• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

yuuxuu

Intern
13 мај 2015
43
43
Не би сакал некој да ме свати погрешно но се почесто овој месец наидувам на луѓе кои КУПИЛЕ, ОДАТ ДА КУПАТ графички или пак заглавиле со риг и незнаат што да прават. Не ми е јасно, како бе луѓе влегувате/вложувате огромни суми за ригови, графички и сл. а пред тоа да не се направи едно обично истражување на пазарот за било што. Начув пари летаат на сите пари и све знам а ништо незнам. Овие цени за графички не се до толку набилдани од мајнерите, ова е од лакомост и од недоученост од обичниот човек.
Оние мајнери кои се во ова навлезени од пред неколку години, неверувам дека би платиле цена на Rx580 8gb повеќе од 150 еур сега. Се купуваа за цена под 100eur. Така да сега да се разговара за реална цена е смешно.
Во денешно време, само еден google ти е потребен, ништо повеќе. Но ете, од автомеханичар, од флизерка во салон, од детето мое знае во се се разбира до проф др. во областа на мајнинг преку ноќ. (професиите се земени како пример, без никаква намера за навреда и со секоја почит) .
Лакомост за брза пара, тоа одсекогаш не одсликувало нас, ова поднебје, и ништо не е сменето.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
59
98
Лакомост за брза пара, тоа одсекогаш не одсликувало нас, ова поднебје, и ништо не е сменето.
Да беше само тука тој проблем ќе можевме и од странство за саглам цена да нарачаме графички.
Има пандемија на лакомост уште од екот на човештвото, али кај нас ептен боди во очи пошо и кога беше нормален маркетот не скалпаа за 30-50% поскапи цени за сите продукти на плата 300% помала од таа во нормална развиена држава.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
491
567
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Не би сакал некој да ме свати погрешно но се почесто овој месец наидувам на луѓе кои КУПИЛЕ, ОДАТ ДА КУПАТ графички или пак заглавиле со риг и незнаат што да прават. Не ми е јасно, како бе луѓе влегувате/вложувате огромни суми за ригови, графички и сл. а пред тоа да не се направи едно обично истражување на пазарот за било што. Начув пари летаат на сите пари и све знам а ништо незнам. Овие цени за графички не се до толку набилдани од мајнерите, ова е од лакомост и од недоученост од обичниот човек.
Оние мајнери кои се во ова навлезени од пред неколку години, неверувам дека би платиле цена на Rx580 8gb повеќе од 150 еур сега. Се купуваа за цена под 100eur. Така да сега да се разговара за реална цена е смешно.
Во денешно време, само еден google ти е потребен, ништо повеќе. Но ете, од автомеханичар, од флизерка во салон, од детето мое знае во се се разбира до проф др. во областа на мајнинг преку ноќ. (професиите се земени како пример, без никаква намера за навреда и со секоја почит) .
Лакомост за брза пара, тоа одсекогаш не одсликувало нас, ова поднебје, и ништо не е сменето.
Кај нас в село имаме многу уба поговорка за ова:

Лаком газ, два к*ра крка.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
605
616
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
197
242
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Имам Gigabyte GTX 1660 Super што ја користам моментално и GTX 660. Ги мењам за двособен стан во СК, КУ, БТ, а може и Дојран. Со моја доплата се разбира во вредност на нови Тастарура + Маус комбо. Заинтересирани имбох. :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Изглеа ефтините картици ќе дојдат порано :) RIP 1559
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,379
8,665
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Некој за нас незналиците да објасни што е EIP 1559, зошто е лошо за мајнери и зошто сами се сопнале?

Една TLDR сумирана реченица.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,945
4,384
Ethermine
www.facebook.com
Некој за нас незналиците да објасни што е EIP 1559, зошто е лошо за мајнери и зошто сами се сопнале?

Една TLDR сумирана реченица.
Сега ние копачите имаме : Награда за блок и плус уште една награда за трансакција. СО еип1559 фактички наградата за трансакција ке ни ја ускратат и ке заработуваме едно 40% помалце.
Односно само ке јадеме дел од колачот за наградата од блокот ама не и од други награди.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,425
1,059
Неврленд
Сега ние копачите имаме : Награда за блок и плус уште една награда за трансакција. СО еип1559 фактички наградата за трансакција ке ни ја ускратат и ке заработуваме едно 40% помалце.
Односно само ке јадеме дел од колачот за наградата од блокот ама не и од други награди.
Ах кутрите вие. До питачки стап ќе ве дотераат :cry:
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,945
4,384
Ethermine
www.facebook.com
Ах кутрите вие. До питачки стап ќе ве дотераат :cry:
Зашто ?Копаш со нови ригови 6 месеца, У првите 3 месеца на оваа цена ги исплаќаш одма !!! После 3 месеца ќар си , потоа коментираш тука дека не е све така розево а и не е баш лошо. Па и да воведаат еип1559 веќе сеедно ти е и да имаш на сите тие ригови 40% помала заработка пак ти се исплаќа :)
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,425
1,059
Неврленд
Зашто ?Копаш со нови ригови 6 месеца, У првите 3 месеца на оваа цена ги исплаќаш одма !!! После 3 месеца ќар си , потоа коментираш тука дека не е све така розево а и не е баш лошо. Па и да воведаат еип1559 веќе сеедно ти е и да имаш на сите тие ригови 40% помала заработка пак ти се исплаќа :)
Ц ц ц, а ја па го жалам. :mad:
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
133
162
Мое мислење е дека eip1559 уствари ќе им го зголеми профитот на копачите.

Кога етереумот ќе се направи со пониска инфлација од биткоинот (може и негативна дури), значително ќе му се зголеми побарувачката, цената, па и маркет капот и со тоа ќе ги неутрализираат изгубените 40% и може и уште повеќе ќар да донесат.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
Мое мислење е дека eip1559 уствари ќе им го зголеми профитот на копачите.

Кога етереумот ќе се направи со пониска инфлација од биткоинот (може и негативна дури), значително ќе му се зголеми побарувачката, цената, па и маркет капот и со тоа ќе ги неутрализираат изгубените 40% и може и уште повеќе ќар да донесат.
Зашто вака на гејмерите им правиш па нели не заслужуваат графички по 100€
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Мое мислење е дека eip1559 уствари ќе им го зголеми профитот на копачите.

Кога етереумот ќе се направи со пониска инфлација од биткоинот (може и негативна дури), значително ќе му се зголеми побарувачката, цената, па и маркет капот и со тоа ќе ги неутрализираат изгубените 40% и може и уште повеќе ќар да донесат.
Негативна инфлација.
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
62
74
/root
Мое мислење е дека eip1559 уствари ќе им го зголеми профитот на копачите.

Кога етереумот ќе се направи со пониска инфлација од биткоинот (може и негативна дури), значително ќе му се зголеми побарувачката, цената, па и маркет капот и со тоа ќе ги неутрализираат изгубените 40% и може и уште повеќе ќар да донесат.
Точно, но тоа ќе се случи после ETH 2.0 , кога ETH ќе биде стварно корисен со голем ТПС а мали провизии - дури тогаш ќе се осетат бенифитите на ЕИП 1559, се дотогаш ќе биде турболентно :)
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
691
494
Мое мислење е дека eip1559 уствари ќе им го зголеми профитот на копачите.

Кога етереумот ќе се направи со пониска инфлација од биткоинот (може и негативна дури), значително ќе му се зголеми побарувачката, цената, па и маркет капот и со тоа ќе ги неутрализираат изгубените 40% и може и уште повеќе ќар да донесат.
Stvarno ne si fer druze, pa nemoj vaka taman gejmerite mislea deka meurot pukna I deka ke ima na bulvjak 3080ki za 200e :)

Anyway sto I da bide so eth forkot ili idnata cena, dzabe se raduvate, toa deka meurot ke pukne e samo iluzija, pa bidete realni malku, sepak ima 4000+ koini samo na coinmarketcap, taka da nema da zastane svetot so ethereum ili so ovoj fork.

Navistina mi e zal ako ve razocarav :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,101
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Stvarno ne si fer druze, pa nemoj vaka taman gejmerite mislea deka meurot pukna I deka ke ima na bulvjak 3080ki za 200e :)

Anyway sto I da bide so eth forkot ili idnata cena, dzabe se raduvate, toa deka meurot ke pukne e samo iluzija, pa bidete realni malku, sepak ima 4000+ koini samo na coinmarketcap, taka da nema da zastane svetot so ethereum ili so ovoj fork.

Navistina mi e zal ako ve razocarav :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Еве цела ноќ гризам нокти и пијам дијазепами после твојов пост :(
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
Stvarno ne si fer druze, pa nemoj vaka taman gejmerite mislea deka meurot pukna I deka ke ima na bulvjak 3080ki za 200e :)

Anyway sto I da bide so eth forkot ili idnata cena, dzabe se raduvate, toa deka meurot ke pukne e samo iluzija, pa bidete realni malku, sepak ima 4000+ koini samo na coinmarketcap, taka da nema da zastane svetot so ethereum ili so ovoj fork.

Navistina mi e zal ako ve razocarav :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Слушам со 3080ки порките биле појаки него без неа :)
 

Атачменти

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
491
567
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Не знам вие копачите зошто ви се полни душата ако за гејмерите биле поскапи графичките?
Претпоставувам ова е некој комплекс шо се има јавено од далеку пониските заработки од очекуваното, а притоа огромниот непропорционален притисок и ризик шо се јавил со трупање на многу релативно бескорисни а скапи направи.

На кратко: додека прајте пари, наместо да се прајте паметни на форумов - читнете малку историја и ќе сфатите дека ова е меур како и многу други работи, и белки ќе излезите од бранот пред да ве потопи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,096
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно