1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Објектив најдобар избор

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Fatal1ty_, 27 Декември 2018.

1. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,939
    23,292
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Совети што пари вредат. Фала дечки ептен за се

EDIT
    Дали добро сум го сватил градивото, најдов фотки кои се направени со истата леќа и за пример земав две слики:
    1. Овде има шум затоа што е на 1600исо и по оптимално би било кога би било на 1/100 наместо 1/250 бидејќи е на 50.4 mm?. Кога истот би го сликал со 100 или 200 исо и на пример 1'' сликата би немала толкав noise...right?

2. Овде ситуацијата е јасна сликана со трипод бидејќи е со исо 100 и на 1/4 и noise-от е минимален...

Се надевам дека го положив испитот.... :D

Последна промена: 28 Декември 2018
    На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Oktar

Oktar
    Guru

3,041
    8,261
    23 oктомври 2012
    Машко
    Мало појаснување, кај мене тоа не е шум, при обработка имам додадено гранули, ми се свиѓа ефектот посебно има влијание ако сакаш малку да качиш оштрина и контраст на извесни детаљи. Тоа е воедно и до вкусот. Еве ти скриншот од сетинзите за гранулација а споредба на оригиналната со крјаната слика.

Screenshot_11.png Screenshot_12.png

На Taurus, gokica, fikus и уште 3 други им се допаѓа ова.
  3. TheMarshal

TheMarshal
    Intern

12
    5
    3 Јануари 2019
    Машко
    Здаво дечки, идам во Германија наскоро - па ме интересира дали некој од вас може да ми препорача некоја добра продавница за фото опрема. Тоа што сакам да земам го има во Saturn, но некој од вас може знае повеќе продавници.

Сакам да земам Sigma 10-20mm F3.5, за кроп сензор е, таман ќе ми е за Nikon D3200 што имам. Ако некој од вас има друг прелог за ultra-wide angle објектив слободно препорачајте ми. Затоа што сеуште немам донесено одлкуа точно кој објектив да го земам, некако тој ми е најприфатлив за тоа што барам јас.

Инаку јас го земав истиот објектив како OP, доста е солиден и врши работа за тоа што ми е потребен. Инаку, како што спомна некој претходно, на crop-sensor (DX) супер е за портрети. Некако со 35мм, имаш повеќе опции за сликање дека тоа ти е еквивалентно на 50мм на кроп сензор.

4. sostius

sostius
    On your way to fame

170
    505
    16 Јануари 2017
    Машко
    Фотограф
    Tokina 11-16mm , поквалитетна изработка од сигмата, и подобри слики вади, од искуство со двата ти кажувам, на никон д7000 ги користев

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација

TheMarshal, M.Pix, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. flashgordon007

flashgordon007
    Gaining Experience

444
    471
    15 Септември 2012
    Машко
    Германија е широк и голем, огромен поим. Во кој град? Adorama, Amazon и Ebay таму фунционираат со најдобри цени. Сепак, во некои продавници можеш да најдеш пристојни цени. Генерално: Calumet Photographic - Dein professioneller Fotohändler in Deutschland, Foto-Video Sauter GmbH & Co.KG, но не гo заобиколувај и MediaMarkt,
    Погледни ги хрватските форуми, они шетаат повеќе по југот на Германија.

Широкоаголен зум f/2.8? Tokina 11-16/II или 11-20, направена како тенк. Нема аргументи за дополнителна дискусија.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TheMarshal

TheMarshal
    Intern

12
    5
    3 Јануари 2019
    Машко
    Во Минхен ќе идам. Инаку, да знам дека функционираат, но ќе бидам таму само 3 дена ради ракометов, па нема да имам кај да нарачам од Adorama, Amazon... Евентаулно, ако најдам некој објектив доста поевтино - па некако да се најде адреса од родина. Иначе фала многу на одговорот. :)

Гледам повеќе го споменуваат овој објектив, а со цената тука се. Баш ќе ѕирнам на нет, Christopher Frost Photography прави многу добри рецензии на објективи.

Едит: Го разгледав објективот, вади многу поостра слика од Сигмата што планирав да ја купам.

Последна промена: 10 Јануари 2019
    На flashgordon007 и Oktar им се допаѓа ова.
  7. flashgordon007

flashgordon007
    Gaining Experience

444
    471
    15 Септември 2012
    Машко
    Ако си сместен во хотел, ќе ги замолиш на рецепција да го превземат од курирот во твое име и ќе си го превземеш од рецепцијата. Почасти ги 5-10 евра за услугата и раат си.
    Ако сакаш да го разгледаш градот, еве ти ги Саутер: (на влез на Мариенплац, на 200 метри од Карлплац, на главната улица, продавница на три ката) Google Maps

Во Бeлград кај Аксел е 390 евра... all tax free. Ве немачката е 550 with all tax...

8. TheMarshal

TheMarshal
    Intern

12
    5
    3 Јануари 2019
    Машко
    Дефинитивно, ќе окапам по продавници за електроника. Треба да земам неколку работи што не можам да ги најдам кај нас или пак се доста поскапи. Разгледав Саутер, Медиамаркт ни Сатрун - никој од нив го нема објективов за F-Mount.

Може од Белград да го земам, во слулај ако идам во скоро време. Кај Аксел не е потенцирано дали е "I" или "II", зашто мислам дека кецот нема мотор за автомактски фокус, така да на мојов D3200 нема да имам автофокус.

Иначе фаљиминдери уште еднаш! Баш ќе постирам апдејт што сум направил.

9. Oktar

Oktar
    Guru

3,041
    8,261
    23 oктомври 2012
    Машко
    Пиши му на аксел на фб, не е баш најажурен ама враќа. Може иначе и да ти го прати по карго до Врање или до поштата што е одма после гараница, ама таа беше нешто чудна со работни времиња и слично, не ми текнува точно.

Сподели

Вчитување...