1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

1. stavrov69

stavrov69
    Gaining Experience

380
    192
    26 ноември 2008
    Машко
    Еве ги излезите.
    Најверојатно нешто такво ќе ми треба.
    Ти благодарам.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

2. Oktar

Oktar
    Guru

3,144
    8,666
    23 oктомври 2012
    Машко
    Доколку буџетот дозволува ОЛЕД незнам како воопшто ЉЛЕД е тема на размислување. Моја препорака е за ЛГЦ8, ама и Б8 е секако далеку подобар од билокој ЉЛЕД. Батали такви срања брн ин гаранција на Самсунг или Андроидот на Сони и не се потпирај на промотивни видеа во салон тие се само добро и идеално твикнати да ти продадат што и да е продуктот за продажба.
    Слушај го ти батко Ратко, дали некогаш те излажал?

На fikus, olikomerc, yasho и уште 3 други им се допаѓа ова.
  3. efto

efto
    Gaining Experience

196
    114
    19 Април 2007
    +1 за мислењето на @Oktar
    Имам B7, претходната серија и навистина сум презадоволен од сликата. Како заштита од burn-in не се препорачува да се остава телевизорот екстремно долго време на канали со статични логоа, видео игри што имаат статични делови од менија и слично. Накратко, да се избегнуваат ситуации каде што одреден дел од екранот постојано задржува една иста слика.

Последна промена: 7 Март 2019
    olikomerc, igor_xxxx и на Oktar им се допаѓа ова.
  4. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,199
    1,163
    10 Септември 2010
    И мене не ми беше јасна дилемата меѓу нив, посебно ако некој ги спореди еден до друг :)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

518
    558
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    Абе прв сум што сака олед, мислам веке од 2012та наваму дневно просек 3 4 5 часа утепувам на Амолед екран од телефонов. Нема дилема за нивната предност, али QuantomDotЛед стварно е предност(во издржливост, не во супериорен контраст, тука се знае олед што прави), да не заборавиме самсунг го направи, дечките заслужни за издигањето на олед.
    Во салон ги гледав токму QLED и OLED во нептун карши карши, Qled кога е црно, црно е... како Олед. Да незбориме гаранцијата од 10години за бурнин многу значи, а еве како човек што уствари на телевизор имам закачено пц и повеќе се користи така него на маxтв, тешко дека би ризикувал со ОЛЕД на толку пари телевизор, душа ќе ме изеде ако ми се појави таскбарот, затоа би одел на QLED.
    @Oktar

6. Oktar

Oktar
    Guru

3,144
    8,666
    23 oктомври 2012
    Машко
    Абе спрема занатот таков треба да е и алатот. Ја телевизорот не го поврзувам со перосналниот сметач, а мислам дека и @yasho е со истиот ум. Гаранцијата за брн ин е маркетиншки три насочен кон ОЛЕД, затоа што ЉЛЕД е обичен лед, а никој лед нема бр ин ефект. Комотно може да стават и 100 години гаранција, ама вака со 10 им е таман затоа што звучки како да е нешто реално. Како што споменаа и претходно, гаранција за брн ин на лед е исто како гаранција за корозија на пластика.
    Да не биде дека тврдам дека само олед е решение, постои брн ин кај него и да, има помала осветленост на екранот, ама сликата е драма. Ако намената е гледање 4к хдр филмови, нетфликси и јутуби, т.е. нема статички контент, нема подобар избор. Поготово што цената е скоро па ист како за ЉЛЕД-от на самсунг.

Едит: Треба да се земе в предвид и фактот дека обично лед телевизорите после некое време јавуваат не-униформност во позадинското осветлување па кај еџ лед тоа е ептен приметливо посебно на темни сцени.

Последна промена: 7 Март 2019
    На olikomerc, Chicco69, igor_xxxx и уште 4 други им се допаѓа ова.
  7. yasho

yasho
    Gaining Experience

426
    499
    11 Јануари 2014
    Машко
    Сполај ти за советот, секако идејата е накај ОЛЕД... burn in не ми е основната дилема, иако дел (можеби се поголем, како минува времето :) ) од времето ќе биде монитор за ПЦ... ама повеќе за филмче, ова-она отколку да врти статична слика цело време. на крај, после n (n<5) години ќе сакам да купам нов, иако овој нема да престане да работи, најверојатно во тој период.

8. efto

efto
    Gaining Experience

196
    114
    19 Април 2007
    LG имаат вградени одбранбени механизми:

- Picture quality compensation algorithms which can detect variances in the voltage of each sub-pixel, sense the amount of degradation over time, and compensate electrically.

- Temporal peak luminance control which will gradually lower brightness on a still image after 2 minutes

- Logo Extraction Algorithm which can detect a fixed logo, such as a network logo on a screen and reduce the brightness of the logo.

- Pixel orbiter which will shift the entire image by a few pixels at preset intervals.

Chicco69, cipiripi, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  9. Oktar

Oktar
    Guru

3,144
    8,666
    23 oктомври 2012
    Машко
    Имаат се од наведеново, ама пак препорачуваат да не се става статичка слика. Има тестови на тука, каде долгорочно го гледаат ефектот.

На efto му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,469
    2,427
    14 Мај 2008
    Машко
    Значи ништо од гејминг на OLED, после тоа фудбал кога ќе гледаш на ТВ, ќе имаат фудбалерите health и mana :D

На fikus и Ragnar им се допаѓа ова.
  11. Pane-G

Pane-G
    Gaining Experience

924
    411
    9 Мај 2012
    Машко
    За ова тешко и не може туку така, бидејќи сега е дигитално време , а ова што го имаш е аналогна значи вас ви треба аудио конвертер екстрактор што значи аналогното да влезе во екстракторот и од него да излезе дигиталното да има ефект аудио 5.1 и секој звук различно дава сараунд ефект нели е 5.1 ,а се друго што ќе се обидуваш ќе биде обичен стерео и не подржува 5.1. Инаку јас имам екстарктор конвертер и по грешка сум земал и ништо не направив и така ми стои ,постои две верзии од дигитално во аналогно и од аналогно во дигитално . А еве како изгледа аудио екстрактор

Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk

12. stavrov69

stavrov69
    Gaining Experience

380
    192
    26 ноември 2008
    Машко
    На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Pane-G

Pane-G
    Gaining Experience

924
    411
    9 Мај 2012
    Машко
    И јас помислувам таков да купам и кажи ми впечатоци и каков е???

Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

14. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,469
    2,427
    14 Мај 2008
    Машко
    Јас бев заинтересиран за тој саундбар се додека не ги прочитав ревјуата за нив. Саудбарот е супер, ама вуферот има активен кулер кој што е екстремно гласен, и треба саудбарот да го пуштиш на 70-80% звук за да не го слушаш кулерот, а тоа е прегласно. HT5 го нема тој проблем

На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Rukfash

Rukfash
    Intern

80
    35
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
  16. Banjifiko

Banjifiko
    Unstoppable

2,800
    3,746
    28 oктомври 2008
    Таа промоција во Нептун (исто и во Сетек) се повторува секој месец. Ги следам цените интезивно од Ноември навака (и јас сум на ниет да земам телевизор) и се чудам како луѓево се уште паѓаат на овие финти: иста цена , постојано на попуст, среќни денови...
    Како и да е, што се однесува до твоето прашање: не би зел LG, само Samsung или Sony. LG во последниве две-три години се малку паднати со квалитет.

На StalkeR, lakiodsk, Filip95 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  17. Avid

Avid
    Unbeatable

2,968
    4,231
    21 Јануари 2009
    Сва среќа што го земав LG LF5800 У 2015 и до ден денес сум ептен задоволен :D

Pane-G, Oktar, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
  18. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,450
    3,309
    11 Декември 2008
    Машко
    Ех на времето си беа добри :)

19. Rukfash

Rukfash
    Intern

80
    35
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Ма и јас ги следам, ама нешто несум приметил ваква ниска цена кај ЕлЏи до сега. + има опција за 3 год додатна гаранција. И Грундиго од 55 инча е иста цена. Епа ваљда несе Грундиг поквалитетни од Елџи. Иначе знам, Грундинг не се подценување. У нептун немаа на лаѓар Самсунг 55 инча. Сетек веке не постојат за мене. Иначе 34 банки е Самсунго у сетек. Иначе сеа само ѕирнав шо понуда има, не беше уклучен ТВ-то. Утре или другиден ке и идам со УСБ-нце и 4К материјалче, па ке го испитнеме малце.

20. Rukfash

Rukfash
    Intern

80
    35
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Е како бе можеш да бидеш денеска задоволен само со фул хд бога ти?

21. Rukfash

Rukfash
    Intern

80
    35
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    54.6" LG 55UK6200PLA - Specifications
    Вика deka e direct led :eek: Шо значи дека е ногу голема веројатноста дека ке го земам. Иначе ептен ме нервира edge led у темните сцени на црното има како облаци од осветлувањето кое кај direct led го нема.
    2+3 гаранција за 28 банки па коуку сака нека е паднат квалитето ја мислам дека е добар дил, мајке ми :)

22. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,646
    1,832
    19 Јули 2013
    Тој модел е 31000 цело време со тоа што до нова година имаше 5 години гаранција. Сега е 27500, така да е реално намалување од 3500 денари, не е финта.
    Финтата е дека првичната цена е 37500 по која никојпат не се продавал.

На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Avid

Avid
    Unbeatable

2,968
    4,231
    21 Јануари 2009
    Па искрено да, ме нервира малку што не е 4к и нема поддршка за x265 но сепак ќе полни скоро 4 години и за цената беше топ.
    Бидејќи си тера супер дефинитивно не ми се исплати да правам надградба.

24. Rukfash

Rukfash
    Intern

80
    35
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    И сега има 5 години, со што треба да се доплате 3.6 % од цената за дополнителните 3 год, тоа е скоро 1000 ден. И 31000 пак е најефтин од 55" 4K од топ брендовите.

25. Rukfash

Rukfash
    Intern

80
    35
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима

Сподели

Вчитување...