• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,745
3,115
Да, погрешно напишав - Fast Charge.

Но, ако е подржува Quick Charge, зошто не би работел Fast Charge? Со кабел од Meizu M3 Note (M3 не подржува ни тоа, ни тоа) работи прекрасно.
Прашањето е дали поддржува. Fast charge не се поддржува, само треба да е кабелот квалитетен, да не прави отпор, за да може појака струја да минува низ него, односно колку што бара телефонот.
 

DeltronZero

Intern
6 декември 2014
38
48
USB type C to HDMI за 15 еура.Сакав да земам оргинален Microsoft Display Dock за Lumia 950,али многу пари ми се фаќаше па си ја пробав среќава со битпазарскава верзија.Сликата е топ,си добиваш PC like experience со Continuum,нешто што сега Samsung го усоврши со Dex.Једина мана е што звукот не поминува преку HDMI то па мора со 3.5 мм џек(може и дека постар телевизор имам дома,а не сум тестирал на втор за да видам да не е до уредчево).

USB Type C to HDMI Digital Multiport Adapter USB C to Type C 3.1/ USB 3.0/HDMI 3 Port Hub for Phone Macbook Chrome Book HP DELL -in Audio & Video Cables from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
268
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit

Замисли

Gaining Experience
27 октомври 2014
79
54
Треба да порачам полнач од Xiaomi за во автомобил но гледам дека има различни модели.
Дали знаете во што е разликата помеѓу овие два:
Original Xiaomi Roidmi 2S Bluetooth Car Charger INTERNATIONAL VERSION-$14.99 Online Shopping| GearBest.com

Xiaomi ROIDMI 3S BFQ04RM Dual USB Bluetooth Music Car Charger for Mobile Phone
2S е постара верзија, има микрофон и различен приклучок.За микрофонот малку се жалат дека слабо ги слушаат коа го користат за разговор. Вика дека има опција за воис рекогнишн, ама шо е тоа не знам...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,580
2,046
2S не одгпвара на сите коли, погледни го описот.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
907
830
Треба да порачам полнач од Xiaomi за во автомобил но гледам дека има различни модели.
Дали знаете во што е разликата помеѓу овие два:
Original Xiaomi Roidmi 2S Bluetooth Car Charger INTERNATIONAL VERSION-$14.99 Online Shopping| GearBest.com

Xiaomi ROIDMI 3S BFQ04RM Dual USB Bluetooth Music Car Charger for Mobile Phone
еве ти со QC-3.0
Original Xiaomi Car Charger Fast Charge Version QC3.0 Dual USB Ports Temperature Control Multiple Protections For iOS Android - Silver
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,789
www.mikrotikmacedonia.net
Треба да порачам полнач од Xiaomi за во автомобил но гледам дека има различни модели.
Дали знаете во што е разликата помеѓу овие два:
Original Xiaomi Roidmi 2S Bluetooth Car Charger INTERNATIONAL VERSION-$14.99 Online Shopping| GearBest.com

Xiaomi ROIDMI 3S BFQ04RM Dual USB Bluetooth Music Car Charger for Mobile Phone
Јас го имам 3S. Одличен звук и портите се добри. Не се Quick Charge ама полнат солидно. 2S е стариот модел и не одговара за сите возила..

P.S: Нарачано ова. Вреди за парите
LCD Digital Thermometer Temperature Humidity Meter Hygrometer Indoor Outdoor - US$4.59 - Banggood Mobile
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1,066
1,149
Стигна денеска, порачано на 13 октомври. Пробано во кола, држи сосема одлично и не испаѓа при возење на нерамнини. Се ротира мошне флексибилно самиот држач (лево - десно, горе - долу, хоризонтално - вертикално).
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,789
www.mikrotikmacedonia.net
Рутеров ми изгледа како топ понуда, по спецификации нешто као Xiaomi Router 3 но со двојно пониска цена?

EDUP 5ghz wifi repeater 1200mbps English version wifi router High Power wifi range extender 4*6dbi antennas wifi amplifier-in Wireless Routers from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group
Нема што.. :cry:

4*6dbi
Да не правиме муабет за интерфејсот.. Комедии. :geek:
Овие брендови стојат добро само на хартија, во реалност се тиња (освен Xiaomi, кој што освен на хартија покажува ептен добри резултати и во пракса)
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
701
709
Рутеров ми изгледа како топ понуда, по спецификации нешто као Xiaomi Router 3 но со двојно пониска цена?

EDUP 5ghz wifi repeater 1200mbps English version wifi router High Power wifi range extender 4*6dbi antennas wifi amplifier-in Wireless Routers from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group
Разликата не е во двојно помалата цена.
Двојно па и повеќе, помалку меморија од споредуваниот модел.
Можеби е подобро да ги доплатиш тие $10 и да си го купиш шаомито...
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Разликата не е во двојно помалата цена.
Двојно па и повеќе, помалку меморија од споредуваниот модел.
Можеби е подобро да ги доплатиш тие $10 и да си го купиш шаомито...
Го имам шаомито и сум презадоволен затоа и прашав ми требаше за другар па ми се виде како добра опција, ама ...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,789
www.mikrotikmacedonia.net
Го имам шаомито и сум презадоволен затоа и прашав ми требаше за другар па ми се виде како добра опција, ама ...
Ако го земаш Router 3 доплати уште некој долар и земи го 3G моделот. ;)
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,803
2,719
Струмица

zelenko

Gaining Experience
3 април 2009
196
168
Зошто не ми отвара ниеден линк од тука? Пишува нешто DNS не е достапен или слично

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,789
www.mikrotikmacedonia.net
Што мислиш за Xiaomi Mi R3P 2600Mbps Wireless Router Pro, во споредба со Router 3?

Original Xiaomi Mi R3P 2600Mbps Wireless Router Pro PRO-$85.99 Online Shopping| GearBest.com
Немаш толкав интернет сообраќај за да го искористиш во целост перформансите на рутеров. Во перформанси е ѕвер, маана е кинескиот софтвер, ама гледам дека има и англиски фирмвер. Зошто оставиле толкава кутија кога рутерот не доаѓа со хард диск ? Во споредба со R3 нема да осетиш речиси никаква разлика, освен во домет, пошо не пишува колку dbi се антените, ама верувам дека се слични со R3. Според мене не вреди баш за ценава по која се продава.
 

cakii

On your way to fame
23 февруари 2011
397
722
Немаш толкав интернет сообраќај за да го искористиш во целост перформансите на рутеров. Во перформанси е ѕвер, маана е кинескиот софтвер, ама гледам дека има и англиски фирмвер. Зошто оставиле толкава кутија кога рутерот не доаѓа со хард диск ? Во споредба со R3 нема да осетиш речиси никаква разлика, освен во домет, пошо не пишува колку dbi се антените, ама верувам дека се слични со R3. Според мене не вреди баш за ценава по која се продава.
Баш го отворив линкот да го видам рутерот и тука пишува:
● Hard disk storage: 3.5 inch ( 1TB / 64MB cache or 8TB / 256MB cache ) / SATA 3.0 interface

По ова изгледа рутерот има HDD во него, инаку зошто би ги пишале големините на дисковите?
Ако е без HDD (само со SATA interface) тогаш можам да си ставам било која големина, не би имало логика ова - ( 1TB / 64MB cache or 8TB / 256MB cache )

Од друга страна, никаде не читам која верзија е оваа дали со 1TB или со 8TB Storage.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,313
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно