1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобрите Антивируси за 2010/2011

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од psyside, 20 Март 2011.

 1. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  NIS

  од миљон кракови што имам дома ,неколку ми најде и ми ги пријави како вирус,а тоа се krakovi za плагини кој што и онака во комбинација со други не функционираат како што треба,сумљам дека можда и се инфекции некој... :)
   
 2. alexmakedon

  alexmakedon
  Intern

  3
  0
  17 Април 2011
  Машко
  Кој Антивирус Вие го предпочитате 2011 - Анкета од RU-BOARD - гласови: 486

  [​IMG]
   
 3. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  On your way to fame

  4,841
  880
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  @alexmakedon

  Качи поголема слика. Ептен слабо се гледа.
   
 4. alexmakedon

  alexmakedon
  Intern

  3
  0
  17 Април 2011
  Машко
  [​IMG][​IMG]
  AV-Test Product Review and Certification Report - 2011/Q1

  During the 1st quarter of 2011 we have tested 22 security products in the areas protection, repair and usability. The "Protection" covers static and dynamic malware detection, including real-world 0-Day attack testing. In case of "Repair", we check the system disinfection and rootkit removal in detail. The "Usability" testing includes the system slow-down caused by the tools and the number of false positives. A product has to reach at least 11 out of 18 possible points in order to receive a certification. 17 products have fulfilled our requirements and received an AV-Test certificate. The test reports can be found here:

  [​IMG]
   
 5. alexmakedon

  alexmakedon
  Intern

  3
  0
  17 Април 2011
  Машко
  [​IMG][​IMG]
  Detection Tests

  Here you find the the main comparatives we've released this year. For older reports, please have a look in the main-test archive.get_adobe_reader

  Please read the full test report (available in PDF format - please use the newest version to avoid errors).

  Nr. Kind of comparative Date Results
  29

  On-Demand Comparative
  February 2011

  Report (PDF - English)
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  Со закаснување, но овој тип на тестови се безкорисни според мене. Нити еден модерен антивирус не треба да биде базиран на дефинициите, а во овие тестови секогаш токму антивирусите кои истите им се појака страна доминираат, но во real world ситуациите или оние во кои просечниот корисник би налетал на вируси/експлоити/килогери или било каков вид на малвер антивирусите кои работат на овој начин секогаш се послаби, без Behavior Blocker или пак IPS/HIPS/Firewall во денешно време нити еден антивирус неможе да биде сврстен како доволно добар па какви сака резултати нека има на "Оn Demand" тестирањето. Што ќе ми е детекција ако малверот веќе е на мојот компјутер? или пак од друга страна колку често некој скенира фолдер со 500.0000 вируси во него? :rolleyes:
   
 7. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Доволно добар викаш. ај малку "reality check" :)

  [​IMG]

  Извор:

  http://www.symantec.com/content/en/..._response/whitepapers/w32_stuxnet_dossier.pdf
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  Jасно ми е дека ни еден производ не е 100% отпорен, но доколку се спроедуваат Kaspersky,Comodo & Norton со другите basic антивируси како Avira, AVG, Mcafee, MSE 1 јасно е дека продуктите со HIPS & BB се доста посигруни од оние кои немаат проактивен модул вградено.

  П.С. Знам дека секој доволно искусен корисник што се вика нема потреба од моќен софтвер за заштита, но кога веќе има нешто што одскокнува во квалитет зашто да не, згора на тоа сакам да си играм со антивируси и да ги тестирам истите на VM :)

  П.П.С.

  NIS 2012,


  SONAR 4.0 (Behavoir Blocker модулот)  SONAR Policy Enforcement

  We now have the ability to convict a suspicious process based on a behavioral “profile.” To create these profiles, an analyst looks at the 500+ attributes that SONAR tracks and make a series of associations For example, let’s say a particular process tried to access the system folder and tried to call home, but does not have any running UI. Also, it downloaded more than 15 files the previous day. Any one of these things alone may not be “bad,” but taken as a whole, the behavioral profile is bad. The analyst will therefore make a rule that says if we see this string of behaviors, then we should stop the process from executing. Doing all of this is a big deal--we aren’t just looking at what the process does on your computer, we are also looking at its communication characteristics!


  Non Process Threats (NPTs)

  Sonar 4.0 also introduces protection against Non Process Threats (NPTs). As the name suggests, these threats are not active processes by themselves, but they inject themselves into legitimate active processes. SONAR 4.0 technology is able to much more aggressively remove threats on pre-infected machines.

  Интересно, и дефинитвно нешто, индиректно поврзано со пробивањето кое го спомна горе, инјектирањето во легитимните процеси нема да биде веќе така лесно покрај NIS/NAV 2012 :)

  Eдит,

  http://www.wilderssecurity.com/showpost.php?p=1861197&postcount=1
   
 9. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Тоа е во ред. Никој не ти брани и не ти ги зема играчките :) Меѓутоа немој да си евангелист на Симантек/Нортон и останати - освен ако не ти плаќаат:)


  :LOL: Многу ми се смешни имињата: Sonar, deep packet inspecting, intrusion detection итн, итн. Поими кои ништо не значат и се тежок маркетинг. Мора да сфатиш дека сите овие продукти се занимаваат само со симптоми и како такви -автоматски- се сериозно ограничени.

  Повеќе malware од нормален софтвер:

  http://www.securityweek.com/symante...hreats-surfaced-2010-sophistication-increases

  Така да батали сонарот (освен ако не бараш подморници)
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
 11. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  Друже веќе објаснив зашто ги постирам видева, и зашто ја водам дискусијава, ме интересира. Да иако е еден вид на маркетинг тоа не значи дека е незаслужено. Нортон е стварно број еден во моментов, без разлика дали нивниот маркетинг тим е добар, од 10-на видеа што сум гледал за Нортон во 9 од нив не пропуштил ни едно парче малвер, а во едно пропушти само еден, (PUP) (potentially unwanted program)

  Додека пак на професионалните тестирања, исто така секогаш е во врвот-прв.


  Значи софтвер кој е одлично оптизимиран а нуди моќна заштита, ако тебе ова не ти е поле на интерес (т.е. не ти се допаѓа оваа дискусија/тестови, и целиот концпет на антивирусни софтвери) мора да разбереш дека на другите ни е, без ралика дали е оверкил за некои просечни корисници :)

  П.С. Не сум платен од Нортон или било што лол! :D

  П.П.С. Среќен празник :)
   
 13. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  899
  8 Мај 2010
  Машко
  На сите руски тестови Касперски е прв :LOL:
   
 14. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Доволно. само едно треба да пропушти:D

  Многу е важно да има барем две страни, односно различни аргументи за да се добие целосна слика за проблемот и да се спречат заблуди.

  Треба да си:p

  За многу години.
   
 15. DrMos

  DrMos
  Gaining Experience

  285
  52
  19 Септември 2009
  Машко
  Ќе го испробам сега F-Secure :)
   
 16. DrMos

  DrMos
  Gaining Experience

  285
  52
  19 Септември 2009
  Машко
 17. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  899
  8 Мај 2010
  Машко
  1 person likes this.
 18. DrMos

  DrMos
  Gaining Experience

  285
  52
  19 Септември 2009
  Машко
  Не ја бива...повеќе од Касперски јади ресурси :))
   
 19. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  899
  8 Мај 2010
  Машко
  Па не би рекол. Како за бета верзија досега не се случи се исклучи сам или да пријави некоја си голема грешка.
   
 20. DrMos

  DrMos
  Gaining Experience

  285
  52
  19 Септември 2009
  Машко
  погрешно се разбравме..муабетот ми беше за Panda.
  А за нортонот имам само една забелешка. Подолг boot. Али па затоа има јака заштита.
  Јас на пример не сум навикнат да чекам. Чекам да паднат цените на SSD дисковите, па да купан еден за boot и да не се тргнам од Norton.

  Кај мене бавен е бутот заради хард дискот. WD Caviar Green. Кога ќе дојди да инсталирам антивирусна ми се стемнува и сум во конфликт што да инсталирам.
  Дури не купам SSD, сигурно нема да користам Norton.
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  Стај си Аваст.
   
 22. pocttopus

  pocttopus
  Gaining Experience

  458
  100
  21 Мај 2010
  извини вака, немој да ме сватиш погрешно ама на еден му викаш користи Comodo, на друг му препорачуваш Avast, на трет ESET. ме интересира чисто информативно, сите се добри според тебе и може било кој да се користи?

   
 23. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Напротив, многу убаво во неколку постови има објаснето, дека за послаби компјутери и корисници-почетници доволно е Avast, Eset, па и МSE во комбинација со Malwarebytes, додека поискусните може да си дозволат Comodo на пример кој бара интеракција и треба да знаеш што правиш. :)
   
  1 person likes this.
 24. pocttopus

  pocttopus
  Gaining Experience

  458
  100
  21 Мај 2010
  тоа што го викаш „треба да знаеш што правиш“ се однесува конкретно на Firewall-от. оттука станува забуната кај поголемиот дел на корисниците. на антивирус без firewall нема што да му правиш и затоа е полесен за поголемиот дел на корисници кои киснат само на facebook и ништо друго не ги интересира.

  да не ме разберете погрешно, гледам дека psyside се има изнапишано на форумов за антивирусите и затоа ги читам неговите постови, но не можам целосно да му обрнам внимание на секој на кого му препорачува што да користи од едноставна причина што не ги познавам другите на кои им одговара и не знам колку тие и до кое ниво ги знаат работите за антивирус програмите.
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  http://it.com.mk/forum/showpost.php?p=248261&postcount=421

  Повели објаснување, иако веќе 4/5 пат се збори на таа тема, дека се зависи од потребите, компјутерот кој го користиш (колку јака машина имаш) и личното познавање на безбедносниот софтвер или софтверот општо, т.е. како да одговориш на поп-апс, што да допуштиш и што да блокираш.

  Кога веќе спомна за Comodo алармите што ги гледаш не се само од Firewall -от него и од HIPS/Sandbox (Defense+) модулите.
   

Сподели

Вчитување...