1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

1. Alucard

Alucard
    Шериф

1,816
    1,654
    22 oктомври 2012
    Машко
    А што ќе проверат...? Сметката во странство...? :)

2. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,832
    3,947
    5 Јули 2013
    Луѓе, проверено е и нема плаќање на персонален данок доколку не остварите приход директно на вашата трансакциона сметка. Само тоа по закон се смета за остварен приход. Затоа е и персонален данок на приход.

На bobipp и Alucard им се допаѓа ова.
  3. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    599
    3 Мај 2010
    Машко
    Не се плаќа данок за пејонир картичка бидејќи немате пари на сметка, бидејќи немате сметка. После некојси патриотски акт на америте(иначе ја имаат блеклистнато македонија па затоа не ебат PayPal, мада не мора, како европејска институција не се надлежни америве што не е причина), инаку да се навратам, на Payoneer имате виртуелна картичка, бидејќи како прво странец без лично да поднесе барање и испуни папирологија неможе да се среди тоа. Тоа со нивните закони е направено после 9/11 како што они го викаат а уствари е 11.09.2001 што им се деси.

Така да ова Payoneer е некошто што ве услужуваат ама не е нешто што можат да го даночат, ниту ние имаме сметка кај нив, ниту тука директно ни доаѓаат пари, имате картичка - немате сметка. :D

На bobipp и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  4. smurfy

smurfy
    Intern

34
    1
    14 Март 2011
    Сакав да ги прашам оние кои имаат payoneer картица, од каде во мк ги вадат парите кога ке им стигнат, мислам на кој банкомат од која банка... и дали мора во денари да се вадат односно дали има некој банкомат во мк каде што може да се извадат долари, и по кој курс се конвертираат парите од долари во денари (ако морат да се вадат во денари)

5. sojic

sojic
    Intern

435
    23
    29 Април 2007
    Се вадат на било кој банкомат што прима Мастер кард.

Долари не може да извадиш. Секогаш банкомат дава "доместик" валута. Така да ако идеш во Србија, ќе вадиш Динари, иди у ЕУ, вади евра.

На smurfy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. wolverine

wolverine
    On your way to fame

777
    663
    27 Јуни 2012
    Значи за да не се плаќа данок, фино лепо си одиш на банкомат си ги вадиш парите од payoneer и одиш во твојата банка и си ги ставаш на твојата картица?

7. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,501
    25,563
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    LOL не!
    Зашто да ги ставаша на картичка кога веќе си ги извадил?

На aleksnako и bobipp им се допаѓа ова.
  8. wolverine

wolverine
    On your way to fame

777
    663
    27 Јуни 2012

па сепак не ќе правам сефови или да ги чувам по џеб :)

9. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,501
    25,563
    28 Февруари 2008
    Машко
    А колку пари вадиш извини? ;)

10. wolverine

wolverine
    On your way to fame

777
    663
    27 Јуни 2012
    не сакам да објавувам точни суми али си работам и сум посветен на тоа и се вади многу повеќе од надпросечна македонска плата :)

11. smurfy

smurfy
    Intern

34
    1
    14 Март 2011
    а кога ја ставиш картичката во банкоматот се покажува ли точната сума во валутата којашто е на картичката (на пример $) или и на банкоматот ги покажува конвертирани во денари, или пак не ги ни покажува....
    и дали од банкоматот може да се извади некаков извештај за тоа каква и чија картичка колку пари вадела од тој банкомат...

На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pLaToOn

pLaToOn
    Gaining Experience

227
    190
    24 Јануари 2012
    Машко
    1. Незнам што ќе покаже како состојба и не ни сакам да знам зошто за секоја проверка трошиш пари, а истата можеш бесплатно да ја направиш на интернет.
    2. Банкоматот неможе, ама во секое време може тетката на вториот шалтер од десно.

На smurfy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

807
    844
    24 Февруари 2008
    Денес ми стигна мене картичката, успешно активирана.

