AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. Chicco69

  Chicco69
  Practice makes perfect

  453
  1,647
  21 Април 2016
  Машко
  Излегоа и ривјуата на Ананд и Том за Raven Ridge. :)
  Очекувано, во игри Ryzen 5 2400G брише под со Интелите. Во некои случаи ни GT1030 не ги спасува.
  Civilization VI Graphics Test.jpg
  Во продуктивност Интел е сепак Интел. Уште да излезат евтини плочи за Coffee Lake, па да биде целосно конкурентен.

  APU-то на АМД има и пристојни можности за декодирање/енкодирање.
  Raven Ridge Video.jpg
  Единствено е лимитиран со UHD 2160p VP9/ 10bits декодерот, но за жал ќе биде уште повеќе ограничен со можностите на матичните плочи што не помислуваат да понудат HDMI 2.0 / HDCP 2.2 поддршка.

  Во целина, можел АМД и подобро од ова. Кешот е смален на 4MB, се испорачува со основниот модел на кулер (нема RGB free lunch за @psyside). :hay:
  Само 8 PCI-E линии, 14nm+ производен процес, потрошувачка поголема од Интел... Украле уште една финта од конкурентот, термална паста меѓу чипот и IHS.
  Утешително е што драјверите се незрели, ќе се унапреди и микрокодот во новите биоси, подобрување на компатибилноста со меморијата...

  Врло добро, а могло је и боље.
   
  На shifty, goce03, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Модератор

  24,250
  23,919
  4 Септември 2008
  Сега ќе се фрлам на читање, скроз заборавив.


  Eдит,


   
  Последна промена: 12 Февруари 2018
  На Astro, Tegla, olikomerc и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  Како што веќе имам изјавувано во темава и други теми, овие APU се доволни за HTPC и за ништо повеќе! Кога би се користеле за било што друго потребно е да се направи огромен и неприфатлив компромис кој нема поента, а особено кога е во прашање систем наменет за гејминг!

  На пример, ефтина H110 матична + G4600 + 2x4GB DDR4-2133 + GT1030 е во сите можни случаи e драматично подобар избор за помалку пари од ефтина A320 матична плоча + Ryzen 3 2200G + 2x4GB DDR4-2993. Гледано од ентузијастичка преспектива, ако земеме во предвид дека GT1030 може да се клока, за разлика од Ryzen-от кој не може да се клока на матична со A320 чипсет, тогаш нема што да ги спомнуваме Ryzen APU-ата за гејминг.

  Дури и да одиме на ниво погоре и Ryzen 3 2200 + 2x4GB DDR4-2933 ги замениме со Ryzen 5 2400G и 2x8GB DDR4-2933, тогаш Intel системот со GTX 1050 и 2x8GB DDR4-2133 наместо GT1030 и 2x4GB DDR4-2133 исто така ќе чини помалку, но ќе има драматично подобри гејминг перформанси. Исто како и GT1030, така и GTX1050 се оверклокува. За разлика од нив Ryzen 5 APU-то не се оверклокува на матична со A320 чипсет, па доколку сакаме да оверклокуваме Ryzen CPU/APU-то потребно е системот да има матична плоча со B350 чипсет. Таквите матични плочи се двојно поскапи од матичните со A320 и H110 чипсет, а придобивките во перформансите од оверклок се многу мали. Без оглед на тоа, дури и со оверклок Ryzen 5 2400G неможе да се такмичи со оверклокувана GT1030. Оверклокувана GTX 1050 има буквално двојно повисоки перформанси од оверклокувана графика на Ryzen 5 2400G со скапи DDR4 мемории на 3200+ MHz.

  Па така, колку и да мечтаеме и да се трудиме да најдеме сценарио каде овие нови APU-а ќе бидат исплатлвии и ќе имаат смисла и кога ќе се земе севкупната цена на еден компјутер, тогаш единствената нивна логична примена се сведува САМО на HTPC и ништо повеќе.
   
  Последна промена: 13 Февруари 2018
  На Pane24, shifty, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  198
  153
  29 Март 2012
  Гојдо 2004 година помина пред 14 години. Тогаш се составуваа ХТПЦ.

