1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,060
  4 Септември 2008
  Која разлика треба да ја гледам?
   
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Ах бе македончиња. Се додека купувате мобилни од ледиком, ќе си патиме ко држава.

  Да појаснам, ниеден политичар во земјава и од странство, не може да ни го направи животот подобар, може само да не лажат дека ќе ни го направат подобар. Тоа подобрување треба да дојде од нас самите, ние (народот) да бидеме пример во општеството и ние да одлучуваме кој ќе иде напред, а кој ќе пропадне.

  Во моментов напред идат фирми како Ледиком, кои не плаќаат царина, ддв, данок на промет и придонеси на вработени, а пропаѓаат релативно почесни фирми кои ги плаќаат следниве давачки.

  Кога ќе видите дека од тие давачки ни се полни буџетот кој треба да ни го подобрува животот на сите нас, ќе сфатите дека некој некого тука краде и прави мајмун (Ледиком не краде сите нас).

  Јас се убивам од плаќање даноци и придонеси и очекувам од сите да го прават истото. Погодете од кај ќе си купам нов мобилен.
   
  На viktooooor, RoninMK, smole и уште 12 други им се допаѓа ова.
 3. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  417
  597
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ако имаш купено Самсунг телефон од Сетек/Нетпун/Телеком, ќе знаеш дека не се рекламира кај нив. Туку доколку имаш било каков проблем или дефект го носиш во Мобико или Видеодата. Така да не се замараш со Сетек.

  На крајот на денеот, кој сака од кај сака нека си купи телефон. Ако телефон од битка те прави среќен, купи си го и не збори дека тие што купуваат од други места се глупи или било што.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,060
  4 Септември 2008
  Едно прашање, дали вие што купувате од официјални извори, кога купувате телефон на старо/форумов ја гледате цената од мобилари или од официјални извори?
   
  cipiripi, Oktar, Ile bocev и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Пази да не ти нацртам. Или ќе се инаетиме? Линк имаш, табеларен, ред по ред, интелигентен си, поткован, мислам ќе ги увидиш разликите.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јас лично од официјални извори. Ледиком и Мобеликс не ми се репер, пошто никад додека работат како работат нема да купам од кај нив. Независно дали се 20% поскапи или 50% поевтини.

  Едит: исто зависи дали тој на старо е уште под гаранција или не. Ако да гледам само официјален канал, ако не онда може и мобилари пошто и вака и така си без гаранција
  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  Последна промена: 13 oктомври 2019
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,060
  4 Септември 2008
  Нема разлика. Плус ми праќаш антички модели пак.

  Да повторам, сите мк бендови се покриени со новите S серии, без разлика на регион, сите сензори се исти, вклучувајќи ги и интерните компоненти. Корисниците на дубајска S10, нема да осетат никаква разлика од тие со "европска"

  Не сме 2013.
   
  tupacan, cipiripi и на Oktar им се допаѓа ова.
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Реков јас ќе одиме у тупење се додека не испадне по твое. Почнавме со С серија, па сега била стара, па следно незнам што ќе ти биде. Коа ќе му увалат у ледиком на некој с10 за амерички пазар со СД, ти пак ке речеш шо има везе бе, С10 е.
  Оди на xda и види со различен CSC какви заебанции имаат во матичните земји со оператори, апдејти, некои банки, и слично.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,060
  4 Септември 2008

  Еве за да се види од каде почна дискусијата, и што сугерирав, и во кој контекст зборевме.

  И не, нема да речам, јасно кажав за телефони во МК/Exynos.
   
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не. Почна овде, со генерализација.
  [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 11. cakii

  cakii
  On your way to fame

  397
  733
  23 Февруари 2011
  Живеам во Дубаи веќе 3 години и сум земал еден куп телефони за фамилија, друштво итн бидејќи знаат да бидат доста поефтини од Македонија (не секогаш)..

  До сега никој за ништо не се пожалил, ни за апдејти, ни за банки, ни за бендови..

  Единствено што треба да се пази е iPhone бидејќи верзиите што се за УАЕ не поддржуваат FaceTime и нема начин да се среди како што знам.

  Скоро сите модели можат да се купат и во "International" верзија и разлика во цена нема никаква со УАЕ верзијата.

  upload_2019-10-13_17-52-34.png

  upload_2019-10-13_17-53-0.png
   
  CeeTour, Oktar и на psyside им се допаѓа ова.
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не реков сите. Реков дека има што се жалат на xda од разни земји. Зависи и од телефонот, што бенд има, дали тој некој воопшто знае да примети имање/немање на одреден бенд, дали му треба или не одредена апликација итн... Јас воопшто не спорам дека УАЕ, Кина, Индија или било што се лоши. Целиот муабет тргна оддалеку зашто у Ледиком се поефтини многу. Дубаи, ниски цени ради Х разлози, плус шверц, нема давачки, нема фискални, итн.. итн... Тоа беше цела горе дискусија, а не дека УАЕ моделот нечини.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,060
  4 Септември 2008
  @marv Ок и? Си ме видел да купам буџет Samsung уред? Вака според тебе за кого би дискутирал? Од старт ТИ спомна S6 и јас реков дека тоа веќе не е фрка неколку години, и на други теми можеш истиот став да го прочиташ, оваа тематика е дискутирана 10 пати пред луѓе да зимаат S серија модели, баш пред месец истиот муабет го правевме со @Скоти зa разлика помеѓу модели на s10....така да џабе верглање у место, телефоните се идентични, S серија Exynos
   
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Така е бе псај. Ти си у право ај кулирај, главен си.
  Небитно што за тоа од кај почна мојот муабет до кај ти го сведе специфично за С10 екуинокс, има бог и батина ама тоа е. Познато ми е како дискутираш, и како се е округло па на ќоше.
  Еве да моментално сите С10 со екунокс се исти. Другпат пред да ти реплицирам првин 3-4 поста убаво ќе те распрашам што точно си мислел, за кој модел, за која боја, за кој временски период си расположен, за убаво да те сватам.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,060
  4 Септември 2008
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  ... and someone just have experience.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 17. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  155
  137
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Каде се прави ансабскрајб на темава ?

  Испратено од тенекија
   
  На farkizz и Avid им се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,277
  6,373
  21 Јануари 2009
  На пример кои вака конкретно?
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  263
  203
  15 ноември 2015
  Машко
  Да али кога купувам не добивам нов од сетек, туку отворен. Да не ја барам темата каде луѓе им продаваа нови телефони, а внатре со апликации или телефони кои имаат проблем уште фабрички.
  И за филипс не се главни они ама телевизор ти продаваат со флеки на екран. И тоа си стои на излог и абер немаа да го тргнат. Туку последно парче и намалено и чекаат некој будала да му го увалат.
  И после оди на сервис и буни се со таков екран.
  Лаптоп кога гледав ми носи кутија отворена и лаптопот 10 минути го крева линуксот. Оправдување им беше дека морале да го отворат за да го проверат, а тоа што 10 минути пали дека првпат се кревал Опер. Систем.
  Молам лепо си купив од анхоч и пред мене го отворија првпат.
  Имам пишувано порано како ме имаат
  Зезнато, ама ајде.
  Моја нога таму веќе не. Па макар биле и 30% поевтини од Ледиком
   
  На Gumirano му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  417
  597
  3 Јануари 2019
  Машко
  Од Сетек имам купено:

  Ј5 2015
  S7 Edge
  S9+

  Сите биле спакувани, со фолија и отворени пред мене. А ако има фабричка мана, тоа не е нешто за што продавачот е одговорен. Им го рекламираш ти го враќаат и тоа е тоа.

  Да, ама ако е нешто од излог ти потенцираат и има доста подобра цена за тоа.

  И во Анхоч и во Сетек може да ти подвалат вратен производ, нели имаше тема дека некој купил дел монитор со мртов пискел па после дознал дека е враќан. Разликата е што Анхоч ќе постапат коректно и ќе ти го вратат без да ти створат многу главоболка.

  Инаку не ги бранам Сетек, и јас сум имал неколку негативни искуства со нив за што сум пишувал по темите на форумот. Но тие биле со одредени поединци...

  Во Сетек, често може Lenovo лаптопите да бидат рефурбишд. Со тоа се согласувам. Ма да, истово важи и за сите продавници. Кога ќе видиш некој лаптоп со цена too-good-to-be-true, има голема шанса да е refurb.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,518
  1,177
  2 Јануари 2012
  Ова што не признаваат меѓународни гаранции и не следат официјални попусти е највеќе за жалење од “официјалните“ сервиси/увозници.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Has*
   
  Elenaaa, marv и на Avid им се допаѓа ова.
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не, проблемот е генерално кај принципалот, т.е. во случајов Самсунг, кој нуди многу рудиментирана интернационална гаранција која и како таква може да е кантри специфик . И нормално за кај нас одбрале кантри специфик.
  Башка што тој мојот од погоре немаше никаква гаранција пишана, никаков warrenty card, дури и у самсунг базата им се појавуваше како непродаден сеуште .

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 24. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,131
  3,483
  7 ноември 2014
  Машко
  Changed my mind.
   
  Последна промена: 13 oктомври 2019
 25. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  631
  323
  7 oктомври 2014
  Хардверски компонентите не се исти , барем до с9 , с10 немам искуство.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...