Инаку мислам дека од физичко лице на физичко лице кога уплаќа не се плаќа данок, а посебно не од самиот себеси. Незнам меѓутоа логично ми е да има некој лимит над кој би барале потекло на парите.

14. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,501
    25,563
    28 Февруари 2008
    Машко
    Само Солун му е мајката

На Vampo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Vampo

Vampo
    Gaining Experience

348
    238
    24 oктомври 2010
    Машко
    Знае некој колку е лимит одеднаш да се извадат пари од банкомат? Значи провизија е 3.15$ на секое вадење, па ме интересира дали ќе може одеднаш да се извади поголема сума на пари. На ХалкБанк е 25.000 денари лимитот.

16. LaLi

LaLi
    Gaining Experience

319
    202
    3 Февруари 2010
    Машко

mislam deka od bankomatot zavisi kartickata nema limit vo mk ne znam kolku e limitot no do 30 - 40 iljadi sigurno ne bi bilo probleem

17. Vampo

Vampo
    Gaining Experience

348
    238
    24 oктомври 2010
    Машко
    Е сеа ама ми помогна :) Ова го знаев, само ми треба конкретни одговори. Фала ти во секој случај

18. d0nez

d0nez
    Intern

6
    1
    21 Јануари 2014
    Машко

Во Стопанска Банка до 20,000 нема провизија (дневно) , над 20,000 денари е 2% ако не се лажам. Препоставувам тука некаде е просекот во сите поголеми банки во МК. За лимитот мислам дека е дневно 40,000 но не ме фаќај за збор, не сум се заинтересирал пошто не се исплати.

19. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,670
    330
    8 Мај 2007
    Дечки како препорачувате најдобро да се извади? Дирекнто од сајтот или преку сајтот каде работиме? Јас работам на freelancer но сакам да се раширам и на oDesk па можда во иднина ќе престанам na freelancer да работам. Ако се регистрирам преку едното ако престане да ми доаѓа приход од таму, тогааш може да имам проблем така?

20. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,501
    25,563
    28 Февруари 2008
    Машко
    Дирекно на сајтот.

21. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,241
    303
    26 Јануари 2012
    Nema problem i na freelancer.com ni na odesk ni na elance, samo ako se registriras, ne zabravaj link nekoj da ti pusti sto vejke ima payoneer, ne se za frlajne 25$

22. LaLi

LaLi
    Gaining Experience

319
    202
    3 Февруари 2010
    Машко
    ako sakas ke ti pratam link da se registriras preku mene pa posle ke si dobies i ti 25$ i jas znaci karticata ke ti doaga dzabe za edna godina

23. Vampo

Vampo
    Gaining Experience

348
    238
    24 oктомври 2010
    Машко
    Аплицирав за картичка и ми ја одобрија на 17ти Декември 2013 година и требаше да стигне од 20-27 Јануари 2014 година. Уште не стигна, а деновиве поднесов барање за нова картичка и ќе ми стигне од 28ми Фебруар до 4 Март негде. Што е работава, до нашава говно од пошта или нешто друго (читај Payoneer). Се нервирам неможам да извадам пари а ми требаат. Некој има вакво искуство со Payoneer? И ваш предлог што да направам.. А, да има и опција преку DHL за 3-7 дена за 60$ али не ми се исплати.. Дали ако ми стигне картицата у меѓувреме (првата) ќе можам да ја активирам или ќе треба да ја чекам 2рата?

24. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Не требало да избрзуваш ,обично глават негде на сред пат пратките па ќе стигне некој ден покасно, требало да почекаш бар до 1ви.
    Инаку мислам дека ќе треба да ја чекаш втората картичка.

25. budaletin

budaletin
    Intern

15
    0
    25 Јуни 2007
    Сакам да пуштам пари од Scrill на Payoneer. Пробав директно на картичка да пуштам (нели преку MasterCard), ама Scrill ми ја одби трансакцијата.
    Дали има друга опција и дали некој до сега го има направено ова? Ако има, го молам нека ја објасни процедурата.

Сподели

Вчитување...