1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. zoki977

  zoki977
  Gaining Experience

  106
  212
  6 oктомври 2009
  Машко
  Мислам дека го открив натрапникот.
  IMG_20190830_191030.jpg
  Памуков пренесува течност најмалце дупло побрзо и повеќе од Кох Ген До, кој го нарачував претходно од ФТ. Одлично се покажа на КФ Прајм, Сирен 2 и Доги, нема никаков вкус и многу краток (речиси воопшто нема) период на прилагодување.
  Како и да е, последниот билд (кој знае кој по ред) на берсеркер 1.5 мини го направив со КГД (последното парче во залихи) и еве веќе возам трет тенк без полава, прскање и преголемо викување. Билдот најнормален со нормална количина памук, 28 aw, 2,5 дијаметар, раздвоено, некаде околу 1,1 ома... и сето тоа со полнење од горе.
  Ќе видам како ќе се покаже до вечер, ама сега за сега ветува.
  Течноста која ја користам е 50/50 PG/VG, со тоа што кога ќе стигнат залихите ќе пробам и 30/70 PG/VG со памуков, би требало да биде ОК.
   
  На Chicco69, Saso Trpenoski, fis1976 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  ^ Аиии реклама. ГикВејп треба да почнат да ти плаќаат. :hay:

  Кога сме кај рекламите, еве евтино ВГ / ПГ за кој може да нарача во ЕУ (не праќаат кај нас). Фирмата сум ја среќавал и порано по европскиве форуми и сигурен сум дека вејперите ја користат многу, е сега чистотата не е 99,95 % (како беше) туку 99,5%, ама се` нешто ми се чини дека ќе биде почисто од тоа што го користиме од Умрела, па дури и од Пољаците (минимум ќе биде исто како нивното).

  Едит: Проверив кај Аромаши, нивните ПГ и ВГ се од Инавера, и 99,5% чистота се и тие, значи скроз исто.

  Едит 2: Сум ги пишал пред скоро 4 години. :eek:
   
  На Ace Lud, Saso Trpenoski, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. zoki977

  zoki977
  Gaining Experience

  106
  212
  6 oктомври 2009
  Машко
  Тоа ти е, реклама преку анти-реклама :) . Инаку пукнав годишно снабдување на ebay. Поисплатливо е ;) . Untitled.png
   
  Последна промена: 4 Септември 2019
  Saso Trpenoski, gokica, fis1976 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,478
  10,465
  13 Јуни 2009
  Само сакав да потврдам дека батериите се оригинали. Држат одлично. Ми се чини дека Сони се дури и подобри од тие кои ги земав од Нкон.

  А LG кафената е вистински бисер. Трае и трае на DNA 75 single battery. Наредно одење земам уште од кафените.
   
  На Ace Lud, Saso Trpenoski, Tomica Jovevski и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,478
  10,465
  13 Јуни 2009
  Апропо муабетот погоре, не знам дали се навикнав на Котон Бејкон ама Кендо ме разочара. Еве го мотам неколку пати и прво што забележувам е дека ми треба еден танк за да исчезне мирисот на памук. И друга работа што забележувам е дека со иста течност и ист атомизер се валка побрзо од сланината. Освен ако бачот нешто не се погодил.

  Сепак за мене лично сланината В2 е одлична набавка. После иде Пилот Вејп и обичните муџи коцкички кои ми се за зло време т.е. немаштија :)
   
  Chicco69, Metuzalem, zoki977 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. zoki977

  zoki977
  Gaining Experience

  106
  212
  6 oктомври 2009
  Машко
  Информативно, пошто ми појде со рекламите :) , има база во умрела. Вчера земав пола со пола во Сити Мол. За разлика од минатата, купена во Белград, која заврши во канта, можам да кажам дека вчерашната тура е одлична (не мириса на скиснато нешто). IMG_20190904_195144.jpg

  @fis1976
  Не ја чувам фискалната, ама ВГ ми наплатија 250 ден.
   
