1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

 1. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  387
  303
  1 Февруари 2017
  Машко
  Распродажба на нови и половни хард-дискови
   
  На gOJDO и StalkeR им се допаѓа ова.
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,590
  3,589
  12 Јануари 2016
  Машко
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Да не отварам нова тема, имам неколку хард дискови на мојот компјутер, сакам на еден да ги чувам сите податоци што ги имам, но не сакам да биде секој пат активен, дали има некаков софтвер кој може да го активира кога јас сакам. Пример кога ке ми затреба да докопирам податоци да си го уклучам, да знам дека ке ми кажете исклучи го од струја и уклучи си го, но не сакам тоа да го правам. Поентата ми е кога ке посакам јас да го подигнам, да биде на еден начин во слип, ако не дај боже закачам нешто да ми бидат потатоците на сигурно.
   
 4. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па тоа обично по дифолт си оде вторио хард диск да оде у слип.
   
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Превод може?
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,402
  3,733
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Сака да каже дека вториот ако не се користе иде во стендбај мод. Па се активира самиот кога ке кликнеш на неговата партиција.
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,022
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Превод, вториот хдд нормално си заспивал.

  Sent from my SCH-I545 using Tapatalk
   
 8. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Дефинитивно не сте ме разбрале што сакам да кажам, сакам уопште да не го гледа пц хдд-то. Само по потреба.
   
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Од BIOS исклучи го, најчесто може, освен кај некои лаптопи.

  Но за трајност не е добро решение цело време да е под напон, мислам дека пак ќе завртува, па со неговиот Power management ќе се гаси.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Е тогај исклучи го од струичка ха-де-дето и писито нема да го гледа.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 11. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,630
  1,408
  27 Јануари 2011
  Машко
  Пробај со Device Manager, селектирај го дискот и десен клик Disable Device. Тестирај неколку пати со рестарт, вклучи, исклучи, пиши, бриши итн...
  Доколку оваа не ти врши работа купи екстерна кутија со ON/OFF прекидач. Дискот ке ти биде приклучен цело време на УСБ, кога ке ти треба вклучи го на прекинувачот, кога ке завршиш копирање исклучи и готово.
   
  PC_GAMER, Astraion и на shooter им се допаѓа ова.
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Пробај го ова: revosleep
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,641
  2,489
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Самиот Виндоус си ги хендла хардовите кога да заспиваат. По дифолт мислам дека е 20 минути.
  hdd-sleep.png

  Во врска со тоа шо сака да го крие хардот од експлорерот, мислам дека само со Enable/Disable Device преку Device Manager/Disk Management.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Ова важи за сите дискови, јас колку што го разбрав тој сака само еден конкретен диск да исклучи да не врти.
  А за криење од оперативниот, MOUNT /D.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 16. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Може некој да ми помогне, имам проблем со матичната, не ми ги чита хард дисковите во биосот, пробав со различни кабли но пак исто. Последен биос апдејт има. Дел од сата портовите работат некој не. Само порт 4 и 5 ми работат. Мер можно е да се одени портовите?

  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 25 oктомври 2019
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  605
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  Море машко, го прочита упатството? Што викаТ? Каа ќе клајш НВМЕ, кои портови не ти работат?

  Ма што ги е**ш, ионака таа плоча не чинеше, новата ќе биде подобра.
   
  На CBB_6 и gOJDO им се допаѓа ова.
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Решен е проблемот, проблемот беше до м.2 ссд-то, го префрлив на другиот слот и сега е ок.
   
 19. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Другари. Сакам да креирам нова партиција на хард диско на кој има 350 гига слободни, ама кога удрам на shrink volume дава само 4 гигааа. Пробав со disable paging file не е до тоа. Пробувам со: vssadmin delete shadows for=D: /oldest или all дава Error: Snapshots were found, but they were outside of your allowed context. Try removing them with the backup application which created them.”
  Чаре како да го зголемам shrink volume?
   
 20. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,983
  4,223
  28 oктомври 2008
  Partition Magic.
   
  zirkach, PC_GAMER, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Браво друже. Имал сум ја програмата ама сум ја забравил :) Сеа фино лепо може да си го инсталираме јјеебанио њиндоњс 10 за да ја инсталираме форза хоризон 4 и ке го користам само за играта и за нишо друго :p
   
 22. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Препорака за Хард диск 2тб, нема ништо да се инсталира на него, ќе служи само за чување имејџи од игри.
   
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,170
  6,214
  21 Јануари 2009
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,474
  12,646
  2 Август 2012
  Машко
  Purple не за во PC.
  Тие се наменети за снимање во системи за надзор.
   
  На PC_GAMER и moongose им се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,170
  6,214
  21 Јануари 2009
  Тоа беше најевтино на залиха во Анхоч :D а ич не му мења за неговава намена.
   
  На PC_GAMER и gocetan им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. silent_demon
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  768
 2. Zeuus
  Одговори:
  28
  Прегледи:
  2,422
 3. mkd
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  627
 4. skullmonkey
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  360
Вчитување...

Сподели

Вчитување...