  Сега, ако ти треба ХТПЦ купуваш Хромкаст или некое слично џиџе што во себе има „слаб“ процесор како во паметниве телефони, или уште подобро купуваш паметен телевизор.
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  @kebe

  Дали на Хромкаст:
  - Mоже да се вградат едно М.2 или 2.5" SSD, два 3.5" хард-диска врзани во RAID1 и еден 5.25" Blue-Ray/DVD/CD читач?
  - Има брза GB LAN мрежна конекција која не ја попречува и закочува работата на останатиот дел од системот така што истовремено може да се користи и како NAS?
  - Има 4K @60Hz видео излез преку кој ќе пушта 4К60 видеа на YouTube без frame drop, т.е. дали има вграден хардверски 4К HEVC декодер?
  - Има USB 3.1 порти така што на него можат да се приклучат USB стикови, камери, вајрлес Мултимедиа Тастатури/Глуфци/Даљиински?
  - Може да се прикажува 4K60 видео без да има доцнење, сецкање и отфрлање на фрејмови доколку еден или повеќе уреди преку мрежа пристапуваат до податоците на дисковите во исто време?
  - Може ли да се чита или пишува e-mail, да се остваруваат аудио и видео повици преку Skype, MSN и слично?

  Ryzen 3 2200 со А320 матична плоча и 2x4GB DDR4 одлично ќе ги брка сите овие работи!
   
  Последна промена: 14 Февруари 2018
  На DennyMK, Krkac, Chicco69 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. shifty

  shifty
  Practice makes perfect

  917
  1,218
  5 Септември 2009
  INTEL/NVIDIA:
  - ASRock H110M-DGS R3.0 - 2.681 ден.
  - Intel G4600 (3.60GHz, 2 Cores, 4 Threads) - 4.584 ден.
  - 2х4GB DDR4 - 2 х 2800 - 5.600 ден.
  - Gigabyte GT 1030 OC Silent LP 2GB - 4.625 ден.
  ------------------------------------------------------------------
  Вкупно: 17.490 ден.

  AMD:
  - Gigabyte GA-A320M-DS2 (F10) - 3.513 ден.
  - 2х4GB DDR4 - 2 х 2800 - 5.600 ден.
  - AMD Ryzen 3 2200G (3.50GHz, 3,70Ghz Turbo, 4 Cores, 4 Threads) - 99-107 eur. (цени од Amazon.de), односно 6.100-6.600 ден.
  ------------------------------------------------------------------
  Вкупно: 15.230 ден.

  Што се однесува до A320 плочиве може да се направи OC на рамот 2133->2666(7)->2933Mhz (некои плочи одат и 3200Mhz OC) како и iGPU-то посебно кај 2200G кое оди од 1100Mhz на 1600Mhz со 1.3V, кај матичниве од ASUS може софтверски да се OC процесорот иако не би препорачал да се оди на таа варијанта со оглед на тоа дека 2200G е 3.5Ghz stock/3.7Ghz turbo (а веќе во неколку рецензии се што е над 3.9Ghz ставаат превисок напон (зависно од примерокот) нешто за кое треба и да се смени stock кулерот)

  Ryzen 5 2400G core clock-от оди од 1.25Ghz на 1.6Ghz со 1.3V, во поглед на меморијата за графичките мала разлика има од 2666(7) до 3200Mhz во игри таа разлика е 2-3 фрејма. Не знам колку вреди да се инвестира во скапа меморија, iGPU-то многу повеќе скалира и има многу повеќе бенефит од Dual Channel меморија vs SC, т.е. доколку некој прави ваква платформа да оди на 2x4GB плочки рам. Зависно од меморијата на повеќето модули кои се наоѓаат кај нас (буџет варијанта), добар дел од 2133Mhz одат 2666Mhz, иако добар дел од мемориите одат 2933Mhz со OC. Воедно за буџет платформа 2х4GB ќе биде доволно за интегрираната со оглед на тоа што на stock интегрираниве користат 1GB од RAM-от, а макс. вредност е 2GB RAM, при што остануваат 6GB меморија за користење на останатиот дел од системот.

  Да сумирам 2200G+A320+2x4GB за околу 250eur. се добива процесор со 4 јадра на 3.5Ghz (3.7Ghz Turbo), солидна интегрирана графичка карта со која може да се играат MOBA игрици (DOTA2, LoL итн.), WoW, Overwatch и сл. игри на 1080p и со оглед на цените на останатите компоненти во тој ценовен ранг, е солиден избор.
   
  Последна промена: 14 Февруари 2018
  На Astro, olikomerc, simplicitas_ и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  Земи ги сите цени од АМАЗОН ако веќе гледаш од таму:
  Asrock A320 - 59 eur
  Ryzen 3 2200G - 105 eur
  2x4GB DDR4-3000 - 110 eur
  ----------------------------------------------------------------------
  274 eur

  MSI H110 - 49,5
  Pentium G4560 - 55,5 eur
  2x4GB DDR4-2133 - 77 eur
  GT 1030 2GB - 74 eur
  ---------------------------------------------------------------------------
  252 eur
  А ако сакаме бришење на патосот тогаш место 1030 ставаме 1050:
  GTX 1050 2GB - 129 eur

  Со неа вкупно излегува 307 евра.
   
  PC_GAMER, shifty и на Goran. им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Модератор

  24,250
  23,919
  4 Септември 2008
  Абе не заебавај со тоа играчката 4560, кој би купил 2 јадрен чип во 2018, не се само игрите, има многу други работи што се прават на PC.

  Не знам зошто само по гејминг се оценуваат 2-те платформи.....
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
 10. psyside

  psyside
  Модератор

  24,250
  23,919
  4 Септември 2008
  Не го ни гледам 2200, само 2400, иако доаѓа поскапa таа конфа - комбинација е beast mode.

  И малце misleading ми сe тие просечните скорови, ако во рецензијата на пример има повеќе апликации кои не се добро оптимизирани за мултикор, може да искочи и дека се исти, али во реалноста за работа/енкодирање/рендер 2400 го прегазува 4560.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 11. shifty

  shifty
  Practice makes perfect

  917
  1,218
  5 Септември 2009
  Процесорот го нема излистано во нашите продавници, го земав како репер со цената од таму од причина што цените се слични со нашиве малопродажни цени барем во тој дел.
  Инаку навистина нема потреба од поскапа меморија на буџет платформа, која задава 30+ eur. разлика (во погорново сценарио). DDR4 меморииве имаат доста OC потенцијал, разгледајте само какви мемориски чипови има на рамот (samsung b-die, c-die, micron, hynix итн.) без разлика на брендот добар дел од ефтиниве мемории имаат многу потенцијал, за буџет конфигурација се бара и ефтина меморија.

  Релативниве перформанси се земени за вредности со дедицирана 1GB меморија кај 2200G, и тоа кај игри кои со интегрираната од 2200G како и GT1030 вадат 20-30 fps. relative perf. губи смисол на тие вредности... дали ќе извади 26 кај 2200G (со 1GB во тестот) или 28 кај 1030 e смешна компарација, и во едната и во другата варијанта играта е неигрива.

  Во рецензијата има наслови кои едноставно се за графички карти од рангот на 1060/570.

  Секој има на свој агол на гледање на нештата, но реалноста е дека за ~6000 ден. ќе имаме можност да користиме 4 јадрен процесор кој во пакет има и графичка карта во рангот на GT1030 (која кај нас оди со цени ~4500 ден.). Реално ако барате да играте на се што ќе налетате 1080/1200p, одете на 4-6 јадрен процесор и GTX1060/RX570, но доколку се оди на буџет варијанта и имате малку повеќе познавање во оптимизирање на платформата во која инвестирате 2200G нуди доста за парите.

  *btw не заборавајте дека stock gpu clock кај vega8 e 1100Mhz, а во најголем дел од тестовите OC оди 1555-1600 Mhz со stock ладење.
   
  Последна промена: 14 Февруари 2018
  На farkizz и dangthe им се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  @psyside
  Не знам дали се подј*баваш и пишаново ти е во иронија или си залепил малу поќе картони и сериозен...
  Пред се, дискутираме за најефтината можна комбинација која треба покрај другото да вклучи и гејминг, односно за она за кое овие APU-а се во обид да бидат конкурентни. Значи збориме за најмизеријата од последната генерација на системи од AMD и Intel со најефтините матични плочи, процесори и бедни 8GB RAM во случајот на Intel односно 6 или 7GB во случајот на AMD. Притоа беше спомнат ентри левел гејмингот како некаква намена на Ryzen APU-ата, каде наводно би понудиле нешто повеќе за парите во однос на она кое веќе го има на пазарот. За жал, ниту перформансите му се доволни за ентри левел гејминг, ниту пак вреди за парите за таа намена, што во моето излагање на темава го поткрепив со аргуемнти и факти.

  Без разлика дали ќе зборуваме за Ryzen 3 или Ryzen 5, единствената нивна логична примена е како HTPC или како officе PC. Но и за тоа се прескапи бидејќи Pentium G подеднкаво добро или подобро ги брка тие работи, а чини помалку:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  За било која друга намена на компјутерот, за истите пари кои би се потрошиле на систем со Ryzen APU, може да се купи драматично помоќен Intel систем(велам Intel бидејќи нема соодветна AMD алтернатива). При ограничен буџет треба да си глуп и необразован, да си хард-кор фанбој/хејтер или пак да си ретардиран за да избереш Ryzen 5 2400G(како и Ryzen 5 1500/1600/X) покрај Core i5 8400. Аргументот дека Ryzen 5 2400G има подобра интегрирана графика е смешен и дебилен. Од прилика му доаѓа ко да кажеш дека дечкото со 4cm пенис подобро ќе „е*е“ одошто со 2cm. Освен за мочање, за друго тие пениси се неупотребливи...

  Нека го излистаат кај нас па ќе правиме маубет. Не се согласувам дека не е потребна поскапа меморија бидејќи перформансите кај овие интегрирани графики зависат линеарно од брзината на RAM-от. Па така со бавни мемории се губи поентата на, и така премногу бедната, интегрирана графика.

  DDR4 Scaling and AMD Ryzen 5 2400G: Do Higher Clocks Boost Performance? - ExtremeTech

  Ова е тотална невистина. Ако некои мемории до сега во IT историјата имале најмал потенцијал за оверклок, односно практично немаат никаков потенцијал тоа се DDR4 мемориите. Во минатото имавме DDR2 мемории кои работеа на 50% повисоки фрекфенции без никаков проблем, а не чинеа нешто повеќе во однос на други, побрзи. Кај DDR4 мемориите 10% повисоки фрекфенции при исти латенции се смета за невидена среќа и такво нешто е практично невозможно кај ефтините мемории. Тие од линкот кој си го приложил се оган скапи и треба да си глуп и неписмен за да ги купиш бидејќи за помалку пари можеш да купиш многу побрзи, кои
  е работат стаблино и без оверклок: Team T-Force Night Hawk 32GB (2 x 16GB) 288-Pin DDR4 SDRAM DDR4 3200 (PC4 25600) Memory (Desktop Memory) Model THRD432G3200HC16CDC01 - Newegg.com

  Ова исто така не е точно. Ако кај 2200G вади 25 просечни, 1030 вади 30 просечни и тоа не е воопшто исто. Но многу побитни се минималните FPS, кои ако кај 1030 се 20, кај 2200G се 10.
  AMD’s new, affordable Ryzen processors are a gamer’s last resort

  Токму така, што значи дека Ryzen APU-ата се недоволни за гејминг на сегашните, а не пак на идните игри. Затоа практична употреба на нивната графика не е ништо повеќе од онаа на интегрираната графика на процесорите од Intel.

  Ова не е точно. За да имаш графичка картичка од рангот на 1030 ќе мора да платиш (да речеме) 10500 за 2400G плус 11500 денари за 16GB поскапа DDR4-3000 меморија бидејќи единствено со неа 2400G e кадарен да испорача перформанси близу 1030. За истите тие пари, ако е за гејмање се купува комбинација од поспора и поефтина меморија, процесор и засебна графичка картичка кои нудат речиси двојно повисоки гејминг перформанси.

  Ако е исклучиво за гејминг тогаш 2200G нуди малку за парите.

  За да можеш да го клокаш APU-то треба да купиш матична плоча со B350 чипсет која кошта двојно повеќе од онаа со A320. Исто така, придобивките од оверклок на графиката од АPU-то се минорни, односно со 30% оверклок е прашање дали ќе добиеш и 10% подобри перформанси додека пак се линеарни со оверклок на меморијата. За разлика од Ryzen APU-ата, за да ја оверклокуваш засебната графичка картичка не треба да купуваш дупло поскапа матична плоча и придобивките од оверклокот на неа се многу поголеми во однос на % на оверклок на GPU.
   
  Последна промена: 14 Февруари 2018
  DennyMK, Enigma, prichina и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,388
  3,131
  21 Јануари 2009
  Мене не ми е јасно шо им е на тие девелопери, џоа вчера излезе мултикор.
   
  На ChemicalAngel и farkizz им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Модератор

  24,250
  23,919
  4 Септември 2008
  @gOJDO за некоја година, каков апгрејд на cpu ќе направиш на говното h110? 7700? процесор кој уште сега е веќе obsolete?

