• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
341
793
Ќе биде медијапан.
Со неколку раце прајмер (како ли и да се вика кај нас тоа - основна боја)? Особено ако во фамилија го работат тоа, нека ти направат екстра услуга и нека дуплираат напори пред фарбањето.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
Некој да порачувал од Томан за време на пандемијата сега скоро? Како им одат во последно времињата за испорака и дали има некои нови давачки?
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Некој да порачувал од Томан за време на пандемијата сега скоро? Како им одат во последно времињата за испорака и дали има некои нови давачки?
Мене вчера ми комплетираа порачка од Black Friday нарачана (не по нивна вина, 4 недели чекаа на лагер да им стаса производот), вчера ја комплетираа и ја пратија, веќе е тргната накај Македонија, кога ќе стаса зависи од колку ќе се работи во наредниве денови. Кај нас и да стаса за брзо, ќе се врткаме со празници, па дал ќе се погодиме навреме со цариници со пошта. Не очекувам пред 14-15.01.2021 да ми биде испорачана нарачката.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
@MadBuldog @Rikimaru
Мала дигресија :)
Од кој поточно сајт на Томан ги правете нарачките за МК?
Имам некои луди замисли ама прво да се пребројам. :D
Од германскиот, само поддеси си за Македонија држава, валута можеш или во ЕУР или во МКД да ставиш, секако ќе ти наплатат во евра.
www.thomann.de/intl/mk/akg_k702.htm
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
Мене вчера ми комплетираа порачка од Black Friday нарачана (не по нивна вина, 4 недели чекаа на лагер да им стаса производот), вчера ја комплетираа и ја пратија, веќе е тргната накај Македонија, кога ќе стаса зависи од колку ќе се работи во наредниве денови. Кај нас и да стаса за брзо, ќе се врткаме со празници, па дал ќе се погодиме навреме со цариници со пошта. Не очекувам пред 14-15.01.2021 да ми биде испорачана нарачката.
DHL експресс + 5 посто данок (на инструменти појма немам колку данок стегаат)? Овие нашите ги лупаат од време на време праткиве, ми е страв гитара преку Томан да порачам директно. Но, предобра зделка е за да се пропушти. 250 евра попуст бидејќи од Bargain категоријата обично купувам.
 
Последна промена:

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
DHL експресс + 5 посто данок (на инструменти појма немам колку данок стегаат)? Овие нашите ги лупаат од време на време праткиве, ми е страв гитара преку Томан да порачам директно. Но, предобра зделка е за да се пропушти. 250 евра попуст бидејќи од Bargain категоријата обично купувам.
Мојава пратка доаѓа со EMS кај нас DHL International е низ Германија, обично чим стигне кај нас во EMS ги контактирам за што документи им се потребни за да се заврши побрзо царинењето. Со пошта (EMS) се и најниски трошоците за шпедиција (дека за правно лице е нарачката), и нај соодветни царински тарифи знаат да одредат, професионално и љубезно секогаш си ја вршеле работата, барем од мое лично искуство.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
Мојава пратка доаѓа со EMS кај нас DHL International е низ Германија, обично чим стигне кај нас во EMS ги контактирам за што документи им се потребни за да се заврши побрзо царинењето. Со пошта (EMS) се и најниски трошоците за шпедиција (дека за правно лице е нарачката), и нај соодветни царински тарифи знаат да одредат, професионално и љубезно секогаш си ја вршеле работата, барем од мое лично искуство.
A знаеш данок колку стегаат на аудио опрема/музички инструменти?
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
341
793
За гитари е 9% + 18%.

"9202 90 30 00"

Имам порачано неколку инструменти преку Thomann, никогаш немало проблем со оштетување. YMMV, што би рекле американците.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
За гитари е 9% + 18%.
Ова оди 9 проценти на основна цена (којашто вклучува и шипинг), па ПОТОА на новодобиената цена се шиба уште 18 посто?

Пример: Гитарата е 550 евра со се шипинг.
9 проценти од тоа е 49.5 за 599.5 евра
18 проценти од тоа е 107.91 за 707 евра ФИНАЛНА цена?
 

IcePick

Gaining Experience
19 ноември 2013
314
261
Препорака за затворени слушалки за кои нема да ми треба појачало.
Моментално користам Samson SR850, меѓутоа сакам нешто со поголема изолација и бар малце бас.
Ќе се користат највеќе за играње и музика (рап,метал) преферирам 50мм и да ги има локално. Буџет околу 3.000 ден.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
764
898
Препорака за затворени слушалки за кои нема да ми треба појачало.
Моментално користам Samson SR850, меѓутоа сакам нешто со поголема изолација и бар малце бас.
Ќе се користат највеќе за играње и музика (рап,метал) преферирам 50мм и да ги има локално. Буџет околу 3.000 ден.
Провери ги овие се overear, плус се wireless Anhoch PC Market Online - Headphones Wireless Sony MDR-RF811RK
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,378
2,217
@Rikimaru - ја правев заедничка нарачка со еден форумџија (пред месец ипол), ни стигна за 10 дена.

Thomann пратките секогаш стигаат по обична пошта (ЕМС или пакетско), затоа што користат DHL Пакет или како и да се викаше. Така да немаш гајле, ќе ти стигне.
 

IcePick

Gaining Experience
19 ноември 2013
314
261

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,181
Скопје
DHL експресс + 5 посто данок (на инструменти појма немам колку данок стегаат)? Овие нашите ги лупаат од време на време праткиве, ми е страв гитара преку Томан да порачам директно. Но, предобра зделка е за да се пропушти. 250 евра попуст бидејќи од Bargain категоријата обично купувам.
што гитарче?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола

Не е за мене. Aма со овај данокот 9+18 воопшто не ми се порачува директно вака. Досега сум купувалл од Томан 4 пати (монитори, интерфејс, микрофон и тапани) но преку Грција и нема воопшто плус давачки плаќаш цената што ја глледаш на страната, плус VAT го враќаат згора на тоа. Ама сега со границите тој начин е затворен.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,378
2,217

Не е за мене. Aма со овај данокот 9+18 воопшто не ми се порачува директно вака. Досега сум купувалл од Томан 4 пати (монитори, интерфејс, микрофон и тапани) но преку Грција и нема воопшто плус давачки плаќаш цената што ја глледаш на страната, плус VAT го враќаат згора на тоа. Ама сега со границите тој начин е затворен.
Не се воопшто високи давачките. Зашто рачунај дека Thomann нешто налик на CU ти го одбива ДДВ-то.

Но сепак, подобро е да се провери и по локалниве продавници затоа што цените горе-доле исто испаѓаат како на Томан за поголемиот дел од производите. Е сега, за Ibanez не знам кој е увозник.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
Не се воопшто високи давачките. Зашто рачунај дека Thomann нешто налик на CU ти го одбива ДДВ-то.

Но сепак, подобро е да се провери и по локалниве продавници затоа што цените горе-доле исто испаѓаат како на Томан за поголемиот дел од производите. Е сега, за Ibanez не знам кој е увозник.
Математиката вака ми доаѓа поправи ме ако грешам:

1. Цена со VAT за Грција ја пишува 2280 euro.
2. Цена без VAT за Македонија ја пишува 1,938.79 euro.

Пресметување финални давачки:

1. Ако порачам до Грција (во случајов невозможно бидеќи затворени границите), ја плаќам првично ЕДИНСТВЕНО таа 2280 euro цена којашто ја пишува на страната. Проверено бидејќи сум порачувал повеќе пати. Исто така ми го дедуцираат VAT-от од 24 проценти од оваа сума што крајно му доаѓа 1838.71 еуро КРАЈНИ ДАВАЧКИ.
Возење до Флорина ми е 20мин правец и не кошта воопшто.

2. Плаќам цена за македонец од 1939 евра.
+ 40 евра шипинг = 1979 евра.
+ 9 проценти над ова (178 евра) = 2157
+ 18 проценти над ова (388 евра) = 2545
+ давачки за царински преглед и лежарина (неам појма колку би изнесувале да кажаме 25 евра) за вкупно 2570 евра отприлика.

Првиот начин ме кошта 1839 евра
Вториот начин ме кошта 2570 евра

Разликата помеѓу двата е 731 евро.

Се водам од она што ми го пренесија погоре. Грешам некаде?

НАПОМЕНА: Во ова фиктивно сценарио НЕ рачунам пријавување на продуктот на царина.
 

Tegla

Gaining Experience
19 јуни 2014
205
371
Skopje
Tegla's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + Noctua NH-D15 chrommax.black
Motherboard
Asus ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 120GB + Samsung 860 Evo 500GB + 1TB WD10EZEX
PSU
EVGA Supernova G2 750W
RAM
G.Skill Flare X DDR4-3200MHz CL14-14-14-34 1.35V
Video card
AORUS GeForce GTX 1060 6G 9Gbps
Case
CM Storm Trooper (Window); 2x Noctua NF-F12 pwm (front); 1x Noctua NF-A14 pwm (rear)
Mouse
Benq Zowie EC2-B
Keyboard
Steelseries Apex M500
Audio
Rotel RA-11; B&W 685 S2; B&W STAV24 S2 Stands; B&W ASW608; Audio Technica ATH-M50
Monitor
Dell Ultrasharp 24" U2412M
OS
Windows 10 Pro x64
Препорака за затворени слушалки за кои нема да ми треба појачало.
Моментално користам Samson SR850, меѓутоа сакам нешто со поголема изолација и бар малце бас.
Ќе се користат највеќе за играње и музика (рап,метал) преферирам 50мм и да ги има локално. Буџет околу 3.000 ден.
Овие пробај ги, имаат добра изолација, 50мм драјвер и солиден бас. Се вади микрофонот па можеш да си ги користиш и за музика.

Corsair HS50 Pro Carbon - 4к во Анхоч ги има.

Audio Technica се добри ама на матична не звучат баш добро. :)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,378
2,217
Математиката вака ми доаѓа поправи ме ако грешам:

1. Цена со VAT за Грција ја пишува 2280 euro.
2. Цена без VAT за Македонија ја пишува 1,938.79 euro.

Пресметување финални давачки:

1. Ако порачам до Грција (во случајов невозможно бидеќи затворени границите), ја плаќам првично ЕДИНСТВЕНО таа 2280 euro цена којашто ја пишува на страната. Проверено бидејќи сум порачувал повеќе пати. Исто така ми го дедуцираат VAT-от од 24 проценти од оваа сума што крајно му доаѓа 1838.71 еуро КРАЈНИ ДАВАЧКИ.
Возење до Флорина ми е 20мин правец и не кошта воопшто.

2. Плаќам цена за македонец од 1939 евра.
+ 40 евра шипинг = 1979 евра.
+ 9 проценти над ова (178 евра) = 2157
+ 18 проценти над ова (388 евра) = 2545
+ давачки за царински преглед и лежарина (неам појма колку би изнесувале да кажаме 25 евра) за вкупно 2570 евра отприлика.

Првиот начин ме кошта 1839 евра
Вториот начин ме кошта 2570 евра

Разликата помеѓу двата е 731 евро.

Се водам од она што ми го пренесија погоре. Грешам некаде?

НАПОМЕНА: Во ова фиктивно сценарио НЕ рачунам пријавување на продуктот на царина.
Пу да ви е**м Биточаните! Мене во сам старт одењето до Грција ќе ме кошта минимм 100 евра, плус опортунитетниот трошок што ќе го направам дека нема да наплатам саатницата, плус што ќе потрошам таму, се на се неисплатливо ми е за одредени производи. А да не зборам ако дојде до нешто па да треба да активирам гаранција. Плус, нели треба уште еднаш да се отиде ако сакаш целосно да си го вратиш ДДВ-то (Накас мислам дека така прават).

Башка за гитара ти е лесно и да се извадиш ако те фатат на царина - ќе им кажеш "Имав свирка за нашиве преку граница." :p Ама ако носиш други ствари, па и не е толку лесно (иако знам дека шансата да те фатат дека шверцаш е 0.00001%)

Па ќе ти кажам провери си и кај увозникот на Ibanez во Македонија, можеби ќе си добиеш слична цена како на Thomann (со ДДВ). Инаку, имаш и луѓе што носат нарачки од Thomann, така да пробај и со тие да стапиш во контакт, можеби ќе си добиеш солидна цена.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
Плус, нели треба уште еднаш да се отиде ако сакаш целосно да си го вратиш ДДВ-то
Oва некаде да, некаде не. VisionStudio на картичка ми префрлија пари.

Инаку сето ова погоре е само ментална фискултура, не сум спремен во практика се уште да го применам. Рачунам само математиките како му доаѓаат.

Овој данок + царина од 9 + 18 проценти ме заеба скроз. Не знам јас со кој ум мислев дека е 5 проценти само како кај компјутерски делови.
 
Последна промена:

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
163
227
По правило, за музички инструменти треба Ата Карнет од стопанска комора да се извади дека го изнесуваш од Македонија и ќе го вратиш...
Ако се појавиш само на враќање со гитара теоретски може да те тормозат зошто не си пријавил изнесување од државата претходно.
Не знам колку практично се дешава ова... и мене би ме интересирало ако некој има искуство (мада скршнува малце од темата)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,951
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно