• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.549
14.136
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Не. Дури и капацитетот не задоволува ни за едно полнење на просечна батерија на телефон. И тоа ако спецификацијата е точна, ако ја земеме со резерва, најверојатно ке успееш пола батерија да наполниш. Рачунај дека чим они го продаваат за 300 денари, најверојатно е некое лајно кое кошта 2 долари т.е. 100 денари. Тоа финтата со попуст преку групер е само маркетинг... како и секогаш.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.549
14.136
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
720*1280 = 921.600 pixels = 1 MP
1080*1920 = 2.073.600 pixels = 2 MP

PoE = Power Over Ethernet. Ова значи дека камерите обележани со ПоЕ можеш да ги напојуваш преку мрежниот кабел со користење на соодветен адаптер/инјектор. Ова е добра опција за места каде немаш штекер и треба да пуштатш струја до таму за да ја напојуваш камерата.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.077
758
за во двор,максимум должина 10-15м,1мп ќе врши работа?

планирам да ја гледам на тв(со и без ви фи) и на моб,пц.
ај на тв без ви фи со кабел,лесно ли е конектирање на тв(со фи ви)?
локван со која резолуција е твојата?
дали може да зумира?
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.292
4.638
SK
за во двор,максимум должина 10-15м,1мп ќе врши работа?

планирам да ја гледам на тв(со и без ви фи) и на моб,пц.
ај на тв без ви фи со кабел,лесно ли е конектирање на тв(со фи ви)?
локван со која резолуција е твојата?
дали може да зумира?
Мојата е 1мб (720p резолуција), без ПоЕ.
Ниедна од овие нема оптички зум, ниту движење. За тие пари смешно е да очекуваш такво нешто.

Должина на кабелот би била најмногу до 80метри (максимумот на етернет 5е стандардот) зависно од разни фактори. За 10-15м нема да имаш никаков проблем со должината на кабелот.
За да гледаш на РС, кје ти треба компјутер, за на ТВ компјутер со излез за ТВ (ХДМИ, или друго). Или некој андроид бокс ако има андроид апликација за овакви камери (веројатно има). Постојат андроид боксови за 30тина долари кои работат како NVR баш со вакви камери, на кои истовремено можеш да закачиш до 8 или повеќе камери, зависно од моделот. Погледај кај истиот продавач (тој од линкот за камериве), ниски цени имаат.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.077
758
После се,изгледа ќе ја нарачам таа со 1 мп ,како твојата.

Само уште да ми потвдиш дали може да се поврзе на лцд со ви фи?
Пример камерава оди во модем-рутер(близу,оне,вип што ги монтират или тп линк) и сигналот да го фаќа ви фи то од лцдто.
На моб лесно се конектира?
Конекција стабилна?
Исто од работа да пристапувам да видам што се прави во двор :)
 
Последна промена:

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.099
588
Препорачајте некој добар power bank со quick charge 3.0, до кај 10.000 mAh буџет небитен.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.132
1.300
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1

Sm0k3y25

Баниран/a
7 ноември 2012
279
238

DarkEnchanter

Practice makes perfect
17 август 2014
1.768
1.283
Скопје
Еднашка ако ви го напуни телефонот викајте ура :)

Ако имате ајфон 5 може ...

Како и дае пробајте 300 денари е... пишува 5600мах ама колку е у реалноста... праат далавери кинезите..
Па ќе видиме...ќе кажете...
Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.451
5.054
Skopje
вреди ли понудава од групер,за 300 ден?
може не е за темава но уредот по ценава е како али :)

Не вреди ни за тие 300 денари. Јас имам едно многу слично, ми го дадоа на подарок лани за нова година како репрезентација. И бидејќи не може да го наполни RN2 ни до 70%, го отворив за да видам колку кинези има внатре.
IMG_20161010_072101.jpg
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
^ Батериите се за никаде, стави му 2 вакви или 2 вакви (поскапи, но и подобри; но многу малку подобри), па да видиш што е живот (батериски). :hay:

Или сам да си ги пуниш со батерии од старт (овие се стари модели, немаат многу ампери на излез и Quick charge, можеби на други места има подобри).
 
Последна промена:

turbiny

Gaining Experience
20 декември 2016
200
92
d9569f1651f59219e86e021ffb275fec.jpg


13,6$
Wireless Wifi Socket App Remote Control Smart Wifi Power Plug Timer Switch Wall Plug Home Appliance Automation EU US Style-in Electrical Plugs & Sockets from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group

Tera kalorifer od 2kw
c9d41cb0dae7ae4bcf649d04a4acc990.jpg

6389abb39f8158fa780d68c73adfea39.jpg


ab4cf146e03d31d72698b6e6080237cb.jpg

Portable Qi Standard Smart Wireless Charging Coil Receiver For iPhone 6S Plus/6 Plus/6s /6 /5S 5C 5 Wireless Charging Adapter-in Mobile Phone Cables from Phones & Telecommunications on Aliexpress.com | Alibaba Group
1.98$

f71f86ce551e3e324a8d533b3dfe4578.jpg

4,79$
High Quality AC 220V Infrared PIR Motion Sensor Switch For LED Light Bulb 500W Max Freeshippping 1.15-in Switches from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group
4f9bddf37523ef92b8f5a86bb3a447e9.jpg


01c314eed0be888362e9d2009bbb915b.jpg

Portable USB Wireless Bluetooth Stereo Music Receiver Dongle 3.5mm Jack Audio Cable for Speaker for iPhone 6 plus for SONY Z3 G3-in Speakers from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
1.9$

6df6582a877a5c00186e8815c77cb682.jpg

Digital Dispay 3V 30V Mini Current Voltage Charger Capacity Tester USB Doctor QC2.0 quick charge power bank meter-in Voltage Meters from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group
6.82$ мери и колку е наполнета батеријата

8aeef035072db791dd37b2796f385eb3.jpg

22.7$
100% Original LCD Screen For lenovo s898t s8 With Touch display Digitizer Assembly replacement + tools Free Shipping-in Mobile Phone LCDs from Phones & Telecommunications on Aliexpress.com | Alibaba Group

b97e61db54c7051486ff9230dc2d82df.jpg

14,97$
2016 New Diy 3d Acrylic Mirror Home Decoration Large Clock Clocks Reloj De Pared Watch Quartz Living Room Modern Free Shipping-in Wall Clocks from Home & Garden on Aliexpress.com | Alibaba Group


c300db259f8ffcff4be91d4a3caf8c1c.jpg

6.9$ купени две пред 4/5 месеци ова го најдов најевтино
DC12V Led Wifi Controller RGB/RGBW Mini Led Controller for RGB/RGBW Led Strip Light-in RGB Controlers from Lights & Lighting on Aliexpress.com | Alibaba Group

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Најдов некои интересни работи (барем за мене) што би ги купил ако ми е многу досадно и имам многу пари, засега не ми требаат, но сепак мислам дека ќе се најдат некому. Некои имаат огромен број позитивни ривјуа, па би требало да вредат за парите.

Почнуваме од суперевтините па одиме нагоре:

Пенкалце (stylus) за (попрецизно?) црткање и пишување по мобилен 0,09$ (+ шипинг)

MicroUSB to USB OTG adapter 0,31$ (ако е random color) или 0,33$ (боја по желба) (бесплатен шипинг)

Кутија за Raspberry Pi (не се разбирам од верзиите и не знам дали фаќа за сите, но викаат дека оваа била многу квалитетно изработена) 0,75$ (+ шипинг)

Батериска ламба што свети ем право ем отстрана (3хААА) 2,09$ (+ шипинг)

Батериска ламба со квалитетна изработка (претпоставувам, имам една што изгледа скроз исто) (1хАА), не би требало да е јака, но сигурно ќе послужи да не се сопнеш 2,14$ (+ шипинг)

МП3 плеер за спортување или за деца да си играат (има маани, кратко трае батерија и нешто со командите, но затоа е евтин) 3,90$ (+ шипинг)

WiFi extender (не знам ништо за него, но многу луѓе го купиле) 10,99$ (+ шипинг)

Микро SD картички - непозната фирма, но ептен ептен ептен многу луѓе ги купиле и огромно мнозинство се задоволни 4,49 - 43,99 $ (бесплатен шипинг)

Задна камера за кола (за паркирање во рикверц) 6,99$ (+ шипинг)

Предна камера за кола со многу можности, не знам дали и екранчето/снимачот доаѓа со неа 24,22$ (+ шипинг)

Овие две камери за кола имаат и некои маани, но за тие пари толку.

Wifi Night Vision Audio IP Camera - многу популарна, демек добро работела, со едноставен интерфејс 33,00 $ (+ шипинг)

Ова е продавницата на таа фирма, ги препорачуваат и другите камери од таму.

Банка за струја (за жал, не испорачува до Македонија, можеби според сликата ќе може да се најде моделот од друго место ако му треба на некој или ќе нарача некој кој не е во Македонија) - главното кај оваа банка е што може да се полни на два порта истовремено на 4 ампери (не разбрав дали 2 х 4 или 2 х 2), па би требало да се наполни ептен брзо. 28,04$ (нема шипинг)

Синозаб примач (Bluetooth receiver) - демек мал, не сум сигурен дали се исплати и дали е квалитетен, но да го спомнам и него. 31,93$ (+ шипинг)

Едит:
Уште синозаби работи (ме примрзе да форматирам, а и мразам Син Заб). :hay:

Оваа Bluedio фирма/производител/продавница/штоидае е многу популарна.
 
Последна промена:

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1.478
1.006

turbiny

Gaining Experience
20 декември 2016
200
92
Најдов некои интересни работи (барем за мене) што би ги купил ако ми е многу досадно и имам многу пари, засега не ми требаат, но сепак мислам дека ќе се најдат некому. Некои имаат огромен број позитивни ривјуа, па би требало да вредат за парите.

Почнуваме од суперевтините па одиме нагоре:

Пенкалце (stylus) за (попрецизно?) црткање и пишување по мобилен 0,09$ (+ шипинг)

MicroUSB to USB OTG adapter 0,31$ (ако е random color) или 0,33$ (боја по желба) (бесплатен шипинг)

Кутија за Raspberry Pi (не се разбирам од верзиите и не знам дали фаќа за сите, но викаат дека оваа била многу квалитетно изработена) 0,75$ (+ шипинг)

Батериска ламба што свети ем право ем отстрана (3хААА) 2,09$ (+ шипинг)

Батериска ламба со квалитетна изработка (претпоставувам, имам една што изгледа скроз исто) (1хАА), не би требало да е јака, но сигурно ќе послужи да не се сопнеш 2,14$ (+ шипинг)

МП3 плеер за спортување или за деца да си играат (има маани, кратко трае батерија и нешто со командите, но затоа е евтин) 3,90$ (+ шипинг)

WiFi extender (не знам ништо за него, но многу луѓе го купиле) 10,99$ (+ шипинг)

Микро SD картички - непозната фирма, но ептен ептен ептен многу луѓе ги купиле и огромно мнозинство се задоволни 4,49 - 43,99 $ (бесплатен шипинг)

Задна камера за кола (за паркирање во рикверц) 6,99$ (+ шипинг)

Предна камера за кола со многу можности, не знам дали и екранчето/снимачот доаѓа со неа 24,22$ (+ шипинг)

Овие две камери за кола имаат и некои маани, но за тие пари толку.

Wifi Night Vision Audio IP Camera - многу популарна, демек добро работела, со едноставен интерфејс 33,00 $ (+ шипинг)

Ова е продавницата на таа фирма, ги препорачуваат и другите камери од таму.

Банка за струја (за жал, не испорачува до Македонија, можеби според сликата ќе може да се најде моделот од друго место ако му треба на некој или ќе нарача некој кој не е во Македонија) - главното кај оваа банка е што може да се полни на два порта истовремено на 4 ампери (не разбрав дали 2 х 4 или 2 х 2), па би требало да се наполни ептен брзо. 28,04$ (нема шипинг)

Синозаб примач (Bluetooth receiver) - демек мал, не сум сигурен дали се исплати и дали е квалитетен, но да го спомнам и него. 31,93$ (+ шипинг)

Едит:
Уште синозаби работи (ме примрзе да форматирам, а и мразам Син Заб). :hay:

Оваа Bluedio фирма/производител/продавница/штоидае е многу популарна.

Ako saka nekoj ke mu podaram takvo penkalce
Imam 2/3 sobiraat prasina
Gi kupiv na vremeto 10 parcinja za 1ili2 $

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: maci

temelk4

Gaining Experience
19 август 2013
197
97
Здраво да прашам кога е правилно да се отвори dispute? Пратката ја чекам 46 дена.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.077
758
Јас нарачав г9 лед сијалици од 9 вати,но ми пратија 3 ватни.
Отворив налог и ми ги вратија парите 15 долари за два три дена.

Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.220
3.665
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
На 57 от и 59-тиот ден ќе добиеш по едно известување дека заштитата истекува.
Од кога ќе го добиеш првото известување ти би можел веќе да отвориш диспјут. :)
 

temelk4

Gaining Experience
19 август 2013
197
97
На 57 от и 59-тиот ден ќе добиеш по едно известување дека заштитата истекува.
Од кога ќе го добиеш првото известување ти би можел веќе да отвориш диспјут. :)

Your order should arrive within 32-52 Days, Factors such as delayed logistics and customs clearings may have an impact on the delivery time.
1. If your order does not arrive on 2017-03-20 , you can apply for a refund by opening a dispute.
2. To extend the Buyer Protection for this order, please click here .

Не е нешто јака порачка повеќе е да видам што продавница е. ке чекам уште три дена така да на 50ти ден ке биде отворено диспјут.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.043
2.787
Your order should arrive within 32-52 Days, Factors such as delayed logistics and customs clearings may have an impact on the delivery time.
1. If your order does not arrive on 2017-03-20 , you can apply for a refund by opening a dispute.
2. To extend the Buyer Protection for this order, please click here .

Не е нешто јака порачка повеќе е да видам што продавница е. ке чекам уште три дена така да на 50ти ден ке биде отворено диспјут.
Не ти стигнала нарачката за две недели и одма диспјут?
Ти стои дека убаво под точка 1. Отвори диспјут на 17 март ако не ти стигне до тогаш а не одма. Бесплатна достава а очекуваш брзина на брза пошта па уште и продавачот ти е крив.
 

temelk4

Gaining Experience
19 август 2013
197
97
Никогаш не напишав дека продавачот е крив ниту пак дека барам брза порачка. Како и да е фала ма ѓислењето.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.147
Мислења
891.560
Членови
31.490
Огласи
24
Најнов член
julioschneider
На врв Дно