• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
592
672
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Интересно што копачите мислат дека дигнале цени на гејмерите на кои им треба најчесто само една графичка, а не на себеси кому им требаат многу парчиња.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,736
1,113
Интересно што копачите мислат дека дигнале цени на гејмерите на кои им треба најчесто само една графичка, а не на себеси кому им требаат многу парчиња.


Sent from my iPhone using Tapatalk
за гејмерите се дигнти дека на нив не им прави профит графичката. Мајнерите може да си дозволат по скапи цени пошто по некој месец сами се исплаќаат графичките а после само профит прават.

Исто така, главната намена на тие графичк е гејминг, не копање, така да на гејмерите им е скапо, на мајнерите не им е скапо.
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
592
672
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Исто така, главната намена на тие графичк е гејминг, не копање.
Are you sure about that? :)
Ако нешто се користи десет пати повеќе од првичната намена можда главната намена е таа значително покористената.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,736
1,113
Are you sure about that? :)
Ако нешто се користи десет пати повеќе од првичната намена можда главната намена е таа значително покористената.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Да, моја грешка. Сакав да кажам дека генерално се произведени за гејминг.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
Да, моја грешка. Сакав да кажам дека генерално се произведени за гејминг.
Сите графички од 2008 имаат programmable shaders и освен за пиксели може да се користат за решавање други проблеми што процесорот не може да го решава.
Hint hint cuda, open cl...
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Сите графички од 2008 имаат programmable shaders и освен за пиксели може да се користат за решавање други проблеми што процесорот не може да го решава.
Hint hint cuda, open cl...
Стварите ко shaders, cuda, opencl, и пиксели се високо ниво абстракција. Во јадрото на проблемот е алгебра со матрици - и кај графиката и кај криптото. Додуша и во неуронски мрежи, АИ и слично. Графичките карти само се многу МНОГУ добри во брза матрична алгебра и затоа се добри за крипто и за АИ.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,427
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Сите графички од 2008 имаат programmable shaders и освен за пиксели може да се користат за решавање други проблеми што процесорот не може да го решава.
Hint hint cuda, open cl...
Ај посочи еден пример каде некој процесорот не може нешто да реши, а може некое GPU. :rolleyes:
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ај посочи еден пример каде некој процесорот не може нешто да реши, а може некое GPU. :rolleyes:
Се може да се реши и на двете. Разликата е колку точно, брзо и ефикасно ќе е истото.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
И сега сеуште никој не сака да ми ја купи GTX 760-ката со кутија, не копана, не гејмана...

Во главно се користи да го раздвижи воздухот низ куќиштето.

Ако ви е до толку битно можам со кастом биос да ја претворам во 780ti па слободно копајте.

ne zvonete za ponisko kartata etop ne si ja znajt silata.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
Нема зима за момциве што копаат подолго време, за нив најризичен момент е ловењето на што повисок момент од скокот, пред кривата нагло да почне да оди надолу. Освен ако не се во филмот да „седат“ на ископаното, а како што гледам многумина баш така играат... Тоа не можам да го разберам, пошто не гледам како не е исплатливо продавање кога вредноста е висока - па потоа ако целта е да чува количина крипто - да се купи назад кога цената ќе падне (кога ќе се стабилизира на долниот крај).

Инаку тие што ќе бидат масакрирани се оние кои сега влагаат во бизнисот, кога хардверот е најскап. Па и тие што се постари копачи ама сега инвестираат премногу пари во додатна опрема... Истото важи и за тие кои сега почнуваат да тргуваат, да купуваат крипто.

Освен ако некако цената не продолжи да седи висока подолго време, ама и тогаш секако некогаш мора да падне и секако ќе заработат само дел од власниците на крипто - тие кои ќе продадат пред наглиот пад. Другите ќе бидат тие кои (во најголем дел) ја финансираат целата oваа памп&дамп шема.
 

yuuxuu

Intern
13 мај 2015
43
43
Кога остана уште баба на планина што не купи графички и да копа.. (може купила несум бил да проверам 1 недела) што праиме муабет. Цените на GPU се од таму надувани . Праеше и она пресметка знам.., 1 хектар компир во споредба со RX580 8гб на ETH.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
132
162
Тоа не можам да го разберам, пошто не гледам како не е исплатливо продавање кога вредноста е висока - па потоа ако целта е да чува количина крипто - да се купи назад кога цената ќе падне (кога ќе се стабилизира на долниот крај).
Не си играл во stock market-от (а и крипто маркетот е иста игра) да видиш и осетиш како маркетот стално ти ги чита мислите и стално те заебува со обратен потег од тоа што очекуваш.

Лесно е да покажеш кај бил врвот а кај дното на историскиот чарт.

Дали сега е вредноста на биткоин висока за да се продаде или не? Дали пред 5 дена можеше да предвидеш дека биткоинот ќе падне од 55к на 40к?

Имаше много ходлери што си го продаваа биткоинот во 2017ма кога достигна 2к и 3к мислејќи дека таму е врвот и после поефтино ќе го купат, па никогаш после не добија прилика пак да го купат по таа цена.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,427
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
Лесно е да покажеш кај бил врвот а кај дното на историскиот чарт.

Дали сега е вредноста на биткоин висока за да се продаде или не? Дали пред 5 дена можеше да предвидеш дека биткоинот ќе падне од 55к на 40к?

Имаше много ходлери што си го продаваа биткоинот во 2017ма кога достигна 2к и 3к мислејќи дека таму е врвот и после поефтино ќе го купат, па никогаш после не добија прилика пак да го купат по таа цена.
Со постојано чување и непродавање никогаш, нема ризик?
Не мислиш дека нема шанси некогаш нема да се деси нешто со што вредноста може да падне многу ниско, па дури и на биткоин иако е најголема крипто платформа? Вака, продаваш на пример две третини од криптото и секако си направил профит па што и да се деси. Можеби ќе загубиш од максимумот ама нема да останеш со прстот... Како велат, тие што ја бркаат максимално највисоката точка - никогаш не ја достигнуваат. Тоа го можат само тие што директно го манипулираат пазарот. :)

Инаку јас да имав биткоин, поглемиот дел ќе го продадев пар денови после памп-от на Илон Маск. Очигледно беше што ќе се случува кога таков лик јавно кажува дека ќе инвестира... Во обратна насока, кога би требало да купувам - не би купил во моментов кога цената не е (релативно) подолготрајно стабилна.

Втора работа, никогаш не би ставил повеќе од 20% заштеда на трговија со крипто - со зарекување дека ни процент од другите 80% нема да отидат на другата страна.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
605
616
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Нема да ви оддадам почит со тоа шо повторно ќе реплицирам аргументирано.
Без разлика на годините, ако немате способност да разберите што сакам да прашам и кажам со погорните мислења, џабе е секоја моја реплика од тука натаму.
Кажа две поговроки, една за лаком гз, друга за високо летање и кажа да не се прават другите паметни и да учат историја за минатите економски меури. Овде не гледам аргументи.

Тие што се подолго време во крипто валутите знаат доста добро кои се ризиците и се спремни да го сносат тој ризик. Целта е да го намалиш тој ризик и да извадиш профит. Тој што влегува во овој бизнис кога е во пикот и слепо се надева дека ќе продолжи по нагорен тренд може многу лесно да се соочи со непосакувана реалност. Ако на ова мислеше тогаш да во право си, но никој не може со 100% сигурност да ти каже дали нешто ќе оди во нагорен или надолен тренд. Ова е ништо поразлично од, еве на пример, угостителски бизниси, најголем процент од нив пропаѓаат, а и најголем процент од бизнисите што се отвараат се баш од таков тип. Шансите да ти успее се помали, дали тоа значи дека никој не треба да размислува за инвестирање во угостителски објект?

Празна воденица никогаш не произведува брашно, воденицата што работи некад ќе извади малку, некад многу во зависност од цената на брашното, а некад и ќе се расипе и ќе влезе во минус, али барем работи и на долги стази прави профит.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Лично немам доверба во крипто затоа што беше замислена како децентрализирана валута за трговија со производи и услуги. Такво нешто барем јас, гледам многу малце.

Највеќе гледам копачи што држат, а се додека неможам да купам основни средства за живеење со крипто, за мене е бескорисно.

Да профункционираше како што беше замислено (или барем најавено), можда ќе беше поинаква работава.

И пак цел круг околу фундаменталниот проблем. Да можеше да се купува леб и млеко, да се плати струја и да се живее комотно со било која криптовалута, се друго ќе пропаднеше. Која е таа будала што ќе работи кога може да легнеш на тросед и да упалиш ригови.

Кој ќе остана да произведува леб и млеко, да снима филмови, да прави намештај? Никој, сите ќе копаа. Се додека не се сврти за 180 степени работата па криптото да стане безвредно и луѓето да се вратат на традиционалната работа. После некое време обратно.

Сето ова можеби ќе беше избегнато ако алгоритмите што се вртат имаа некаква смисла и употреба.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
491
567
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Кажа две поговроки, една за лаком гз, друга за високо летање и кажа да не се прават другите паметни и да учат историја за минатите економски меури. Овде не гледам аргументи.

Тие што се подолго време во крипто валутите знаат доста добро кои се ризиците и се спремни да го сносат тој ризик. Целта е да го намалиш тој ризик и да извадиш профит. Тој што влегува во овој бизнис кога е во пикот и слепо се надева дека ќе продолжи по нагорен тренд може многу лесно да се соочи со непосакувана реалност. Ако на ова мислеше тогаш да во право си, но никој не може со 100% сигурност да ти каже дали нешто ќе оди во нагорен или надолен тренд. Ова е ништо поразлично од, еве на пример, угостителски бизниси, најголем процент од нив пропаѓаат, а и најголем процент од бизнисите што се отвараат се баш од таков тип. Шансите да ти успее се помали, дали тоа значи дека никој не треба да размислува за инвестирање во угостителски објект?
Па да, горе долу и тоа имав намера да го сугерирам. Продолжив со такви општи работи бидејќи ако ја следиш темата ќе видиш дека многу од луѓето не сакаат да си ги признаат работите шо убо ги кажваш во мислењево погоре. За да беа „месести“ агрументи, можеби требаше да посочам на неколку балони кои пукнаа ама сметам дека тоа сите тука го знаат.

Празна воденица никогаш не произведува брашно, воденицата што работи некад ќе извади малку, некад многу во зависност од цената на брашното, а некад и ќе се расипе и ќе влезе во минус, али барем работи и на долги стази прави профит.
Ова е точно кога би се оставила сама на себе, ама тука го имаш воденичарот како фактор и истиот треба да знај шо прај за да ги подобри шансите за успех. А тоа шо има големо ура на купување на графички во последен момент кажува дека воденичариве не знаат баш шо прат и се лесно манипулирани.

Секоја чест на оние шо се сетија на време и направија доста пари, и сеуште прават.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
132
162
Со постојано чување и непродавање никогаш, нема ризик?
Не мислиш дека нема шанси некогаш нема да се деси нешто со што вредноста може да падне многу ниско, па дури и на биткоин иако е најголема крипто платформа? Вака, продаваш на пример две третини од криптото и секако си направил профит па што и да се деси. Можеби ќе загубиш од максимумот ама нема да останеш со прстот... Како велат, тие што ја бркаат максимално највисоката точка - никогаш не ја достигнуваат. Тоа го можат само тие што директно го манипулираат пазарот. :)

Инаку јас да имав биткоин, поглемиот дел ќе го продадев пар денови после памп-от на Илон Маск. Очигледно беше што ќе се случува кога таков лик јавно кажува дека ќе инвестира... Во обратна насока, кога би требало да купувам - не би купил во моментов кога цената не е (релативно) подолготрајно стабилна.

Втора работа, никогаш не би ставил повеќе од 20% заштеда на трговија со крипто - со зарекување дека ни процент од другите 80% нема да отидат на другата страна.
Лесно е да бидиш armchair quarterback. Постојат повеќе стратегии во кои ситуации колку да се купува или продава, или како портфолиото да се ребалансира.

За биткоинот важно е: Досега скоро сите што пробале да го надитрат пазарот со купување/продавање/ребалансирање завршиле со помалку биткоини отколку тие што само ходлале. Наравно нема вечно така да биде, но сеуште биткоинот е на пат да стане резервна валута на светот и додека тој тренд не се смени или целта не се исполни најпаметно ти е да си ходлаш и да не се правиш попаметен од маркетот.
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
691
493
Лично немам доверба во крипто затоа што беше замислена како децентрализирана валута за трговија со производи и услуги. Такво нешто барем јас, гледам многу малце.

Највеќе гледам копачи што држат, а се додека неможам да купам основни средства за живеење со крипто, за мене е бескорисно.

Да профункционираше како што беше замислено (или барем најавено), можда ќе беше поинаква работава.

И пак цел круг околу фундаменталниот проблем. Да можеше да се купува леб и млеко, да се плати струја и да се живее комотно со било која криптовалута, се друго ќе пропаднеше. Која е таа будала што ќе работи кога може да легнеш на тросед и да упалиш ригови.

Кој ќе остана да произведува леб и млеко, да снима филмови, да прави намештај? Никој, сите ќе копаа. Се додека не се сврти за 180 степени работата па криптото да стане безвредно и луѓето да се вратат на традиционалната работа. После некое време обратно.

Сето ова можеби ќе беше избегнато ако алгоритмите што се вртат имаа некаква смисла и употреба.
Druze jas plakjam struja, kupuvam leb I mleko so kripto, neznam za drugite.

Bas mi e tradicionalno I voobicaeno kako I platata od dnevnata rabota, duri I ne pamtam so koi pari sto plakjam ili kupuvam, se mi e isto.

Ako nekoj ne izjavil deka prodava mleko ili leb za BTC, ne znaci deka nemozes da gi kupis so BTC. Ima mal milion nacini za toa da go napravis, iako prodavnicata ne prifakja kripto.

I izvini ama nemoze sekoj da kopa, ne bi sakal da navredam nikoj, ama 90% od tie sto se vo taa grupa kupile hardware, pa posle go prodavaat za upola cena, mislejki deka ako puknat 5-10k eu za graficki, ke se preselat na nekoja plaza bez obvrski.
Si bara tehnicko poznavanje, trud, fokus, posvetenost, upornost, ne e samo kupi gi, ustekaj gi I tolku ke lezam do smrt.

Toj sto kopa znae.... Kolku fanovi sum smenil, kabli, instalacii, pasti, cuda vragovi.....
Na strana komsiski muabeti, pred kooperacii i na kafe so kolegi na rabota, deka kripto se kacilo pa aj da investiram ke napravam mnogu pari.
Znam eden kup takvi lugje sto im ja otkupiv opremata.

I tie sto se vo gornava grupa se tie sto ke pravat leb, mleko, namestaj I filmovi, otkako sfatile deka crypto ne e za niv.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
132
162
Лично немам доверба во крипто затоа што беше замислена како децентрализирана валута за трговија со производи и услуги. Такво нешто барем јас, гледам многу малце.

Највеќе гледам копачи што држат, а се додека неможам да купам основни средства за живеење со крипто, за мене е бескорисно.

Да профункционираше како што беше замислено (или барем најавено), можда ќе беше поинаква работава.

И пак цел круг околу фундаменталниот проблем. Да можеше да се купува леб и млеко, да се плати струја и да се живее комотно со било која криптовалута, се друго ќе пропаднеше. Која е таа будала што ќе работи кога може да легнеш на тросед и да упалиш ригови.

Кој ќе остана да произведува леб и млеко, да снима филмови, да прави намештај? Никој, сите ќе копаа. Се додека не се сврти за 180 степени работата па криптото да стане безвредно и луѓето да се вратат на традиционалната работа. После некое време обратно.

Сето ова можеби ќе беше избегнато ако алгоритмите што се вртат имаа некаква смисла и употреба.
Леб и млеко неможеш да купиш ни со златни шипки ни со станови во Њујорк ни со акции од Тесла.

На криптото воопшто не му е потребна твојата доверба за да продолжи да му расте цената и се усовршува технолошки. Ако првата верзија од 2009та година нема доволно перформанси за 8 милијарди жители да ја користат имаш понови и подобри што излегуваат секоја година.

А кога ќе дојде ред сите да го користат и леб и млеко да си купуваш со крипто, тогаш нема веќе да биде интересно или да има раст, ќе биде како златото, корисно само да си ја задржи вредноста на подолг период.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Druze jas plakjam struja, kupuvam leb I mleko so kripto, neznam za drugite.

Bas mi e tradicionalno I voobicaeno kako I platata od dnevnata rabota, duri I ne pamtam so koi pari sto plakjam ili kupuvam, se mi e isto.

Ako nekoj ne izjavil deka prodava mleko ili leb za BTC, ne znaci deka nemozes da gi kupis so BTC. Ima mal milion nacini za toa da go napravis, iako prodavnicata ne prifakja kripto.

I izvini ama nemoze sekoj da kopa, ne bi sakal da navredam nikoj, ama 90% od tie sto se vo taa grupa kupile hardware, pa posle go prodavaat za upola cena, mislejki deka ako puknat 5-10k eu za graficki, ke se preselat na nekoja plaza bez obvrski.
Si bara tehnicko poznavanje, trud, fokus, posvetenost, upornost, ne e samo kupi gi, ustekaj gi I tolku ke lezam do smrt.

Toj sto kopa znae.... Kolku fanovi sum smenil, kabli, instalacii, pasti, cuda vragovi.....
Na strana komsiski muabeti, pred kooperacii i na kafe so kolegi na rabota, deka kripto se kacilo pa aj da investiram ke napravam mnogu pari.
Znam eden kup takvi lugje sto im ja otkupiv opremata.

I tie sto se vo gornava grupa se tie sto ke pravat leb, mleko, namestaj I filmovi, otkako sfatile deka crypto ne e za niv.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Tikvi kupuvas so kripto. Rabotel menjal fanovi da da. eve brat4e i jas denes rabotev cel den cistev perev

so ne dajes otkaz od dnevnata rabota ako e tolku dobro kopanevo

Леб и млеко неможеш да купиш ни со златни шипки ни со станови во Њујорк ни со акции од Тесла.

На криптото воопшто не му е потребна твојата доверба за да продолжи да му расте цената и се усовршува технолошки. Ако првата верзија од 2009та година нема доволно перформанси за 8 милијарди жители да ја користат имаш понови и подобри што излегуваат секоја година.

А кога ќе дојде ред сите да го користат и леб и млеко да си купуваш со крипто, тогаш нема веќе да биде интересно или да има раст, ќе биде како златото, корисно само да си ја задржи вредноста на подолг период.
Да да да, само што ете акциите и становите и златото се работи кои во било кое време котираат на берза и можеш да ги замениш за било што.

@Sancho Sanchez и ете пак не разбирате или не сакате да разберете. Се се сведува на работата што довела до тие станови шипки палци. Не го оспорувам криптото како валута него работата што ја носи таа валута не е самоодржувачка.

Ајде бе докажете дека сум во криво ќе признаам.
Кај ви е ламбото?
 
Последна промена:

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
132
162
Да да да, само што ете акциите и становите и златото се работи кои во било кое време котираат на берза и можеш да ги замениш за било што.
Аха, акциите и становите се ликвидни, а криптото не е? Ој прашај низ златарите колку провизија ќе ти наплатат да ти продадат или откупат злато на грам, па спореди со дилерите на овој форум што за 3% провизија ти нудат крипто во секое време.

Ајде бе докажете дека сум во криво ќе признаам.
Кај ви е ламбото?
Ако ламбото го купиме сега, ќе немаме за јахти во иднина ;).
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,347
4,487
Гледам дека темава се префрли во на кој колкав му бил...
Кој сака нека си копа, нека трејда, негов ризик не е Ваш да се замарате со тоа. Ако изгуби, ке изгуби, ако пукне x5 ке завидувате зошто он извадил пари кога си можел и тогаш да купиш карти.. Стандард Македонска работа е тоа.
И да, за цените на графичките, нормално е не знам што очекувате друго.
Имаше графички за извоз пред 2 години само никој не земаше, сега кога нема ке се купуваат 580 ки за 400 евра,ама тоа е...

Sent from my Samsung S20 FE
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно