1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

 1. clen 7

  clen 7
  Intern

  10
  0
  7 Јануари 2011
  Aj da prasam poso ne gi kontam skroz stvarive. Ova na slikava se priklucocite na tv (lg 55' 6400). Imam taman ko za mene obicni 2.1 zvucki so 3.5 priklucok i baram nacin kako da gi povrzam na tv poso pa toj nema takov jack.
   

  Прикачени датотеки:

 2. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  108
  93
  17 Декември 2011
  Машко
  Само оптички излез имаш другиве ти се све влезови , за слушалки случајно излез од страна негде да не стајле тоа ќе ти заврши работа.

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
 3. vlatko_1984

  vlatko_1984
  Intern

  3
  2
  3 Септември 2012
  Машко
  mislam deka ti nemas izlez za zvucnici obicen , osven opticki izlez drug nemas , tie plavo zolto belo crveno ti se vlezovi za da povrzes drug ured kako dvd i tn

  Sent from my U18 using Tapatalk
   
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,932
  4,139
  28 oктомври 2008
  Ќе си земеш еден адаптер digital to RCA, како на сликава
  toslink.jpg
   
 5. krema

  krema
  Professor

  9,384
  9,090
  24 Јуни 2009
  Машко
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,156
  600
  9 Мај 2012
  Машко
  Ако користиш слушлки сега не ти треба 3.5 џек за слушалки туку користи го со УСБ како кај ПЦ а уште подобро со HDMI (ARC) таа е за аудио на пример саундбар


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 7. arso

  arso
  Intern

  18
  6
  13 oктомври 2008
  Фала момци на помош при избор, го земав вчера, топ си е.
  Го земав од Нептун, па си носев и филм на екстерен, дозволија да го пуштам.

  Иначе за просторот, тој беше максималниот, немав опција за поголем баш од причина што ја напоменаа погоре, требаше да кршам :mario:
   
  На Pane-G и noviot им се допаѓа ова.
 8. noviot

  noviot
  Intern

  60
  24
  1 Февруари 2008
  Со здравје да си го гледаш/те :) Само пиши пак што зема да знаеме и ние...
   
 9. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,156
  600
  9 Мај 2012
  Машко
  Со здравје да си користиш и сеир да гледаш


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 10. CeeTour

  CeeTour
  Gaining Experience

  85
  85
  18 Септември 2014
  Машко
  Дечки да ве замолам за предлог за "паметен" ТВ со дијагонала од 49-50 инчи од Самсунг, ЛГ или Сони со цена до 50 илјади денари, и што е најдоброто во сооднос цена/квалитет. Најчесто ќе биде користен за Нетфликс, филмови, фудбал итн.
  Благодарам однапред. :)
   
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  436
  251
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Самсунг пери носи.
   
 12. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,512
  14 Мај 2008
  Машко
   
 13. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  436
  251
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Убаво си праша дечкото сооднос цена-квалитет. Сони се прескапи, ем секако не се подобри од Самсунг.
  Значи, Самсунг пери, носи, гледај. печат,тачка.
   
 14. makadam

  makadam
  Intern

  15
  9
  28 Март 2011
  LG без конкуренција посебно кога станува збор за екрани, Sony ни под разно!

  Sent from my SM-N920V using Tapatalk
   
 15. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  45
  33
  16 Јуни 2017
  ...гледам ептен ти помогнаа во изборов дечкиве :)
  Земи си било кој од овие три марки, нема да се зафркниш.
  (Сони се вратил во игра, пак почнал да прај добри телевизори,
  Самсунг-стандардно арни, ама поскапи неголи конкуренцијата од иста класа,
  а според мене, ЕлЏи нуди многу добар сооднос цена вс перформанси,
  или мост бенг фор д бакс).
   
  Oktar, CeeTour и на Avid им се допаѓа ова.
 16. noviot

  noviot
  Intern

  60
  24
  1 Февруари 2008
  Еве конкректно предлози од сите производители:

  4K UHD LED SMART TV LG 50 UM 7450 PLA, Quad-core processor, 4K Active HDR, WebOS Smart TV, Wi-Fi VA Панел , 60Hz екран - 35990 ден (беше 31000 пред месец дена)
  4K UHD LED Smart TV SAMSUNG UE50RU7402 UXXH, 2000PQI, UHD Engine, WiFi VA Панел , 60Hz екран - 32799 ден (добра цена, DTS нема)
  4k UHD SMART TV SONY KD49XG7096 BAEP, 49"(123.2cm), HDR10, 400Hz, WiFi IPS панел, 60Hz кран - 36999 ден.

  Овие се онака буџет опции според мене добар однос цена/перформанси. Може да ги споредиш цените на овие модели во Техномаркет и Сетек, можеби е поевтино негде...
   
  На CeeTour му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,104
  8,406
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Дечки, сакам да земам телевизор од телеком, да искористам 12.000 денари

  Што би ми препорачале од 42 инчи или сличен? Битно ми е да е ФулХД, да има на него Јутуб, броусер и некои слични смарт функционалности. Цена докај 25-30.000 од прилика.
   
 18. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,026
  2,294
  28 Јануари 2017
  Машко
  И јас сум на план истото да го напрам и кога бев таму тетката ми рече “а да почекаш до Нова Година, да не случајно добиеш дупло поени/денари...“

  Не знам колку е ова можно ама вервам не го има кажано за џабе.
   
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,817
  5,606
  21 Јануари 2009
  А како тоа планирате да почекате? Или мислите да го обновите а не ви завршува сега скоро?
  Јас сега скоро потпишував нов договор со Телеком, измина стариот од пред 2 години.
  Стариот кога го правев, цената всушност беше демек со 25% попуст за тие 2 години.
  И сега кога се јавував пред да потпишам нов договор, ги прашав, добро викам ако не потпишам нов договор (пошо со новиот испаѓа 250 денари плус месечно), а сакам да си останам на стариов, што ќе се случи?
  И таа ми вика, ќе ви стигне сметка без пресметаниот попуст од 25%. Лол. Наместо 2850 колку што беше, ќе стигнела 3500 таму колку му доаѓа.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,026
  2,294
  28 Јануари 2017
  Машко
  И јас сум сега за обновување (ми истекува на 10ти) и ги прашав дали ќе ми останат поените ако не го продолжам веднаш, ми потврдија да.
   
 21. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,817
  5,606
  21 Јануари 2009
  Какви поени? Мислиш фамијаларен буџет? Каков договор имаш, Магента?
  Она што треба да ги прашаш е колку ќе ти биде следната сметка после овој договор ако не потпишеш нов.
   
  На mackod му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,026
  2,294
  28 Јануари 2017
  Машко
  Не е магента, обичен договор 3 броја на една фактура, не би требало да е различна али да, ќе прашам да се осигурам.
   
 23. CeeTour

  CeeTour
  Gaining Experience

  85
  85
  18 Септември 2014
  Машко

  Се мислев помеѓу овие три:

  4K UHD LED Smart TV SONY KD49XG8096BAEP, (49") 124cm, AndroidTV, Wi-Fi

  4K UHD SMART LED TV SAMSUNG UE50NU7402, 50"(127cm), 1700Hz PQI, 10bit, WiFi

  4K SUHD LED SMART TV LG 49 SM 8200 PLA,49"(124cm), 4K Active HDR, WebOS, Wi-Fi

  Според сликата од наведениве Сони-то мислам дека има највпечатлива слика во живо, ама отворен сум за мислења, затоа што има тука многу поначитани во ова подрачје. :)
   
 24. Astro

  Astro
  Guru

  6,104
  8,406
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Мојот истекува на 11-ти и јас сум на Магента. Мене ми рекоа дека ќе ми пропаднат тие поени ако не ги искористам до 11-ти, гледаш различни ни кажале.

  @Avid фала за информација, ќе прашам колку ќе биде цената на новиот договор, мислам дека ќе го продолжам иако не сакам од дното на душата.
   
 25. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,026
  2,294
  28 Јануари 2017
  Машко
  Сметката ми сотанува иста.

  @Astro, прашав и дали ќе ми се поништат поените, ми рекоа не но има одреден период за искористување, треба во салон да тркнам за тоа.
   

Сподели

Вчитување...