1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. Tobey

  Tobey
  Intern

  145
  35
  23 Април 2017
  Дали некој знае дали може да се инсталира popcorn time илиинекоја слична апликација на Ipad без jailbreak?
   
 2. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  476
  209
  7 oктомври 2014
  Од проверено место само со гаранција, од оглас немој .

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
 3. Трајче123

  Трајче123
  Intern

  3
  0
  30 Август 2018
  Ако си имал искуство со некоја мобилара те молам предложи ми
   
 4. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  117
  157
  9 Јуни 2015
  Машко
  Дечки ми треба вашиот ПОМОШ/ПРЕДЛОГ

  Ми треба заштитно стакло за IPHONE 8+ , меѓутоа не сум во тек со тие , така да ако може некој да ми предљожи добар заштитно стакло.
  Разгледав низ мобиларите тука , не можев нешто квалитетно да најдам.
  Преферирам да биде од ЧИЧКО АЛИ :noonecare:
   
 5. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  914
  402
  9 Мај 2012
  Машко
  Јас земав на половно ајфон 8 плус во мобилара iButik и досега сум немал проблем и одлично си тера


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 6. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  476
  209
  7 oктомври 2014
  5D стакло барај на цел екран, околу 500ден се. по можност бренд mocoll.

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  832
  681
  2 Јануари 2012
  Машко
 8. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Gaining Experience

  267
  302
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Пази на батерија и дали е оригинал екранот и задното стакло, да не се зезнес и да си го потопиш под вода и да го удавиш :)
   
  На Трајче123 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Трајче123

  Трајче123
  Intern

  3
  0
  30 Август 2018
  А како да внимавам на батерија? Како може да се примети?
   
 10. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  915
  1,046
  11 Март 2011
  Порано требаше да се инсталира апликација за проверка на статусот на батеријата, поновите верзии на iOS ја имаат оваа опцијата по дифолт

  Settings > Battery > Check Health
   
 11. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  914
  402
  9 Мај 2012
  Машко
  За тој модел ајфон 8 плус немај гајле и нема никаков проблем за бтеријата инаку проблем на батеријата го има само моделот 6 но не и 6 плус , и ниту 6с и 6с плус немаше проблем . А потопување во вода немај гајле малку е водоотпорна е, во смисла на ограничено време и длабочина на водата . Ако ти се допаѓа земај еве јас го користам таков модел во моментов.


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,484
  2,762
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,919
  3,080
  7 ноември 2014
  Машко
  Барем проблемите кај iOS ги собира во двоцифрени бројки...песничкава да беше за Андроид ќе требаше да додадеш неколку цифри 999999.
   
  Petarys, Speedster и на Skorp им се допаѓа ова.
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,484
  2,762
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Стига апдејт, апдејтираш, упс, вифи не работи, не ја прима сим картицата... Ко средношколци за проектна да го правеле апдејтот. 1 работа попрај, 10 расипи.
   
  На zelenko и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 15. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  220
  190
  7 Јули 2013
  Машко
  Не сум сигурен дали ќе можеш но пробај со StremIO апликацијата од appstore.
  Кога ќе ја вклучиш login и одбери guest. Па после одбери инсталација на add-ons и види дали ти се достапни community add-ons, па од таму инсталирај popcorn или шо и да ти треба (ги има повеќе).

  Edit: само шо проверив, ги немало уствари на iPad овие add-ons. Јбг. :)
   
  Последна промена: 12 Февруари 2019
 16. marick14

  marick14
  Intern

  81
  29
  2 Март 2011
  Кои проблеми ги имаат новите 3 Ајфони?
  Нешто налик на Батеријата со Ајфон 6, U2 чипот кај Ајфон 6С, и тн...
   
 17. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,798
  2,718
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Не дека нема багови и приблеми со ios и ios уредите, но факт дека тие сите багови и еве ако 1 или двајца имаат пријавено дека симот не им работи, медиумите, особено коа станува збор за ЕПЛ ги вадат од пропорција. Бидејќи имај хајп за нив, очајно народот сака да чита лоши вести и клика линкови за ултрапопуларни брендови. Оној анбокс терапи направи милиони од плукање по ајфони, а кутриот секој епл евент си го гледа пред биро у монитор и квичи како ова не чини она чини, а знаеме дека се ќе даде да биде бар еднаш поканет.

  Од сите овие багови шо ги напиша јас немам ниту еден искусено, не јас во моето опкружување преку 10 ајфона и никој.
  Случајов со андроид, особено Самсунг е што имаш реални поплаки, овде на овој форум, поплаки за кои никој не пишува на кликбејт сајтови, поплаки врз кои никој не гради кариера, едноставно не се популарни, а форумите со реални поплаки крцар, дури и кај нас.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На draganamon и Speedster им се допаѓа ова.
 18. Petarys

  Petarys
  Intern

  11
  15
  28 Јули 2009
  Машко
  Web Developer
  Немаат некои позначајни хардверски проблеми, XR има одлична батерија, немам забележано проблеми, за XS / XS Max што сум читал на MacRumors, некои модели имаат послаб прием на сигнал од мобилна мрежа. Се на се, поголеми хардверски проблеми Apple у моментов има со Macbook и iPad. Лошиот дизајн на butterfly тастатурите и bendgate-от на iPad.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  982
  781
  4 Февруари 2014
  Машко
  Од друга страна користам Xs и MacBook Pro 13" 2018 и немам буквално никаков проблем со целулар и тастатурата, а ја користам по 10h на ден.
   
 20. Petarys

  Petarys
  Intern

  11
  15
  28 Јули 2009
  Машко
  Web Developer
  Знам, имав во план да земам MBP 2018 и влегов на тој клет форум, у над 10 нишки луѓево испишале преку 100 страници како тастатурите се лоши, им се расипале и ми створија параноја. Пробав да напраам некоја математика колкав процент би биле погодени од проблемите со тастатурата али форумот и не е најдобро место за процена, таму идат баш тие што имаат проблем, ретко кој пишува мислење „Супер е све, ништо не му фали“. Претпоставувам дека над 70% од уредите нема да имаат проблем али што ако сум у тие 30%? Тука е стравот :)
   
 21. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  982
  781
  4 Февруари 2014
  Машко
  Имаш 4 години гаранција на тастатурата, ако ти се случи дефектот над 2 или 3 пати добиваш нов лаптоп од Apple.
   
 22. Tomislav96

  Tomislav96
  Gaining Experience

  460
  480
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @vlavot Медиумите општо вадат од порпорција за се што е security threat безразлика Андроид и иОС...
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,309
  24,147
  4 Септември 2008
  Абе не коментирај жити се, да не беа идеите на андроид кои од 1 до последна ги ископира x, сега не 20% дроп, 200% дроп у продажба ќе имаше буквално сите гимикс што ги викавте, сега ги кревате во облаци, имавте цела година os што беше блиску до неупотреблив, дај воздржи се од бљувотини, никого не лажеш овде, спинови можеш на други форуми, телефоните до пред 1 генерација се гасеа на ладно, па уште и на лансирање се фалат за стерео звук, нагло "концертите" не се битни, hehe
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 24. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,798
  2,718
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Чекај малку, шо е тоа шо X от копира од андроид. Особено шо сеа андроид со андроид P почна да користи цртичка доле и џесчрс, и џесчрс на андроид се ужас комедии.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Petarys му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,309
  24,147
  4 Септември 2008
  Се знае, гимикс, hh


  Мали рамки
  Резолуција над 1080p
  Амолед
  Бежично полнење
  Стерео снимање
  Водо - отпорност
  Брзо полнење

  Copy - paste
   
  На Скоти и Ceco им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...