Windows 10 генерална дискусија

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,798
3,129
KB5005565 ги дисконектира мрежните принтери, ако ви јави некаде проблем треба да знаете до тоа е, (ако потребата е голема за печатење тогаш треба да се одинсталира, а не било препорачливо заради "безбедносните особини" што ги има)
ПС - Не сум експерт, само пренесувам тоа што прочитав, да видите и прочитате овде на кирилица.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
Само да појасниме. Не сите мрежни принтери, туку само оние што се шерувани преку друго ПЦ и имаат застарен драјвер отприлика неколку години. Иначе стандардите мрежни принтери си работат ОК, само оние не-мрежните кои се закачени на ПЦ преку УСБ и така шерувани. Тие се афектирани, ради новите рестрикции кои мораа да ги направат пошто имаа секјурити проблем кој почна масовно да се експлоатира. Дали и кога ќе средат ќе видиме.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,575
884
некој да помогне што се разбира
во последно време пц то замрзнува ни лево ни десно сака, после некое време сам се рестартира, нова инсталација направив пак исто, што може да биде, извадени и мемории ставени други пак исто, до последно е апдејтуван еве што спецификации има
Intel(R) Core(TM) i9-10900KF CPU @ 3.70GHz 3.70 GHz
RTX 3060 12gb
32gb ram
Мислам дека е до хардверски проблем , типувам до напојување е

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,036
11,493
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Само да појасниме. Не сите мрежни принтери, туку само оние што се шерувани преку друго ПЦ и имаат застарен драјвер отприлика неколку години. Иначе стандардите мрежни принтери си работат ОК, само оние не-мрежните кои се закачени на ПЦ преку УСБ и така шерувани. Тие се афектирани, ради новите рестрикции кои мораа да ги направат пошто имаа секјурити проблем кој почна масовно да се експлоатира. Дали и кога ќе средат ќе видиме.

Sent from Телефон using Tapatalk

Така.

Сите принтери што се приклучени дирекно во свич нема проблем.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,036
11,493
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
491
373
Решение за мојот проблем со блокирање на XML фајлови од страна на Microsoft Edge(можеби ќе му притреба на некого)
Прво се инсталираат Group Policy Administrative Templates (се симнуваат од Microsoft) и треба да бидат иста верзија со Microsoft Edge)
Доволни се само msedge.admx и msedge.adml(Ги ставив во атач)
Овие два фајла се копираат во C:\Windows\PolicyDefinitions\
После тоа се оди во:
Local Group Policy-Administrative templates-Microsoft Edge
На десната страна се одбира:
Disable download file type extension-based warnings for specified file types on domains и се става на ENABLED (слики во прилог)
Во полето SHOW (за мојот случај) се внесуваат седните вредности:

{"file_extension": "xml", "domains": ["*"]} (дозвола да симнува XML фајлови од сите домејни)
{"file_extension": "exe", "domains": ["*"]} (дозвола да симнува EXE фајлови од сите домејни)
Истите може да ги менувате според вашите потреби
 

Атачменти

 • Edge.zip
  120.3 KB · Прегледи: 2
 • 1.jpg
  1.jpg
  312.2 KB · Прегледи: 34
 • 2.jpg
  2.jpg
  139 KB · Прегледи: 35
 • 3.jpg
  3.jpg
  44.3 KB · Прегледи: 35

Minotaur

Intern
1 март 2016
90
20
Здраво на сите, ве молам за помош. Го форматирав компјутерот со Windows 10, е сега проблемот е во следново: После форматирањето забелажав дека буквите се матни, на пр. отварам нешто на ком и ткстот го јавува матен, во повеќе наврати го забележав тоа. Напомена: Драјверите за графика се инсталирани, од официјална страна на произведителот и конкретно за истиом модел на лап топ што го имам. Пробав и со постара верзија на Драјвери, и со најнова верзија, но проблемот со заматени букви (текст) не се реши. Ве молам за мислње и помош. Фала :)
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,770
2,441
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Здраво на сите, ве молам за помош. Го форматирав компјутерот со Windows 10, е сега проблемот е во следново: После форматирањето забелажав дека буквите се матни, на пр. отварам нешто на ком и ткстот го јавува матен, во повеќе наврати го забележав тоа. Напомена: Драјверите за графика се инсталирани, од официјална страна на произведителот и конкретно за истиом модел на лап топ што го имам. Пробав и со постара верзија на Драјвери, и со најнова верзија, но проблемот со заматени букви (текст) не се реши. Ве молам за мислње и помош. Фала :)

А целиот интефејс изгледа поголемо, покрај тоа што се матни?

