4,992
OHRID кај ензероно
Само еден добронамерен оф топик. Мислам треба да има за глувчинја ака маусови покрар тастатуру и тн.Не сум добар во создавање на теми во последно сум преоптететен но доста барам инфо за мауси.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,280
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно