1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,512
  14 Мај 2008
  Машко
  Море ако фукнам 800-1000 евра на телефон, сакам да уживам во кинењето на фолијата, првото ставање на сим картичката и гребење на капачето, прво палење на телефонот и сетирање датум и држава, првата слика, првото паѓање на плочки итн....

  Ало, не купуваме вреќа компири од пазар за 100 денари, се работи за сериозна сума.
   
  DaVoRkNe, Скоти и на Speedster им се допаѓа ова.
 2. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  255
  206
  21 Мај 2017
  mi a3 e 160 evra
   
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,091
  1,376
  5 oктомври 2007
  Машко
  Odi vo Ledikom po IPhone od 1000ce i kusur, i vidi dali ke bide so celofance? Ili S10ka.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 4. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  255
  206
  21 Мај 2017
  Ледиком први ги донесоа ајфон 11, барем колку што знам јас.
  Нема смисла да се користени или вратени па refurbished, небитно доколку ви смета тоа на лице место прашувајте и отварајте, која е поентата да отидам дома да го отворам па да се вратам еј абе телефонов отворен е.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,091
  1,376
  5 oктомври 2007
  Машко
  Тоа со бунењето одпосле не го спорам, само реков дека телефони и од 1000че им се не фабрички спаковани, пошто каналите на набавка на се ин се крајно сумљиви.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  562
  268
  7 oктомври 2014
  Fixit bea prvite.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  255
  206
  21 Мај 2017
  Не е битно, поентата ми беше дека меѓу првите донесоа телефон кој не може да биде refurbished, само што беше излезен.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  9,384
  9,090
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може, примероци кои биле за тестирање пред да искочи во продажба.
   
 9. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,072
  3,394
  7 ноември 2014
  Машко
  Не постои такво нешто кај Apple.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 10. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,952
  2,922
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Многу сте ми чудни со коментариве, објаснував 100 милиона пати дека ајфон на битпазар да ти продадат можеш да го провериш дали е поправан, рифрбишд, нов стар итн. Не можат да те заебат со Епл пеоизвод, мислам можат ако си неинформиран и не ги разбираш работите. Епл ти дава 100% сигурност и начин да бидеш мирен ако купуваш нивни производи.
  А за ледиком, знам исто и јас, еол вач и пријатели преку 10 ајфони, сите биле нови, неотворени со фолија неактивирани епл ќер и епл варанти срвис.

  И има еден шо чека ајстајал и нептун да го донесат, и ќе плати 20.000 денара повеќе во воздух


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Oktar, Viziano, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  239
  194
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација

  Влав шо ќе ти кажи... :D
   
  На krisbt му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  9,384
  9,090
  24 Јуни 2009
  Машко
  Аха, добро. :)
   
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,072
  3,394
  7 ноември 2014
  Машко
  Си видел ти iPhone во Apple Store пред да започне официјална продажба?

  Не и нема да видиш, истиот ден кога се достапни за продажба ги ставаат и како тест модели. Мобилариве ги носат 2 дена подоцна, така да освен ако не украле тест модел што седел пола ден во Apple Store, немаат никаква поента твоиве заговори.
   
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,091
  1,376
  5 oктомври 2007
  Машко
  Примероци за тестирање нормално дека нема да најдеш во епл стор или мобилара. Но ќе најдеш на пример кај епл сертифајд девелоперс. Пред многу години имав шанса да работам нешто за фирма кај нас каде иПхоне 5 го имаа 2 месеци пред глобално претставување. Комплет. Со целофанче. Продакшн едишн. 10-12 комада. Нормално со NDA договор и гаранција банкарска. Од кога завршија работа што требаше, 1 задржаа за понатамошни потреби, другите се вратија во епл за шминкање и ставање целофанче и продавање како нови.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  krema, TheMarshal и на Gumirano им се допаѓа ова.
 15. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  174
  207
  3 Јануари 2019
  Машко
  Не плаќаат ДДВ (5%), не плаќаат данок на добивка (10%), претпоставувам вработените не им се пријавени (не плаќаат додатоци). Кога ќе се собере тоа ете и од каде иде пониската цена.

  Додади на тоа дека не се плаќа со картичка (уште 1.5-2%).
   
  Последна промена: 12 oктомври 2019
  На Speedster и Oktar им се допаѓа ова.
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,932
  4,139
  28 oктомври 2008
  Што е тоа "сумљивите"?o_O
   
 17. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  250
  183
  15 ноември 2015
  Машко
  Земав јас С10 пред 2 недели. Комплет нов си беше. Прв јас си го отворив. Разлика со Телеком 14000 денари
  Тие 14к денари ќе ги дадам во агенција и ќе си ги потрошам за едно патување низ Европа.
  А вие што толку се плашите, слободно дајте им на Телеком и Вип 17000 денари повеќе. Бидејќи стварно се за жалење.
   
  На Gumirano, Sherminator, cipiripi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  321
  452
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Стално се прашувам како тоа не плакаат данок, не пријавуваат вработени, и пак работат ?
  Се додека има фирми како Ледиком во Македонија, кој се над закон, нема да не биде и ке бегаат млади.
   
  Speedster, Avid и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,816
  5,603
  21 Јануари 2009
  Има многу експерти кај нас и за сите фирми ги знаат од а до ш како се одвиваат сите работи.
  Она што мене ме буни е, како е дојдено до љ-то.
  Кога на српски е сумња а не сумља...
   
  На cipiripi и Banjifiko им се допаѓа ова.
 20. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  174
  207
  3 Јануари 2019
  Машко
  Добро, може лошо се изразив. Но, сепак се компанија која е школски пример за сивата економија.

  Потполно се согласувам - ама о тии, има ли закон на Чаирит? :speechless:
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,816
  5,603
  21 Јануари 2009
  Не, не си се изразил лошо. Во кратки црти, измислуваш. Измислуваш за да си звучиш на себе си а и на другите поубедлив дека целосно ги разбираш работите. Она што си чул од двајца без тројца изгубени на форумов или можеби у живо, го претставуваш како факт.
   
 22. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  174
  207
  3 Јануари 2019
  Машко
  Еј сеа па и ти.

  Дали плаќаат данок = не
  Дали издаваат фискална = не

  Само тие две работи ти даваат 10-15% поевтина цена.

  За како се набавуваат телефоните, дадов моја претпоставка. Што да, во право си не е факт и е чиста шпекулација. И ќе си го корегирам тој дел од мислењето.
   
  На zdravkovskii и Avid им се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  9,384
  9,090
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не си ме разбрал, еве @marv убаво објаснил.
   
 24. damil

  damil
  On your way to fame

  629
  580
  2 Јануари 2015
  Машко
  Еве пд Анхоч денес, исто како останатите мобилари, увезен од кој знае каде за пониска цена него преку официјален канал.[​IMG]
   
  На olikomerc и Oktar им се допаѓа ова.
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,091
  1,376
  5 oктомври 2007
  Машко
  А официјален канал за Самсунг во МК е ? Телеком и Вип сигурно не.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...