• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Starlink проект - Сателитски интернет (powered by SpaceX)

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,502
3,602
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
А што ќе се смени подоцна?
Секоја нова технологија на почеток е скапа, непристапна и неусовршена. Мислам дека ова се подразбира и нема потреба да се дискутира. Ова сега е бета тестирање. Дали ќе го донесе крајот на класичните провајдери ќе може да се одговори за 10 до 15 години од сега. Ама веќе според сегашните анализи се предвидува дека до 2025 скоро 6 милиони американци ќе го користат сервисот.
 

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
476
503
Со зголемениот број на сателити само ќе зголеми површината што ја покриваат за да се конечно се покрие целата земја. Како тоа ќе влијае на брзината или на цената?
Повеќе сателити = помалку корисници на еден сателит = поголем дел од "колачот" за секој корисник.

Брзината зависи и од хардверот кој се вградува во сателитите (up/down links, претходно споменатите ласери и сл.) кој ќе се подобрува со секоја наредна генерација, како и од бројот на базни станици на Земјата и нивните врски. Уживај, работат на случајот.

Како и да е, не очекувај Starlink да конкурира на провајдерите кои нудат оптика во градовите, особено ако имаат илјадници (или стотици илјади) корисници на мал простор.

Првата целна група се корисници во рурални области кои немаат добра интернет врска. Само во САД има околу 40 милиони луѓе кои воопшто немаат можност за широкопојасна врска (дури ни преку мобилна мрежа), и уште стотина милиони кои плаќаат за broadband, а добиваат многу помалку. Ќе биде добра опција и за оние кои живеат во области со монополистички провајдери кои не се замараат со обезбедување квалитетна врска.

Starlink ќе преземе и (голем) дел од бизнисот на постоечките сателитски провајдери кои се користат на бродови, возови, авиони, камиони, итн. Со втората или третата генерација на сателити ќе можат да понудат и најбрзи линкови (најниска латенција) помеѓу големите светски берзи. Тој пазар има огромен потенцијал за нив.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
140
198
Пред неколку години имаше едно интервју со Елон Маск (отприлика кога излезе модел 3 мислам) кај што кажа патот до финансиски успех на Тесла беше прво да почнат со скапа перформанс кола ко Тесла Роадстер која ќе привлече внимание кај богатите. Потоа со заработката отидоа кон Модел С кој што е скап седан за просечен но богат корисник. За на крај да стигнат до Модел 3 со умерена цена и достапност до пошироката публика.

Прилично сигурно ми е дека истото го планираат и овде. Сега ќе целат за почеток на научни експедиции, бродови и богаташи со приватни острови. Понатаму ќе ги туркаат границите со профитот. Можда производот сеуште не им е финиширан да стигне до поширока публика сега, но тоа не значи дека у меѓувреме не треба да ќарат некој долар.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Првата целна група се корисници во рурални области кои немаат добра интернет врска. Само во САД има околу 40 милиони луѓе кои воопшто немаат можност за широкопојасна врска (дури ни преку мобилна мрежа), и уште стотина милиони кои плаќаат за broadband, а добиваат многу помалку. Ќе биде добра опција и за оние кои живеат во области со монополистички провајдери кои не се замараат со обезбедување квалитетна врска.
Тоа и јас го напишав. Работата е што уште кога се пуштија првите сателити, тука веднаш на невидено прогласија крај на постоечките интернет провајдери.
Дали ќе го донесе крајот на класичните провајдери ќе може да се одговори за 10 до 15 години од сега. Ама веќе според сегашните анализи се предвидува дека до 2025 скоро 6 милиони американци ќе го користат сервисот.
Да сме здрави и живи за 15 години.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,456
1,072
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Имаше едно видео во снежни услови, ок брзина ама пак послабо од она што е во нормални услови.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,156
Членови
28,671
Најнов член
digado133
На врв Дно