• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Пинки се појави во НКОН. :)
Нема што да се чека, да се грабне додека пак не испариле.
2.PNG
0.9 евра +, ништо страшно.
Нека се части Арјан едно пиво (од тие најевтините лименки на попуст).

Update:
Заборавив да направам ПИЊАУУУ :D
 
Последна промена:

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
^
Yes
Кристали се Јака концентрација/чист етил малтол.

отприлика 1.грам Кристали се раствара во 10.мл ПГ
и добиваш 10-тина.ml
Готов Ethyl Maltol раствор со 10% потентност/јачина/блажина.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Taka го направив и јас(со помош од колега @Gajche) И тоа бидна,10мл ист како купен растворен. Само што таа "грешка" со кристалите ке има и за 3 год.

Sent from my C6603 using Tapatalk
 

Chaeld10_8

On your way to fame
29 март 2011
948
779

Bambuca

On your way to fame
12 декември 2015
556
575
Кавадарци
Пинки се појави во НКОН. :)
Нема што да се чека, да се грабне додека пак не испариле.
Погледнете го атачментот 56690
0.9 евра +, ништо страшно.
Нека се части Арјан едно пиво (од тие најевтините лименки на попуст).

Update:
Заборавив да направам ПИЊАУУУ :D
Се искоцкав јас со нкон стигна денеска кајмене 30Q за 8 дена

Испратено Од Централна Македонија
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
309
351
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Истиот ли е од фастек? има некој попуст 15$ е се размислувам да го нарачам деновиве, што кај нас отворив на реклама истото го продава 2000 ден.
Joyetech EGO AIO E Cigarette Starter Kit

А од странава е 70евра македонец го продава...
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Веројатно му е од Умрела.

Тој од огласот и од GearBest се првата генерација AIO (обичен), кај него можеби нема да издржи батеријата цел ден (зависи од потрошувачка и начин на користење). Истиот е од Фастек.

Подобар избор од него се AIO D22 или AIO D22 XL, а најдобар AIO PRO (со минимално зголемување на димензии си обезбеден за цел ден). Во инексот можеш да најдеш за „Разлики меѓу различни модели на AIO“. Или барај „AIO“ на страницата на индексот (бидејќи search во тема не може да биде три карактери).

Не заборавај дека на GearBest се доплаќа шипинг/тракинг и осигурување, па цената во најмала рака ќе му дојде иста. На Фастек ако наполниш над 20 долари (на пример земеш плус и глави) сè е бесплатно + Hong Kong Airmail е турбо.
 
Последна промена:

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Значи вреди да се порача ? :)

Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
Зошто да не. Јас за иста цена(незнаејки,само што почнував да мучкам) нарачав кристали, а се 5гр. Со еден грам и со 9мл. ПГ добиваш 10 мл. Течен ethyl maltol

Sent from my C6603 using Tapatalk
 

zoka4e

Gaining Experience
15 декември 2014
91
62
Како да мерам со капки арома за 10 мл пример ми вика 15%

Sent from my 2014813 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Треба да најдеш колку капки има во милилитар за тоа шишенце и неговото врвче. Ако не можеш да најдеш, броиш за цело шише (го прекапуваш во друго или во шприц од 10 мл, за случај да не наполниле точно 10 мл :hay:). Или ја читаш втората реченица од овде и тркнуваш до најблиската аптека или Фастек. :hay:

Понатаму вага ко човек. :hay:

Едит: Да дополнам, ако земаш од Фастек, ќе ти требаат и игли, тие што доаѓаат со шприцовиве се обични - многу тенки и не влечат ВГ. И дебели игли нема или ретко има кај нас по аптеки, на Фастек има многу, бараш 14G или што пониска бројка (мислам дека нема под 14G, што е иста мерка што и AWG). Гледај да не налеташ на едни пластични, изгледаа исто како обичните. Најдобри ми изгледаат овие или овие, а овие се кратки. Иако можеби ќе завршат работа, ќе се нервираш што не можеш да достигнеш секаде.
 
Последна промена:

cacko1

Gaining Experience
18 март 2015
338
419
Како да мерам со капки арома за 10 мл пример ми вика 15%

Sent from my 2014813 using Tapatalk
Или мериш со шприц 1.5мл арома за 15% за 10мл.
За 100 мл - 15 мл арома ќе ти треба.
Најдобро со инсулински шприц или било каков, само што помал шприц за попрецизно мерење.
Поздрав

Едит
Истото ти го пишал и @Metuzalem на линкот, сега видов
 

zoka4e

Gaining Experience
15 декември 2014
91
62
Фала ке се снајдам некакп тоа е не сум дома за жал на печачба сум а многу малку време за пазарење имам и тоа што можев да го земам го земав :)

Sent from my 2014813 using Tapatalk
 

M.Marlon

Gaining Experience
12 мај 2017
171
286
Да се пофалам, ми стигна eVic Primo 2.0:
$55.93 Authentic Joyetech eVic Primo 2.0 Kit / w/ ProCore Aries Clearomizer - 4ml / 0.4/0.25ohm / 1-228W / 200-600'F (100-315'C) / 2*18650 / equalizing charging system / real-time clock at FastTech - Worldwide Free Shipping

Јас сум задоволен. :) Како што кажаа постарите, за дробно треба 2 батерии и добар атомизер.
Еве во споредба со претходниот (vTwo Mini кој што ќе оди подарок по другари):
DSC_0115-1.jpg

Силата што ја даваат двете батерии и според мене, цела класа подобар атомизер од овој стариов Umbrella Clear 3, е сосем ново искуство. Далеку подобро.
Самиот атомизер може да се отвори промаја да прави да не го ни почувствуваш.
Вкусовите на манџиве се значително различни, сега ќе морам да мучкам пак, различни односи, едноставно сега се прејаки (ги правев по амерички) :)

Најбитно јас сум задоволен, а сега да бараме нешто уште подобро! :)
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Веројатно му е од Умрела.

Тој од огласот и од GearBest се првата генерација AIO (обичен), кај него можеби нема да издржи батеријата цел ден (зависи од потрошувачка и начин на користење). Истиот е од Фастек.

Подобар избор од него се AIO D22 или AIO D22 XL, а најдобар AIO PRO (со минимално зголемување на димензии си обезбеден за цел ден). Во инексот можеш да најдеш за „Разлики меѓу различни модели на AIO“. Или барај „AIO“ на страницата на индексот (бидејќи search во тема не може да биде три карактери).

Не заборавај дека на GearBest се доплаќа шипинг/тракинг и осигурување, па цената во најмала рака ќе му дојде иста. На Фастек ако наполниш над 20 долари (на пример земеш плус и глави) сè е бесплатно + Hong Kong Airmail е турбо.
Саглам прецизни совети колега, како и секогаш... Освен што Hong Kong Airmail не е опција за производи што содржат во себе батерии. Останува сингапурска пошта (може и холандска со доплата, што е луда работа).

Fasttech е подобар избор за AIO, посебно ако има некој попуст од 10%. Таков следува на 4-ти Јули, едноставно кинезите многу љубат американски празници. :D

Што се однесува до клептон греачите за AIO, вреди да се размисли и за поновиот модел. $7.85 Authentic Joyetech Cubis Pro Tank Replacement LVC Clapton MTL Coil Head (5-Pack) 5-pack - 1.5ohm (8W-20W) at FastTech - Worldwide Free Shipping
Многумина се воодушевени од нив и кажуваат дека се доста подобри од старите. Прстенот може и да се извади, особено ако се користи течност со повеќе глицерин.

@zoka4e
Зависи за какви ароми се работи. Тие од Инавера имаат 200 капки во едно шишенце (10 мл). Тоа не е баш супер прецизно, може да излезат од 185 - 215, но не е крај на светот. За ФА барав инфо и не најдов ништо.
Ако мешаш 100+ мл можеш и со шприц да завршиш работа (што помал, поголема прецизност).
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не сум имал појма дека излегле нови глави, а камоли дека фаќаат на АИО. Сепак, мислам дека е комплицирано и нелогично за почетник да си игра со airflow control (ќе го остави на најотворено, бидејќи ќе мисли дека така треба, а тоа е премногу воздух, особено за 1,5 оми). Ако сака дробно, ќе си земе нискоомски глави.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
^ Колега јес да ретко се случува, ама и ние тебе да те фатиме неспремен за нешто. ;)
Инаку прстенот нема врска со airflow control, туку со juice control. Се вади лесно и нема баш функција.
Изгледа и ти почна да бегаш од часови. :)
Ееее какво време дојде...
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Па од каде зема воздух? :eek:
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Да се пофалам, ми стигна eVic Primo 2.0:
$55.93 Authentic Joyetech eVic Primo 2.0 Kit / w/ ProCore Aries Clearomizer - 4ml / 0.4/0.25ohm / 1-228W / 200-600'F (100-315'C) / 2*18650 / equalizing charging system / real-time clock at FastTech - Worldwide Free Shipping

Јас сум задоволен. :) Како што кажаа постарите, за дробно треба 2 батерии и добар атомизер.
Еве во споредба со претходниот (vTwo Mini кој што ќе оди подарок по другари):
Погледнете го атачментот 56705

Силата што ја даваат двете батерии и според мене, цела класа подобар атомизер од овој стариов Umbrella Clear 3, е сосем ново искуство. Далеку подобро.
Самиот атомизер може да се отвори промаја да прави да не го ни почувствуваш.
Вкусовите на манџиве се значително различни, сега ќе морам да мучкам пак, различни односи, едноставно сега се прејаки (ги правев по амерички) :)

Најбитно јас сум задоволен, а сега да бараме нешто уште подобро! :)
Го имав eVic Primo само модот иста боја само V1 со кожа,единствена маана. Oвој твојов со карбон е V2?
Со среќа нека е! Ако случајно го продаваш,оттуѓуваш eVic vtc,пиши во п.п.

