1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  269
  543
  15 oктомври 2013
  Машко
  Вака сеа.. Бидејќи се наоѓам во град речиси 200км од Скопје, фактот дека го однесов попладне во четврток ми рекоа дека баш сабајлето имале пратка за Скопје, така да ќе мора тек во понеделник да го носат за Скопје и дека процедурара за враќање трае најмалце 2 недели јер јас од другиот град не сум прв на листа за поправање/замена на расипан дел, ондак да, позитивно е искуството.. Однеси им на Ледиком, расипан полнач, под гаранција и нека ти дадат нов, неотпакован за 18 дена.. Ама не, македончето да кења само..
   
 2. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Па види, да платам 11к помалце за телефонот секоја недела ќе можам нов полнач да си купувам, што ќе ми е гаранција.
   
 3. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  269
  543
  15 oктомври 2013
  Машко
 4. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  А си однел ли во некоја мобилара расипан полнач па те одбиле, јас не сум и не можам да зборам.
  Доколку имаш такво искуство сподели слободно.
  Edit
  Не знам дали уопште подлежат на гаранција
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,162
  6,197
  21 Јануари 2009
  Ах, па добро.
   
 6. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,100
  3,451
  7 ноември 2014
  Машко

  Јас сум однел и ми дале.

  Ама следен пат ќе им кажам да чекам 18 дена, за да го добијам тоа „телеком искуство“.
   
  Gaston, Avid и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 7. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,475
  1,925
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Забележувам кај некои луѓе хејтот спрема мобиларите иде до бескрај. Дали од лично искуство или не, не знам.

  Инаку, не сум имал проблеми со полначи од мобилари, но сум сигурен дека за 18 секунди ќе добиеш полнач.

  Во врска со "телеком искуството", замисли лаптопот си го купил за фриленс работа со која го храниш семејството...
  18 дена за полнач кој откажал после нецели 8 месеци користење.
   
 8. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  269
  543
  15 oктомври 2013
  Машко
  Во Ледиком телефон од 1000 евра е отпакован и без фолии, а не па нов полнач да ти дале. ''Искуство''
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  269
  543
  15 oктомври 2013
  Машко
  Што дали подлежи под гаранција? Полнач? Која гаранција ја добиваш ти кога купуваш од мобилара? Писмена форма од Ледиком без фискална? То је та гаранција?
   
 10. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  269
  543
  15 oктомври 2013
  Машко
  Воопшто не е така. Купувам телефони исклучиво од мобилари уште од 2014 година. И да, гаранцијата од мобилара и не ја рачунам за гаранција, за среќа до сега не ми притребала. Гаранцијата од Телеком( во случајов со моето искуство со лаптоп) и со локална мобилара, со сумливо потекло на набавени телефони, не се споредува.
  Апсолутно, требело да пишат дека ми треба лаптопот за работа и да ми дадат нов полнач.
   
 11. Seekey

  Seekey
  Intern

  22
  17
  11 Август 2016
  Машко
  Сакам да купам телефон од Мобеликс, искуства, коментари? Читам многу негативности за Ледиком, како би ги споредиле со нив?
   
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,307
  6,428
  27 Март 2014
  Исти к*рац друго пакување. Ми продадоа телефон без полнач. Пакувањето оригинално, но без фолии и отворена кутија. Потоа мораа да ми пратат полнач по Карго. Оттогаш го сметам за аутсајдери.

  Ако планираш да купуваш телефон, купи си од Битолчаните Мобиком, мислам дека се викаа. Добиваш телефон со фолија запечатен, и самиот си го отпакуваш. Поголема сигурност дека си добил нов телефон нема. И да, продаваат строго европски верзии. Нема Дубаи фирмвер и англиски полнач како во Ледиком и Мобеликс.
   
  На despotovikj и Speedster им се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Многу е битно кој го запечатил телефонот.

   
  RoninMK, dddragan, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,307
  6,428
  27 Март 2014
  Добро де, знам дека е можно пак да се препакува со фолија кутијата. Но постојат и други знаци дека телефонот е нечепнат, како лепенката на кутијата (таа што пишува WARANTY VOID if REMOVED), како и фолиите на самиот уред и пакувањето внатре.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  И ова го стават како оригинал, нема шанси да го препознаеш.
   
 16. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  606
  302
  7 oктомври 2014
  Telefonite na Samsung stignuvaat otpakuvani nekoj, vnatre imas 2 lepenki sto naknadno si gi lepis :) edno na garnacijata edno na kutijata.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 17. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Китајците за фејк се тата-мата. :D А овие нашиве учат од нив. :)
   
 18. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  308
  274
  9 Јули 2018
  Машко
  Супер се,имав земено ми 9т про од кај нив преку карго одма го пратија и другиот ден сабајлето беше пристигнат,се беше океј нормално исто како ледиком без фолија на паковката али мене лично не ми смета тоа
   
 19. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,577
  3,515
  11 Декември 2008
  Машко
  Ајмо тазе warranty void стикерчиња :D

  HTB1zRVwRpXXXXanXXXXq6xXFXXXE.jpg
   
  На deni.mitev, DrMTR, DaVoRkNe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,809
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Ледиком,незнам дали се познава на сликава,со неотпаковано најлонче,еве од каде ги зимаат телефоните Ледиком Delivery address: United Arab.

  0-02-04-459a61263a244c54df8e26481ab96943b652d28f0d76a1246edf69f3eb4367c7_bce9315f.jpg 0-02-04-db5d53841a042f36e3ffe47d81e3763ed7c8556bcd0eb60bc8fb1791c810d7cc_ec771afb.jpg
   
  Последна промена: 17 oктомври 2019
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,013
  26,725
  4 Септември 2008
  Nis, baraj eu verzija, za EVROPSKI PAZAR
   
  На Balanar и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 22. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,809
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  За Европски пазар се иначе овие,ако збориш за А3 што ставив слика погоре во постот.

  Еве како изгледа кутијата за Индиа

  Untitled.jpg

  Која е разликата во А3 од Европски пазар,и од Дубајски,Индиски пазар ако може некој да ми објасни?Фала
   
  Последна промена: 17 oктомври 2019
 23. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  409
  339
  4 oктомври 2011
  Машко
  Купив Oneplus 7 Pro, си го отпакував дома фино лепо се си е ок. И баш беа фини и услужливи дечките преку телефон.
   
  На Seekey му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Знат шо џубрина сне!
   
 25. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,809
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Да нема забуни Нептун го продаваат истиот модел,поскап дури за 3000 денари од Ледиком.
   

Сподели

Вчитување...