• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Водич за инсталација на Ultracam (GCAM) на Xiaomi и други андроид уреди

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,080
4,364
Скопје
Нема шанси да се идентични. И јас гледам на горната слика скоро исто со Stock и со таа GCam што си ја симнал.
Види ја мојата споредба што ја пратив погоре, и ќе видиш се приметува огромна разлика, и тоа на RN8T.
Сигурно има нешто што не си наместил како што треба, или си пропуштил нешто.

Вметна Config XML фајл за твојот модел во GCam?
Немам вметнато XML фајл,од каде да симнам и вметнам?Фала
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,289
4,275
.xml фајл треба да има ставено во линкот каде што е гкам за симнување. Оди во Settings->Configs->Save. Зачувај го фајлот под некое име. Симни го xml фајлот од линкот и стави го во папката Gcam->Configs. Стариот избриши го. Допри 2 пати на црниот простор измеѓу копчето за сликање и предна камера и избери го конфиг фајлот.
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,080
4,364
Скопје
.xml фајл треба да има ставено во линкот каде што е гкам за симнување. Оди во Settings->Configs->Save. Зачувај го фајлот под некое име. Симни го xml фајлот од линкот и стави го во папката Gcam->Configs. Стариот избриши го. Допри 2 пати на црниот простор измеѓу копчето за сликање и предна камера и избери го конфиг фајлот.
Од линкот каде што го симнав Gcam,последниот Psy што го стави,нема фајл xml,ако сакаш и можеш да ми пратиш линк да симнам xml фајл.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #79

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,428
28,137
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Парот е верзија со најдобар најт мод, детали, контрола на шум и оштрина, други може да имаат подобри бои и контраст.
 
18 февруари 2016
22
24
Ја инсталирав најновата верзија од Urnyx со .xml K30 PRO бидејќи нема за мојот Poco F2 Pro и забележлива е разликата во стабилизацијата во корист на GCAM при снимање на видео во 4K 60fps. Ова ми е прв пат да инсталирам GCAM и забележав дека има NIGHT SIGHT и на предната камера. Делува интересно.

Испратено од POCO F2 Pro преку IT.mk форум апликација
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
187
601
Ставив последен Gcam 7.3.018 на Poco X3 и мислам дека резултатот на фотографиите во услови на слаба светлина е подобар од сток камерата.
GCam-от е овој:
Screenshot_2020-11-02-21-24-32-304_com.android.chrome~2.jpg

Ги направив сетинзите на @psyside наведени во првиот пост од темава.

Следните четири фотографии се чисто само кропнати детаљи од многу поголема фотографија, без никаква друга интервенција.

Сток:
IMG_20201102_214522~2.jpg

GCam:
IMG_20201102_214400~2.jpg

Сток:
IMG_20201102_214522~3.jpg

GCam:
IMG_20201102_214400~3.jpg

Сток:
IMG_20201102_214522~4.jpg

GCam:
IMG_20201102_214400~4.jpg

Сток:
IMG_20201102_214522~5.jpg

GCam:
IMG_20201102_214400~5.jpg

Следните две фотки се без кроп, можи да се види разликата во полна големина,
Сток:
IMG_20201102_222041.jpg

GCam:
IMG_20201102_222051.jpg

Тестирав и видео со двете камери, но не забележав некоја драстична разлика.
Но во фотографиите GCam-от дава повеќе детаљи, помала зрнатост, подобри бои и подобар баланс на бело, општо по оштри фотки.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,390
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно