• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Водич за инсталација на Ultracam (GCAM) на Xiaomi и други андроид уреди

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
932
364
Ајде @psyside
Братучед ми земал Redmi Note 8T
Праќај тоа најдобриот gcam, да му кажам да си симне, и инструкции како.
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
730
959

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #53

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Од она што знам focus треба да биде infinity, и time на 3 секунди.

Ајде @psyside
Братучед ми земал Redmi Note 8T
Праќај тоа најдобриот gcam, да му кажам да си симне, и инструкции како.
Config Files for Parrot's GCam 7.3

Инструкции во самава тема.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,428
637
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
 • Ја почнал/а темата
 • #55

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
932
364
@psyside

Пробав да симнам Gcam за Mi8T
Дојде братучед ми и сега средуваме.


Делот ти што го објасни средив, ама на друго заглавив.
Неможам config фајлот да го вметнам.
Кликам двапати, и задржувам до кругот за сликање за да го вметнам ама ништо не ми дава, ни во опции немам за конфигурацијата да ја зачувам (backup).

Ај малце help, прати ми соодветна верзија и објасни како што.

Инаку сликнав неколку слики со Night Sight и лудило е.
 
Edit: Нема везе средив сега, симнав малку постара верзија. Пред тоа симнав најновата поддржана ама таа немала поддршка за xml едитирање.
Ќе сликам фотки па ќе пратам.
 
@psyside Резултатите се готови, и се доста импресивни.
Кажи ми преку што да ги пратам во највисок можен квалитет.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #57

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Стај ги на imgbb
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
932
364
20200812-223340
IMG-20200812-203421
IMG-20200812-203514

20200812-223421
IMG-20200812-201154
IMG-20200812-201048

IMG-20200812-190555
IMG-20200812-190548
20200812-190638

IMG-20200812-190738
IMG-20200812-190745
20200812-190806

IMG-20200812-190646
IMG-20200812-190653
https://ibb.co/c8N24QD

https://ibb.co/b7tRqSt
https://ibb.co/2y8QVbK
https://ibb.co/nnDjQ3H

https://ibb.co/fxWfFP0
https://ibb.co/fdrPyJr
https://ibb.co/7R08W07

https://ibb.co/xf9bCkj
https://ibb.co/nDzWk4p
https://ibb.co/JvGzJhv

Малце на одмор у село, па имав прилика да се видам со братучед ми. Симнав gcam, и еве извадив што извадив. И не сум некој професионален фотографер, тоа сум го кажал многу пати.

За да биде по интересно и споредливо го ставив и мојот Samsung A50 на тест.
Сликаното си е се под дефаулт на сите уреди, во овој случај RN 8T, и Galaxy A50 освен за Gcam каде што ги следев инструкциите на psyside, и исто така вметнав и custom config xml фајл за тој уред (Redmi Note 8T) со соодветните опции наштелувани.
За ноќни слики ја користев опцијата за сликање ноќе достапна во камерата кај сите уреди.
Кај Gcam користев night sight.

Сликаното со GCAM се оние слики без текст на нив (watermark).
Исто така и за неколкуте слики од мојот телефон, незнам зошто ама watermark - от ми се угасил.


Инаку вака според мене да, Gcam прави разлика, и тоа голема (не огромна ама прилично голема). Доста подобрува на боја, ги прави сликите по - реалистични, баш како што треба да изгледаат а не преполнети со бои (talking to you Samsung), и избледени (trying to do natural and realistic colors but failing, talking to you Xiaomi).

Е сега небото барем мене ми фаќа повеќе око на мојот уред.
Но имало, има и ќе има многу моменти каде што Samsung секогаш од обично плаво небо ќе направи небо со нафурани преполнети бои ftw.
GCam - от не беше лош, и секако на последно место кога збориме за небо = Xiaomi Stock Camera.

За детали не навлегувам многу оти не сум некој експерт.

И за ноќни слики се знае
Gcam >>>>> Any 1 Else


Нека се обидуваат Xiaomi уште повеќе, и нека се трудат следна година поише noise да стават па може сликите ќе станат од ноќе у дење lol

Samsung, shy in the corner со ноќни слики кои што едвај се гледаат.

Па да, тоа е тоа од мене што имам да кажам, и си потврдувам сево ова што до сега го збореше psy кога станува збор за Gcam е 100% точно и у право.
Gcam си ја прави својата магија, ама исто и Snapdragon процесорот со camera 2 API.
Лудило.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #59

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,017
685
Неврленд
Некој да тестирал Gcam на Redmi Note 9 Pro?
Друже, симни си ја и инсталирај слободно. Сафе фајлови се. Ако не ти се свиѓа право бриши, а чисато сумњам дека нема да ти се свиѓа. Најубаво е сам да си ја пробаш. Разликата ќе биде голема од дифолт камерата. Дури може и две апликации да се стават. По препорака на еден индиец од јутуб инсталирав две кои не си сметаат една на друга, а имаат по некоја ситна разлика у сетинзите.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,284
4,265
Да, знам тоа. Веќе симнав 7.3 верзија, но пишав дали има некој тестирано верзија и сетинзи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #63

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,080
4,364
Скопје
Некако Gcam не работи добро на Redmi Note 9 Pro,не ги подобрува сликите,еве пример.

Шток камера (Night mode)
IMG_20201027_091819.jpg

Gcam (Night mode)
IMG_20201027_091757.jpg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #65

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Иди у потемно
 
 • Ја почнал/а темата
 • #67

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Епа ете ти, далеку подобар е GCAM.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #69

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 • Ја почнал/а темата
 • #71

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нема бар на овој, сите имаат иста камера. Кој GCAM е?

Разликата е голема, пробај нешто со текстура да сликаш во темни услови.
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,080
4,364
Скопје
Нема бар на овој, сите имаат иста камера. Кој GCAM е?

Разликата е голема, пробај нешто со текстура да сликаш во темни услови.
овој го симнав

HDR + enhanced on
HDR E frames 25
ке сликам вечер во потемно баш да видам разлика,и текстури.фала ти многу
 
 • Ја почнал/а темата
 • #73

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,105
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Подеси како што пишав?
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
932
364
да да подесив како што пиша.
Нема шанси да се идентични. И јас гледам на горната слика скоро исто со Stock и со таа GCam што си ја симнал.
Види ја мојата споредба што ја пратив погоре, и ќе видиш се приметува огромна разлика, и тоа на RN8T.
Сигурно има нешто што не си наместил како што треба, или си пропуштил нешто.

Вметна Config XML фајл за твојот модел во GCam?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,571
Мислења
820,700
Членови
28,228
Најнов член
Nikojsi
На врв Дно