1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

LG паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,083
  25,370
  4 Септември 2008
  Приказната на LG и добри телефони заврши со G4/V10/20
   
  Borsa, goran_oh и на The Geek Boy им се допаѓа ова.
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,590
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  10K е во Вип со М тарифа не знам дали го има на друго место.
   
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  811
  881
  2 Март 2011
  Машко
  Г5 доби апдејт во Android 8, ноќната камера сега е подобра од P10 :)

  Препорачајте батерија за G5, земав една од али, тапа е.
   
 4. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  889
  565
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  20k е во анхоч што мислам дека е многу за телефон стар 2+ години
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  120 USD na Ali, refurbished

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  838
  296
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  LG G8S ThinQ Smartphone Review: Innovative or outdated? - G8s review (Flagship за GPS, аудиофили и солиден тач за типкање)

  LG V40 ThinQ Smartphone Review - V40 review - (Прв флагшип со 5 камери, еден од најдобрите телефони за видео репродукција особено за широк агол, снимање звук, аудиофилски за слушалки со блутут и жичани, малце тапа звучки и батеријата е слаба)

  LG G7 ThinQ Smartphone Review - G7 review - (1000 nits екран - а.к.а. најсветол екран што излегол до сега [Samsung s10+ има 720 за компарација])

  LG V30 Smartphone Review - V30 review - (еден од ретките телефони што немаат PMW на OLED екран на максимум светлост на екранот, ако се најде под 300Е супер за парите)

  :carefree:
   
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,275
  1,021
  2 Јануари 2012
  Машко
  S10 има 1215. Екран за типкање? Која година сме? Аудофилски а е на ниво на С10 кој никој не го фали?
   
 8. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  838
  296
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Екран за типкање се мисли добра респонсивност (некој телефони се очајни сум имал такви).

  Аудиофилски пошто има Hi-Fi Quad Dac што дури и се пренесува преку блутут слушалки. (Кај поквалитетни музички фајлови се приметува)

  Тоа дека има 1215nits дај ревју да видам.
   
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,275
  1,021
  2 Јануари 2012
  Машко
  Galaxy S10 OLED Display Technology Shoot-Out

  · Record High Brightness Mode that is up to 17% Brighter (1,215 nits) than the Galaxy S9 in High Ambient Light.

  А и осветленост не е најбитно нешто за дисплеј така да и другите ствари да се видат во кој што е недостижен С10 моментално.

  Some of the Galaxy S10 Display Highlights
  These are a few of the Galaxy S10 Display Highlights that we will be covering in detail throughout the article:

  · Record Very High Absolute Color Accuracy (0.4 JNCD) that is Visually Indistinguishable From Perfect.

  · Record Very High Image Contrast Accuracy and Intensity Scale Accuracy that is Visually Indistinguishable From Perfect.

  · Record Peak Luminance, Color Accuracy and Intensity Scales that are Independent of the on-screen image content.

  · Record Small Shifts in Brightness and Color with Viewing Angle, particularly White, which is the most used background color.

  · Record Setting Galaxy S10 matches or sets over a dozen new Smartphone Display Performance Records, earning DisplayMate’s highest ever A+ grade.

  За звукот тука.

  LG V40 ThinQ review
  Samsung Galaxy S10 review
   
 10. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  838
  296
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Не би ме зачудило да имаат најдобар екран, сепак се најголем производител на екрани. За померодавен заклучок за екраните ке земеме повеќе ревјуа и просек(одредени ревјуери се подплаќаат/се фанбој и додаваат бројки). Тоа за боите ми е смешно пошто се на екран што.гледаш е цртан филм, а ако гледаш филм тогаш сликата ке зависи од квалитетот на камераста и пост процесот на продукција. После тоа вклучи го и оптимизација на филмот (encoding), форматот во кој го гледаш, итн.
  Премногу фактори влијаат на крајниот резултат. Што се вели и два пара очи гледаат различна боја. Затоа аналогната слика секогаш имаше предност.

  Назад на тема екрани:

  Овие работи се најбитни: острина на слика на пикселите, енергетска ефикасност на екранот, фреквенција на слики во секунда (60hz,90hz,120hz) и (PMW) фреквенција на изобличување при одредена светлина што е штетна за очите. Последното е најбитно, едни очи имаш, сегогаш одбирај екран без PMW.

  Боите, заоблен екран или не, тип на екран(ips, oled,poled,amoled), брзина на повратна врска (response time - 3ms, 5ms), контраст на сонце, светлост на екранот (600nits), повратна врска на сензорот на допир итн. се исто битни, меѓутоа се второ степени во однос на првите при избор на екран.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,275
  1,021
  2 Јануари 2012
  Машко
  PWM не е проблем ако не се користат неразумни нивоа на осветленост. Веројатно ќе го сменат и тоа Самсунг кога ќе може да има долг животен век дисплејот.
   
  Последна промена: 16 Јули 2019
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  528
  212
  9 Август 2018
  Машко
  Micro LED
   
 13. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  68
  121
  6 Мај 2019
  Женско
  Си го имам LG V20 скоро 2 години. Нарачан од Али за некои 200$.
  На крај памет не ми текнува да го сменам.
  Не сум некој heavy user, ама квалитетно си го користам. Камера -топ. Трескан, паѓан, нема проблем, ќе си го склопам пак (деловите му се одвојуваат на сите страни) и ко ништо да не било. За 2 години ми се појави само screen retention на кој не ни обрнувам внимание, и не ми ни пречи. No lagging. Се си има: NFC, Mobile pay, Headphone jack (фала богу!) и најбитно, removable battery. Реткост.

  Епа за тие пари подобар deal не знам.
   
  На Futurelakimens, The Geek Boy, cipiripi и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. Elenaaa

  Elenaaa
  Intern

  22
  16
  13 Август 2013
  Женско
  Мајка ми уште го користи мојот стар LG G4. За нејзините ало-ало, вибер и фб потреби телефонот уште е супер. И камерата не му е лоша. За толку стар телефон, супер се држи, што прави да мислам дека може не е лоша идеја да пробам и јас некој од поновите модели.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 15. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  172
  58
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  А Mobile Pay каде го користиш во Македонијава?
   
 16. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  68
  121
  6 Мај 2019
  Женско
  Не го користам, но како опција постои.
   
 17. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  838
  296
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На што се сведе изборот кога го купуваше?

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 18. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,192
  3,173
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Уште еднаш некој ако ми спомне по огласите дека од девојче е користен телефонот ке се потсетам на овоа.
   
  На Маша, Uber-, DelphiUser и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  68
  121
  6 Мај 2019
  Женско
  Best value for money. Ако мислиш на некој специфичен детал не. Не сум карактер што би фрлила многу пари на телефон, не си патам од комплекс ако го немам најновиот Samsung или iPhone.
  Убав на изглед, доволно моќен, фино функционален, и една од најдобрите камери за тоа време. И сеуште е добра.
   
 20. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  68
  121
  6 Мај 2019
  Женско
  Затоа истиот има military grade protection, за такви како мене. Ама брат ми е бетер, три телефона во рок од година дена ги скрши. Ме јаде на тоа поле...
   
 21. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,192
  3,173
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас имам негативни искуства со ЛГ , сите што сум ги имал од G2 , G3 , G4 му страдала меморијата односно заглавиле на бут лого заради рикната Nand Меморија.. Така да не би се навратил на таа марка заради тие искуства.
   
 22. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  68
  121
  6 Мај 2019
  Женско
  Секој со своето искуство. Мене ептен ми се погоди, и тоа refurbished го купив, бидејќи нов беше околу 400$, а продавницата имаше одлични reviews. Излезе дека единственото нешто сменето беше задното капаче. Истиот тој период братучеда ми си купи еден Самсунг, заборавив кој модел беше, сосем нов, и солено и си го плати. По месец дена и умре од чиста мира, па трчаше по сервиси, плус пари не знам уште колку си даде, одеше уште 4 месеца, и на крај паметам до голема ја дотераа во Вип, и на крај и дадоа нов. По половина година и се скрши.
  И пак си купи Самсунг, следниот модел...
   
  На Happy и Pane24 им се допаѓа ова.
 23. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  838
  296
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Браво за постов! Се слагам со тебе дека не треба да се дава цело богатство за телефон ако немаш некоја посебна намена, чисто колку да го имаш најскапото. Парите не се секогаш репер за квалитет, треба и да се истражува.

  Having said that: треба да се подновам, немам меморија на мојов веќе.
   
  На Melisandre му/ѝ се допаѓа ова.
 24. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,302
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  LG беа добри до G2 после тоа малце мрднаа со G4 и од тука се до денес ништо не покажаа.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  838
  296
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Имаа LG лоши моменти со заебување на рамот и брик. Иначе сега новите модели мислам дека ептен солидни G6 доби високи оценки за квалитет и камера. Имаат се што им треба за да бидат во флагшип ранкот со другите. V50 e V40 без мааните со подршка на 5G и подобар процесор.
   
  На drifter му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...