1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Ваши искуства со Сетек

Дискусија во форумот 'Сетек' започната од IT Lady, 19 oктомври 2016.

1. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

112
    50
    26 oктомври 2019
    Машко
    секако дека не се работи апла кон буквално секого.Секако дека неможе да земам уред да го искршам намерно и одма нов да им барам.Секако се разликува случајна грешка и намерна грешка нели?Како што го наведов случајот погоре со таткото и 2те дечиња во анхоч.Таков случај секако дека нема назад.Со сила го набивале конекторот и тоа е тоа.Се надевам дека мојата поента е разбрана од многумина.А за тие што не разбрале,целта на муабетот ми е дека не треба да увалуваат работи што не чинат за колку само да продадат,и дека доколку искачаат во сусрет (не буквално на секој еден што ќе им се појави на врата) дека продажбата и фановите ќе бидат во поголема бројка.А реално и најдобрите форми во македонија како анхоч сетек нептун и други,пробуваат да направат мајмуни од нас клиентите,затоа и губат муштерии.Ако не сите,барем во голем број сме клиенти што ни се има случено неправда во одредена фирма и сме завршиле таму,како на пример јас во анхоч.

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nikola G

Nikola G
    Gaining Experience

66
    72
    18 Септември 2017
    Машко
    Другар имам купувано од анхоч, амц, нептун, ддком и реално никаде не ми се имаше случено тоа што ми се случи со сетек.
    Мене ми дадоа стара роба отварана како нова.
    Незнам само како се беа осудиле на такво нешто.

Го критикувавте Амц тука, @ тие беа злато за сетек.
    Искрено од човек како мене кој купува многу техника и дава пари, сетек веќе не постои.
    Да дадам 1000 евра и да се мислам дали е ново или старо преправано не фала.

Ile bocev, viktorce и на The_EvilLord им се допаѓа ова.
  3. gamon

gamon
    Gaining Experience

500
    496
    15 Септември 2014
    bekrija
  4. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

112
    50
    26 oктомври 2019
    Машко
    Јасно.Како што пишав погоре сите ние имаме индивидуални случки во одредена фирма.Јас со анхоч салоните не сум имал проблем никогаш и никаков али ради сервисот нема да стапнам таму никогаш.Од нептун купив тв пред 4 години 45к и е стакло.Никаква забелешка или поплака.Од друга страна па брат ми купи клима од нив 60к што не грееше воопшто.Они дојдоа ја монтираа ја тестираа и не знам што и џабе.Со 3 бебиња е дома у ладно седеа зошто го зезаа денес ќе дојдеме утре ќе дојдеме и кога дојдоа на 2-3 пати го убедуваа првично дека климата е сосема исправна а кога видоа дека не им пали тоа му префрлаа дека сам си ја расипал.На крај ѓи прежали 60к отиде у некое рандом мало фирмиче си купи помала и нема гајле сега.У сетек пред можеби 10 години не ме држи за збор купив мп4 кое кошташе околу 4500.После 1 недела користење батеријата од 100% на 0% стигаше за неполни 20 минути.И пак истса прича,ја однесов сервиси мервиси ти реков ми рече на крај истиот муабет,ние ѓи тестираме производите пред да ѓи ставиме на продажба сам си си ја расипал и ја фрлив на крај.Така што како што кажав и погоре исклучиво купувам само од нексио а втора варијанта ми е дд стор.

5. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

498
    212
    14 Април 2012
    Машко
    Денес сум ги пријавил во ДПИ па ќе видиме како ќе се одвива се, ми дадоа бројче некое ми рекоа 2-4 недели за одговор.

На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

112
    50
    26 oктомври 2019
    Машко
    ајде аирлијакоја е причината ако не е тајна

7. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

498
    212
    14 Април 2012
    Машко
    Инвертерот ми работи како пропелер, поточно надворешната единица. Од 15 дек ги молам да дојде некој, дојде еден мајстор од сетек и најголемата иронија друже ова има мн работа јави се во сетек да пратат мајстор и го прашувам а вие не сте мајстор, ми вика не јас сум нешто измеѓу.. 2 пати неделно се јавувам во сетек сервис не ме рецкаат пратено е се кај колегите и ме мотаат и се откажав па сеа нека си се расправаат со дпи.

На viktorce и The_EvilLord им се допаѓа ова.
  8. Borsa

Borsa
    On your way to fame

943
    675
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    Мислиш дека ДПИ ќе ти помогне во случајов?

9. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,630
    1,408
    27 Јануари 2011
    Машко
    Инвертерот мислиш на клима уред? Кој ти го монтирал? Како е мнотиран, од каде зема струја, како го користиш далечинското???? Дали ти објаснија дека инверетер на влажно време не работи како што сакаш?

10. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

498
    212
    14 Април 2012
    Машко
    Константирано е од "мајстор" дека тропа компресорот, имам член во фамилија кој работи со тоа дојде и ми објасни. Добро сум запознаен со тоа како работи инвертерот и како да го користам.

11. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

498
    212
    14 Април 2012
    Машко
    Така ме посоветуваа на форумот да пријавам таму.

