1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Објектив најдобар избор

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Fatal1ty_, 27 Декември 2018.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,321
  24,876
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Совети што пари вредат. Фала дечки ептен за се

  EDIT
  Дали добро сум го сватил градивото, најдов фотки кои се направени со истата леќа и за пример земав две слики:
  1. Овде има шум затоа што е на 1600исо и по оптимално би било кога би било на 1/100 наместо 1/250 бидејќи е на 50.4 mm?. Кога истот би го сликал со 100 или 200 исо и на пример 1'' сликата би немала толкав noise...right?

  2. Овде ситуацијата е јасна сликана со трипод бидејќи е со исо 100 и на 1/4 и noise-от е минимален...

  Се надевам дека го положив испитот.... :D
   
  Последна промена: 28 Декември 2018
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,321
  9,652
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мало појаснување, кај мене тоа не е шум, при обработка имам додадено гранули, ми се свиѓа ефектот посебно има влијание ако сакаш малку да качиш оштрина и контраст на извесни детаљи. Тоа е воедно и до вкусот. Еве ти скриншот од сетинзите за гранулација а споредба на оригиналната со крјаната слика.

  Screenshot_11.png Screenshot_12.png
   
  На Taurus, gokica, fikus и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  165
  194
  3 Јануари 2019
  Машко
  Здаво дечки, идам во Германија наскоро - па ме интересира дали некој од вас може да ми препорача некоја добра продавница за фото опрема. Тоа што сакам да земам го има во Saturn, но некој од вас може знае повеќе продавници.

  Сакам да земам Sigma 10-20mm F3.5, за кроп сензор е, таман ќе ми е за Nikon D3200 што имам. Ако некој од вас има друг прелог за ultra-wide angle објектив слободно препорачајте ми. Затоа што сеуште немам донесено одлкуа точно кој објектив да го земам, некако тој ми е најприфатлив за тоа што барам јас.

  Инаку јас го земав истиот објектив како OP, доста е солиден и врши работа за тоа што ми е потребен. Инаку, како што спомна некој претходно, на crop-sensor (DX) супер е за портрети. Некако со 35мм, имаш повеќе опции за сликање дека тоа ти е еквивалентно на 50мм на кроп сензор.
   
 4. sostius

  sostius
  On your way to fame

  180
  526
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  Tokina 11-16mm , поквалитетна изработка од сигмата, и подобри слики вади, од искуство со двата ти кажувам, на никон д7000 ги користев

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
  TheMarshal, M.Pix, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  488
  525
  15 Септември 2012
  Машко
  Германија е широк и голем, огромен поим. Во кој град? Adorama, Amazon и Ebay таму фунционираат со најдобри цени. Сепак, во некои продавници можеш да најдеш пристојни цени. Генерално: Calumet Photographic - Dein professioneller Fotohändler in Deutschland, Foto-Video Sauter GmbH & Co.KG, но не гo заобиколувај и MediaMarkt,
  Погледни ги хрватските форуми, они шетаат повеќе по југот на Германија.

  Широкоаголен зум f/2.8? Tokina 11-16/II или 11-20, направена како тенк. Нема аргументи за дополнителна дискусија.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  165
  194
  3 Јануари 2019
  Машко
  Во Минхен ќе идам. Инаку, да знам дека функционираат, но ќе бидам таму само 3 дена ради ракометов, па нема да имам кај да нарачам од Adorama, Amazon... Евентаулно, ако најдам некој објектив доста поевтино - па некако да се најде адреса од родина. Иначе фала многу на одговорот. :)

  Гледам повеќе го споменуваат овој објектив, а со цената тука се. Баш ќе ѕирнам на нет, Christopher Frost Photography прави многу добри рецензии на објективи.

  Едит: Го разгледав објективот, вади многу поостра слика од Сигмата што планирав да ја купам.
   
  Последна промена: 10 Јануари 2019
  На flashgordon007 и Oktar им се допаѓа ова.
 7. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  488
  525
  15 Септември 2012
  Машко
  Ако си сместен во хотел, ќе ги замолиш на рецепција да го превземат од курирот во твое име и ќе си го превземеш од рецепцијата. Почасти ги 5-10 евра за услугата и раат си.
  Ако сакаш да го разгледаш градот, еве ти ги Саутер: (на влез на Мариенплац, на 200 метри од Карлплац, на главната улица, продавница на три ката) Google Maps

  Во Бeлград кај Аксел е 390 евра... all tax free. Ве немачката е 550 with all tax...

   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  165
  194
  3 Јануари 2019
  Машко
  Дефинитивно, ќе окапам по продавници за електроника. Треба да земам неколку работи што не можам да ги најдам кај нас или пак се доста поскапи. Разгледав Саутер, Медиамаркт ни Сатрун - никој од нив го нема објективов за F-Mount.

  Може од Белград да го земам, во слулај ако идам во скоро време. Кај Аксел не е потенцирано дали е "I" или "II", зашто мислам дека кецот нема мотор за автомактски фокус, така да на мојов D3200 нема да имам автофокус.

  Иначе фаљиминдери уште еднаш! Баш ќе постирам апдејт што сум направил.
   
 9. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,321
  9,652
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пиши му на аксел на фб, не е баш најажурен ама враќа. Може иначе и да ти го прати по карго до Врање или до поштата што е одма после гараница, ама таа беше нешто чудна со работни времиња и слично, не ми текнува точно.
   
  На Boce! и TheMarshal им се допаѓа ова.
 10. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  113
  161
  4 Август 2017
  Nikon 10-20 f/4.5-5.6
  Дури и фул фрејм поле фаќа од 13мм до 18мм :).

  Широк агол е обично за пејсаж или архитектура/ентериер. И во двата случаи ти треба длабок DoF, т.е бленда околу 8, а апаратот ќе ти е на статив или пак ќе има доволно дневно светло.
  Плус има и VR, па ако е многу облачно можеш да одиш и до 1/6ѕ од рака.

  Широк агол брз би бил за астро фотографија, ама тука широк прајм ќе е во пати подобар од [скоро] било кој зум.
   
 11. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  113
  161
  4 Август 2017
  Има 35-ка и за ФФ.
  Ф/1.8г 500 евра
  Ф/2д 350 евра

  Јас продавам на старо 35мм ф2 Д фул фрејм за 200 евра :)
   
 12. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  557
  910
  16 Јануари 2016
  Машко
  35-ката што ја навел, нормално дека постои и за фф..
   
  На Boce! му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  165
  194
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ја земав Sigma-та зашто предобра цена имаше плус со tax-free ми дојде топ. Оптички не е врвен објектив, ама со post-processing се добиваат доста добри резултати. А за видео е феноменална ради фиксно f/3.5 што има на секоја фокална дистанца. Плус и дека не сум нешто про и фотографијата ми е чисто како хоби ОК е сеа за сеа.

  Може да споделам некоја фотка деновиве.
   
  На Boce! му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...