1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,143
  3,503
  7 ноември 2014
  Машко
  Duri i da e ova vistina, siguren sum deka ne ti kazale tebe direktno od Apple deka tie uredi se vrakaat za sminkanje i prodavanje kako novi.
  I deka bas ke odat vo Mobelix ili Ledikom.

  Te molam objasni mi od kade potvrdenata informacija deka se sminkaat i vrakaat kako novi?
   
  tamamuzicar, itstheigyg и на Oktar им се допаѓа ова.
 2. damil

  damil
  On your way to fame

  734
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  tamamuzicar, Oktar и на Speedster им се допаѓа ова.
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,302
  1,594
  5 oктомври 2007
  Машко
  Прво јас не реков дека одат во било која од споменатите мобилари, а може и на крај ке одат, небитно. Само ти кажав дека постојат "тестни" примероци.
  А дека се шминкаат тоа више него веројатно, пошто нема логика да ги фрлат у ѓубре. Плус ако поглеедаш и прочиташ малце за како епл рефрбишува ќе видиш дека го имаат подигнато истот на ниво далеку од сите. Но тоа е и небитно. Тврдеше дека нема тестни примероци, јас ти викам дека има.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

  Значи пишува продажни партнери. Нема нешто ексклузивност тука. Може и анхоч зимаат од кај нив ама не ги туриле уште. А може си прават и паралелен увоз. Кај нас тоа се е можно и многу тешко да се повикаш на ексклузивност. Работата е што Анхоч за разлика од некои, сигурно легално ги увезува, со сите платени давачки по сите основи кон државата. За некои други мобилари ова е не баш точно.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  Изменето од модератор: 12 oктомври 2019
  На tamamuzicar и TheMarshal им се допаѓа ова.
 4. damil

  damil
  On your way to fame

  734
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Точно, платени давачки, ама не значи дека е за ЕУ пазар. Во случајов не е сигурно.

  Него ти тврдеше дека Телеком не е официјален канал....
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,302
  1,594
  5 oктомври 2007
  Машко
  За кој пазар е незнам. Се зима и се проверува по модел намбр, а се си има и на опаковката.
  За Телеком точно, т.е. не се изразив можда јас најдобро. Сакав да кажам Телеком и Вип не се официјален канал за увоз на Самсунг.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  439
  620
  3 Јануари 2019
  Машко
  Пред 5 години купив Galaxy S5 од Анхоч, беше брендиран модел од AT&T.
   
  farkizz, bxxxn и на Oktar им се допаѓа ова.
 7. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  265
  203
  15 ноември 2015
  Машко
  Продажни партнери на Самсунг: Setec :D:D Кај нас толку е забегана работава што во Мобеликс се 100 пати посигурно да ти признаат сервис него од овие samsung партнери. Се чудам дали кај нас има уште некој наивен што купува Самсунг мобилен од Сетек и го плака 20-50% повеќе од Ледиком.
  Да платиш еве пример 20% повеќе а знаеш дека добиваш бетер тоа ми е стварно чудно.

  Ледиком, МОбеликс секогаш пред Сетек. Ем поевтино, ем посигурно.
   
  tamamuzicar, it_boy и на viktorce им се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,560
  25,682
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Јас! Го плативц 10% поефтино од Ледиком и од сите останати мобилари Имаш некој проблем? Сакаш фискална?
  Сакаш скриншот од моментот кога го купив од сите мобилари?
   
  На tamamuzicar, smole, farkizz и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,022
  4,291
  28 oктомври 2008
  Тешко...Ова можеше да се случи само во АМЦ, затоа и ги однесе матната...
   
 10. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  439
  620
  3 Јануари 2019
  Машко
  АМЦ се прича за друг ден.

  Инаку, пред да го платам телефонот, потенцираа дека е Американски модел. Ако успеам да го упалам телефонот ќе сликам дека е брендиран и има bloatware од AT&T.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,300
  6,394
  21 Јануари 2009
  Дилерска?
  Не е тоа тоа.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,560
  25,682
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ај молимте дај ми линк од Сетек и од Ледиком на телефонот кој е 30-50% поскап во Сетек во однос на Ледиком и јас јавно ќе ви се извинам на двајцата.
  Телефонот што го купив јас на ден 02.07.2019 Самсунг А40 во дадениот момент СЕТЕК ја имаа најдобрата цена која беше на акција и беше 14600ден, а истиот во Ледиком беше 15100, Јас добив дополнителн попуст од 600ден и истиот го зема за 14000ден, само затоа што сум имал добар и коректне однос кога соработував со нив (читај ги рецензиите на портал). Сега истиот телефон е САМО 6% поскап во СЕТЕК во однос на Ледиком.