На Borsa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Borsa

Borsa
    On your way to fame

943
    675
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    Те прашав бидејки по форумов само читам совети во смисол “пријави во дпи они ќе ти помогнат“, а никој не се пофалил дека му завршиле работа, барем јас немам прочитано таков податок. Се надевам дека ќе ти помогнат некако, дека ќе имаш добар финиш со сетек.

13. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

341
    454
    3 Јануари 2019
    Машко
    Имаше пред некој ден објава дека му помогнале на еден член.

14. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

498
    212
    14 Април 2012
    Машко
    Ќе видиме, не се надевам многу на ова.

15. ARMac

ARMac
    Орган

6,199
    7,124
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ми помогнале 4 пати во СЕТ, 2 пати во Анхоч и неколку пати во стариот техномаркет, нептун и адамс шус.

И во зец еднаш за не издавање фискална. Секогаш освен 2 пати средувале работа уште пред да дојде рокот да се иде со инспектор. Фирмите сами ми се јавувале и враќале/менувале тоа што ми треба. Моја претпоставка е дека добиле повик од ДПИ да се среди затоа што после ден два ми вртеле од ДПИ да прашаат дали е се во ред.

Има на форумов во темите за други фирми, барем јас имам постирано кога сум пријавувал и помогнале.

На Borsa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. moongose

moongose
    Unstoppable

2,064
    2,308
    19 Јули 2013
    Не ги следиш темите внимателно. Има многу опишани случаи каде ДПИ интервенирале во корист на купувачот. Последен беше баш сега пред два-три дена, на темата за ми телефони чинам беше.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  17. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

112
    50
    26 oктомври 2019
    Машко
    Не сум сретнал ни јас по форумов али штом викате дека има значи има.Мило ми е што читам дека конечно и за нас има правда,пошто со вакви арамии заслужуваме грб што ќе не заштитува.

18. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

498
    212
    14 Април 2012
    Машко
    Тешки арамии ама со тек на време луѓево ќе научат дека не ги бива како фирми, сеа се хранат со рандом луѓе у каталози и по нет што ќе видат дека има попусти јас не верувам некој што малку истражува дека ќе им влезе.

На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
  19. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

112
    50
    26 oктомври 2019
    Машко
    Тоа и е муабетот.И амц беше огромна фирма па со такво понашање и таков начин на работа ете ги кај се,а сите одат натаму

20. Luxell

Luxell
    Gaining Experience

234
    52
    7 Јули 2012
    Машко
    И мене ми завршиле работа со пријава за Нептун,така да слободно кој има проблем нека пријавува.

На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
  21. krema

krema
    Professor

10,022
    9,654
    24 Јуни 2009
    Машко
    Сетек е сепак бренд.

22. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

787
    861
    7 Февруари 2013
    Машко
    Програмер
    Пред краток период постигнав во групата на ДПИ како ми завршиле работа. Прочитај. :)

Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација

23. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

931
    1,426
    6 ноември 2007
    За ланецот продавници.

Одам со 2 шифри на ливче пишани претходно проверени на Веб Сајт.
    Буквално 0% замарање од нивна страна. Треба да искуца 5 бројки в компјутер и да ми го покаже производот

-Добар Ден.
    -Добар Ден.
    -Куќиште ми треба.
    -Ете ги таму
    -Овие 2 на ливчево?
    -Тие ни се в магацин, нераспаковани. Ете имаш тука 8 модели.
    -Ама јас сакам овие да ги видам.
    -Ако сакаш да ги видиш имаш слики на Веб Сајт, не можам јас сега тебе да ти распакувам куќиште за ти да го гледаш. После треба да го изложам.
    Имаш овде доволен избор, одбери си од овие.

Се врти и си оди, проценувајќи дека сум отишол да џаболебарам и да му го трошам времето.
    Јас сваќам дека дневно осплужуваат по 300-400 потенцијални купувачи и им е преку кур работата да се расправаат со секоја будала, меѓутоа твоето незадоволство не треба да го инфликтираш спрема потенцијалните купци.
    Сетек делува ко магнет за такви ментални психи акумулирани во таа фирма.

На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Vlad944

Vlad944
    Gaining Experience

226
    456
    3 Март 2015
    Машко
    Во Сет Битола шо има едно гнасно чоече, глуми изнервиран дека е отепан од работа и кога да го прашаш за некој дел вика "нема на залиха",иако производот е излистан во повеќе градови.
    Пред новагодина беше,барав CM master maker nano термална паста и ми вика нема на залиха,ако сакаш од овие тука шо ги имаме ако не то е.Му кажвам на телефон дека има залиха во повеќе градови тој пак истото и плус ми повишва глас.Веднаш им пишав на нивната страница на FB и ми вратија дека ја имат и дека за 2 дена ќе ја пратат за БТ,истата порака му ја покажав на мотојлото и така остана ко теле да се џари.
    Пазарам од сетек само поради Asus и Coolermaster,инаку не би стапнал повеќе таму.

25. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

498
    212
    14 Април 2012
    Машко
    Апдејт,
    Веројатно дпи им пуштиле пријава на сетек, ми се јави некој менаџер и беше многу некултурен. Ќе видиме како ќе се одвива понатаму приказната

Сподели

Вчитување...