1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

All About Blue Screen Of Death (BSOD)

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Fatal1ty_, 16 Март 2009.

 1. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,020
  1,638
  30 Мај 2010
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Мал Vcore/VCCIO напон. Ако имаш многу рам, додај 20 миливолти плус на VCCIO.

  Потписот ти е преголем иначе колега :D
   
 3. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  371
  51
  19 ноември 2008
  дечки ајде бе молам за помош ми појавува BSOD што е проблемот, BSOD ми појавува на инсталација на нов виндовс 7
  [​IMG]
   
 4. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  371
  51
  19 ноември 2008
 5. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Што да правам со blue screen кога играм игри. Неможам ниту една да оклучам освен cs оти постара е и одма blue screen покажува. Решение?
   
 6. anonimen12

  anonimen12
  Intern

  361
  41
  7 Јуни 2012
  Машко
  дали кога ќе го пушташ пц-то , зуе нешто внатре.па потоа престанува ??/
   
 7. galactikos

  galactikos
  Intern

  10
  0
  6 Април 2013
  Машко
  Стоматолог
  При обид за инсталација на Windows XP SP3 преку УСБ (нормално сетирано за бутирање), почнува инсталацијата по неколку секунди (околу 20-30) ми се појавува BSOD и повеќе не продолжува понатаму, пробував милион пати.
  Ерор кодот е: Stop 0x00000050, пробав и со инсталација на Виста 32-бит, меѓутоа таа воопшто и не подигна, само се појави онаа молата црта која трепка на црн екран. И сега чаре?
   
 8. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,840
  3,917
  5 Јули 2013
  Стави Windows 7 Starter.
   
  На galactikos му/ѝ се допаѓа ова.
 9. galactikos

  galactikos
  Intern

  10
  0
  6 Април 2013
  Машко
  Стоматолог
  Ќе пробам, но се сомневам дека конфигурацијата на лаптопот ќе го поддржи овој систем. Инаку причина за формат е постојано рестартирање додека се лоадира XP, исто се случува и при обид да влезам во SAFEMODE.
   
 10. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,840
  3,917
  5 Јули 2013
  Ќе работи одлично, верувај ми. Тој оперативен е најбрзото што можеш да го инсталираш на послаба конфигурација. Windows XP е преполн проблеми со компатибилност. Vista не си ги знае апетитите :)
   
  На galactikos му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Дечки денес ми се појави BLUE SCREEN. Знае некој до што може да е? :)

  Еве ви слика:

  1234.JPG
   
 12. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,840
  3,917
  5 Јули 2013
  На Velix му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Може ли линк да ми пратиш и да ми објасниш како што со програмава. Најдов на официјалната страна линк ама имаше многу па не знам кое да го симнам. :D
   
 14. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Нема потреба се снајдов. Ја симнав програма сега да видам што ќе каже. :)
   
 15. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,840
  3,917
  5 Јули 2013
  таа функционира под DOS. Каква верзија најде?
   
 16. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Проверив со друг начин и не најде проблем. Проверив исто таха и хард диск. Нема проблем. Не знам до што ќе дае. :)
   
 17. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,840
  3,917
  5 Јули 2013
  Освен верзијата на memtest86+ под DOS, јас лично незнам за друг ефикасен начин да откријам дефектна меморија. На кој начин успеа ти?
   
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Само малку погоре.
   
 19. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Гледан на јутуб едно видео. Во Run пишав mdsched.exe, ми се рестартира компјутерот и почна да се тестира. После тестирањето ми се оклучи и ми се појави долу порака дека нема проблем. :)

  Може да ми објасниш малку повеќе? :)
   
 20. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Кликни на линкот што значи таа бројка на BSOD-от. 124, ја памтам од времето кога оверклокував. Ако не си оверклокувал, може да е стварно рамот, а може да биде и напојувањето, или пак компјутерот да си бара чистење.
   
 21. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Аха значи до тоа ќе дае. Можам ли јас некако да го решам или на сервис ќе мора? :)
   
 22. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,208
  11,243
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Штом прашуваш, подобро остави му го на некој поискусен. И секако, не мора да значи дека е некоја од тие работи, вака дијагностика на далечина е тешка работа, ако не и невозможна. (на крајот ќе излезе дека е нешто сосема десетто).
   
  На Velix му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Ако ми прави вака повеќе пати ќе го носам на сервис. Сега нека е така. До пред некој месец имав блу скрин со графиката. Ја исчистив па сега не ми прави проблем. :)
   
 24. anonimen12

  anonimen12
  Intern

  361
  41
  7 Јуни 2012
  Машко
  Прво види дали некој од кулерите на пц-то престанува со работа и со тоа доаѓа до загревање и пц -то се гаси односно излегвит bluescreen. П.с Имав ваков проблем со графичката и го решив со купување на нов кулер.
   
 25. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Јас како што видов перката на напојувањото многу бавно се врте и е бучен компјутерот кога го оклучувам. После со работа престанува да се слуша толку. Да не е до тоа нешто? :)
   
Слични теми
 1. StMartin
  Одговори:
  39
  Прегледи:
  3,421
 2. genius
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  2,418
 3. MuNja
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,274
 4. lon9horn
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  665
 5. pedro:)
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,274
Вчитување...

Сподели

Вчитување...