1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Која мобилара во Македонија?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Stefan121, 17 Декември 2018.

 1. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  665
  608
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Затоа што овластените дистрибутери во светот тоа го прават. Анхоч и другите алиекспрес препродавачи поима немаат.
   
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,840
  1,093
  5 oктомври 2007
  Машко
  Шаоми телефон со целофан не сум видел досега. Ни кај нас, нит грција, бугарија или Али. Можно е шаоми воопшти да не пакува така. Не тврдам, кажувам што е можно и што сум видел.
  Башка ако го отвараат за додавање упатство/гаранција баш убаво личи. Се скоцкано, со налепница нивна, позади која ако стојат баш ми е гајле. Они си знаат а јас си имам фулл гаранција. А остатокот се гледа одма дали е ваден, чепкан телефонот и додатоците и слично.
  Во аеродром, управна зграда на Раде Кончар. Ги има на Мапс. И да само Шаоми.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На gokica и marick14 им се допаѓа ова.
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,318
  10,004
  13 Јуни 2009
  Мобиларите внесуваат по неофицијални канали а операторите и овластените продавачи се друга приказна.

  Претпоставувам мобиларите може да се обратат до овластен сервис но надвор од земјава. Тоа одзема време и бара напор па може да пробаат да фаќаат кривина.

  Од оператор тука имаш гаранција. Ама ако нешто се случи ќе чекаш побајашки време за да го сервисираат. А во меѓувреме си без телефон. Бар јас знам за такви искуства. Па така живеам со надеж да не се расипе иако имам гаранција, независно дали мобилара или овластен продавач.

  Кога сето ова ќе го сумирам цените од мобилара ми се некако попривлечни и купувам од таму. Сите кутии и телефони најчесто се отворени. Ништо чудно и некои да се со флешнат фирмвер за овој регион пред продажба. Ама еве ги имам неколку дома од мобилара и работат беспрекорно. Имаа најлончиња и се тоа ама сум свесен дека е можно да се прелепени.
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,139
  2,832
  24 Септември 2012
  Од каде може од Грција да се земе Note 9 Dual Sim што би било подобро од Ледиком/Мобеликс од кај нас? Да се врати данок?

  Eshop.gr имаат океј цена, ама не се враќа данок мислам.

  Plasio 1049еур нека уживаат за таа цена ќе си земам од Телеком ако е така.

  Кој враќа и е ефтин и е близу Солун?
   
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  960
  1,094
  11 Март 2011
 6. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  273
  297
  7 Септември 2010
  Со почит, али ти си видел само Хисторе....

  Пак даваш рандом мислења без скоро никакво искуство....

  Баш од Али се во фолија/целофан... Освен ако не му бараш на продавачот да ти инсталира одреден софтвер.

  Иако не менува /докажува ништо целофанот, друго е искуството кога ти ќе си го отвориш така....
  Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
   
  DonFrozex, Zippo и на Speedster им се допаѓа ова.
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,840
  1,093
  5 oктомври 2007
  Машко
  А ти сигурно знаеш нели, дали јас сум видел или не. Оф боже, со сезнајковци.
  Сум видел ХИ, Сетек, Анхоч. Сум видел грција у солун на 2-3 места, у Софија на едно, и во Загреб. Никаде ама баш никаде немало целофан. Никаде.
  Како реков можно е секаде пошто сум влегол у каков таков официјален дилер, да ги имаат отварано за да стават соодветно локално упатство и папири ако треба.
  Исто ни на јутуб еве неам видено ни едно анбоксинг каде сечеле целофан. Слободно убеди ме во спротивното. Но за ова кај што набројав, гарантирам дека нема. Иначе задњето беше пред нецел месец у Загреб.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,318
  10,004
  13 Јуни 2009
  Колку што сум информиран, нашиве мобилари ги шијат ценовно било кои од продавниците кај соседот. но сепак можно е и нешто да испадне. Само за телефон не би одел. А ако веќе те носи тебе или некој познат патот натаму тоа е друго.

  Инаку Ноут 9 од Мобеликс, ако воопшто нешто значи, лепенката на кутија беше скината. На кутијата си пишува „Southeast Asian SIM only". Tелефонот и аксесорис внатре беа непипнати. Најлончињата на телефонот беа одлично порамнети и без меурчиња (но сепак не знаеш). Аксесоарите беа немрднати од пластиките. Ни ронка прашинка или некаква рецка на нив и кутијата. Така што можеби малку и се променети времињата. Инаку да знаев дека Ледиком дава 24 месеци гаранција ќе купев од кај нив. Во мобеликс ми дадоа година дена.

  И ако е воопшто важно, кај мене во пакувањето има силиконска маска од самсунг а кај овие од оператор нема колку што сум запознат.
   
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  2,876
  3,174
  18 Април 2007
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 10. flashgordon007

  flashgordon007
  Gaining Experience

  461
  497
  15 Септември 2012
  Машко
  Повели: xiaomi unboxing note - YouTube

  или:
  View: https://www.youtube.com/watch?v=tCz7YM0zod0

  View: https://www.youtube.com/watch?v=IMCQ0AyHG2w

  View: https://www.youtube.com/watch?v=4YpklbPTkTI
  ... да не замарам со повеќе примери
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,840
  1,093
  5 oктомври 2007
  Машко
  Е така де се купено онлајн Али и Геарбест. Зборев за во нашиве околни локални продавници, за што беше и коментарот на кој одговорив. Побарав и јас наоколу, на хрватски, српски, бугарски јутуб земени од дистрибутери немаше.
  Значи еве ви кажувам во загреб во Ми Сторот официјален, на 27ми Декември, на ниеден телефон немаше целофан. Сите беа само кутија, со сигурносни налепници.
  Повторувам дека не се правам дека гарантирам дека е најисправно така, или било што. Само онаму кај што сум видел и толку. Теоретски кога би трошеле количини како треба дури и Шаоми би им го спакувал со сите работи внатре уште од фабрика, но како ми рекоа и хрватите, бараат за тоа да земеш количини од еден модел и тоа добри.
  Иначе онлајн и јас не би го земал незапакуван со целофанче. Одма диспјут и назад.
  Еве например колку е лесно да ставиш целофанче поради гарантен лист од некој дилер, па уште целофанчето украсено со МИ лого.
  View: https://youtu.be/TzoNUskhmbc?t=105
   
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,139
  2,832
  24 Септември 2012
  Ти од мобеликс го зема? Мислев од телеком. Јас имам голем бонус во телеком, ама не ми одговара од таму зошто е со еден сим и заклучен. А мене ми треба со 2 сима да работи.

  Да и јас баш денес заприметив 24 месеци гаранција во ледиком. Фасцинантно ако е тоа функционално и валидно.

  Саутист ејжан сим онли? Па како фаќа нашава? И твојот е саутист ејжан? Батеријата си држи нормално или трпи заради бандови и послаб сигнал има? Незнам може и исти бандови имаме.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  818
  937
  9 Јуни 2011
  Машко
  Во принцип на сите телефони треба да има целофан.
  Ако експлицитно сум побарал не-отпакувана кутија - секогаш имало целофан.
  Најчесто кинезите ги отвараат и инсталираат Глобална верзија на софтверот, без разлика каков е телефонот.

  За моделите што веќе се „глобални“ (пр. А1, А2, Поко) - нема што да инсталираат таму, па секако ти иде телефонот со целофан.

  [​IMG]
  (дали се познава доволно добро целофанот? од лево има како раб, таму се гледа добро)

  Е сега како и зошто у Анхоч и слични немаат целофан - не можам да кажам.

  Ама како што викате дека и кај овласениот нема целофан на телефон.. тогаш тоа е друга прича веќе... :)
   
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,840
  1,093
  5 oктомври 2007
  Машко
  Како што реков, колку имам видено нема. Нема и во околинава колку имам видено, а највеќе ме изненади еве у Загреб у офишл МиСтор-от, и најверојатно ради упатствата на локални јазици да не ги лепат со селотејп на кутиите. Буквално ссмо капакот е подигнат стаено најгоре упатството хрватско и толку. Друг разлог не гледам.

  edit: Едино незнам зашто не си земат едно машинче за паковање со пвц фолија, не се така скапи, и одпосле да турат едно целофанче и готова работа. Да нема можност за сомнеж. Кој сака целофанче сака, кој сака да види нека отвори.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  Последна промена: 5 Јануари 2019
 15. Baraban

  Baraban
  Intern

  27
  3
  31 oктомври 2012
  Машко
  На самсунг с9 плус на кутијата го има серискиот или само имеи?
   
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,170
  6,271
  27 Март 2014
  И двата.
   
 17. Baraban

  Baraban
  Intern

  27
  3
  31 oктомври 2012
  Машко
  Како можам да ги проверам дали се валидни?
   
 18. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,170
  6,271
  27 Март 2014
  Како мислиш дали се валидни?
   
 19. Baraban

  Baraban
  Intern

  27
  3
  31 oктомври 2012
  Машко
  Епа дали може да го пишам негде и да се провери дали го има у база на самсунг. За имеито најдов една страна излага добро, ама незнам за серискиов. Пошто треба да ми стигне телефонов па да проверам дали е све у ред
   
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,318
  10,004
  13 Јуни 2009
  Мојот е со два сима. Фирмверот му е за европски/австралиски пазар според AIDA. Моја претпоставка е дека е флешнат од таму од каде ги носат. Немам никакви проблеми нит со батерија нит со мрежа. Батеријата си беше 50%. Се најнормално како нов телефон. Би купил повторно за таа цена без да се двеумам.
   
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,139
  2,832
  24 Септември 2012
  Кога ќе имаш малце време те молам опиши малку за телефонот и батеријата, сот ова она. Ме интересира телефонот, само од тоа имам уплав. Дали го исклучи богзби, оне уи ... Ај да не тупам офтопик.
   
 22. gokica

  gokica
  Модератор

  8,318
  10,004
  13 Јуни 2009
  За SOT и батерија не сум меродавен зашто не сум power user. Телефонот го користам малку. Подоле е скриншот од мојот телефон во темата за самсунг:

  Samsung паметни телефони - генерална дискусија

  Генерално го полнам на секои 3-4 дена. Споредено со Ноут 2 кој имаше кастом ром, овој како процент-два да троши повеќе во стендбај. Но тоа е нормално зашто освен фејсбук (немам профил) и самсунг пеј немам исклучено ниту една друга дефаулт апликација. Меѓутоа на Ноут 2 игрите црпеа многу повеќе батерија. На овој сега батеријата скоро и да не се поместува при игри.

  Камерата, како за фотки така и за видео, е фантастична. Сеуште се воодушевувам каде заминале телефоните.

  Аудио преку преку стерео звучниците и преку слушалките е одлично. Екранот е страва и неверојатно колку на дефаулт попрецизно ги прикажува боите споредено со другиве телефони дома. Телефонот нуди брза и лесна обработка на фотографии и видео.

  Бигзби нит сум пуштил нит исклучил. Оне УИ не е излезен за овој телефон. бета не планирам да инсталирам.

  Сум немал потреба до сега да рестартирам, ресетирам и не знам што. Работи мазно како и првиот ден. Ако нешто повеќе те интересира ќе си пишеме ПП или во темата за Самсунг телрфони. Планирам рецензија зашто сум воодушевен. Само не знам кога ќе биде.
   
  DonFrozex, mdeni, omegaRED и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. damil

  damil
  Gaining Experience

  557
  465
  2 Јануари 2015
  Машко
  Има онлајн некој да откључува ХТЦ он нашиве мрежи или тешко вероватно тоа?
   
 24. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  494
  218
  7 oктомври 2014
  Na koj operator e zaklucen telefonot?

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
 25. damil

  damil
  Gaining Experience

  557
  465
  2 Јануари 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...