1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  А што ќе проверат...? Сметката во странство...? :)
   
 2. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,947
  5 Јули 2013
  Луѓе, проверено е и нема плаќање на персонален данок доколку не остварите приход директно на вашата трансакциона сметка. Само тоа по закон се смета за остварен приход. Затоа е и персонален данок на приход.
   
  На bobipp и Alucard им се допаѓа ова.
 3. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Не се плаќа данок за пејонир картичка бидејќи немате пари на сметка, бидејќи немате сметка. После некојси патриотски акт на америте(иначе ја имаат блеклистнато македонија па затоа не ебат PayPal, мада не мора, како европејска институција не се надлежни америве што не е причина), инаку да се навратам, на Payoneer имате виртуелна картичка, бидејќи како прво странец без лично да поднесе барање и испуни папирологија неможе да се среди тоа. Тоа со нивните закони е направено после 9/11 како што они го викаат а уствари е 11.09.2001 што им се деси.

  Така да ова Payoneer е некошто што ве услужуваат ама не е нешто што можат да го даночат, ниту ние имаме сметка кај нив, ниту тука директно ни доаѓаат пари, имате картичка - немате сметка. :D
   
  На bobipp и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 4. smurfy

  smurfy
  Intern

  34
  1
  14 Март 2011
  Сакав да ги прашам оние кои имаат payoneer картица, од каде во мк ги вадат парите кога ке им стигнат, мислам на кој банкомат од која банка... и дали мора во денари да се вадат односно дали има некој банкомат во мк каде што може да се извадат долари, и по кој курс се конвертираат парите од долари во денари (ако морат да се вадат во денари)
   
 5. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Се вадат на било кој банкомат што прима Мастер кард.

  Долари не може да извадиш. Секогаш банкомат дава "доместик" валута. Така да ако идеш во Србија, ќе вадиш Динари, иди у ЕУ, вади евра.
   
  На smurfy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Значи за да не се плаќа данок, фино лепо си одиш на банкомат си ги вадиш парите од payoneer и одиш во твојата банка и си ги ставаш на твојата картица?
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  LOL не!
  Зашто да ги ставаша на картичка кога веќе си ги извадил?
   
  На aleksnako и bobipp им се допаѓа ова.
 8. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012

  па сепак не ќе правам сефови или да ги чувам по џеб :)
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А колку пари вадиш извини? ;)
   
 10. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  не сакам да објавувам точни суми али си работам и сум посветен на тоа и се вади многу повеќе од надпросечна македонска плата :)
   
 11. smurfy

  smurfy
  Intern

  34
  1
  14 Март 2011
  а кога ја ставиш картичката во банкоматот се покажува ли точната сума во валутата којашто е на картичката (на пример $) или и на банкоматот ги покажува конвертирани во денари, или пак не ги ни покажува....
  и дали од банкоматот може да се извади некаков извештај за тоа каква и чија картичка колку пари вадела од тој банкомат...
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 12. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  190
  24 Јануари 2012
  Машко
  1. Незнам што ќе покаже како состојба и не ни сакам да знам зошто за секоја проверка трошиш пари, а истата можеш бесплатно да ја направиш на интернет.
  2. Банкоматот неможе, ама во секое време може тетката на вториот шалтер од десно.
   
  На smurfy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  844
  24 Февруари 2008
  Денес ми стигна мене картичката, успешно активирана.

  Инаку мислам дека од физичко лице на физичко лице кога уплаќа не се плаќа данок, а посебно не од самиот себеси. Незнам меѓутоа логично ми е да има некој лимит над кој би барале потекло на парите.
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Само Солун му е мајката
   
  На Vampo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  348
  238
  24 oктомври 2010
  Машко
  Знае некој колку е лимит одеднаш да се извадат пари од банкомат? Значи провизија е 3.15$ на секое вадење, па ме интересира дали ќе може одеднаш да се извади поголема сума на пари. На ХалкБанк е 25.000 денари лимитот.
   
 16. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко

  mislam deka od bankomatot zavisi kartickata nema limit vo mk ne znam kolku e limitot no do 30 - 40 iljadi sigurno ne bi bilo probleem
   
 17. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  348
  238
  24 oктомври 2010
  Машко
  Е сеа ама ми помогна :) Ова го знаев, само ми треба конкретни одговори. Фала ти во секој случај
   
 18. d0nez

  d0nez
  Intern

  6
  1
  21 Јануари 2014
  Машко

  Во Стопанска Банка до 20,000 нема провизија (дневно) , над 20,000 денари е 2% ако не се лажам. Препоставувам тука некаде е просекот во сите поголеми банки во МК. За лимитот мислам дека е дневно 40,000 но не ме фаќај за збор, не сум се заинтересирал пошто не се исплати.
   
 19. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  330
  8 Мај 2007
  Дечки како препорачувате најдобро да се извади? Дирекнто од сајтот или преку сајтот каде работиме? Јас работам на freelancer но сакам да се раширам и на oDesk па можда во иднина ќе престанам na freelancer да работам. Ако се регистрирам преку едното ако престане да ми доаѓа приход од таму, тогааш може да имам проблем така?
   
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Дирекно на сајтот.
   
 21. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Nema problem i na freelancer.com ni na odesk ni na elance, samo ako se registriras, ne zabravaj link nekoj da ti pusti sto vejke ima payoneer, ne se za frlajne 25$
   
 22. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  ako sakas ke ti pratam link da se registriras preku mene pa posle ke si dobies i ti 25$ i jas znaci karticata ke ti doaga dzabe za edna godina
   
 23. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  348
  238
  24 oктомври 2010
  Машко
  Аплицирав за картичка и ми ја одобрија на 17ти Декември 2013 година и требаше да стигне од 20-27 Јануари 2014 година. Уште не стигна, а деновиве поднесов барање за нова картичка и ќе ми стигне од 28ми Фебруар до 4 Март негде. Што е работава, до нашава говно од пошта или нешто друго (читај Payoneer). Се нервирам неможам да извадам пари а ми требаат. Некој има вакво искуство со Payoneer? И ваш предлог што да направам.. А, да има и опција преку DHL за 3-7 дена за 60$ али не ми се исплати.. Дали ако ми стигне картицата у меѓувреме (првата) ќе можам да ја активирам или ќе треба да ја чекам 2рата?
   
 24. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Не требало да избрзуваш ,обично глават негде на сред пат пратките па ќе стигне некој ден покасно, требало да почекаш бар до 1ви.
  Инаку мислам дека ќе треба да ја чекаш втората картичка.
   
 25. budaletin

  budaletin
  Intern

  15
  0
  25 Јуни 2007
  Сакам да пуштам пари од Scrill на Payoneer. Пробав директно на картичка да пуштам (нели преку MasterCard), ама Scrill ми ја одби трансакцијата.
  Дали има друга опција и дали некој до сега го има направено ова? Ако има, го молам нека ја објасни процедурата.
   

Сподели

Вчитување...