1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Кога викаш колку е поефтино идеш од поголемиот кон помалиот. Така да 52000 * 21% е приближно 41190.

  Тоа што вие рачунате е колку % е во ХХХ поскап од УУУ.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 2. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  348
  293
  21 Мај 2017
  Машко
  А што е битно дали се 5, 7, 12, 30, 50 посто, поефтино е во секој случај 11к денари не се малце да ги лупнеш за истиот телефон
   
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не е. Е сега да видиме, реон за кој е, дали е нов, каква гаранција добивам за 700+ еур телефон, итн...

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Ова можеби важи за Xiaomi, не за Samsung/Apple.
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  851
  1,412
  12 Септември 2013
  Машко
  Јасно ми е сега, цената била ко такс фри, со поврат на данок за странци. Ја сам бил на подрум, нисам одавде.
   
  На GGTT1 и itstheigyg им се допаѓа ова.
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,654
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Фирмите не се заштитени од нас и можете да си кажете што сакате за нив, не сме дирекно засегнати. А огласите се со јасни правила кои треба да се почитуваат.
  Али на тоа не му е место овде. Ако имаш прашања пиши ми приватна порака.
   
 7. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,130
  3,483
  7 ноември 2014
  Машко
  Xiaomi Mi A3 White

  Xiaomi Mi A3 | Ledikom

  Еве ви понов модел, цената во апсолутни бројки е 4.000 денари разлика (~40%).

  Инаку - „само 20%“ ти е 10.000 денари.

  Не знам баш, за Сетек како што ми текнува ја затворивте темата...а сега откриваш дека си имал 600 денари попуст во Сетек. Коинциденција?!
   
  На Ile bocev, julll, itstheigyg и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,654
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Се извинувам на двајцата. Од сега само Ледиком ќе биде мобилара за мене и за моето семејство.

  Сум бил стварно наивен што сум го купил телефонот по најдобрата цена на пазарот...
  @esquimaux немој да се пишманиш и да бришеш постови, еве го извинувањето.
   
  Последна промена: 13 oктомври 2019
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Кој дел неважи??? Си земал телефон Самсунг од Ледиком да видиш што добиваш? Последниот купен од таму, за член на фамилијата беше S6+. Беше за УАЕ регион, со дуал сим, додека истите овде во редовните канали за европа беа сингл сим со соодветен регион софтвер, т.е. CSC. Фискалба немаше, само парагон. Гаранција беше едно нивно ливче во ворд, со што добиваш без печат, доле десно напишано Ледиком и потпис на продавачот. Кутијата нормално немаше целофанче.
  После 6 месеци отприлика, му се еба батеријата и нејќеја да ја сменат. Се зема нова оргинална батерија од Мобико, уз пат одма на прием констатираа дека гаранција не ни важи, пошто по сериски број телефонот не е за наш пазар.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Speedster и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Screenshot_20191013_132617_com.android.chrome~2.jpg
   
 11. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,130
  3,483
  7 ноември 2014
  Машко
  Не мора да купуваш од Ледиком, ама можеш да не се местиш самиот вака на Интернет, каде што со факти може некој во 5 секунди да ти направи шах-мат.
   
  На Can4sta, Balanar, Gumirano и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,543
  25,654
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Нема веќе еве ти ветувам!
   
  На TylerMkD и Avid им се допаѓа ова.
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Тие работи не се фрка веќе неколку години.
   
 15. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,193
  1,838
  13 Јануари 2014
  Машко
  Кога земав јас телефон, S10+, во Ледиком беше 41.790, а во Нептун/Сетек/што било беше 60.990. Ете ги 30%. Со поефтиниве телефони ретко е толкава разлика, ете тебе и поефтин ти излегол, ама на поскапите се осеќа и тоа како.

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Кои работи бе псај. Сакаш да кажеш дека на С8,9,10 нема различни или регион специфик модели?

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Ок, да кажеме дека има, која е разликата, наведи ја.
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  393
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  Мислам дека не треба да се заборава 2 год ГАРАНЦИЈА наспроти 1 год од ЛедиКом така наречена ( гаранција ) .

  Полемика за ледиком vs остатокот од главни застапници на самсунг и останати тел ке има стално .
  Бројот на такви што се изгореле или што ке се изгорат од ледиком како се зголемува така бројот на тие што ги величат ке се намали .

  Пак ке кажам недај боже да ви рикне екран у гаранција . Кога ке ви стават кинески екран и ке ве убедуваат дека оргинал тогаш у истата секунда ке се ви се смени мислењето . До тогаш се е у рамките на џабе :)
   
  На RoninMK, Daniel86, StalkeR и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Модем, т.е. бендови, софтвер, т.е. што е уклучено што не, има НФЦ нема НФЦ, понекогаш и послаб сензор на камера ради Индијци, итн... Доволно?
  Едит: и не е да речеме. Него има субмодели секогаш, и јасно се означени.
  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Бендови исти, т.е. сите наши се покриени.

  Послаб сензор на камера? Сите Exynos имаат идентичен сензор.

  Сите Exynos модели се исти.
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  263
  203
  15 ноември 2015
  Машко
  Вака како што си рекол дека ќе се извиниш сигурно нема.
  Јас кога сум купувал и споредувал повеќето модели биле одприлика тие 20-50% разлика. Во моментов 30% ќе најдеме 10 телефони најмалку.
  А и повеќе разлика сигурно ќе има.


  Јас исто така ќе разбирам дека ова е ит форум и дека некои имаат симпатии, врски, попусти и сл. Во сетек.
  И тоа не е лошо. Познавам членови кои имаат дилерски во сетек, си работат со нив, ама барем се реални и не ни прават филмови дека се најдобри, прито критикувајќи ги другите со безмислици


  Ако работете си со сетек. Ваше право, а ама Не треба да ги извртуваме работите. најпревара фирмата да се фали толку и да се става пред ледиком е малку смешно. Да не се лажеме. Знаеме за каква фирма се работи.
  Измислуваш и за македонскиот. Секогаш кога сум одел, сум наишол на културен однос во Ледиком и ми било одговарано на македонски крајно љубезно. Имаат вработено девојчиња меѓу кои и македонки мислам.
  Во сетек некогаш сум чекал и по 10 минути да дојде некој да ме услужи, незнам дали тоа со бурекот е така или не, но тоа и не е најголем нивни проблем.
  Проблем е што роба буткаат отварана, расипана, сервисиран како нова без око да им трепне.
  Со тоа тие прават превара.

  Ќе се согласам само за фискалните, но да бидеме реални ако имаше закон во државава сетек до сега требаше прв да го затворат. Уште пред 15 години ќе беше пропаднат и веројатно многу нивни конкуренти ќе опстанеа.
   
  Последна промена: 13 oктомври 2019
  RoninMK, Can4sta, Gumirano и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Е ај важи, сега ќе идеме до специфичен модел за да ја докажеме твојата теза, иако напочеток тргна со генерализација за производител Општо.
  Но еве на прва на пример. Колку е "сите Екунокс модели се исти" точен исказ (во овој случај камерите се исти да, што не е за секој модел што сум го гледал) Compare | Device Specs | PhoneDB - The Largest Phone Specs Database

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 23. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  263
  203
  15 ноември 2015
  Машко
  Дечкото е модератор и го почитувам поради тоа. Двои од своето време за форумот. Ама ова со сетек искрено малку забега
  Испаднаа најевтини и најпоштени сетек. :D
   
  Последна промена: 13 oктомври 2019
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Зборевме за S серија

  Секако дека зборам општо, бидејќи цел свет сем Америка, Кина, и Канада ако не се лажам има Exynos.
   
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Аха ај ок. Се лажеш за Eqynox, барем Канада знам 102% дека иде. Нејсе повели за S серија дека се е исто или не
  Compare | Device Specs | PhoneDB - The Largest Phone Specs Database

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...