• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

LG паметни телефони - генерална дискусија

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,424
1,194
Ohrid
Имаа LG лоши моменти со заебување на рамот и брик. Иначе сега новите модели мислам дека ептен солидни G6 доби високи оценки за квалитет и камера. Имаат се што им треба за да бидат во флагшип ранкот со другите. V50 e V40 без мааните со подршка на 5G и подобар процесор.
Упдате на софтвер заборави со лг,за камера можам да се сложам со тебе али све друго е rubish ова ти го кажува човек што беше најголем фан на тој бренд.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Упдате на софтвер заборави со лг,за камера можам да се сложам со тебе али све друго е rubish ова ти го кажува човек што беше најголем фан на тој бренд.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Искрено, Јас лично сум против апдејти на телефон од проста причина што можат да ти заебат се што имаш на телефонот, многу полошо од хакер. И плус може да ти земат одреден простор на телефонот. За мене тоа е Lose - Lose ситоација.

Сум имал еден LG телефон многу стар од пред 13 години од обичните и беше ок. Брат ми имаше пред 3-4 години и не беше лош.
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,424
1,194
Ohrid
Искрено, Јас лично сум против апдејти на телефон од проста причина што можат да ти заебат се што имаш на телефонот, многу полошо од хакер. И плус може да ти земат одреден простор на телефонот. За мене тоа е Lose - Lose ситоација.

Сум имал еден LG телефон многу стар од пред 13 години од обичните и беше ок. Брат ми имаше пред 3-4 години и не беше лош.
Е сега све кажа.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

marick14

Gaining Experience
2 март 2011
185
75
Кривогаштани
Имаа LG лоши моменти со заебување на рамот и брик. Иначе сега новите модели мислам дека ептен солидни G6 доби високи оценки за квалитет и камера. Имаат се што им треба за да бидат во флагшип ранкот со другите. V50 e V40 без мааните со подршка на 5G и подобар процесор.
Еднаш кога ќе се заебеш, после џабе ти е.
Исто и со Сони телефоните.
 

marick14

Gaining Experience
2 март 2011
185
75
Кривогаштани
Искрено, Јас лично сум против апдејти на телефон од проста причина што можат да ти заебат се што имаш на телефонот, многу полошо од хакер. И плус може да ти земат одреден простор на телефонот. За мене тоа е Lose - Lose ситоација.

Сум имал еден LG телефон многу стар од пред 13 години од обичните и беше ок. Брат ми имаше пред 3-4 години и не беше лош.
Аууу што збориш бе...o_O:annoyed::ghost:
 

marick14

Gaining Experience
2 март 2011
185
75
Кривогаштани
Упдате на софтвер заборави со лг,за камера можам да се сложам со тебе али све друго е rubish ова ти го кажува човек што беше најголем фан на тој бренд.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Апдејти на Андроид телефони, ЛГ добиваат последни.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
933
872
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Апдејти на Андроид телефони, ЛГ добиваат последни.
Ако воопшто и добијат

На Г5кава добив апдејт на Андроид 8 откако повеќето телефони добија апдејти за Андроид 9. Значи ЛГ успеаа да пуштат апдејт и пак телефонот да биде "outdated".

Како и да е, v35 се наоѓа за 250$ а V40 за 320$. Никој нема да ме убеди дека постојат телефони со подобра камера/ хардвер за слична цена.

- OLED екран
- Мануелни контроли за фотографирање/ видео
- Одлични звучници
- 3.5 џек за слушалки ( quad-DAC audio system )
- 6GB RAM
- Премиум изработка
- IP68 waterproof

Не се ЛГ за секого, ама за тие што се спремни да направат компромис дефинитивно се best buy.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

marick14

Gaining Experience
2 март 2011
185
75
Кривогаштани
Ако воопшто и добијат

На Г5кава добив апдејт на Андроид 8 откако повеќето телефони добија апдејти за Андроид 9. Значи ЛГ успеаа да пуштат апдејт и пак телефонот да биде "outdated".

Како и да е, v35 се наоѓа за 250$ а V40 за 320$. Никој нема да ме убеди дека постојат телефони со подобра камера/ хардвер за слична цена.

- OLED екран
- Мануелни контроли за фотографирање/ видео
- Одлични звучници
- 3.5 џек за слушалки ( quad-DAC audio system )
- 6GB RAM
- Премиум изработка
- IP68 waterproof

Не се ЛГ за секого, ама за тие што се спремни да направат компромис дефинитивно се best buy.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Се што има на највисоката класа на ЛГ телефон, го има и среднокласен Самсунг и Хуавеј телефон.
 

Melisandre

Gaining Experience
6 мај 2019
143
265
Уште се живи LG? Мислев пропаднаа..
Ако ми ги убијат и LG како што ја убија Nokia, стварно нема да е хумано.
Среќа што LG имаат производство и на други апарати покрај мобилните, така што потешко дека ќе ги уништат така лесно.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,455
1,439
Drachevo
По која логика? HTC и Nokia исто ли сами си се уништија?
На HTC не знам што му се случи ама Нокиа не се прилагоди на промените, 4 години не знаеше да направи смартфон, дури 2011 извадоа телефон а дури 2014та стана конкурентен. Возот им замина.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,001
748
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
LG G2 и после 5 години уште е во супер состојба. Еден од најдобрите телефони што сум ги имал заедно со LG KC550 koj се уште работи!
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Се што има на највисоката класа на ЛГ телефон, го има и среднокласен Самсунг и Хуавеј телефон.
Проблемот кај LG е во тајмингот. Го пуштаат телефонот на продажба после 6 месеци од најава и е пола цена со стара генерација чипсет. Иначе се држат солидно LG. Тоа што имаа пропусти со рамот во некои модели не ги прави ништо полоши од самсунг со ноут 7. Баш се сеќaвaм таа година фијаско на ајфон 6+ и ноут 7. Едниот се кршеше лесно другиот ке експлодира.

Ни еден телефон од самсунг и хуавеи не може да снима со ултраширок агол во 4к60fps, а V40 може од прошлата година.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Еднаш кога ќе се заебеш, после џабе ти е.
Исто и со Сони телефоните.
Има ли поголемо фијаско од Самсунг Note 7 и Iphone6?

View: https://www.youtube.com/watch?v=qkNlfMC1lzE

View: https://www.youtube.com/watch?v=qPYMrXcPNY8

View: https://www.youtube.com/watch?v=1gvhxAzQjt0


Samsung и Iphone имаат посебно место во моето срце.

Голем дел од фирмите имаат направено грешки, секој човек може да згреши и затоа треба да се биде објективен во изборот на телефон.
Светот оди напред, фирмите се менуваат како и вработените. Некои фирми стануваат подобри, а некои полоши со текот на времето.
Најголема разлика од фирма до фирма е тоа дали после фаилот ке се опаметат и ке направат одличен телефон нареден пат или ке настанат внатрешни проблеми и ке пропаднат.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,067
1,552
HTC вадеа телефони со глупи gimicks и високи цени, LG не пуштаат апејти за телефоните и имаат превисоки цени за тоа што се, Сони не се рекламираат и нормално поради тоа не продаваат.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #543

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Како и да е, v35 се наоѓа за 250$ а V40 за 320$. Никој нема да ме убеди дека постојат телефони со подобра камера/ хардвер за слична цена.

- OLED екран
- Мануелни контроли за фотографирање/ видео
- Одлични звучници
- 3.5 џек за слушалки ( quad-DAC audio system
S9 plus.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
  • Ја почнал/а темата
  • #545

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,835
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

mickeymkd

Intern
7 јануари 2009
413
42
Има ли кај нас да се најде силиконска маска или футрола на преклоп за LG G6, или ако има некој да продава нека ми пише пп?

Барав на битпазар и низ некои помали мобилари што ми се најдоа успат али не најдов.
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,351
Скопје
Ај ако може некој,нека ми прати линк од Gcam за Lg G6,кај другар да инсталираме да видиме,колку ке подобри во сликите програмчето,неможам да најдам на нет.
 

drifter

Gaining Experience
21 јануари 2009
122
333
Скопје
Ај ако може некој,нека ми прати линк од Gcam за Lg G6,кај другар да инсталираме да видиме,колку ке подобри во сликите програмчето,неможам да најдам на нет.
Пробај со оваа апликација.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,088
Мислења
838,217
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно