1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фискалните и гаранциите

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 27 Јануари 2019.

 1. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,519
  1,176
  8 Декември 2009
  И јас да се пофалам, за два месеца два бона, со по 450-500 еура потрошња на месец.
   
 2. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,790
  1,920
  8 Мај 2007
  Машко
  Едно време имаше наградни игри со фискални. Што мрчење имаше за тоа...
   
  На lakiodsk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  951
  1,047
  9 Декември 2015
  Машко
  Па може и сега да се мрчи :) Hunger games: МојДДВ edition. Се шегувам, забавувајте се.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  ваљда е 700

  ujp.jpg
   
 5. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  1800 e тромесечно, 7200 за цела година.
   
 6. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Е сега и јас ќе почнам да мрчам: како бре сите погоре со 30+к имате 500-700? Јас сум со 400.
  Разликата е пола кило ќебапчиња, ееј!
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,467
  6,721
  21 Јануари 2009
  Купувале повеќе продукти со 18% ддв отколку 5%.
  Мене скоро повеќе од пола од повратокот ми е шо купив душек 17к.
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да застанеш во нептун или техномаркет на каса со fisheye адаптер од алиекспрес и како купуваат и искачаат од фискална да ги фаќаш. Со два-три телефони на фамилијарни членови :)

  maxresdefault.jpg
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Исто така и во Јапан прават, камерче на ногата и под сукњите на улица.
   
  На Martin1992 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  На olikomerc и GGTT1 им се допаѓа ова.
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,536
  11 Декември 2008
  Машко
  На бензинските прашајте за фискални, често имаат вишок од странци и слично, плус се 18% брзо се стига лимитот.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 12. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,790
  1,920
  8 Мај 2007
  Машко
  Супер е ова поврат на ддв. Забава за раја. Леб и циркус. Само нема леб, има само циркус.
   
  На lakiodsk и Daniel86 им се допаѓа ова.
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,088
  3,217
  2 Септември 2012
  Машко
  Фискална во рака награда без мака. :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,668
  10,239
  24 Јуни 2009
  Машко
  Лимитот е за едно тримесечие 1800 вкупно без разлика дали имаш во првиот месец (пример) 800, вториот 400 и третиот 400 ден?
  Или месечно не треба да надминува 600 денари т.е да бидат 600+600+600 ден, не ми е јасно баш ова.
  tnx
   
  На SiPy` и igor_igor им се допаѓа ова.
 15. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  157
  144
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Тромесечен е лимитот, за 3 месеци 1800 без разлика дали е 200 + 1000 + 600 итн.
  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  DraganIron, krema и на olikomerc им се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  10,668
  10,239
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Uber- Фала,
  е сега кога ќе се опариме, во октомври или на крај од календарската година?
   
  На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,186
  3,698
  18 Април 2007
  На акцизна стока мислам дека нема поврат на ддв.
   
 18. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  "Враќањето на данокот се врши на трансакциската сметка, по службена должност од страна на Управата за јавни приходи, во рок од 60 дена по истекот на календарското тримесечје во кое е издадена фискалната сметка."
   
  На krema и Uber- им се допаѓа ова.
 19. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  157
  144
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Како ќе се враќа данокот на граѓаните?
  Враќањето на данокот се врши на трансакциската сметка на лицето, по службена должност од страна на Управата за јавни приходи, во рок од 60 дена по истекот на календарското тримесечје во кое е издадена фискалната сметка.
  Исплатата на средствата се врши од Буџетот на Република Северна Македонија, преку
  Управата за јавни приходи.

  Колку изнесува лимитот за поврат на ДДВ за едно физичко лице?
  Лимитот изнесува 1.800 денари за едно тромесечје, односно 600 денари месечно или 7.200 годишно за едно лице.

  Што кога ќе се надмине лимитот?
  Доколку се надмине лимитот од 600 денари месечно за едно лице, остатокот од сумата се пренесува во наредниот месец, во рамките на едно тромесечје.

  Извор: Како функционира Мој ДДВ? - Дознајте се' за да добиете пари назад од платениот данок директно на вашата сметка
  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  DonFrozex, DraganIron и на krema им се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,668
  10,239
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тогаш и за цигари нема поврат ако е така, и они спаѓат во акцизна стока.
   
  На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  157
  144
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Има на гориво а и на цигари ддв

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  На DraganIron и krema им се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  10,668
  10,239
  24 Јуни 2009
  Машко

  И ова е добро да се знае.
   
  На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  50 евра 50.. Кој ти ги дава :) Три дневници.. После можеш да му се курчиш на газдата и да не му идеш по 3 дена на работа;)
   
  На DonFrozex и Uber- им се допаѓа ова.
 24. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  157
  144
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Ахахахах цар
  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  На Martin1992 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Да го цитирам муабетот со еден колега:
  - Најмногу си сакам да одам прекувремено на работа во сабота трета смена! Дневницата ми е 4000 денари!
  - Како бе 4000 денари?
  - Еми така, 2000 од дневница + прекувремено што ќе си ги заработам, и плус 2000 што нема да ги потрошам оти нема да излезам во кафана.
   
  На RoninMK, Nomad, DonFrozex и уште 5 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. FLEGMA
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  580
Вчитување...

Сподели

Вчитување...