  Мртва платформа и 2 јадрено процесорче, pass.
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  Зошто би правел апгрејд на матична која половна ќе вреди 20 евра, притоа фрлајќи го процесорот? Секако дека ќе ја продадам топтан со се процесор. Но дури и да речеме дека процесорот ќе го шитнам, секако дека i7 7700 е опција. Зависи за која намена, но ако е за истата намена, т.е. офис конфигурација, HTPC или лајт гејминг, i7 7700 во реалноста е над двојно побрз од G4560 и за некоја година од сега ќе ги брка работите подобро отколку G4560 сега.
  Патем, А320 е подеднакво говно како и H110. Сигурно за некоја година нем да сакаш да му туриш 8 јадрен Ryzen 3. Но и да сакаш да му туриш, разликата е тоа што ќе изгубиш многу повеќе на цена кај процесорот на AM4 APU платформата одошто на Intel платформата.
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,262
  2,999
  11 Декември 2008
  Машко
  G4560 е подобар од сите рајзени/мајзени за броусинг (chrome, firefox), така да е одличен за над 90% луѓево што го користат компјутерот само за фејсбук и јутуб.
   
  STEFF, goranzoran и на gOJDO им се допаѓа ова.
 17. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  198
  153
  29 Март 2012
  Сега ти сервер правиш или ХТПЦ? Одлучи се.

  Инаку Snapdragon 835 Mobile Platform with 10 nm 64-bit Octa Core CPU | Qualcomm
  • Up to 4K UltraHD capture @ 30 fps
  • Up to 4K UltraHD playback @ 60 fps
  • H.264 (AVC), H.265 (HEVC), VP9
  Не ти треба Рајзен или и7 за да пушташ 4кПИЧКЕСИМАТЕРИНЕХАДЕ@69. Еден појак процесор за смартфони што е 10 пати послаб од Рајзен пушта 4к.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  Каква врска има Snapdragon 835 со уред за пуштање на мутлимедиа? Предложи конкретен уред кој ќе ги брка работите кои ги набројав и во кој ќе може да ги турам двата 3.5" диска од по 4GB на кои ми се снимени сите филмови и музика, и да завршиме со приказнава.
  Без нив играчките кои ги предлагаш се комплетно безкорисни колку и мобилниот телефон од пред 20 години, кој иако функционира безпрекорно, е тотално безкорисен како смартфон, а понатамошната дискусија е само млатење слама.
   
  Последна промена: 15 Февруари 2018
 19. shifty

  shifty
  Practice makes perfect

  917
  1,218
  5 Септември 2009
  Коментарите "ни" се малку недолични, нема потреба од истите сметам дека може да разминуваме мислења и да бидеме учтиви и да не се деградираме и омаловажуваме меѓусебно.

  Што се однесува до техничкиот дел, ќе кажам во ред нека е така.

  Нарачав 2200G и 2400G, а локално ќе земам A320 и B350 плочи. Ќе отвориме нова тема за APU-ава и ќе споделиме дополнително искуства и резултати од прва рака. Дополнително ќе се обидам да обезбедам неколку пара DDR4 буџет меморија кои се наоѓаат во продажба во МКД и да споделам резултати.
   
  Последна промена: 15 Февруари 2018
  На DennyMK, Nikola Sone, goce03 и уште 8 други им се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  Се извинувам за мојот речник, полн со непотребни погрдни квалификации. Сега кога го пречитувам постот сваќам дека напишано изгледаат многу погрубо од она кое го мислев во моментот на пишување. Си го дозволив тој луксуз, бидејќи се знаеме лично, посебно со Psy, и не помислив дека ќе биде сватено како лична навреда на интелегенција. Немав таква намеера. Сепак сметам дека постовите со коментарите "beast mode" и слично се тенденциозни и дека и покрај тоа што не ги мисли Psy ги излага во обид да ги одбрани своите претходни мислења. Твојот пост улета во меѓувреме дур му одговарав на Psy и со оглед на тоа дека имаше информации кои не се точни, помислив дека си во обид да ја поткрепуваш теоријата на Psy, која сметам дека ќе ги дезинформира помалку упатените читатели и ќе им се нанесе штета, па затоа продолжив да пишувам користејќи го истиот арогантен речник.

  Што се однесува до 2200G и 2400G, стојам на ставот дека ќе имаат поента кога цените на RAM мемориите ќе паднат и со оглед на зависноста на GPU перформансите од брзината на RAM-от ќе станат адекватна понуда во перформанси за помалку пари. За жал, во моментов кај нас и најспорите и најнеквалтиетни DDR4 мемории се нелогично прескапи и нема поента да се купат бидејќи со тоа нема да се заштедат ни 5% од цената на системот (матична, процеосор и РАМ), а ќе се изгубат 30% од графичките перформанси.
  Она кое е многу битно да се знае за овие APU-а, а сајтовите (од објасниви причини) не го потенцираат, се минималните FPS при 1080p. Минималните FPS се детерминанта за тоа дали овие процесори може да се искористат за ентри левел гејминг или не. Бадијала имаат добри просечни FPS ако многу често фрејмрејтот паѓа на неприфатливо ниво.
  Ако веќе се нафаќаш да тестираш, истестирај го тој сегмент. Би било добро да направиш и споредба на Vega 8 со RX550. Иако RX550 е со Polaris архитектура, која е постара и помалку ефикасна, има ист број на CU-а 8 и ист број на стрим процесори, т.е. 512. Така пореално ќе се види колкав е импактот од недостатокот на мемориски проток кај овие APU-а. За останатите апликации и игри веќе има еден куп тестови и не гледам голема поента да ги повторуваш. Евентуално би било згодно, ако веќе имаш време за тестирањ, да се дочепиш од 8 јадрен Ryzen процесор кој ќе го пуштиш да работи само со еден CCX па така ќе може да видиме какви придобвки.
  Се надевам дека компјутерскиве фирми ќе бидат доволно доблесни да "ни" позајмат RX550, неколку сета на DDR4 меѓуи кои 2133 и 3600, како и Ryzen 1700/1700X/1800X.
   
  На DennyMK, Avid, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  208
  172
  7 Јули 2013
  Машко
  Додај и дека хромкастот не чита флопидискови кога сме веќе кај тоа. ;) малаШАЛА

  Не е поентата на хромкастот да подржува се живо и диво, туку да биде посредник со одреден протокол. Се шо наброја, може да го имаш закачено на некоја машина шо ти стои у подрум, а е поврзана со мрежа и ти да не мора да ја носиш од тв на тв за да си пуштиш омилениот филм, туку да го повлечеш преку мрежа.
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не ми треба флопи, ама двата диска 3.5" од по 4TB ми требаат и без нив било кој уред е абсолутно неупотреблив. Ако беше само за пуштање видеа smart ми телевизорот, има и WiFi и обичен LAN.

  А зошто да имам машина у подрум кога едноставно имам елегантна HTPC машина која убаво изгледа стаена на комодата покрај аудио рисиверот, МаксТВ уредот и WiFi рутерот. Меѓу другото на неа можам да си спуштам што сакам без да идам у подрум, имам убав кориснички интерфејс, можам да остварувам видео разговори на Skype и МSN со роднини и пријатели у странство така што соговрниците ќе не гледаат сите што сме у дневна соба (а не ко на мобилен само тој што збори). И не само тоа, на HTPC имам преку 1TB музика во FLAC формат која еднсотавно ја пуштам преку HTPC. Oва играчкиве кои ги предлагате не знам дали можат и што можат да пуштаат, но едноставно HTPC + NAS комбинација за high-end мултимедија и фајл сервер мене ми е најлогично, наједноставно, најелегантно и решение со најдобри перформанси за она за кое што ми треба. Не дека не сакам да прифатам подобро решение, но она кое се спомнува ниту ми ги брка работите, ниту е поквалитетно, ниту поефтино решение. Која е поентата на муабетов?
   
  Последна промена: 15 Февруари 2018
  Krkac, olikomerc и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 23. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  208
  172
  7 Јули 2013
  Машко
  ^поентата ми е дека ми е нејасно зашо воопшто ги споредуваш тие 2 уреди.
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  6,805
  7,840
  23 Јануари 2008
  Манга
  AMD Zen & AМ4 платформа
  Прочитај ги претходните постови на темава. Не ги споредувам воопшто, туку на мојот коментар дека новиве APU-а на AMD се исплатливи само како HTPC добив офтопик реплика дека не сме 2004-та и дека во 2018 година она кое го спомнав се решавало со Хрмокаст и волшебно стапче. Па така се провлекува оваа офтопик дискусија која е интересна, но не е за во темава. Може администраторите да отворат нова тема "Chromecast и HTPC во 2018 година" па сите офтопик мислења кои се однесуваат на тоа да се префрлат таму.
   
  На prichina и boriseto им се допаѓа ова.
 25. Dave1

  Dave1
  Intern

  31
  43
  23 ноември 2016
  Машко
  Новите Ryzen 2000 односно Zen+ процесори, ќе доаѓаат со залемен heatspreder.
  Тоа ќе овозможи подобар трансфер на топлина, во споредба со термална паста.
  Извор: Guru3D
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  895
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  3,442
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  758
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,327
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  733
Вчитување...

Сподели