1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  173
  60
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Може на нив им одговара да купуваат телефони за Македонски пазар.
  Не осеќаат за блиски.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,446
  1,871
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  А што им фали на тие за Австралиски пазар и/или што се произведени во подрум во Баку? Исто, која е разликата од тие што не се?
   
  Jovan2389, goran_oh и на psyside им се допаѓа ова.
 3. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Што све човек ке прочита само некој без врска работи се тресат.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 4. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  173
  60
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Кога ќе го купиш ќе видиш.
   
 5. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,739
  23 oктомври 2012
  Машко
  Сакаш да кажеш дека производите за австралиски пазар се со послаб квалитет од оние за македонски? Кутрите австралијци, кај на крајот на светот па уште и тиња производи добиваат од злите капиталистички предузеќа!
   
  На Gumirano, Tenny, zirkach и уште 7 други им се допаѓа ова.
 6. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  105
  96
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Да да кај нас се е подобро вклучувајки и технологијата. Затоа се селат австралијциве кај нас
  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  На Gumirano, Sherminator, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  173
  60
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  На пр. телефоните што се за Американски пазар (освен ајфоните) имаат проблем со мрежата кај нас во Македонија, а и во поголем дел од државите во Европа.
  Работат на различна фреквенција.
   
 8. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  173
  60
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Едно е телефон направен за Европски пазар, а друго е направен за Азијски, Американски, Австралијски и тн.
  Значи на секој контитент има различна фрекфенција. А и моделите што ги прават се со различна ознака. Тоа е затоа што се за различен пазар и различно работат, со мрежата и некои не толку битни ситници.
   
 9. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,739
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас имам С9+ за амерички пазар и е целосно функционален од еден ге до 4 ге. Врска нема муабетов, ако е така, кој би купил телефон кој неработи како телефон? Ке одам во мобила ке го купам ке ставам сим картица, ке видам дека не работи и ке си речам ај бе јебига, барем камерата работи.
   
  На Gumirano, Tenny, Gaston и уште 6 други им се допаѓа ова.
 10. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  173
  60
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Ти кажувам дека бендот им е различен. Баш кај Самсунзите највеќе се приметува.
  Мене роднините пред неколку години, кога беше актуелен Галакси С6, ми го испратија како подарок за роденден од Чикаго.
  Телефонот го продадов, бидејќи ми правеше проблеми со мрежата. Имаше мрежа, но паѓаше често. И тоа во град, а живеам во населба каде што нема згради во моето опкружување или ридови што би можеле да пречат на мрежата и интернетот.
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,148
  25,462
  4 Септември 2008
  Доста тресеш глупости.
   
  На Gumirano, darko_spiroski, goran_oh и уште 10 други им се допаѓа ова.
 12. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  105
  96
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Кај нас проблем со мрежа е нешто сосем нормално, не го ругај телефонот :)))
   
 13. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  885
  1,058
  9 Јуни 2011
  Машко
  У пм, кога размислам подобро - прав си @marick14 ...
  а јас се чудам зашо 8 години луѓе ми кажуваат дека не можат никако да ме добијат на телефон, оно дека сум користел телефони наменети за Кинески пазар :eek:

  btw, дајте бе шо стана со она down-vote опцијата? :)
   
  На gremlin, Sherminator, tupacan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  173
  60
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Ајде ќе прошетаме низ неколку мобилари и оператори заедно, па да видиме што ќе кажат по прашањево.
   
 15. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  173
  60
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Па добро, не секој Vivo телефон може да работи во Македонија. Треба да гледаш и од Кина од кај си ги нарачуваш тие телефони.
   
 16. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  20
  8
  3 Јули 2018
  Машко
  Јас лично имав супер искуство со Ледиком. Имав земено iPhone 5S, некој месец по неговатс премиера за неколку илјафи поефтино од T-Mobile. Телефонот го користев цели 4 години без ни една мана. И ден денес го чувам и работи одлично. Додека во ист период знам луѓе што сменија по неколку 5/5S купени од T-Mobile или директно од USA заради проблеми со Lock копчето.
   
 17. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  559
  266
  7 oктомври 2014
  Дечкото е во право, доста ти тресеш.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,148
  25,462
  4 Септември 2008
  Која е разликата наведи ја, немој само како последниот пат да ни кажеш дека 2 апликации ја праат разликата, збориме за наводни инфериорни телефони, наведи ја разликата.
   
  На tupacan и Oktar им се допаѓа ова.
 19. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Hahha

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
 20. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Јас друже веке 3 телефони поседувам за австралиски пазар никаков проблем немам ниту во МК и уште во други држави каде патувам,муабетов не држи место.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На cipiripi и Sherminator им се допаѓа ова.
 21. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  559
  266
  7 oктомври 2014
  Ти можеш уште 20 да поседувсш тоа не докажува ништо, има различни Самсунг телефони посебно за Амерички пазар, пример,
  -g930S
  -g930T
  -g930U
  и сигурно уште 2 -3 верзии.

  T- verIjata kaj nas ne raboti 3g na vip i 4g na tmobile so 2g se ok.

  Хардверски различни плочи со различни делови кој пасирааат само за таа верзија.


  Исто и со спринт верајзн и остали оператори, телефонот си е неверлок, но има проблем со мрежата а со тоа и со батеријата.

  Еден член погоре има спомнато с9 за амерички пазар, кај нас тие што се носат демек за тој Амерички пазар се уствари тие Експонатите склопувани во косово, и затоа имат луди цени од 300 и кусур евра.

  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Последна промена: 6 Септември 2019
 22. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Добре бе фраер не скокај одма,овде зборам јас за амерички или за австралиски телефони?!

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,148
  25,462
  4 Септември 2008
  1. Хардверска инфериорност, не спаѓа во различни бендови, тука се збори за наводни полоши телефони кои се правени за инфериорен пазар, и затоа ги има кај нас, теории на заговор, и слични срањa, телефоните имаат идентични чипови, леќи, рам, сторејџ, батерии, екрани, звучници, горила глас и се остало.

  2. Еве ги бендовите на G930S, поготово за ВИП, а и за Телеком!

  4G FDD LTE: B1(2100), B2(1900), B3(1800), B4(AWS), B5(850), B7(2600), B8(900), B12(700), B13(700), B17(700), B18(800), B19(800), B20(800), B25(1900), B26(800), B28(700) 4G TDD LTE: B38(2600), B39(1900), B40(2300), B41(2500)

  Еве го и 930T,

  4G FDD LTE: B1(2100), B2(1900), B3(1800), B4(AWS), B5(850), B7(2600), B8(900), B12(700), B18(800), B19(800), B20(800) 4G TDD LTE: B38(2600), B39(1900), B40(2300), B41(2500)
   
  Последна промена: 6 Септември 2019
  На Majestic, D3N1EL, tupacan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,862
  1,396
  10 Август 2010
  Машко
  sose razbiras ti, maverick14 je u pravu
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 25. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Абе убаво не си коментирав што ми требаше ова и јас не знам, премногу експерти се појавија на форумов све знаат.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На RoninMK, zirkach, Jovan2389 и уште 6 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...