  Последна промена: 5 Септември 2019
  krema, Metuzalem и на fis1976 им се допаѓа ова.
 7. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  469
  903
  15 Март 2016
  Машко
  Бидејќи на сајтот на Амбрела уште им стојат старите цени (кои уствари и не се стари туку редовни) се јавив да прашам да не има некое покачување. Се испостави дека (најверојатно) при внесување на новата роба ја утнале цената и место 250 ден ВГ-то од 500 мл е внесено и наплатено 400 ден. Фискалната ја фрлив така да не можат да ја сторнираат и да вратат пари (и да ја имав не верувам дека ќе можеа пошто поминаа 10 дена) ама се извинија и рекоа при следно пазарење да се јавам и дека тие 150 ден ќе бидат рефундирани.
  Не се јавив да барам пребивање, едноставно да прашам дали има некое покачување и цените на сајтот не се ажурирани.
   
  На aalekso0, bicikle, krema и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  А, значи прашуваш. :hay:

  Јас не знам.
   
 11. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
  да да, прашав :) Не е стандарден, како ждлеб има оздола....
  (чудилник „?“ сум заборавил да ставам)
   
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Викаат дека бил обичен 510, иако изгледал како 810. Прво пробај некој 510 дали фаќа, па ќе бараме најширок што постои.

  Можеби и зависи од генерацијата (бејби, мини, СЕ или нивна комбинација), ама мислам дека не. На неколку места најдов дека е обичен 510, само широк.

  Еве на пример овој (менувај боја). Или овој. Овој не, сепак е тесен, иако изгледа широк, а и акрил знае да смрди (некои луѓе не го осеќаат).
   
 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
  510 е, ама има како ждлеб оздола. И тоа испакнатото треба да влези во ждлебот, како не би стрчело. Инаку моментално од круна 4 има дрип тип, ама стрчи малце. Стариот го окршив...
   
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Да не е тоа адаптерот (некои имале адаптер)? Сликај.
   
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
  сликнав, не сум ја клал сликата.. Не е адаптер, тоа испакнатото е од самото капаче на тенкот
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Најдов и јас, нема врска тоа, дава малку поголема стабилност, ама не влијае на ништо. Само убутај некој дрип тип и готово. Е сега, можеби ќе изгледа малку грдо, ама тоа е. Мислам дека е и работа на навика (дека ќе ти биде грдо затоа што си навикнат на целосно покривање). А и било кој од широкиве дриптипови ќе ја покрие испакнатината со широкиот дел.

  snapshot.jpg

  Можеби овој фаќа, не сум сигурен. Има два вида, за Соло и Соло Плус, појма немам што е разликата меѓу нив, ако ја има.
   
 17. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
  тој на сликата е „оригинал“
  На тој од али му фали делот што влага во тенкот, кај гумичките
   
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не се тие за Соло, ги имало и на Фастек. Тој за Соло се навртува (осмата слика), за плус не знам аха, плус бил подебел и затоа е ист, само различен дијаметар.

  Абе бапни обичен дрип тип. :hay:
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
  епа немам избор :)
  обичен ќе бапна :)
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
  предлог некој, она внатре дупчено да не се шири ? и да не од умрела, и овај ваљда ќе чини (510, плав) а ваков (без спирала внатре) барам (да имам 2). Може околу и поширок да е, но внатре да е ист отворот.
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не може да не се шири, барем за овој танк, дрип типот му е мутант. Ако е 510 и не се шири, тесен е и не одговара за овој танк (барем таква му е замислата). Мора да се шири барем на дното, кај конекторот.

  Горе ти дадов мои предлози и уште стојам зад нив. Можеш и да бараш други. Или вака (и TFV8 Baby бил со ваков дриптип). И твојов од Ибеј ми изгледа добар.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
  Внатре мислев да е иста дупмата, али нвз... Го стајв тој што го пишав (плавиот), демек метален и нема да го снајде истата судбина xD
  Патем, како оди попустот за овие преку апликација?
   
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Како како оди? Отвори па види, не мора да го купуваш. Кај сите е различно, мислам дека другите не даваат голем попуст, само овој беше голем тогаш кога го најдов (ако не е истечен досега).
   
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  864
  3 Март 2018
  Да не има куппн ова-она, иста цена е и на десктоп браузер...
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не гледаш преку браузер, ни десктоп ни мобилен, туку преку апликацијата. Тогаш го најдов од неа преку search, ме мрзи сега да палам пак андроид емулатор.

  Не знам кога Али има попусти, знам дека има на 11.11, ама пред него качуваат цени, па исто ти се фаќа. Можеби можеш да начекаш поединечни попусти од продавниците.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...