1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Ваши искуства со Сетек

Дискусија во форумот 'Сетек' започната од IT Lady, 19 oктомври 2016.

1. gamon

gamon
    Gaining Experience

495
    493
    15 Септември 2014
    bekrija
    да имаше закон за загадување на мрежава досега 2 доживотни ќе имаше добиено, катарљарда пентабајти смет правиш

На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. The_EvilLord

The_EvilLord
    Intern

111
    47
    26 oктомври 2019
    Машко
    Не бев сигурен за ибеј,затоа нагласив дека не сум сигурен.А за амазон знам дека сме.Значи за пофалба сме кај и да е и од таму ќе не сиктеросаат

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

3. Avid

Avid
    Guru

4,158
    6,195
    21 Јануари 2009
    Така, префрли ја топката на друго скоро целосно неточно затоа што ако се фокусираме на твојата проста и едноставна грешка ќе се налути егото, вака нека си се перчи. Не дај Боже да си признал нешто!
    ПеНтабајти :D
    Соодносот на пост/лајк кажува дека сум доста покорисен од тебе на форумов, патем.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  4. artweb

artweb
    On your way to fame

1,244
    571
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    A не може СЕТ да им однеле телевозор со скршен екран, а тие да не го провериле?

5. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

4,066
    3,714
    5 Декември 2009
    Машко
    Видете, не само во Сет туку секаде може да се деси да има проблем при транспорт. Пошто не знаете како му е погоден денот на тој у магацин што ја прима робата, или дали шоферот возел 240км/ч до салонот и го превтел цел камион внатре.
    Имам случај каде што пријателче мое зема пред неколку години од Нептун, Филипс 50/55 го плати неполни 60К. Не го отворија таму иако му инсистирав да му го отворат.... Пристига дома, го одпакуваме ТВ и насреде што да видиме, удрен. Сета среќа што тогаш не бараа такви изјави и слично, па некако го сменија телевизорот.
    Јас практикувам се што ке купам да го отворам на лице место да го проверам, оти знам како се вози и како се фрлаат кутиите со роба.

На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
  6. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,405
    13,488
    23 Јануари 2008
    Манга
    Може. Само на здрава неотворена кутија потешко тоа. А што непровериле е нивни пропуст. На Сетек ме им е во интерес да губат муштерии, верувај. Сигурен сум дека ако на лице место се увидел дефект/оштета дека без компромис Сетек ќе им дале нов телевизор.

7. gamon

gamon
    Gaining Experience

495
    493
    15 Септември 2014
    bekrija
    1. сет се џубриња ( и анхоч се, можеби за нијанса помали)
    2. можно е и овие бејкериве да се исто џубриња
    Кога би бил голема фирма како сет би го сменил без размислување, за да не јадам страм и ок е да губиш некогаш, во бизнисот не може секогаш само да правиш ќар, макар и сами да го скшиле ќе се попушти и ќе се покрие (колатерална штета).
    Од малце инфо што имаме за случајов мене повеќе ми трга некако дека кабаетлии се бејкериве....

На artweb и The_EvilLord им се допаѓа ова.
  8. artweb

artweb
    On your way to fame

1,244
    571
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Не знаеме дали била здрава и дали била не отворена.
    Мене ми се има случено нешто слично, со мини електричен шпорет. Кутијата беше здрава и не отоворена, а шпоретот оштетен.
    Знаат тие дека при достава можат да подвалт и тоа го злоупотребуваат.

9. The_EvilLord

The_EvilLord
    Intern

111
    47
    26 oктомври 2019
    Машко
    за фирми како анхоч и сет со милионски суми дневно,60к за да смени тв или да даде нов е гола вода,а со тоа ќе го добие муштеријата за секогаш.Али они сакаат само да лапаат и ништо да не дадат,како што рече ти некад е океј и да отидат на своја штета со цел да задржат човек.Јас јавно им пишав на анхоч на фб дека со таква работа и таков однос амц не им бега.И вистина го мислам тоа.Али како што кажав погоре ѓубре сме како народ зошто гледа секој секого да заебе,ако помине помине ако не кај друг ќе помине

10. gamon

gamon
    Gaining Experience

495
    493
    15 Септември 2014
    bekrija
    Да, а врв ми е кога не сакаат да отворат уред од 20к да го провериш дали е во ред или дали ди се допаѓа. Пред месец дена во анхоч не сакаа да ми отворат уред, вика само ако го купуваш, го платив, го отворив пред нив го пробав и му реков дека не го сакам и да ми вратат пари. Малку имаше препирка по 2 мин ми го дадоа парите. Исто во сет не сакаа да го отворат, им викам ок ке го купам и ќе го отворам пред вас, ќе го пробам ако ме бендиса ќе го купам ама од друг салон а вие ќе ми ги вратите парите. Ми го отворија го пробав и купив.

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  11. The_EvilLord

The_EvilLord
    Intern

111
    47
    26 oктомври 2019
    Машко
    да бе ко 20к пари за подценување да се.Алал да ти е само така со такви.Јас лично реков,нека има дел што го сакам ненормално многу и да го има само во анхоч нема да го купам.Ќе купам друго нешто ама од нив не купувам макар и 1 денар да кошта

12. Ile bocev

Ile bocev
    Gaining Experience

260
    203
    15 ноември 2015
    Машко
    Јас мислам дека криви се овие од бургер фирмата.
    Глупост направиле тие уште од кога помислиле да купат од Сетек.
    Сум бил во многу фирми во Македонија, али таква компанија немам видено до сега како Сетек.
    Дно дно од компанија.

Последна промена: 17 Јануари 2020
    На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,464
    1,153
    2 Јануари 2012
    Машко
    Зошто би дале нов телевизор ако е крив муштеријата? Зошто не би нов ако знаат дека при транспорт се случило? До кај ќе стигнат ако на сите што се жалат за глупости им даваат нови уреди?

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  14. The_EvilLord

The_EvilLord
    Intern

111
    47
    26 oктомври 2019
    Машко
    затоа што ако направам грешка и ми искочат у сусрет,секое кабелче секоја конфигурација секој апарат ќе биде купен од кај нив и секој денар ќе го дадам таму и секој еден што ќе ме праша од кај да купи ќе ги посочам нив и само нив.И тие 60к ќе им бидат вратени 10 пати.Така се соработува и така се придобиваат муштерии.Ама ситна душа македонче мисли само на лапање а ти со такво прашање само го потврдуваш тоа

На gamon му/ѝ се допаѓа ова.
  15. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

211
    215
    12 Август 2014
    Машко
    Пробај нарачај од Нептун телевизор со достава, и види што ќе ти кажат доставувачите ако им речеш "дечки почекајте да го упалам телевизорот до дома" пред да го потпишеш документот дека си го земал телевизорот исправен. Што мислиш, што ќе се случи?

Ќе ти дадам hint: носат само до прва врата. Ако живееш во зграда, тоа ти е влезната доле.

На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  16. KarajanN

KarajanN
    Intern

27
    15
    2 Јуни 2010
    Што може да се случи?
    Никој неможе да те натера да потпишеш нешто на сила.

На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zlate_mkd

zlate_mkd
    Intern

14
    8
    17 Декември 2019
    Машко
    затоа наоѓам мој превоз и си идам си го зимам од продавница

На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Astro

Astro
    Guru

6,250
    8,649
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Како не.... Македонче заборава дека му направиле добрина за 24 часа.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

hipo, RoninMK, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
  19. Ile bocev

Ile bocev
    Gaining Experience

260
    203
    15 ноември 2015
    Машко
    Ќе им верував на Сетек, ама не им е првпат. И на член тука му донесоа скршен бојлер. И мене ме имаат измамено.
    Добро не вака со превоз али со буткање на стара роба како нова.

Пак ќе кажам. Веќе по 100 тина жалби што ги има по интернетов, мене и луѓе околу мене не е крив Сетек. Криви се исклучиво тие што купуваат од нив.
    За мене оваа продавница е одамна избришана.

На Astro и viktorce им се допаѓа ова.
  20. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

330
    436
    3 Јануари 2019
    Машко
    Фала брат, ни значи на сите нас заедницава што си премногу активен во оваа тема и само чекаш да критикуваш за Сетек. Да знаеш дека и ти си купувал од кај нив и ти си крив.

Патем, една година сум на форумов, а и читав наназад, се едно исто пишуваш на темата за Сетек. Не си више интересен. :noonecare:

Zippo, gOJDO и на Gaston им се допаѓа ова.
  21. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,391
    2,484
    9 Февруари 2011
    Многу сакам да видиме информација и реакција и од другата страна.
    Ме занима статистички податок - дали откако СЕТ/НЕПТУН/АНХОЧ/ТЕХНОМАРКЕТ почнале да ги отвараат и упалуваат телевизорите пред купувачите бројот на дефектни дисплеи е намален.
    Односно, ако е намален, тоа би дало некаква информација колку купувачите лажат, т.е. колку самите купувачите го скршиле дисплејот од невнимателност и покушаваат да го увалат као „таков беше“.

Ја пред нова година земав нов тв од нептун и барав ТВ во неотворена кутија кој модел имаат.
    И глеам тргна тој да го отвара.
    Шо праиш бе друже, ја барав неотворен ТВ.
    Абе вика има преваранти многу, ќе го сјебат тв-то при монтажа дома и после ние сме им го дале така.

Последна промена: 18 Јануари 2020
    На gOJDO и Pane-G им се допаѓа ова.
  22. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,464
    1,153
    2 Јануари 2012
    Машко
    До кај ќе стигне сет/нептун ако на секој што си расипал нешто сам почне да им дава нови уреди?

23. The_EvilLord

The_EvilLord
    Intern

111
    47
    26 oктомври 2019
    Машко
    Ти одговорив

24. 223-305

223-305
    Intern

22
    4
    2 Август 2017
    Машко
    Мене ми донесоа оштетен Фрижидер, го видовме пред да го симнат од камиончето, после се обидоа малце да ме убедуваат дека таков сум го порачал (беше изложен), па го вратија и си земав друг фрижидер, а они после уште неколку дена барале кај се оштетил фрижидерот.

За Телевизор, од Нептун, на другар другар, го пуштил телевизорот, се подул екранот и пукнал, џабе тужби и пријави, не му прифаќаат ништо, си остана без 40к.

На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
  25. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,762
    3,206
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    ти си можда еден таков случај, ама имајќи го во предвид македонскиот нарав, ако така прават кон сите, тогаш многумина, ако не 95% ќе го злоупотребат тоа. така да ...

На The_EvilLord и ivan88 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...