1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши искуства со Сетек

Дискусија во форумот 'Сетек' започната од IT Lady, 19 oктомври 2016.

 1. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  495
  493
  15 Септември 2014
  bekrija
  да имаше закон за загадување на мрежава досега 2 доживотни ќе имаше добиено, катарљарда пентабајти смет правиш
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  111
  47
  26 oктомври 2019
  Машко
  Не бев сигурен за ибеј,затоа нагласив дека не сум сигурен.А за амазон знам дека сме.Значи за пофалба сме кај и да е и од таму ќе не сиктеросаат

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,160
  6,196
  21 Јануари 2009
  Така, префрли ја топката на друго скоро целосно неточно затоа што ако се фокусираме на твојата проста и едноставна грешка ќе се налути егото, вака нека си се перчи. Не дај Боже да си признал нешто!
  ПеНтабајти :D
  Соодносот на пост/лајк кажува дека сум доста покорисен од тебе на форумов, патем.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  A не може СЕТ да им однеле телевозор со скршен екран, а тие да не го провериле?
   
 5. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,070
  3,718
  5 Декември 2009
  Машко
  Видете, не само во Сет туку секаде може да се деси да има проблем при транспорт. Пошто не знаете како му е погоден денот на тој у магацин што ја прима робата, или дали шоферот возел 240км/ч до салонот и го превтел цел камион внатре.
  Имам случај каде што пријателче мое зема пред неколку години од Нептун, Филипс 50/55 го плати неполни 60К. Не го отворија таму иако му инсистирав да му го отворат.... Пристига дома, го одпакуваме ТВ и насреде што да видиме, удрен. Сета среќа што тогаш не бараа такви изјави и слично, па некако го сменија телевизорот.
  Јас практикувам се што ке купам да го отворам на лице место да го проверам, оти знам како се вози и како се фрлаат кутиите со роба.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,412
  13,507
  23 Јануари 2008
  Манга
  Може. Само на здрава неотворена кутија потешко тоа. А што непровериле е нивни пропуст. На Сетек ме им е во интерес да губат муштерии, верувај. Сигурен сум дека ако на лице место се увидел дефект/оштета дека без компромис Сетек ќе им дале нов телевизор.
   
 7. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  495
  493
  15 Септември 2014
  bekrija
  1. сет се џубриња ( и анхоч се, можеби за нијанса помали)
  2. можно е и овие бејкериве да се исто џубриња
  Кога би бил голема фирма како сет би го сменил без размислување, за да не јадам страм и ок е да губиш некогаш, во бизнисот не може секогаш само да правиш ќар, макар и сами да го скшиле ќе се попушти и ќе се покрие (колатерална штета).
  Од малце инфо што имаме за случајов мене повеќе ми трга некако дека кабаетлии се бејкериве....
   
  На artweb и The_EvilLord им се допаѓа ова.
 8. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не знаеме дали била здрава и дали била не отворена.
  Мене ми се има случено нешто слично, со мини електричен шпорет. Кутијата беше здрава и не отоворена, а шпоретот оштетен.
  Знаат тие дека при достава можат да подвалт и тоа го злоупотребуваат.
   
 9. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  111
  47
  26 oктомври 2019
  Машко
  за фирми како анхоч и сет со милионски суми дневно,60к за да смени тв или да даде нов е гола вода,а со тоа ќе го добие муштеријата за секогаш.Али они сакаат само да лапаат и ништо да не дадат,како што рече ти некад е океј и да отидат на своја штета со цел да задржат човек.Јас јавно им пишав на анхоч на фб дека со таква работа и таков однос амц не им бега.И вистина го мислам тоа.Али како што кажав погоре ѓубре сме како народ зошто гледа секој секого да заебе,ако помине помине ако не кај друг ќе помине

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 10. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  495
  493
  15 Септември 2014
  bekrija
  Да, а врв ми е кога не сакаат да отворат уред од 20к да го провериш дали е во ред или дали ди се допаѓа. Пред месец дена во анхоч не сакаа да ми отворат уред, вика само ако го купуваш, го платив, го отворив пред нив го пробав и му реков дека не го сакам и да ми вратат пари. Малку имаше препирка по 2 мин ми го дадоа парите. Исто во сет не сакаа да го отворат, им викам ок ке го купам и ќе го отворам пред вас, ќе го пробам ако ме бендиса ќе го купам ама од друг салон а вие ќе ми ги вратите парите. Ми го отворија го пробав и купив.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 11. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  111
  47
  26 oктомври 2019
  Машко
  да бе ко 20к пари за подценување да се.Алал да ти е само така со такви.Јас лично реков,нека има дел што го сакам ненормално многу и да го има само во анхоч нема да го купам.Ќе купам друго нешто ама од нив не купувам макар и 1 денар да кошта

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 12. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  260
  203
  15 ноември 2015
  Машко
  Јас мислам дека криви се овие од бургер фирмата.
  Глупост направиле тие уште од кога помислиле да купат од Сетек.
  Сум бил во многу фирми во Македонија, али таква компанија немам видено до сега како Сетек.
  Дно дно од компанија.
   
  Последна промена: 17 Јануари 2020
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,468
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
  Зошто би дале нов телевизор ако е крив муштеријата? Зошто не би нов ако знаат дека при транспорт се случило? До кај ќе стигнат ако на сите што се жалат за глупости им даваат нови уреди?
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 14. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  111
  47
  26 oктомври 2019
  Машко
  затоа што ако направам грешка и ми искочат у сусрет,секое кабелче секоја конфигурација секој апарат ќе биде купен од кај нив и секој денар ќе го дадам таму и секој еден што ќе ме праша од кај да купи ќе ги посочам нив и само нив.И тие 60к ќе им бидат вратени 10 пати.Така се соработува и така се придобиваат муштерии.Ама ситна душа македонче мисли само на лапање а ти со такво прашање само го потврдуваш тоа

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На gamon му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  211
  215
  12 Август 2014
  Машко
  Пробај нарачај од Нептун телевизор со достава, и види што ќе ти кажат доставувачите ако им речеш "дечки почекајте да го упалам телевизорот до дома" пред да го потпишеш документот дека си го земал телевизорот исправен. Што мислиш, што ќе се случи?

  Ќе ти дадам hint: носат само до прва врата. Ако живееш во зграда, тоа ти е влезната доле.
   
  На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 16. KarajanN

  KarajanN
  Intern

  27
  15
  2 Јуни 2010
  Што може да се случи?
  Никој неможе да те натера да потпишеш нешто на сила.
   
  На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 17. zlate_mkd

  zlate_mkd
  Intern

  14
  8
  17 Декември 2019
  Машко
  затоа наоѓам мој превоз и си идам си го зимам од продавница
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Како не.... Македонче заборава дека му направиле добрина за 24 часа.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
  hipo, RoninMK, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  260
  203
  15 ноември 2015
  Машко
  Ќе им верував на Сетек, ама не им е првпат. И на член тука му донесоа скршен бојлер. И мене ме имаат измамено.
  Добро не вака со превоз али со буткање на стара роба како нова.

  Пак ќе кажам. Веќе по 100 тина жалби што ги има по интернетов, мене и луѓе околу мене не е крив Сетек. Криви се исклучиво тие што купуваат од нив.
  За мене оваа продавница е одамна избришана.
   
  На Astro и viktorce им се допаѓа ова.
 20. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  331
  438
  3 Јануари 2019
  Машко
  Фала брат, ни значи на сите нас заедницава што си премногу активен во оваа тема и само чекаш да критикуваш за Сетек. Да знаеш дека и ти си купувал од кај нив и ти си крив.

  Патем, една година сум на форумов, а и читав наназад, се едно исто пишуваш на темата за Сетек. Не си више интересен. :noonecare:
   
  Zippo, gOJDO и на Gaston им се допаѓа ова.
 21. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,391
  2,484
  9 Февруари 2011
  Многу сакам да видиме информација и реакција и од другата страна.
  Ме занима статистички податок - дали откако СЕТ/НЕПТУН/АНХОЧ/ТЕХНОМАРКЕТ почнале да ги отвараат и упалуваат телевизорите пред купувачите бројот на дефектни дисплеи е намален.
  Односно, ако е намален, тоа би дало некаква информација колку купувачите лажат, т.е. колку самите купувачите го скршиле дисплејот од невнимателност и покушаваат да го увалат као „таков беше“.

  Ја пред нова година земав нов тв од нептун и барав ТВ во неотворена кутија кој модел имаат.
  И глеам тргна тој да го отвара.
  Шо праиш бе друже, ја барав неотворен ТВ.
  Абе вика има преваранти многу, ќе го сјебат тв-то при монтажа дома и после ние сме им го дале така.
   
  Последна промена: 18 Јануари 2020
  На gOJDO и Pane-G им се допаѓа ова.
 22. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,468
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
  До кај ќе стигне сет/нептун ако на секој што си расипал нешто сам почне да им дава нови уреди?
   
 23. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Intern

  111
  47
  26 oктомври 2019
  Машко
  Ти одговорив

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 24. 223-305

  223-305
  Intern

  22
  4
  2 Август 2017
  Машко
  Мене ми донесоа оштетен Фрижидер, го видовме пред да го симнат од камиончето, после се обидоа малце да ме убедуваат дека таков сум го порачал (беше изложен), па го вратија и си земав друг фрижидер, а они после уште неколку дена барале кај се оштетил фрижидерот.

  За Телевизор, од Нептун, на другар другар, го пуштил телевизорот, се подул екранот и пукнал, џабе тужби и пријави, не му прифаќаат ништо, си остана без 40к.
   
  На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
 25. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ти си можда еден таков случај, ама имајќи го во предвид македонскиот нарав, ако така прават кон сите, тогаш многумина, ако не 95% ќе го злоупотребат тоа. така да ...
   
  На The_EvilLord и ivan88 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...