  Дајте ми линк од било кој телефон кој е разлика 30%, никогаш не била и нема ни да биде...

  ЌЕ купувам од таму од каде што јас сакам, не може некој да ме нарече наивен (блага форма од ГЛУП), само затоа што имам поразличен став од неговиот.

  Една од поневажните причите која што сите останати мобилари во Македонија ги ставам пред ледиком е таа што кога ќе влезам во продавница сакам да комуницирам на македонски да се разберам на македонски.
   
  На tamamuzicar, smole, Krkac и уште 14 други им се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,300
  6,394
  21 Јануари 2009
  За 20-50% ќе го прашаш Иле Боцев.
  Барем јас, не зборам за акции и попусти за коректен однос при соработка. Зборам за редовно купување и зборам за споредба на повеќе видови телефони.
  Во овој просечен случај, цените во Ледиком и други мобилари скоро секогаш се ~10% поевтини од Анхоч, Сетек итн.
   
  На tamamuzicar и farkizz им се допаѓа ова.
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,560
  25,682
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ценатите со акции што ги даваат Сетек или Анхоч се за сите купувачи кои влегуваат во нивниот салон, без разлика кој си и каков си. И да не ги добиев тие 600ден попуст за кои се фати, пак беше поефтин за 500ден во дадениот момент на дадениот модел.
   
  На tamamuzicar и farkizz им се допаѓа ова.
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,302
  1,594
  5 oктомври 2007
  Машко
  Да не збориме дека можеш да платиш со која сакаш картичка, да добиеш фискална, саглам Пишана гаранција, и заведено во фабричкиот гарантен лист ако го има. Во ледиком се тоа заедно никад (а можда и тад) не го добиваш.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  tamamuzicar, smole и на farkizz им се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,300
  6,394
  21 Јануари 2009
  Така е. Човек просто да се зачуди како луѓево купуваат од мобилари.
   
  cipiripi, Gumirano и на farkizz им се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,439
  27,111
  4 Септември 2008
  Close...

  Samsung Galaxy S10+ 2019 Green

  Samsung Galaxy S10+ | Ledikom
   
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,302
  1,594
  5 oктомври 2007
  Машко
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,302
  1,594
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не генерализирав мобилари, а мислам и @Fatal1ty_ . Муабетевме за Ледиком.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 20. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  865
  1,427
  12 Септември 2013
  Машко
  Ова ценава со данок ли е?
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  544
  496
  27 oктомври 2016
  11 илјади разлика во цената, се 27% повеќе

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  cipiripi, Oktar и на psyside им се допаѓа ова.
 22. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  588
  988
  16 Јануари 2016
  Машко
  51,999 - 41,190 = 10809 Што е ~26% од 41,190

  Башка ќе го цитирам Боцев зашто не кажа 30-50% како што вие викате него:
   
  farkizz, Oktar и на psyside им се допаѓа ова.
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,560
  25,682
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Купувајте си од каде ви е згодно, ваше право е тоа, како што е и ваше право да браните/напаѓате некоја фирма/мобилара со или без разлог. Али да кажеш дека некој е наивен, само затоа што купил од фирма во која што ти така си сакал и во неа си се чуствуваш по приатно кога ќе влезеш и си бил далеку подбор пречекан како муштерија, е тоа е некултура.
   
  На tamamuzicar, RoninMK, smole и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,755
  7,193
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Што му се замараш па ти па што те гледам чуден, прегледај му ги постовите на форумов ќе сконташ дека два и два не знае да собере. Такви дечишта распрдени ги има колку сакаш.
   
  На tamamuzicar, smole, GGTT1 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,300
  6,394
  21 Јануари 2009
  Го вртиш муабетот. Наивен не е баш правилниот збор во ситуациајва, повеќе е неинформиран (а можеби и на некој начин си наивен ако не си се информирал доволно пред да купиш). Наивен си ако купиш нешто поскапо а знаеш дека го има некаде поевтино, а не ако на едното место си подобро пречекан за разлика од другото.
  Плус, да не заборавиме, збориш за Сетек. Ти си имал супер искуство. И гојдо имал, и уште два-тројца.
  Мислам дека не треба да се заборави темата во која имаше 100 страни со негативни искуства за Сетек, за најразноразни продукти, вработените како јадат бурек, како луѓе влегувале и никој не ги есапел, како луѓе влегувале и добивале совети/информации од нестручни луѓе, итн.
  Правилава на форумов се врв. Не смееш да коментираш во оглас каде што некој продава половни работи поскапо отколку нови, а имаш право да напаѓаш фирма без разлог :D
   
  На tamamuzicar, Can4sta, cipiripi и уште 5 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...