• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
901
474
Нормално дека има, не е произведено од Пионир па да нема
Ок ти си знаеш. Само купи си апарат за гасење пожар ако случајно почне да чури некој мосфет. И види да замениш кондензатори со висока класа, пошто кинеските може да ги добиеш со ESR >2.0 , па малку да ти шушти у уше. Малку поише. Да не ти набрајам стандарди, се зависи од префинетоста на ушите и слухот.
Иначе NМА разлика, колку пари толку музика. :)
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
489
373
90% возилата од VW( голф4,5 и 6, поло, пасат) во Македонија имаат кинеско андроид радио, уште чекам да кажат на вести за запалено возило.(колку што имам запишувано, само јас сум монтирал барем во 10 возила)
Сигурен сум дека додека возиш ќе го слушнеш шуштењето повеќе од звукот на моторот.
Мал пример, во Астра ј фабричко радио Navi Dvd 800, во комплет со инфинити 5.1 звучници(платено како аудио пакет малку повеќе од 1500евра)шуштењето е многу поизразено отколку со моментално монтираното Joying кинеско платено околу 350 евра
Да се разбереме, не тврдам дека кинеските се подобри од Пионир, Кенвуд и слични на нив, но последно време квалитетниве брендови малку доцнат со иновации.Вреди да ги купиш само ако си ептен аудиофил, нормално комплет со соодветни звучници и појачало, во друг случај не вреди.
Последно време продажбата на афтермаркет радиа е многу променета, се повеќе ми бараат андроид радиа, а помалку квалитетен бренд.
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
259
225
Скопје
Купив вчера TWS слушалки, прв пат да добијам RU NL трекинг бројче? Обично секогаш ми било или преку Сингапур или Латвија/ Литванија. Преку Русија/ Холандија иде праткава?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
986
625
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Сакам да нарачам од Алиекспрес Андроид радио за кола кое е околку 200$. И бесплатна испорака преку Fedex IP.
Некој да сподели искуство колку би биле давачките плус…?
Tnx!


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
489
373
Сакам да нарачам од Алиекспрес Андроид радио за кола кое е околку 200$. И бесплатна испорака преку Fedex IP.
Некој да сподели искуство колку би биле давачките плус…?
Tnx!


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Пред да нарачаш провери прво може ќе го најдеш овде
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
986
625
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,900
7,644
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Сакам да нарачам од Алиекспрес Андроид радио за кола кое е околку 200$. И бесплатна испорака преку Fedex IP.
Некој да сподели искуство колку би биле давачките плус…?
Tnx!


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Ова е лично искуство од пред две три недели. На тие 2100 имаш и плус данок и ддв, не знам колку би било во твојот случај, но сепак размисли дали ти се исплаќа.
 

Атачменти

cppffs

Gaining Experience
7 април 2019
68
68
Таков модел нема кај нас, сегде побарав.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Бегај подалеку од федекс јас баш со радио за во кола солидно се изгорив +2500 денари ми дојдоја дополнителни трошоци види на Facebook продавница Contigo MK имаат андроид радиа за во кола може да прашаш да ти го набават и некое што го нема
 

WeiWuWei

Gaining Experience
17 јануари 2020
286
168
Некој да не имал слична ситуација: Купено со фри шипинг за со Али стандард, пратено со Чајна пост? Што да се направи во оваа ситуација, И дали ќе го одобрат диспјутот али експрес во таков случај
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,815
12,219
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Али Стандард може да биде Чајна Пост.

Му препушташ на Али да избере што најмногу му одговара за тој продавач/град/регион/временски момент...
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
901
474
Некој да не имал слична ситуација: Купено со фри шипинг за со Али стандард, пратено со Чајна пост? Што да се направи во оваа ситуација, И дали ќе го одобрат диспјутот али експрес во таков случај
Зарем некој се уште испраќа со China post? Види во паѓачката листа кои видови на испорака ги нуди?
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
909
350
Или е измама од продавачот кој има рејтинг под 90 и ништо продадено или пак трошоците за поштарина ги има ставено во цената на производот.Поголеми се шансите да е некој измамник отколку да е во цената вклучена поштарина.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,557
11,829
youtu.be
Во последно време не гледам на рејтинг, битно ми е да има поголем стаж како продавач и добра бројка на продадени парчиња од тоа што сакам да го пазарам. :)
 

lggit

Intern
9 март 2021
23
4
Ако е нов селер ќе гледа да дига рејтинг а не да прави измами.
Во теорија така би требало да е но во пракса не е,пред неколку месеци направив нарачка од нов селер кој имаше значително пониски цени и фри дхл шипинг не стигна пратката па отварав диспјут.
Во последно време не гледам на рејтинг, битно ми е да има поголем стаж како продавач и добра бројка на продадени парчиња од тоа што сакам да го пазарам. :)
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
123
91
Скопје
Во последно време не гледам на рејтинг, битно ми е да има поголем стаж како продавач и добра бројка на продадени парчиња од тоа што сакам да го пазарам. :)
Точно и добра практика. Сортирање според ордерс и тек тогаш купување.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
376
400
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7


Ова ми е рекорд!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
13 декември 2020
47
30
Можно е, но сметај на овдешните трошоци што ќе ги платеш!
Мислиш дека ќе има дополнителни трошоци за пратка од 18$? Мене после преспивање и проверување уште неколку пати, ми се појавија и други продавници со истиов начин на испорака па ми влече паметот да не е оној стандардниот DHL а не DHL Express, а?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,557
11,829
youtu.be
Најдобро контактирај го продавачот за да бидеш на чисто за шипингот.
Инаку со DHL не се закачај многу!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,131
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно