1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Најдобрите Антивируси за 2010/2011

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од psyside, 20 Март 2011.

1. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,827
    5,008
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    NIS

од миљон кракови што имам дома ,неколку ми најде и ми ги пријави како вирус,а тоа се krakovi za плагини кој што и онака во комбинација со други не функционираат како што треба,сумљам дека можда и се инфекции некој... :)

2. alexmakedon

alexmakedon
    Intern

3
    0
    17 Април 2011
    Машко
    Кој Антивирус Вие го предпочитате 2011 - Анкета од RU-BOARD - гласови: 486

3. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,830
    818
    14 Декември 2007
    Машко
    @alexmakedon

Качи поголема слика. Ептен слабо се гледа.

4. alexmakedon

alexmakedon
    Intern

3
    0
    17 Април 2011
    Машко
    [​IMG][​IMG]
    AV-Test Product Review and Certification Report - 2011/Q1

During the 1st quarter of 2011 we have tested 22 security products in the areas protection, repair and usability. The "Protection" covers static and dynamic malware detection, including real-world 0-Day attack testing. In case of "Repair", we check the system disinfection and rootkit removal in detail. The "Usability" testing includes the system slow-down caused by the tools and the number of false positives. A product has to reach at least 11 out of 18 possible points in order to receive a certification. 17 products have fulfilled our requirements and received an AV-Test certificate. The test reports can be found here:

5. alexmakedon

alexmakedon
    Intern

3
    0
    17 Април 2011
    Машко
    [​IMG][​IMG]
    Detection Tests

Here you find the the main comparatives we've released this year. For older reports, please have a look in the main-test archive.get_adobe_reader

Please read the full test report (available in PDF format - please use the newest version to avoid errors).

Nr. Kind of comparative Date Results
    29

On-Demand Comparative
    February 2011

Report (PDF - English)

6. psyside

psyside
    Rising Star

24,992
    25,237
    4 Септември 2008
    Со закаснување, но овој тип на тестови се безкорисни според мене. Нити еден модерен антивирус не треба да биде базиран на дефинициите, а во овие тестови секогаш токму антивирусите кои истите им се појака страна доминираат, но во real world ситуациите или оние во кои просечниот корисник би налетал на вируси/експлоити/килогери или било каков вид на малвер антивирусите кои работат на овој начин секогаш се послаби, без Behavior Blocker или пак IPS/HIPS/Firewall во денешно време нити еден антивирус неможе да биде сврстен како доволно добар па какви сака резултати нека има на "Оn Demand" тестирањето. Што ќе ми е детекција ако малверот веќе е на мојот компјутер? или пак од друга страна колку често некој скенира фолдер со 500.0000 вируси во него? :rolleyes:

7. BSOD

BSOD
    Intern

709
    46
    5 Јуни 2008
    Доволно добар викаш. ај малку "reality check" :)

Извор:

http://www.symantec.com/content/en/..._response/whitepapers/w32_stuxnet_dossier.pdf

8. psyside

psyside
    Rising Star

24,992
    25,237
    4 Септември 2008
    Jасно ми е дека ни еден производ не е 100% отпорен, но доколку се спроедуваат Kaspersky,Comodo & Norton со другите basic антивируси како Avira, AVG, Mcafee, MSE 1 јасно е дека продуктите со HIPS & BB се доста посигруни од оние кои немаат проактивен модул вградено.

П.С. Знам дека секој доволно искусен корисник што се вика нема потреба од моќен софтвер за заштита, но кога веќе има нешто што одскокнува во квалитет зашто да не, згора на тоа сакам да си играм со антивируси и да ги тестирам истите на VM :)

П.П.С.

NIS 2012,

SONAR 4.0 (Behavoir Blocker модулот)

SONAR Policy Enforcement

We now have the ability to convict a suspicious process based on a behavioral “profile.” To create these profiles, an analyst looks at the 500+ attributes that SONAR tracks and make a series of associations For example, let’s say a particular process tried to access the system folder and tried to call home, but does not have any running UI. Also, it downloaded more than 15 files the previous day. Any one of these things alone may not be “bad,” but taken as a whole, the behavioral profile is bad. The analyst will therefore make a rule that says if we see this string of behaviors, then we should stop the process from executing. Doing all of this is a big deal--we aren’t just looking at what the process does on your computer, we are also looking at its communication characteristics!

Non Process Threats (NPTs)

Sonar 4.0 also introduces protection against Non Process Threats (NPTs). As the name suggests, these threats are not active processes by themselves, but they inject themselves into legitimate active processes. SONAR 4.0 technology is able to much more aggressively remove threats on pre-infected machines.

Интересно, и дефинитвно нешто, индиректно поврзано со пробивањето кое го спомна горе, инјектирањето во легитимните процеси нема да биде веќе така лесно покрај NIS/NAV 2012 :)

Eдит,

http://www.wilderssecurity.com/showpost.php?p=1861197&postcount=1

9. BSOD

BSOD
    Intern

709
    46
    5 Јуни 2008
    Тоа е во ред. Никој не ти брани и не ти ги зема играчките :) Меѓутоа немој да си евангелист на Симантек/Нортон и останати - освен ако не ти плаќаат:)

:LOL: Многу ми се смешни имињата: Sonar, deep packet inspecting, intrusion detection итн, итн. Поими кои ништо не значат и се тежок маркетинг. Мора да сфатиш дека сите овие продукти се занимаваат само со симптоми и како такви -автоматски- се сериозно ограничени.

Повеќе malware од нормален софтвер:

http://www.securityweek.com/symante...hreats-surfaced-2010-sophistication-increases

Така да батали сонарот (освен ако не бараш подморници)

10. psyside

psyside
    Rising Star

24,992
    25,237
    4 Септември 2008
  11. BSOD

BSOD
    Intern

709
    46
    5 Јуни 2008
  12. psyside

psyside
    Rising Star

24,992
    25,237
    4 Септември 2008
    Друже веќе објаснив зашто ги постирам видева, и зашто ја водам дискусијава, ме интересира. Да иако е еден вид на маркетинг тоа не значи дека е незаслужено. Нортон е стварно број еден во моментов, без разлика дали нивниот маркетинг тим е добар, од 10-на видеа што сум гледал за Нортон во 9 од нив не пропуштил ни едно парче малвер, а во едно пропушти само еден, (PUP) (potentially unwanted program)

Додека пак на професионалните тестирања, исто така секогаш е во врвот-прв.

Значи софтвер кој е одлично оптизимиран а нуди моќна заштита, ако тебе ова не ти е поле на интерес (т.е. не ти се допаѓа оваа дискусија/тестови, и целиот концпет на антивирусни софтвери) мора да разбереш дека на другите ни е, без ралика дали е оверкил за некои просечни корисници :)

П.С. Не сум платен од Нортон или било што лол! :D

П.П.С. Среќен празник :)

13. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,158
    725
    8 Мај 2010
    Машко
    На сите руски тестови Касперски е прв :LOL:

14. BSOD

BSOD
    Intern

709
    46
    5 Јуни 2008
    Доволно. само едно треба да пропушти:D

Многу е важно да има барем две страни, односно различни аргументи за да се добие целосна слика за проблемот и да се спречат заблуди.

Треба да си:p

За многу години.

15. DrMos

DrMos
    Gaining Experience

285
    52
    19 Септември 2009
    Машко
    Ќе го испробам сега F-Secure :)

16. DrMos

DrMos
    Gaining Experience

285
    52
    19 Септември 2009
    Машко
  17. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,158
    725
    8 Мај 2010
    Машко
    1 person likes this.
  18. DrMos

DrMos
    Gaining Experience

285
    52
    19 Септември 2009
    Машко
    Не ја бива...повеќе од Касперски јади ресурси :))

19. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,158
    725
    8 Мај 2010
    Машко
    Па не би рекол. Како за бета верзија досега не се случи се исклучи сам или да пријави некоја си голема грешка.

20. DrMos

DrMos
    Gaining Experience

285
    52
    19 Септември 2009
    Машко
    погрешно се разбравме..муабетот ми беше за Panda.
    А за нортонот имам само една забелешка. Подолг boot. Али па затоа има јака заштита.
    Јас на пример не сум навикнат да чекам. Чекам да паднат цените на SSD дисковите, па да купан еден за boot и да не се тргнам од Norton.

Кај мене бавен е бутот заради хард дискот. WD Caviar Green. Кога ќе дојди да инсталирам антивирусна ми се стемнува и сум во конфликт што да инсталирам.
    Дури не купам SSD, сигурно нема да користам Norton.

21. psyside

psyside
    Rising Star

24,992
    25,237
    4 Септември 2008
    Стај си Аваст.

22. pocttopus

pocttopus
    Gaining Experience

458
    100
    21 Мај 2010
    извини вака, немој да ме сватиш погрешно ама на еден му викаш користи Comodo, на друг му препорачуваш Avast, на трет ESET. ме интересира чисто информативно, сите се добри според тебе и може било кој да се користи?

23. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,546
    3,459
    11 Декември 2008
    Машко
    Напротив, многу убаво во неколку постови има објаснето, дека за послаби компјутери и корисници-почетници доволно е Avast, Eset, па и МSE во комбинација со Malwarebytes, додека поискусните може да си дозволат Comodo на пример кој бара интеракција и треба да знаеш што правиш. :)

1 person likes this.
  24. pocttopus

pocttopus
    Gaining Experience

458
    100
    21 Мај 2010
    тоа што го викаш „треба да знаеш што правиш“ се однесува конкретно на Firewall-от. оттука станува забуната кај поголемиот дел на корисниците. на антивирус без firewall нема што да му правиш и затоа е полесен за поголемиот дел на корисници кои киснат само на facebook и ништо друго не ги интересира.

да не ме разберете погрешно, гледам дека psyside се има изнапишано на форумов за антивирусите и затоа ги читам неговите постови, но не можам целосно да му обрнам внимание на секој на кого му препорачува што да користи од едноставна причина што не ги познавам другите на кои им одговара и не знам колку тие и до кое ниво ги знаат работите за антивирус програмите.

25. psyside

psyside
    Rising Star

24,992
    25,237
    4 Септември 2008
    http://it.com.mk/forum/showpost.php?p=248261&postcount=421

Повели објаснување, иако веќе 4/5 пат се збори на таа тема, дека се зависи од потребите, компјутерот кој го користиш (колку јака машина имаш) и личното познавање на безбедносниот софтвер или софтверот општо, т.е. како да одговориш на поп-апс, што да допуштиш и што да блокираш.

Кога веќе спомна за Comodo алармите што ги гледаш не се само од Firewall -от него и од HIPS/Sandbox (Defense+) модулите.

Сподели

Вчитување...