1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @marick14 Следи ги линковите во овој пост... Последната реченица не ја гледај.
   
 2. aalekso0

  aalekso0
  Intern

  17
  22
  17 Март 2018
  Машко
  Tom Ford, fis1976, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  Ајде од по искусните.. сакам да купам атомизер нешто слично на Кангер мини/нано, сакам да биде од 3мл па нагоре. (дробно)
   
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ace Lud

  Ace Lud
  Unstoppable

  1,121
  2,000
  7 Април 2012
  Машко
  Ако сакаш сам да правиш греачи овие
  1. https://www.fasttech.com/products/9675560 или претхходниот
  https://www.fasttech.com/products/3042/10033795/9630266
  2. https://www.fasttech.com/p/9678713 (овој чекам да стигне) многу го фалат
  3. https://www.fasttech.com/products/3042/10058043/9677685-jk-mini-styled-rta-rebuildable-tank-atomizer
  Ако сакаш со готови греачи остануваат тие претходните само би го додал
  https://www.fasttech.com/p/9677664

  Sent from my SM-T560 using Tapatalk
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  254
  279
  23 Март 2016
  Машко
  Еве и од мене нешто случајно налетав на него, OBS ACE има и рба глава и греачи готови 4,5мл и е на попуст на gearbest за 10,43$.

  Original OBS ACE Tank Atomizer with 4.5ml - $10.43 Free Shipping|GearBest.com

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Tom Ford

  Tom Ford
  Gaining Experience

  157
  386
  20 Декември 2017
  Машко
  Драги колеги, која е најдобрата жица за МТЛ? Значи, бркаме арома и вкус, а не облаци.

  До сега ги имам користено оваа и оваа и со малку експериментирање имам дојдено до добар сетап, но сигурен сум дека има и многу подобри.

  Дали некој ја користел оваа жица и што мислите за неа?
   
 8. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  486
  930
  15 Март 2016
  Машко
  Мал подарок од Дедо Мраз, главните уште патуваат :)[​IMG]

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
  Widlok, Ace Lud, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Таа ќе ти биде по квалитет меѓу другите две.

  „Најдобра“, нели е субјективно. „Во мое време“ не ни погледнував Ni80, а сега е многу популарен. Мене ми е помек и полесно ми се кинат и деформираат намотките од него, а не ми се допаѓа и помалата отпорност по единица должина во споредба со канталот.

  За клептоните ич не сум компетентен, ги знам само овие (менувај модел), но не сум ги користел. Скоро и да нема разлика со твојата, освен дебелината на тенката (надворешна) жица и материјалот.

  Мислам дека нема многу подобри. :)

  Во последно време ме воодушевува AWG30, се враќам наназад. :)
   
  На aalekso0 и Tom Ford им се допаѓа ова.
 10. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  ^ Земи си директно Сабтенк, не се мачи со комплицираниот кајфун4 (а нема никаква корист од комплицирањето, главната акција се одвива во комората). Всушност, ова колку што гледам е некоја кинеска измислица, па можеби не е ни комплициран, но зошто.

  ...Освен ако не го добиеш беспари. А евтино не е беспари. :hay:
   
  На Tom Ford и Ace Lud им се допаѓа ова.
 12. aalekso0

  aalekso0
  Intern

  17
  22
  17 Март 2018
  Машко
  Skopje ima 50mg nikotin vo Umbrella ?


  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 13. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  486
  930
  15 Март 2016
  Машко
  На aalekso0 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Пред Нова година поштарот ми оставил пакетче. Што ли е тоа? Веќе не водам евиденција кој тракинг број за што е. Да видиме што пишува на кутијата...

  [​IMG]

  Хм, кој вика дека лажат Кинезите на декларации? :hay:

  [​IMG]

  Точно тоа што пишува е, и тоа оригинал од продавницата на Визмек на Алиекспрес. Доказ? Си оставиле визит-карта (со упатство што да правиш :)) во памукот...

  [​IMG]

  ...кој исто така е подарок, како и ластичето. Памукот е малку пократок од Муџи и малку погруб, но си работи. Има три ливчиња. Гумичето е за 22 мм атомизери.

  Втор доказ? Проверка на веб-страницата.

  [​IMG]

  Значи, можеме да ставиме наслов. Ова е...

  :hay:

  Пред да продолжам, морам да кажам што ми се случи по нарачката. Многу брзо добив тракинг бројче и ПО НЕКОЛКУ ДЕНА од тоа ми праќаат порака дека го немаат сребрениот што го нарачав, дали сакам да ми вратат пари или да ми пуштат црн? Реков црн, но се скинав од смеење што не знаат да скријат дека мамат со тракинг бројчето (кое сепак беше вистинско и сингапурско и цело тоа време не покажуваше знаци на живот, а подоцна си работеше како што треба). Гледам, сега смениле дека немаат сребрени на состојба, значи сепак се фер. Инаку, го бапнав за 11.11 и ме фати 10,08 долари.

  За него нема што многу да се каже, цеФка ко цеФка, засега бојата се држи добро додека е нов, а инаку е најчесто самолупечка кај Визмек, па ќе видиме. 510 пинот на притисок скоро и да не мрдна, но атомизерите се зашрафуваа до крај и убаво, па веројатно е многу јак федер, што е огромен плус (ако е така, ме мрзеше да истражувам повеќе). Стандардно, мобилниот одбива да фокусира на рефлексивни површини:

  [​IMG]

  И тоа јазичето за батерија е јако, но не ми влева доверба за долготрајност, треба да му најдам нешто еластично а тврдо да подметнам под него за да не ја прифаќа цела сила само тоа лимче на едно место и да не се скрши... Не дека ќе го утепам од користење, ама што знаеш. :hay:

  Целото капаче малку крцка при завртување, но тоа е проблем што ќе се реши сам од себе (неправилностите на навојот ќе се остругаат). Има вдлабнатини за полесно фаќање, но сепак тој дел е многу краток (низок) и малку потешко се фаќа ако треба поголема сила... Среќа што не треба. :)

  За работење си работи, нерегулиран е но со сите заштити, полнење не пробав а и нема смисла да пробувам, копчето си работи фино без проблем. Ситни маани се што диодата на копчето е многу слаба, како да е изместена некаде внатре, а и пластиката на капачето за батеријата е многу проѕирна и мека и од неа летаа делчиња (завршна обработка), но сепак не се распаѓа, тие парчиња се вишок. Тие маани не се критични, а и мора да земеме предвид дека моделов е стар неколку години. Најмногу ме изненади тоа што батеријата воопшто не е многу долга, само милиметар или два е подолга од Унимакс 22:

  [​IMG]

  Таа разлика воопшто не се забележува, освен ако не се исправат една до друга на маса и баш се мери/споредува.

  Како изгледа со црниот Кајфун:

  [​IMG]

  И со камбанастото Кајфунче:

  [​IMG]

  Последниве три слики намерно ги сликав веднаш по пуцање (активирање) на копчето за да се види колку е слаба диодата, мобилниот уште и ја засилува, во живо скоро и да не се гледа дека постои. Но добро, ако сакав интеракција со модот, ќе си купев некој со тачскрин. :rolleyes:

  Дали се исплаќа? Тешко, освен ако се најде за помалку од десет долари, но мене одамна ми беше мерак да го имам, па морав. :)
   
  На DennyMK, angeld, krema и уште 6 други им се допаѓа ова.
 15. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  922
  632
  11 ноември 2015
  Машко
  На зорт сум... некој да ми продаде ако има 24-ка зица?
  Нарачав од нет ама додека стигне...
   
 16. DennyMK

  DennyMK
  On your way to fame

  639
  973
  5 Февруари 2009
  Машко
  Со задоцнување, ама, Среќна Нова 2019... Да ви се исполнат сите желби!
   
  На TATA_MATA, Tom Ford, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  285
  166
  23 Февруари 2017
  Машко
  Ај и овде да пробам среќата,некој да продава од Битола нешто како еГо АИО/еГо АИО Бокс, и од каде можи вака да се купува течности со повеќе вкусови во умбрела некако слаб изборот спрема мене и во Битола ништо нема од уреди само течности. Пишете во ПП за до недела ми треба ако продава некој затоа и од Битола само барам не треба карго ова она
   
 18. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,882
  920
  3 Март 2018
  Среќни празници и од мене.
  Случајно на летав па ме запна на око, значи го немам пробано, нити пак знам одприлика како би се однесувал, едноставно на изглед ми е убав.
  https://www.fasttech.com/p/3366000
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Клон на Орхид/Силверплеј/Билоу/Гоблин од тоа време, односно „инспириран“ од нив. :hay: Прескап е, или можеби ФТ го заборавиле дека постои... Проѕирната пластика ич не ми влева доверба, се гледа во 510 конекторот (ај таму и така и така) и под плусовите (таму ќе гори/смрди :hay:).

  По оваа цена никако, под 10 долари можеби...
   
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,882
  920
  3 Март 2018
  Мислев на конструкцијат би требало да е добро ова за дробно, да има лесен цуг, т.е. мал отпор на ваздухот, и големо струење кај намоткаташто би придонесло за малце побогат вкус, за изработката затоа пишав дека го немам користено, а и не можам од око да ја проценам пластиката, најверојатно си наишол на таква пластика па позната ти е како се однесува. Еве сега го гледам кангерот, на видум иста пластика ми имаат, ама со кангото сум немал никакви проблеми. А може и да не се исти, не можам да спорам.
  него како постар мтл-џија да не си го имал ова, на догито ме потцеќа цуцулето, а греачот ми изгеда како ендурата.
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  ^ Денешниве дробџии ќе ти го удрат од глава (малце воздух има). :hay: Во денешно време ова е ептен рестриктивно дробно.

  Тој е татко на Ендурата (претходник), грејачите се скроз исти само со силика внатре (можат да си ги разменуваат), но нели за силиката почнаа да викаат дека е штетна ако влезе во белите дробови, не може да излезе, иако кога е натопена многу тешко да се откачи, а најголемата маана е што слабо викува и со неа грејачот загорува на малку поголеми снаги.

  Сега гледам дека и дриптипот е нестандарден, а и ми изгледа дека нема полнење од горе (но немам поим од каде би се полнел, можеби сепак има), па не би се исплатело да се земе и да се користи со грејачи од Ендурата.

  ... WTF is this... :eek:
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  11,003
  10,538
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мини ендура :)
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Каде стои манџата? Во грејачот? :D
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,882
  920
  3 Март 2018
  Колку што ќе се натопи викот толку манџа :) интересно атомизерче, ем 250 денара е.
  Силката повеќе ми се допаѓа, за чистење само драј бурноут и хајт, инаку едино тогаш ако парее па да влезе во белите дробови, ама треба да си ептен будала за да тргаш тогаш :) Ианку ако е поголемо парче верувам ќе се искашла, ако е ептен мало парче па да навлезе во алвеолите... Да земиме дека стаклената волна е исто зезната колку и силката, ретко кој мајстор рабти со заштита а и сам се имам изнаголтано колку да вејпам 2 животи :) Сепак постои памук и сс што ми остана на листа на желби.
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Затоа пишав дека „викаат“, според аналогија со силикозата, ист материјал е. Не дека некој стварно ја закачил болеста од вејпање, но зошто да се презема макар и минимален ризик, кога тој може да се избегне. Плус, со памук и драј хитовите не се толку страшни. :hay: А најмногу затоа што кинеската силика знае да дојде нечиста (прашина се крева од неа, што знаеш од што е таа), па некои ја вриеја пред употреба. Е сега, помисли дали Кинезите ја вријат/чистат пред да ја стават во грејачи.

  И да, пофали се. :)
   
  На bicikle и Chicco69 им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...