Sent from my C6603 using Tapatalk
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
@Metuzalem Слично како OBS Engine.
5078300-3.jpg
Има два прстена. Воздухот доаѓа преку надворешниот прстен, се меша и излегува низ малиот централен прстен.

Крајно, ќе ти го дадам моево па опни му детална стручна анализа. :)
IMG_20160704_183952.jpg
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Дојдоа роџаците од USA,и ме испоштуваа ептен. Во еден муабет пред еден месец спомнав TPA и Capella a они убаво си запамтиле. Еве нешто и јас да покажам. Само не сум издавица,ова е дел-че од флашите

Sent from my C6603 using Tapatalk
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Дојдоа роџаците од USA,и ме испоштуваа ептен. Во еден муабет пред еден месец спомнав TPA и Capella a они убаво си запамтиле. Еве нешто и јас да покажам. Само не сум издавица,ова е дел-че од флашите

Sent from my C6603 using Tapatalk


Sent from my C6603 using Tapatalk
 

M.Marlon

Gaining Experience
12 мај 2017
171
286
Го имав eVic Primo само модот иста боја само V1 со кожа,единствена маана. Oвој твојов со карбон е V2?
Со среќа нека е! Ако случајно го продаваш,оттуѓуваш eVic vtc,пиши во п.п.
Благодарам!
V2 да, карбон е, ова она, солидно изгледа. Држењето угодно, не е претежок, копчињата на убаво место. Јас по навика удрив на ТЦ да го сетирам, софтверот паметен се врати на ватажа. Долниот капак за батериите малку груб, +/- не се баш читливи, но сепак силен.
Се на се добар е.
Мислам нема нешто екстра што прави да паднам во несвест, но нема ама баш ништо лошо (засега, цел ден го работам)

Овој стариов е vTwo Mini, одлична база за да скомплетирам па да делам по другари да се запознаат со нашава работа.
Да си видат дека е добро и не е скапо (амбрела е малку скапа за повеќето, како за проба).

Чим си ја заврши работата, може на продажба, ќе го крстам бар упола од продажна, а може и поклон на кој нема.;)
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Chicco69 Јас ги гледав старите глави, а кај овие не видов други отвори. Значи, воздухот влегува низ (2) кај сите? Ме збунија (1) кај старите, а изгледа тие се за течност...Да, да, Кубис беше воздух од горе и затоа демек не течел.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
@Metuzalem Четворче си ќари, на климави ноџиња, ама што е тука е.
Ај сега дополнително прашање за чиста петка: 4035801-4.jpg
Кај оди воздухот на 0.5 омскиот ДТЛ греач?
Тука е каша попара, се меша на лице место и шиба горе. Најинтересно е што овој греач вади феноменална арома. Единствено лошо е што ако ти прсне течност (а прска), ќе те изгори. :oops:
Траат ли траат, викуваат феноменално (дупките на твојата слика под број 1) се поголеми. Единствена маана (освен што се ДТЛ) им е што пареата е жешка, но и тоа е индивидуално.

И да, ајовциве и кјубисите навистина не течат (од доле), освен кога е скршено стаклото. :D
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Благодарам!
V2 да, карбон е, ова она, солидно изгледа. Држењето угодно, не е претежок, копчињата на убаво место. Јас по навика удрив на ТЦ да го сетирам, софтверот паметен се врати на ватажа. Долниот капак за батериите малку груб, +/- не се баш читливи, но сепак силен.
Се на се добар е.
Мислам нема нешто екстра што прави да паднам во несвест, но нема ама баш ништо лошо (засега, цел ден го работам)

Овој стариов е vTwo Mini, одлична база за да скомплетирам па да делам по другари да се запознаат со нашава работа.
Да си видат дека е добро и не е скапо (амбрела е малку скапа за повеќето, како за проба).

Чим си ја заврши работата, може на продажба, ќе го крстам бар упола од продажна, а може и поклон на кој нема.;)
Алал да ти е за тоа последното што го кажа: кој нема! Такви повеќе треба да има како тебе и двајца кои ги познавам! Ендемски вид! Колку можам помагам и јас колега,и така треба у овие времиња.
За модот го имав истиот само со кожа што е,првиот со асален 510. Единствено кожата ми беше вишокот, но со карбон е друго.
Што и да треба пиши во п.п.
Поздрав!

Sent from my C6603 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,561
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно