1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  222
  120
  23 Февруари 2017
  Машко
  Е дечки прашав пред некое време за брачед ми и неговиот ептен low буџет што го имаше за да си купи електронска, е сега му следва роденден па како поклонче една електронска, па нешто предлог до 50 доларчиња, само да има внатрешна батерија (преферирано да е поголемка од драганчето оти ја цица за 2 саати како ништо) и да има variable wattage иако тетка ми ќе ме убие за ова, за сега се мислам за ова иако батеријата е мех
  $35.16 Authentic FreeMax Twister 80W 2300mAh VW Starter Kit - 5ml / 0.15/0.2ohm / 5-80W at FastTech - Worldwide Free Shipping

  EDIT: Можи и некое iStick 80w со некој атмоизер (ДТЛ) предлог ова беше така од памет што му се допаѓало исто така се мислам и за Shogun JR $58.25 Authentic IJOY Shogun JR 126W TC VW APV Mod Kit (Standard Edition) - 6ml / 0.2ohm (40-80W) / 1-126W / 149-316'C(300-600'F) / 4500mAh at FastTech - Worldwide Free Shipping иако малце оди над мој буџет
   
  Последна промена: 11 oктомври 2019
 2. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  567
  2,478
  21 Април 2016
  Машко
  Eleaf iStick Power 80W 5000mAh
  Dvarw DL V3
  UD 316L 26AWG Stainless Steel Wire
  LTQ Vaper Japanese Organic Cotton
  PLATO #170 Flush Cutter
  Округло 50 долари. :)
  Една, две бургии од 3.0 и 3.5 мм (за мотање грејачи), пинцета од постовите на минатата страна и тоа е тоа.

  Дечкото нама само да пуфка, туку и ќе си мотка грејачи (екстра занимација). Така драстично ќе му се намалат трошоците и никогаш нема да остане без грејачи. Никогаш = цела година, под услов да му нарачаш 2-3 пакувања памук од тој погоре линкуваниот. :)

  Од Фасттек најдобро е да се нарачува кога има попуст (сега скоро помина еден мрсен од 15%).
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,354
  11,530
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Мене некако повеќе ми одговара Ikuun за дробно, тоа му е намената (во споредба со Istick Power), малку е понов, а и некои тука беа многу задоволни од него за дробно.

  Во секој случај, за дробно секогаш мод со најмалку две батерии (и вградени), така што стапчиња не доаѓаат предвид за целодневно користење, освен за зезанција.

  За атомизер појма немам, но дробџиите исто така беа задоволни од глави со меш (долго траат и даваат ептен добар вкус, па скоро да не се исплати да моташ), но не знам точно кој атомизер во пракса (да не тече, да е популарен и лесно да можат да се најдат глави за него и слично).

  И најчесто кит (комплет) не е добра комбинација, едното или другото нема да се погоди, подобро е да се земаат посебно модот, посебно атомизерот.
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 4. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  222
  120
  23 Февруари 2017
  Машко
  Ова Ikuun-от добро изгледа, за атомизер гледам некој да е сличен како на драганчето (да прима Freemax Fireluke па ќе прајме нати дајми :p)
  Гледам ова го најдов на FT https://www.fasttech.com/products/0...entic-eleaf-ikuun-i200-200w-4600mah-tc-vw-apv
  Е сега незнам дали се исплаќа вака заедно со Мело атомизер или да барам како што напоменав атмоизер што прима fireluke-от, а за мотане мислам дека за првпат е некако незнам можи понатака тој и рта/рда да си земи ама како за првпат мислам (бар според мене) е подобро со глави
   
 5. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  892
  699
  29 Март 2011
  Melo 3 ти е многу добар Атомизер има и Rba а и Греачите се многу ефтини и издржливи ако не му се мота или не знае да мота ако е почетник
  IMG_20190923_164532.jpeg

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 6. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  80
  77
  21 Мај 2019
  Машко
  Сирена 2 22мм дан знајте кј мојт да се нарачат, на фастек само 24ка е останата.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,354
  11,530
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @comakot Јас Мело го знам како мочко (тече), можеби грешам или го исправиле во поновите верзии. Исто и комплетот на Фастек ми изгледа скап во однос на само модот од Алиекспрес (мислам дека атомизерот не вреди толку).

  За Fireluke треба да кажеш која точно верзија ја имаш, гледам дека има повеќе и не знам дали сите се компатибилни меѓу себе и/или со некои други глави. Нема во датабазата, а овие нешто објаснуваат... На крај, земи уште еден ОгненЛук ако толку ти прави мерак (и за менување глави)... Ако не го укинале, на пример.

  -----

  @Saso Trpenoski Општо многу малку ја имаше 22-јката, изгледа луѓето не ја земаа, дали поради помалиот капацитет (па нервира често да ја полниш, а има не мала потрошувачка) или поради тоа што стаклото кај неа е многу блиску до комората, па послабо влече течности со висок процент на ВГ... Подобра ти е 24-рката во секој поглед. Освен по тоа што мора да најдеш поширок мод. :)
   
  На Chaeld10_8 и Sharlovski им се допаѓа ова.
 8. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  80
  77
  21 Мај 2019
  Машко
  Ок фала Мет


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,064
  2,360
  28 Јануари 2017
  Машко
  @comakot го имам Falkon King, најдобар тенк што сум пробал за дробно, вкус (греачите траат многу), влечење, 0 проблеми до сега, од разно разни дрипери се префрлив исклучиво на него, едно што е вкусот многу блиску, друго изгубив желба за жици и памуци.

  @Saso Trpenoski 24ката убаво си лежи и на iStick Power 80, не штрчи многу.
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  892
  699
  29 Март 2011
  Не е појќе мочко порасна :)) можи да бил 1 и 2 Али 3и4 ги имам користено и се супер 4 го имам како што можеш да видиш :)
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На MikickoHC и Metuzalem им се допаѓа ова.
 11. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  80
  77
  21 Мај 2019
  Машко
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,354
  11,530
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Специјално за Сирената оваа затоа што Сирената има малку поголемка комора и си бара малку повеќе снага (околу 15 вати), иако може и на помала снага и со оваа потенка жица која е општо за во било кој МТЛ атомизер.

  Памукот е добар (демек најдобар), но за секој случај земи си и Мујо за полесна работа. :)

  Јас би ги зел сите четири работи па би пробувал, доволно се евтини а долго ќе траат.
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 13. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  222
  120
  23 Февруари 2017
  Машко
  Баш гледав да земам Fireluke Mesh атмоизер но е discontinued, иначе јас користам стандард што иде со мини драганче (uforce t2) и можеш да користиш Fireluke Mesh со него, исто така ќе заборавев да прашам дека пошто сега трга цигари па со колку никотин течностите би требало да бидат? Моментално пуши West duo или само West во плаво паковање (незнам дали има разилка, никогаш не сум пушел цигари :p)
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,354
  11,530
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не е исто со цигарите, сум го кажувал ова, може пушел јаки цигари а ќе сака слаби течности и обратно. Појдовна точка за усно 6 мг/мл (со современа опрема), дробно пониско од 3 мг/мл (а ако е јако дробно на многу вати, многу пониско, на пример 1). Но ни тоа не е дефинитивно, може ќе сака појако или послабо.

  И, морам да изразам сомневање дека му треба дробно ако сака да ги остави цигарите. :) Едно е да проба неколку пафкања од тебе, друго е да тегне цел ден.
   
  Ace Lud, Sharlovski и на krema им се допаѓа ова.
 15. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  80
  77
  21 Мај 2019
  Машко
 16. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  892
  699
  29 Март 2011
  На cacko1 и Saso Trpenoski им се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,510
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мод со одлична изработка и одличен квалитет, едноставно ме изненади.
  Magma Box Mod

  IMG_0360.JPG IMG_0362.JPG IMG_0364.JPG IMG_0365.JPG
   
  На Chicco69, OldSchoolPvP, Ace Lud и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  467
  893
  15 Март 2016
  Машко
  MTL-џии! Дајте предлог за тутунски ароми во "рангот" на Pyramid, 555, RY4, Soho ...
   
 19. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  892
  699
  29 Март 2011
  Ry6 или ry2 или yuxi ова последното е најблиску до реална цигара ама тешко да го најдиш :)
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,510
  24 Јуни 2009
  Машко
  Desert ship од флаворарт и Symphony од инавера.
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,354
  11,530
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Печен си ти за суперконцентрираните алкохолни ароми. :hay:

  Читај од овде натаму (осум поста), или ова (и преку еден пост).

  Веќе не ги гледам кај Французите, Vaping Zone мислам дека престанаа да праќаат до кај нас, остануваат Австралијанците. Мислам дека и во Србија ги има под друго име, побарај на нивниот форум.

  Од кај Французите една немаше да не ми се допаѓа, ама од што беа многу, сите ги заборавив. :(

  Едит: Ги најдов.

  Едит 2: Јас да немав ароми би пробал NET-ови, најблиску кај Бугарот.
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,510
  24 Јуни 2009
  Машко
  Неколку пати налетувам на овој под, и секогаш ми се причинува дека пишува Fasttech :D

  [​IMG]
   
  На OldSchoolPvP му/ѝ се допаѓа ова.
 23. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  467
  893
  15 Март 2016
  Машко
  Desert ship не ја бендисав, а Tobacco Symphony ја имам, добра ми е и таа, lite 555 :)
   
 24. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,510
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сепак станува збор за личен вкус, мене ептен ми беше легната desert ship. :)
   
 25. VapeS

  VapeS
  Gaining Experience

  183
  254
  12 Август 2016
  Машко
  Другари, подолго време имам еден проблем со модот глуп до бескрај, ама пошто имам 4-5 мода на залиха го заборавив во фиока и не го ни користам. Се работи за s-body Legend (сликата подолу), штрафчињата кои ја штрафат металната основа со резин (смола) делот, такви се 4 штрафчиња (2 долу, 2 горе), и разјаден е винтот во резинот, 2 од штрафчињата загинав, се држи само на 2 штравчиња.
  Original-Sbody-Legend-DNA75-Mod-V2-Colorful-Resin-Vape-Box-Mod-Evolv-DNA-75W-Chipset-With.jpg
  Кај да најдам вакви штрафчиња, поголеми се од штрафчињата што ги користат сатчии, оптичари и мобилари, а се помали од овие од железарии?
  Под услов да најдам, дали да капнам некаков течен лепак кога ке ги ставам за да дополнително ги држи?
  Кој има искуство со вакви работи, претпоставувам @Metuzalem ќе му го најди чарето...
   

Сподели

Вчитување...