Десен клик на десктоп > Display settings > Change the size of text, apps and other items, види дали е повеќе од 100%. Кога има scaling уклучено т.е. бројкава е над 100% некои работи низ Windows и некои апликации знаат да бидат матни/изместени.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,748
3,639
Здраво на сите, ве молам за помош. Го форматирав компјутерот со Windows 10, е сега проблемот е во следново: После форматирањето забелажав дека буквите се матни, на пр. отварам нешто на ком и ткстот го јавува матен, во повеќе наврати го забележав тоа. Напомена: Драјверите за графика се инсталирани, од официјална страна на произведителот и конкретно за истиом модел на лап топ што го имам. Пробав и со постара верзија на Драјвери, и со најнова верзија, но проблемот со заматени букви (текст) не се реши. Ве молам за мислње и помош. Фала :)
Ако е интел драјверот, инсталирај го најновиот од интел страната, не од производителот на лаптопот.
Кој модел лаптоп, кој драјвер?
 

Minotaur

Intern
1 март 2016
90
20
А целиот интефејс изгледа поголемо, покрај тоа што се матни?

Десен клик на десктоп > Display settings > Change the size of text, apps and other items, види дали е повеќе од 100%. Кога има scaling уклучено т.е. бројкава е над 100% некои работи низ Windows и некои апликации знаат да бидат матни/изместени.

Да изгледа поголем целиот интерфејс после форматирањето. Односно само по себе Change the size of text, apps and other items беше направен на 125% Recommended (Препорачана големина) Потоа ја го сменив рачно (Мануелно) на 105% по свој избор сега многу подобро изгледа. Но знам дека треба да е на 100% за да биде се ок и нормално. Велам 100% затоа што екранот ми е Full HD и мора да е намесетно на 100% за да нема никави проблеми. Но многу се ситни така буквите :)
П.С. Зошто ова со матните букви , односно матен текст, е присутен во голем број на случаи кај поновите модели на Компјутери ?
Мислењето е автоматски споено:

Ако е интел драјверот, инсталирај го најновиот од интел страната, не од производителот на лаптопот.
Кој модел лаптоп, кој драјвер?

Да, Интел е драјверот (Intel(R) HD Graphichs 5500) подоле има и слика. Сеуште немам видено на официјалната страна на Intel , но ке проверам. Инаку лаптопот е HP ProBook 450 G2
 

Атачменти

 • 1.jpg
  1.jpg
  10.3 KB · Прегледи: 29
Последна промена:

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
323
245
Да изгледа поголем целиот интерфејс после форматирањето. Односно само по себе Change the size of text, apps and other items беше направен на 125% Recommended (Препорачана големина) Потоа ја го сменив рачно (Мануелно) на 105% по свој избор сега многу подобро изгледа. Но знам дека треба да е на 100% за да биде се ок и нормално. Велам 100% затоа што екранот ми е Full HD и мора да е намесетно на 100% за да нема никави проблеми. Но многу се ситни така буквите :)
П.С. Зошто ова со матните букви , односно матен текст, е присутен во голем број на случаи кај поновите модели на Компјутери ?
Мислењето е автоматски споено:Да, Интел е драјверот (Intel(R) HD Graphichs 5500) подоле има и слика. Сеуште немам видено на официјалната страна на Intel , но ке проверам. Инаку лаптопот е HP ProBook 450 G2
Види дали ти врши работа и ова:
Fuzzy or blurry? Sharpen focus on Windows 10

п.с. Јас имав ваков проблем ко тебе и ова ми заврши работа.
 

Minotaur

Intern
1 март 2016
90
20
Види дали ти врши работа и ова:
Fuzzy or blurry? Sharpen focus on Windows 10

п.с. Јас имав ваков проблем ко тебе и ова ми заврши работа.

