1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Канопи интернет од ВИП оператор.

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од Pane24, 31 oктомври 2016.

1. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,180
    3,160
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    У ск бев некое време , невестата е од ск . Али моментално работам тука и добра плата ми е и малце работно време . А и можностите ми се огромни тука освен со овоа бедниов интернет..

2. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,685
    2,662
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    2017-та после него а личи како да е 2017-та пред него.

Ај да видиме што се може ;)

3. shemko

shemko
    Gaining Experience

231
    56
    15 Јули 2008
    osvem 3g i 4g ne ocekuvaj uste narednite +10 godini da ima internet vo vitoliste- i nad selo antenata e nasocena kon selecka(dve steni)-a fiksnata tamu raboti na tipot fix gsm i od telekom i od eks one- a 80% se prefrlija na one, odnosno sega site imaat mobilni pa gi batalija fiksnite i seto toa zamre bidejki vo site sela imase po 5 broevi so ericson centrala, koja posle niz selo se povrzuvase so banderi i kabli seto toa sega e iskluceno i odi preku gsm mreza na telekom broevite se 048- 800 ... a od eks one se standart 048 520 ... / 529 ...
    taka da baraj internet na stikce za 3g+ ili 4g samo nemas drugo resenie i od pantele mislam se gleda vitoliste i ke imas super signal i brzina ke nemas problemi* na 3g posledno koga bev na brest ima 15mbps down, so 2~2.5 up, sto i nee loso,

4. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,180
    3,160
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Ама ај оди фрли 1200 ден за 20гб нет ? И тоа само за најјосновните потреби одма ке летнат и тие 20гб за 2 недели на 3Г/4Г . А каде е цел месец ?

5. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    3-4mbps ке имаш ако имаат мрежа во тој дел, повеќе не, за сурфање и некое филмче колку толку ке брка работа.

Втора опција е WiFi АМА мора да имаш оптичка видливот со две точки, пример да имаш ADSL во Мариово некаде и на 20км-30км да поставеш две добри антени и да префрлеш сигнал. Знам дека префрлаат и до 40-50км без проблем АМА со оптичка видливост нит дрво нит зграда да смета.

Последна промена: 2 ноември 2016
    На Pane24 и kirev им се допаѓа ова.
  6. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    Еве пример за long distance врска.
    Околу 34-35км воздушна врска со оптичка видливост. Од Кавадарци ( рид Љубаш ) се префрла интернет преку WiFi технологија до Ски центар Кожуф.

незнам точен модел на опремата ама е вакво нешто слично:
    http://www.tp-link.com/en/products/biz-list-37.html

7. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    @sumi со таа опрема ништо нема да направи... 35-40км нема шанси.
    За таа далечина му е потребно ова:

MikroTik Rb411GL - цена околу 70 - 80 долари
    MikroTik R52Hn - цена околу 50 - 60 долари
    Ubiquiti Rocket Dish - цена околу 100 - 110 долари

Дополнително ке му треба Case за микротикот околу 20 евра и плус пиктели по некој 5 евра.
    Само со ваква опрема ке има стабилен и добар сервис на толкава далечина, играчките како ТП Линк нема да завршат работа.

Последна промена: 2 ноември 2016
    На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,180
    3,160
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    download.png Мариово @sumi е област со најмногу ридови и планини ... За до најблискиот град ке ми требаат да поставам најмалце 5 такви како што ми наведе и посебно на секој рид треба да воведувам струја :D Ако ми беше таква намерата ке фатев ке средев за тоа и ке бев првиот интернет провајдер во Мариово :)

На pepo123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bravo

Bravo
    Gaining Experience

191
    304
    12 Декември 2015
    Машко
    Пред 11 години ко дете работев у он.нет и местевме моторола канопи низ земјава. Не се сеќавам баш ама беше очаен избор, ма да тогаш вадсл беше као напредок. Ја не би се надевал на стабилен линк и добра брзина. Барај друго чаре.

На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Стабилен линк се прави, само треба малце повеке пари :)

На Bravo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,180
    3,160
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Па опремата ке биде бесплатна од ВИП само што ке бидам на 2 годишна претплата . Сигурно нема да биде моторола канопи можда некоја понова канопи серија и марка .

12. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Мислев да си направиш сам некој линк и да земаш нет од друга точка, а ако одиш преку ОНЕ или сегашни ВИП ке добиеш канопи и биди сигурен дека нема да е некое ново - понова технологија :)

На Daniel86 и Pane24 им се допаѓа ова.
  13. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,180
    3,160
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Вип и се е можно... Али поарно да земам така на вип некој канопи за месечна претплата од 600 денари отколку да фрлам над 2000 ден за интернет секој месец.

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
  14. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Точно, ајде чекам да се пофалиш дека си завршил работа :)

15. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,625
    6,674
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Пане бе, Пане... Немој само WADSL со канопи, ќе се каеш. Еден дожд или магла и линкот отиде у бестрага. У Скопје се вадеше по максимум 1мб download во идеални услови, АП-то на 100 метри воздушна линија без никакви пречки... Како што ти вика @HardCorec , нема да добиеш посовремена опрема, за жал.

На Pane24 и HardCorec им се допаѓа ова.
  16. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    Моделите кои ги ставив од tplink не се играчки, се префрла многу со нив без проблем, тестирано и проверено.

17. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    Незнам како е конструкцијата на теренот, дадив само пример, немораш до прилеп да носиш, можеш до најблиската точка каде има адсл, е сега ако најблиската е прилеп тогаш :) да ке треба да станеш провајдер :). Башка овој предлог ми беше пример решение за твоја мрежа ако добра интернет конекцијата е неопходна, во спротивно канопи ке заврше работа, on.net беја купени од one, one пак од vip и такс vip ја наследи оваа технологија која се користи активно во вакви поруални средини.

18. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Бидејќи кажа дека е проверено од твоја страна, баш ме интересира со каква опрема точно сте работеле?
    Немој да мислиш дека не ти верувам, туку искрено ме интересира.
    Скептик сум кога се работи за TP Link, да е за по дома некое рутерче ДА ама вака за долги линкови со поголеми капацитети некако... :)

19. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,685
    2,662
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Тапа линк и Тенда, незнам зошто ги ставате на пенис.
    Евтини се факат, ама се ѓубре!

Daniel86, yasho, Ceco и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,180
    3,160
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Како што видов сеа на твојава мапа зацртанава , најјблиската вајфај мрежа сеа ми е кожув :D али штета што немам оптичка видливост до таму.

21. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    Не лично, колеги ги имаат и работи, баш ке ги прашам за детали кога ке имам прилика. Инаку tp-link за дома да добри се за ефтини пари ама имаат и топ модели ако си спремем да платиш. Нормално кај нас тој што е спремен првен помислува на микротик и тука застанува за тоа нема баш големо корисничко искуство со попрофесионалнава опрема на тп-линк.
    А и никој не ја носи.

Сподели

Вчитување...