Не, не ми завршува ова работа. Проблемот го решив со Scalin, односно Change the size of text, apps and other items го наместив на 108% , за да биде се во ред треба 100% пошто е Full HD екранот, но така се многу ситни буквите, мали ептен. Напоменувам: 108% го наместив и се е Ок сега . :)
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,748
3,639
Не, не ми завршува ова работа. Проблемот го решив со Scalin, односно Change the size of text, apps and other items го наместив на 108% , за да биде се во ред треба 100% пошто е Full HD екранот, но така се многу ситни буквите, мали ептен. Напоменувам: 108% го наместив и се е Ок сега . :)
Не си го решил проблемот, инсталирај Intel Driver & Support Assistant, да го ажурира најновиот драјвер за интел графика.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
На 15.6 инчен фулл хд екран стандард е 125%, на 14" незнам како си успеал со 108 да средиш. Би требало да е 150%.

Да не ти е утната резолуцијата во нешто како 1440х900 па затоа ти е матно се? Провери дали е 1080p и стави 150%
 

Minotaur

Intern
1 март 2016
90
20
Не си го решил проблемот, инсталирај Intel Driver & Support Assistant, да го ажурира најновиот драјвер за интел графика.

Инсталирав, но бадијала е. Не најде нов Update за Intel графика . Но всушност ако е наместен Scaling na 100% тогаш е ок се. Сосема најнормално си е се, баш се :) Но во тој случај ептен ситно е , и текст и сл. :)
Мислењето е автоматски споено:

На 15.6 инчен фулл хд екран стандард е 125%, на 14" незнам како си успеал со 108 да средиш. Би требало да е 150%.

Да не ти е утната резолуцијата во нешто како 1440х900 па затоа ти е матно се? Провери дали е 1080p и стави 150%
Па да де, 15.6" ми е екранот, не реков дека е 14" . И кај 15,6 точно е тоа што го кажуваш дека со 125%, воедно само посебе си е наместено на 125% Reccomended (препорачана) големина. Но сеуште има проблем така , матно е . Спомнав и во погорниот мој пост, на 100% се се ОК, сосема најнормално, ама кој може да се навикне на толку ситни букви и сл. :)
 
18 август 2019
18
5
Две прашања за познавачите на Windows 10:
1) Каде е сместена датотеката за подигање на системот (во Windows XP boot .ini) и дали може да се уредува?
2) Каде да ги пронајдам видовите на датотеки (екстензиите) и дали можам да ги уредувам?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
1) Тоа се вика BCD и е сместено во повеќе (скриени) фајлови. Можеш да го уредуваш од командна линија во Windows (bcdedit) и на други начини. Веројатно знаеш дека е опасно, секоја ситна грешка ќе те чини скапо (компјутерот нема да може да се подигне).

2) Тие се наоѓаат на истото место како и во претходните Windows-и, во Registry, а можеш да ги уредуваш со на пример ова. Исто е опасно во смисла дека можеш да направиш проблеми ако згрешиш нешто.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,119
3,571
2) Каде да ги пронајдам видовите на датотеки (екстензиите) и дали можам да ги уредувам?
Во контрол панел или сетингс барај Default apps. Ќе ти ги даде предодредените програми по категории. Подолу во тој прозорец има еден линк Default apps by filetype или така нешто, каде ќе ти ги излиста сите регистрирани екстензии и програмите со кои се отвораат. Со клик на програмата можеш да ја замениш.
 
18 август 2019
18
5
1) Тоа се вика BCD и е сместено во повеќе (скриени) фајлови. Можеш да го уредуваш од командна линија во Windows (bcdedit) и на други начини. Веројатно знаеш дека е опасно, секоја ситна грешка ќе те чини скапо (компјутерот нема да може да се подигне).

2) Тие се наоѓаат на истото место како и во претходните Windows-и, во Registry, а можеш да ги уредуваш со на пример ова. Исто е опасно во смисла дека можеш да направиш проблеми ако згрешиш нешто.
Спремен сум да ризикувам. Во ХР имаше лесен пристап, овде сè ми измешано. Англискиот ми е слаба страна (не сум го учел) па проблемот е уште поголем.
Ќе пробам, па ако не оди ќе барам помош.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Што сакаш да постигнеш?
 
18 август 2019
18
5
Што сакаш да постигнеш?
Пример:
Имам инсталирано Linux, внатре во Windows. Ако го преинсталирам Windows, Linux останува непроменет (ако не ја форматирам партицијата каде е инсталиран). Доволно е само да му ја впишам адресата и при подигање на системот можам да го изберам стариот Linux. А таа адреса кај Windows XP се наоѓа скриена во системската партиција. Може да се пристапи директно, а може и од други места. Бидејќи немам таква можност, го губам Linux, заедно со сите податоци кои се зачувани таму.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,605
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно